Dítě a hodnota peněz

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.18 12:13
Dítě a hodnota peněz

Potřebovala bych vaše názory na konkrétní situaci i ty obecné. Konkrétně jde o to, že má 6ti léta dcera si přeje plavky se sukní ala mořská panna :roll: na Ali 170,–, nic likvidačního. Ale ona plavky má dokonce dvoje. Tak mi přijde zbytečné kupovat další. Zase bych ji ráda udělala radost. Ale bojím se, aby tím nenabyla vědomí, že ji koupím vše a že peníze rostou na stromě. Nakonec jsem ji tedy řekla ať donese kasičku a odebrala ji 170,–. Úsměv ji trochu klesl, když viděla jak drobaky mizí. Jak byste to udělali vy? Jak vůbec řešíte finance s tak malými dětmi? Kupujete nač si ukážou nebo ne? Já si většinou napíšu tak zhruba co je aktuálně zajímá a baví a pak to dostanou na Vánoce, narozeniny a svátky. Za jakých okolností jim dáváte peníze do kasičky? K nějakému výročí, za něco nebo jen tak a kolik? Abych řekla pravdu, tak vůbec nevím jak toto řešit. Děkuji za odpovědi

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reklama

Reakce:

PaniBovaryovaaa
Kecalka 243 příspěvků 15.05.18 12:18

Moje čtyřleté dítě má asi tak od roku plavky min. dvoje, někdy to vychází i na troje :) Nevidím na tom nic rozcapeného a 6leté holce bych rozhodně z kasičky 170 kč nebrala, vlastně celkově mi přijde pitomé brát dítěti peníze „na oblečení“.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.18 12:25

@PaniBovaryovaaa ne na oblečení jako takové, ale spíš takové to „navíc“. Já fakt v tomto tápu, protože naši mě drželi dost zkrátka a já teď nevím co je ještě v normě a co už né. Děkuji za názor :mavam:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.18 12:26

Pokud shledáváš další plavky za ne nutnou věc, pak se s dcerou domluv na systému placení.
a) zaplatí si to celé za b) zaplatí část za c) přidělíš ji práci za kterou dostane odměnu v hodnotě plavek za d)nekoupíš nic.
Já osobně bych taky troje plavky považovala za ne nutnost, čili asi bych taky nějak finančně řešila.
A klidně s 6 letým dítětem.

Michaol
Povídálka 17 příspěvků 15.05.18 12:28

Me prijde, zes to udelala skvele. Obleceni, ktere potrebuje ji samozrejme koupim za „nase“, ale pokud chce něco extra nebo navic, musi se o to zaslouzit. Buď ma nasetreno v kasicce, nebo si to musi „odpracovat“. Jinak ji vysvetlujeme, kde se penízky vydelavaji, na co se pouzivaji, co je dulezite s nimi zaplatit a z jake casti si muzeme neco koupit. <3 <3 <3

Russet
Echt Kelišová 9300 příspěvků 15.05.18 12:29
@Anonymní píše:
Potřebovala bych vaše názory na konkrétní situaci i ty obecné. Konkrétně jde o to, že má 6ti léta dcera si přeje plavky se sukní ala mořská panna :roll: na Ali 170,–, nic likvidačního. Ale ona plavky má dokonce dvoje. Tak mi přijde zbytečné kupovat další. Zase bych ji ráda udělala radost. Ale bojím se, aby tím nenabyla vědomí, že ji koupím vše a že peníze rostou na stromě. Nakonec jsem ji tedy řekla ať donese kasičku a odebrala ji 170,–. Úsměv ji trochu klesl, když viděla jak drobaky mizí. Jak byste to udělali vy? Jak vůbec řešíte finance s tak malými dětmi? Kupujete nač si ukážou nebo ne? Já si většinou napíšu tak zhruba co je aktuálně zajímá a baví a pak to dostanou na Vánoce, narozeniny a svátky. Za jakých okolností jim dáváte peníze do kasičky? K nějakému výročí, za něco nebo jen tak a kolik? Abych řekla pravdu, tak vůbec nevím jak toto řešit. Děkuji za odpovědi

Syn má skoro ve 4 letech plavky troje. Ale jedny už má z loňska, takže mu nebudou. Peníze má taky v kasičce, občas mu ukážu, že z ní beru a pak za to něco koupíme. Já tam dávám peníze, co dostaneme u příbuzných. Nebo nám při návštěvě něco přihodí - kovové z kapsy.
Vše, na co si ukáže, nedostane, ale občas mu radost udělám. Do Vánoc třeba s jednou drobější věcí nečekám. Na Vánoce kupujeme podle přání jednu dražší věc a pár drobných. Mimo svátky, narozeniny a Vánoce koupím třeba knížku, bábovky na písek nebo balon.

Sorin
Stálice 51 příspěvků 15.05.18 12:30

Tak 170 korun je opravdu celkem zanedbatelná částka. Pokud nechce každý měsíc čtvery takové, tak brát takto malému dítěti z kasičky na věc za 170 korun mi přijde celkem drsné. Pokud chceš učit dítě hodnotě peněz, je důležité umět říkat ne a vysvětlovat, že nic není zadarmo. Do kasičky dětem asi nejvíce přispívají babičky a obecně příbuzní. Záleží, jak si to chceš nastavit. Nejlepší mi přijde dávat pravidelně kapesné, které přiměřeně věku zvyšovat. Dítě se bude učit, že pokud bude něco chtít, musí si na to ušetřit a pokud to utratí za bonbóny, tak má smůlu. Případně bych umožnil občas nějaký extra výdělek. Třeba za umytí auta nebo tak. Rozhodne nedávat odměnu za běžné domácí práce.

Uživatel je onlineEmimin7
Kelišová 7213 příspěvků 15.05.18 12:30

To by mohlo fungovat. U mě rodiče vypěstovali ještě v menší věku takovou hodnotu peněz, že jsem ani od nich nechtěl nic kupovat a ani za své a vydrželo mi to dodnes a nic si nekupuju. :)

nanoBETA
Kecalka 368 příspěvků 15.05.18 12:31
@Anonymní píše:

Ahoj, my také rozhodně nekupujeme vše, co děti chtějí. Konkrétní situaci s plavkami bych řešila tak, že bych řekla, že má dvoje a není důvod kupovat další. Jestli si je velmi přeje, tak ale buď k nějakému svátku/narozeninám místo něčeho jinéo, nebo třeba že doma s něčím více pomůže a bude si více hlídat úklid (myslím tím hračky a tak, prostě to, co je malé dítě schopné zastat). Musí vědět, že funguje princip něco za něco - a kolikrát jsme dětem v klidu vysvětlili, že nemáme tolik peněz, abychom kupovali vše a prostě jim to nekoupíme (i když finančně na tom nejsme nějak zle a 170,– bychom nějak neřešili). Snažíme se, aby byly děti rozumné a neutrácely za blbosti jenom z toho důvodu, že to třeba má kamarádka. Vždy řeknu, že kamarádka zase nemá jiné věcii a hotovo. Penízky děti dostávají třeba od babiček, tetiček, my jim zatím nic nedáváme…ale plánujeme takový ten princip kapesného, že si vydělají domácími pracemi. Ještě jsou na to malé a tak to teprve plánujeme, ale chceme udělat rozpis prací a kdo to doma udělá, ten se k tomu zapíše…na konci týdne (nebo měsíce, uvidíme) se to sečte a podle toho dostanou kapesné. Bdou tam i mínusové body za nějaké průšvihy nebo přílišný nepořádek v pokojíčku. Přijde mi to jako perfektní systém jak děti motivovat pozitivně i negativně na obě strany a zároveň je naučit, že nic není zadarmo a rodiče nejsou povinni dětem dávat peníze na vše. :mavam:

marg
Ukecaná baba ;) 1793 příspěvků 15.05.18 12:31

Já to mám rozdělené „na drahý“ a „na levný“, levný věci neřeším, koupím na co si ukáže, levný věci jsou u mě třeba do 200,–, samozřejmě ta koupě musí mít nějaký smysl, tzn. když chce třeba gumičky nebo sponky za dvacku, kterých má milion, tak ji to nekoupím ani kdyby to stalo petikorunu. Stejně jako třeba kšiltovky, na které má úchylku a má jich spoustu, tak teď po mě chtěla zase nějakou s jednorožcem, nestála moc, ale protože jich má tolik, že je nestačí střídat, další už nekoupím i kdyby se rozkrájela. Ale když si vybere něco co nemá, nebo co se mi líbí, prostě pokud to má nějaký smysl, kupuju, neřeším. Dražší dárky už za něco. Když zkouší v obchodě, ať ji koupím něco drahého, tak stačí říct, že na to nemám peníze a to chápe, že má smůlu. (4,5 let). Kasičku nemá, ještě nezná hodnotu.

Příspěvek upraven 15.05.18 v 12:35

Ou
Závislačka 4738 příspěvků 15.05.18 12:33

Tak pokud ji chcete učit hodnotu peněz, tak je nejvyšší čas. Potřebuje ale mít jasná pravidla a vlastní zodpovědnost. To že takhle jednorázově vezmete peníze na to, co chce nic moc nenaučí.

NAjděte si nějaký systém příjmů a výdajů, nad kterými ona bude mít kontrolu. Pak tam takové to „já chci tohle“ krásně zapadá.

Stejně tak je dobré, aby se nějak zapojovala do vašeho rodinného finančního plánování - aby viděla že je normální dělat plány a kontrolvoat, jak se je daří dodržovat, že je nějaký objem peněz, se kterým se musí vyjít a podobně.

https://www.penize.cz/…i-o-penezich (tady najdete i to jak případně zkrotit rodinný rozpočet)

http://www.radcenafinance.cz/…k-za-krokem/

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.18 12:35
@Emimin7 píše:
To by mohlo fungovat. U mě rodiče vypěstovali ještě v menší věku takovou hodnotu peněz, že jsem ani od nich nechtěl nic kupovat a ani za své a vydrželo mi to dodnes a nic si nekupuju. :)

Mně taky máma nechtěla nic kupovat, většinu jsem měla po starší sestře a když trpěla PPP, tak ji kupovali, na co si ukázala. Mám dodnes problém si něco na sebe koupit

Jinak zakladatelčin přístup mi příjipadá v pohodě, myslím, že si dcera plavky i víc užije. Ono je občas těžké najít tu mez

Russet
Echt Kelišová 9300 příspěvků 15.05.18 12:38
@nanoBETA píše:
Ahoj, my také rozhodně nekupujeme vše, co děti chtějí. Konkrétní situaci s plavkami bych řešila tak, že bych řekla, že má dvoje a není důvod kupovat další. Jestli si je velmi přeje, tak ale buď k nějakému svátku/narozeninám místo něčeho jinéo, nebo třeba že doma s něčím více pomůže a bude si více hlídat úklid (myslím tím hračky a tak, prostě to, co je malé dítě schopné zastat). Musí vědět, že funguje princip něco za něco - a kolikrát jsme dětem v klidu vysvětlili, že nemáme tolik peněz, abychom kupovali vše a prostě jim to nekoupíme (i když finančně na tom nejsme nějak zle a 170,– bychom nějak neřešili). Snažíme se, aby byly děti rozumné a neutrácely za blbosti jenom z toho důvodu, že to třeba má kamarádka. Vždy řeknu, že kamarádka zase nemá jiné věcii a hotovo. Penízky děti dostávají třeba od babiček, tetiček, my jim zatím nic nedáváme…ale plánujeme takový ten princip kapesného, že si vydělají domácími pracemi. Ještě jsou na to malé a tak to teprve plánujeme, ale chceme udělat rozpis prací a kdo to doma udělá, ten se k tomu zapíše…na konci týdne (nebo měsíce, uvidíme) se to sečte a podle toho dostanou kapesné. Bdou tam i mínusové body za nějaké průšvihy nebo přílišný nepořádek v pokojíčku. Přijde mi to jako perfektní systém jak děti motivovat pozitivně i negativně na obě strany a zároveň je naučit, že nic není zadarmo a rodiče nejsou povinni dětem dávat peníze na vše. :mavam:

Mně nepřijde správné platit dětem za vynešený koš nebo uklizený pokoj. Motivace třeba zápisem do kalendáře a na konci měsíce malá odměna asi ano, ale spíš bych učila děti, že doma chceme mít pořádek a že se na něm musí podílet všichni podle svých možností. Tobě taky za umytá okna manžel nezaplatí, ne? Nebo ty jemu, když opraví odpad.
Kapesné budu dávat až do školy. Nejprve týdenní, pak třeba jednou za měsíc, aby musel hospodařit delší dobu. Jako dítě jsem kapesné nedostávala, až na střední škole. Peníze jsme dostali na svačinu, co zbylo, to šlo do kasičky. A hospodařit jsem se taky naučila.

Hoa Mai
Kelišová 5436 příspěvků 14 inzerátů 15.05.18 12:40

Tvoje řešení mi přijde dobré. Jen tak bych třetí plavky nekupovala, ale pokud takové přání nemívá dcera běžně několikrát do týdne, tak bych jí to ani nezakazovala. Dala bych vybrat asi tak, jak navrhuje anonymní výše ty čtyři možnosti.

Freesia
Kecalka 192 příspěvků 15.05.18 12:41

Obecně platí, že co člověk získá bez námahy, toho si neváží. Pokud třetí plavky považuješ už za něco navíc, myslím, že je dobré, aby se dcerka alespoň částečně podílela na jejich pořízení.
Jinak moje dcera od první třídy dostává kapesné - v 1. třídě měla 5 Kč na týden, každý další ročník má + 5 Kč/týden. Nechávám na ní, jestli si peníze šetří nebo utratí. Něco jí samozřejmě občas koupím i já. Když ale uznám, že to, co strašně moc chce je zbytečnost a že si to má z kapesného zaplatit sama, tak kolikrát zjistí, že to vlastně zas až tak moc nechce. :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Černošský James Bond? Tak ať Mandelu hraje Luděk Sobota! říká Klaus ml.

„Přichází čas pro herce, který není bělochem,“ řekla prý dlouholetá... číst dále >

Try and buy Kiu Cee'd? Šprtka, které nejde konkurovat. Ale budete ji mít rádi?

O Kie se ví, že dělá dobrá spolehlivá auta, a o Kie Cee'd se ví, že když si... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zdravý jídelníček: stačí tři porce, důležitá je pravidelnost a složení

Český národ stále tloustne, každý druhý člověk u nás trpí nadváhou. Na vině... číst dále >

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama