Dcera se chce pokřtít

Anonymní
1.12.19 20:42

Dcera se chce pokřtít

Ahoj rodiče. Moje dcera je díky babičky věřící. Mi to nevadí jsem i ráda že to není nějaký certik. Já i maminka jsme pokřtěné ale jak byla dcera malá byla furt nemocná a nevědělo se jestli to její tělíčko zvládne. Dnes ji je 15 let a myslela že je pokřtěna. Jak se dozvěděla že není hned šla za mnou že se chce nechat pokřtít. Já věřící nejsem a babička je již jinde. Nepamatuji si co musí člověk pro to udělat a čím je vázán. Jak to probíhá a takové. Tak se vás chci zeptat co pro to musí dcera udělat a čím se zaváže? V takovém věku nevím jak to je. Prosím komentáře že křesťanství je to a to si nechte a odpovídejte jenom na otázky. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3587
1.12.19 20:49

Najde si kostel, kde se chce nechat pokřtít a přihlásí se na přípravu ke křtu. Obvykle to trvá cca rok, kdy dochází jakoby do náboženství a o Velikonocích na bílou sobotu jsou tito lidé pokřtěni a zároveň si vyslouží i přijímání a biřmování. Potřebuje k tomu asi jen doklady - rodný list.

Otázka trochu mimo: Co jste nevěděli, zda zvládne, křest? Proč by ho nezvládla, je to pár kapek vody na hlavu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1052
1.12.19 20:53

Každý farář to chce jinak. Ať třeba napíše mail faráři příslušné církve.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.12.19 20:54

Chodí do kostela nebo ne? Zná se s farářem? Pokud ne, tak ať se zajde (nebo vy) zeptat na místní faru. Mám zkušenosti s křtem v dospělosti, ale u dětí se to asi o tolik neliší. Připrava na křest probíhá obvykle rok, chodí se jednou týdně. Na faře vždy mají termín, kdy se s přípravou nových zájemců o křest začíná.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
1.12.19 21:22
@cverunka píše:
Najde si kostel, kde se chce nechat pokřtít a přihlásí se na přípravu ke křtu. Obvykle to trvá cca rok, kdy dochází jakoby do náboženství a o Velikonocích na bílou sobotu jsou tito lidé pokřtěni a zároveň si vyslouží i přijímání a biřmování. Potřebuje k tomu asi jen doklady - rodný list.Otázka trochu mimo: Co jste nevěděli, zda zvládne, křest? Proč by ho nezvládla, je to pár kapek vody na hlavu :nevim:

Děkuji. Ne takto ne. Byla v nemocnici a já křest v nemocnici nechtěla

• Nahlásit
  • Citovat
31
1.12.19 23:27

Pokud se chce nechat pokřtít v římskokatolické církvi, musí chodit na nějakou přípravu ke křtu (a v patnácti asi i rovnou k biřmování a bude pak pokřtěná i biřmovaná zároveň, ale to záleží na konkrétních okolnostech). Jak bude daná příprava vypadat je individuální, já jsem z většího města, tak vím, že v našem okolí se přípravy na křest dělají ve skupinách, jednou za čas se ti, kdo se chtějí nechat pokřtít, sejdou s místním knězem (nebo s jinou osobou, která jim má co sdělit ohledně víry), něco se naučí, povídají si, atd. Ale pokud se skupina zájemců nenajde, určitě může být příprava i individuální (tj. povídání si s knězem jen ve 2).
Pokud dcera chodí někam do kostela, ať zajde za místním knězem, nebo jestli má nějakou věřící kamarádku, může ji poprosit, aby tam zašla s ní - to bude mít výhodu, že mohou společně zajít za někým koho kamarádka už zná a kněz zná ji, takže to nebude tak anonymní (ale určitě to není podmínka, spíš rada pro stydlivé). Pokud chceš, určitě můžeš jít s ní, třeba pokud bys chtěla poznat člověka, který bude do určité máry formovat názor tvé dcery na svět.
Pak je variant několik, kněz buď bude sám provádět přípravu, nebo, pokud se na to třeba nebude cítit, ale určitě bude vědět, kde se příprava dá absolvovat. Před samotným křestem předchází vstup do katechumenátu - ten se koná před Vánocemi (letos se minimálně u nás konal tuhle sobotu), kdy jsou ti, kdo se chtějí připravovat na křest, jakoby uvítáni do té přípravy. A většinou rok a kus poté, na příští Velikonoce, jsou katechumeni (tj. ti, kdo se připravují na křest) pokřtěni. Případně se dají domluvit i vyjímky, třeba pokud by člověk chtěl být pokřtěn již ty první Velikonoce.
Křest dospělých (a v patnácti se v tomhle ohledu už člověk považuje za dospělého, prostě křest těch, kdo už mají vlastní rozum) se ve většině případů koná o Velikonocích na Bílou sobotu. Ale vyjímky jsou vždycky možné, když k tomu je nějaký závažnější důvod.
K samotnému křtu tedy dcera potřebuje vstoupit do katechumenátu a absolvovat nějakou formu přípravy, což jí oboje vysvětlí (a zařídí) kněz, a sehnat si kmotra/kmotru, což by měl být někdo, komu důvěřuje, kdo jí bude případně rádcem, a kdo musí být také křtěný (a ve většině případů i biřmovaný).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama