Deprese u bratra

Anonymní
25.4.21 21:05

Deprese u bratra

Ahoj. Ráda bych se trochu vypsala a zeptala se na vaše názory a zkušenosti. U mého mladšího bratra (20let) propukla deprese. Od doby co byl malý, neměl moc kamarádů a dokonce několikrát změnil základní školu, kvůli šikaně. Doma moc pozornosti také neměl, takže trávil většinu času u počítače, hraním her.
Po ukončení střední školy půl roku pracoval, nyní už půl roku leží doma v posteli a většinu dne prospí, nechce se vidět s lidmi. Chodí k psychologovi a psychiatrovi, antidepresiva bere ale myslím, že mu nedělají dobře.. Je mu často zle a většinu dne spí.

Aktuálně bych jeho stav popsala takto.. Většinu dne spí, někdy tráví čas u počítače a někdy si zajde do obchodu.
Nárazově ale přijde horší stav, začne si ubližovat.

Rada bych se zeptala, zda mu jsem jako sestra schopna pomoci, nebo pomohou jen odborníci nějakými léky.
Má smysl se pokoušet o to, aby například šel semnou na procházku? Pokusit se ho motivovat ke sportu?

Neumím si dost dobře představit, co prožívá..

Prosím pokud máte někdo zkušenost, radu, budu velice ráda…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10185
25.4.21 21:23

Nevím a v tomto stavu bych se zajímala o léčbu v nějaké léčebně. Jednak kvůli nalezení vhodné medikace a jednak proto, aby nebylo později už prostě moc pozdě.
Nemyslím si, že ho vyléčíš, ale na procházce s ním můžeš třeba nějak promluvit o tom, aby si dal lépe pomoci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
415
25.4.21 21:30

Je na nemocenské? Z čeho žije? Má nějaké povinnosti? Pokud mu antidepresiva nedělají dobře, je potřeba je změnit. Asi bych se pokoušela ho dostat na nějaké léčení, sám se k tomu nedokope, a tohle není k žití.. :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.21 21:37

@Karamba2020
Ano, je na nemocenské. Hodně peněz má našetřeno a bydlí u rodičů, takže pouze přispívá na domácnost. Povinnosti žádné nemá - nebo resp. jen ty základní, jako pomáhat doma, čehož momentálně není schopný…většinu dne prospí, protože nemůže usnou v noci.

Léčebna bude asi bude nejlepší možnost.. :(

• Citovat
  • Nahlásit
1009
25.4.21 21:41

Na tohle nebudete stačit, navíc by se to kdykoliv mohlo otočit proti vám a to by byla velká škoda, protože evidentně nemá nikoho jiného, kdo mu chce pomoci.

Tohle chce fakt velmi dobrého odborníka, který se umí příčině dostat na kloub a nejen předepisovat antidepresiva. Mimochodem, když bere antidepresiva, tak by měl i někam chodit na kontroly, nebo jsem tak naivní?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16439
25.4.21 21:49

Nabídni mu něco, ale nenuť ho k tomu a v žádném případě mu nevymlouvej léky, bez nich by mu bylo ještě hůř.

Není líný, není neschopný, je vážně nemocný a holt to není na pár týdnů.

A pořiď si tuhle knížku, je tam celkem praticky popsáno co můžou dělat blízcí člověka co bojuje s depresí.

https://www.kosmas.cz/…dat-depresi/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.21 21:53

@Aquarius79
Ano, na kontroly chodí a psychiatr mu stále prodlužuje nemocenskou a posledně mu napsat další antidepresiva, k těm, co už bere..

Je to pro mě nepochopitelný stav.. Někdy se brácha směje a jde mě obejmout, mluví o svých snech a pak má najednou stav zase mnohem horší… :( :( proto mi občas svitne naděje, že to spolu zvládnem a není potřeba klinika.. Pak se stav zase nárazové zhorší…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.21 21:55

@Ou moc děkuji za radu a knížku určitě pořídím..

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.5.21 16:27

Ahoj, zkus ho vytáhnout na procházku nebo na sport (něco nenarocneho - je nejspíš hodně unavený), hodně s ním mluv, snažte se doma nevytvaret stresující prostředí, dávejte mu najevo, že vám na něm záleží. Pokud je to zatím jen deprese (pozor aby se to nezačalo rozjíždět do psychozy), je velká šance na úspěch, viděla jsem i pár vyloženě ležáků na infuzich s těžkou depresí a za pár týdnů chodili vesele po venku. Ale chtělo by to fakt tu léčebnu, přijde do jiného prostředí, mezi lidi… Dobré je, že se chce léčit a že bere prášky, ale ani ty nejsou samospasne.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat