Dítě s PAS a běžná MŠ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.18 21:26
Dítě s PAS a běžná MŠ

Synovi byl teď ve 3 letech diagnostikován dětský autismus. Pracovnice Rané péče, pediatřička, logopedka, SPC doporučují integraci do bežné MŠ. SPC nám napsalo asistentku na 4 hod. denně. Máme přihlášky na dvou školkách. V jedné si paní ředitelka myslí, že to nebude fungovat, prý s těmito dětmi neumí pracovat a školka na to není vybavená, doporučuje zvážit MŠ speciální. Ve druhé školce je sama paní ředitelka speciální pedagog, je pro integraci dětí s PAS a určitě by to zkusila. Máte osobní zkušenost s integrací dítěte s PAS do běžné MŠ? Funguje to? Je dítko spokojené? Děkuji za odpovědi.

Reakce:
vokishka
Extra třída :D 13189 příspěvků 16.05.18 21:29

Zkusila bych to, pokud to bude s asistentem.

Markéta80
Hvězda diskuse 41222 příspěvků 16.05.18 21:31

Záleží jak na tom je, v čem všem potřebuje pomoc. Pak záleží jestli asistent umí pracovat s autistou. Pokud ne bude dítě spíš jen hlídat. Pak otázka jestli máte vůbec speciální školku. Pokud běžnou mš dala bych dítě kde je ředitelka speciální pedagog ;)

Ester13
Kelišová 5841 příspěvků 16.05.18 21:36

Určitě bych dala syna do druhé školky. Až v tom případě, že by to něšlo, bych uvažovala nad školkou speciální.

sloninka
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 16.05.18 21:47

Záleží jak na tom syn je. Jak by mu mezi 25 dětmi bylo. Jak toleruje hluk, změny, psychickou zátěž. Sehnat kvalitní AP, která rozumí PAS je problém. A pokud této problematice rozumí, půjde spíš do ZŠ, kde bude mít určitě lepší podmínky. Takže otázka kvality a přínosu AP pro tvého syna je diskutabilní.
Pokud by se jednalo o mé dítě, určitě bych volila specku.
A myslím, že do situace hodně vidím. Mám praxi jako uč. - MŠ i ZŠ, i AP.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.18 21:54

Děkuji za vaše názory, ale spíš než rady, jak se máme rozhodnout, by mě opravdu zajímaly osobní zkušenosti s integrací do běžné MŠ :)

mau-mau
Závislačka 3321 příspěvků 16.05.18 22:10

Já mám zkušenosti s integrací osobní u svého postiženého dítěte i u dítěte zdravého. U všech autistů, co s nimi chodili (chodí) do běžné MŠ to fungovalo. Dobrá učitelka i asistentka, se zkušenostmi. A taky poměrně pohodový autista. Pak mám zkušenost i s nepohodovým autistou, tam to nakonec taky zvládli, hodně se posunul. Ale učitelky vyvinuly mega úsilí. ;) Z jiné MŠ vím od maminky dalšího autisty, že byl problém. Neuměli to s ním, bili ho, resp.dle jejich slov pacifikovali. Tam byl zásadní problém v nezkušenosti učitelek, a priori odporu k integraci a taky docela silná nepohodovost toho dítěte. Znám ho osobně, má děsné seky, to chování je průšvih, ale maminka se brání medikaci, špatné. Tam by byla na místě ta specka. Suma sumárum spíš integrace do běžné MŠ, ale chce to posoudit i individi :palec: držím palce. Moje dítě se posunulo hodně. Nicméně není to autista. Ovšem taky solidní kousek :mrgreen:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.18 22:19

Prosím anonym. Syn chodil do školky s chlapečkem, co měl autismus - aspergerův syndrom. Jenže když tam začal chodit, tak ho ještě neměl diagnostikovaný, protože maminka si nepřipouštěla, že by měl problém, tudíž neměl asistentku. Byla to běžná MŠ s plným počtem dětí. No dopadlo to tak, že rodiče po pár měsících psali petici zřizovateli, aby chlapce vyloučili. Ve třídě se začalo několik dětí počůrávat, nechtěli chodit do školky, bály se ho, chlapec běžně házel židlí po dětech, učitelce, lehal si na zem, křičel, na procházce s ním musela jít učitelka za ruku, protože skákal do silnice, do louží, atd., učitelka nakonec omarodila s nervama. Až poté to začala maminka řešit návštěvou psychologa a dali ho do školky, kde bylo málo dětí a hodně učitelek /nevím, zda to bylo přímo nějaká speciální školka/a tam byl spokojený. Jemu vyloženě vadilo to množství dětí. Teď, co vím, chlapec chodí na ZŠ o rok níž než syn, má asistentku, ale ve třídě je jen 15 dětí (je to ale běžná ZŠ).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.18 22:26

Dcera s lehkou PAS běžnou školku nedávala, po týdnu jsme ji dali do soukromé (ne speciální, ale méně dětí). Tam si zvykla, cítí se tam mnohem líp. Asistenta neměla. Prosím anonym.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.18 23:02

@mau-mau Děkuji za vaše zkušenosti.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.18 23:16

@sloninka
Syn má děti rád, nikdy se jich nijak nestranil, ba naopak kontakt s dětmi vyhledává. Nikomu neubližuje. Hluk mu nevadí, jakékoliv změny snáší dobře. Problém bych viděla v občasném vztekání a také přimět ho k řízené činnosti, což je otázka vhodné motivace. Bohužel nemluví, jen žvatlá, srozumitelných pouze několik slov, začínáme s VOKS. Dále by asi potřeboval pomoci s oblékáním a osobní hygienou, přes den je bez plen, ale s kakáním bývá problém. Komunikuje tak, že si ukáže nebo nás dovede tam, kam potřebuje.
Také jsem učitelka (ZŠ), ale zkušenosti s dětmi s PAS nemám. Přesně jak píšete, sehnat asistenta se zkušeností s PAS bude asi problém, toho se bojím.

Uživatel je onlineAliik
Echt Kelišová 8361 příspěvků 17.05.18 06:50

Dcera má v klasické MŠ (smíšená třída o 30ti dětech) integrovanou holčičku s autismem, s vlastní asistentkou. Vše naprosto v pohodě, když děti něco dělají, ona dělá něco jiného s asistentkou nebo se zapojuje dle možností. Nemluví, asistentka s ní celý den pracuje s kartičkami. Plus jí se všími pomahá. Takže pokud syn zvládne kolektiv a hluk, neměl by být problém ;)

R.O.L.F.
Stálice 95 příspěvků 17.05.18 12:54

Potvrzuji výše uvedené zkušenosti. Syn (PAS, VD) integrovaný v běžné MŠ s AP. AP je opravdu výborná, se synem hodně pracuje a hlavní učitelka je zkušená a důsledná. Ve třídě je plný počet dětí (28, předškoláci), tedy jsem měla ze začátku obavu jak bude snášet hluk a šrumec a vůbec to neřešil. Děti má velice rád, ovšem hraje si sám a v ústraní. Špatně snáší změny programu, změnu třídy a hlučné kolektivní hry. AP má tedy pouze na 4 hodiny a školka si nepřeje, aby tam byl sám a tak musí po obědě domů. Osobně si myslím, e by mu naopak prospěl například ten poobědový odpočinek, ale netlačím. Obecně je to vždy o ochotě lidí a držím vám palce! :-)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Naděje pro Všelichovou s Farkasem? Petříček mluvil o amnestii v Turecku

V Turecku Markéta Všelichová a Miroslav Farkas loni vyfasovali šest let a tři... číst dále >

Výměna, která se málem nedotočila: Patrik útočil na štáb a vyhazoval jej

Bylo to nefalšované drama. Úklidový šílenec Patrik ve středeční Výměně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >