Dřívější odchod na mateřskou

656
20.9.05 09:37

Dřívější odchod na mateřskou

Ahoj - jsem ´cerstve zjistena´ 4tt +2, pracuji v Praze. Manzela i trvale bydliste mam na Morave, a chtela bych travit druhou pulku tehotenstvi s nim. Konec roku mi pripada tak akorat. Zamestnavateli jsem to z pracovnich duvodu chtela oznamit co nejdrive, a tak jsem to udelala vcera. Ale ouha. Bylo mi receno, ze jestli chci odejit ke konci roku, budu muset pracovni pomer ukoncit. To se mi moc nelibi - jak by to bylo se socialnim a zdravotnim pojistenim, s materskou?
Mam pocit ze mi nezbyde nic jineho nez odejit na nemocenskou, coz jsem puvodne nechtela. Mate s tim nekdo zkusenosti?

anina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1666
20.9.05 09:50

Ahojky Ani, na řádnou MD se chodí 6-8 týdnů před lékařem stanoveným datem porodu. Jestli chceš zůstat doma dříve, musíš to řešit nemocenskou. Pokud by ses v práci po novém roce neukázala s tím, že zůstáváš doma kvůli těhotenství z vlastího rozmaru, zaměstnavatel s tebou rozváže pracovní poměr.
Určitě se hoď na marodku - doktor ti vypíše i vycházky, abys nemusela být furt zavřená doma.

Čauky. Noggie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18075
20.9.05 10:07

Jasne, odejdi na nemocenskou. Jsi v ochranne lhute a zamestnavatel te nemuze vyhodit. Jinak by si musela pozadat o neplacene volno, ktere ti zamestnavatel zrejme neda a jeste si najde zaminku aby te vyhodil bez odstupneho. A navic nemas nikde v zakone uzakonenou lhutu do kdy musis tehotenstvi oznamit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
656
20.9.05 11:03

Diky…ja jsem asi takove jelito naivni, ja myslela ze mi po takove dobe vyjdou vstric a nejake reseni najdeme. No, nevysli. Tak si vyjdu vstric sama.

anina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
252
20.9.05 11:11

No jasně, plně souhlasím aby sis pomohla sama. Tohle je jedno z nejkrásnějších období toho našeho tak krátkého života, tak si ho pořádně užij se svými blízkými…V Praze je smrad, otrávenej vzduch, není moc míst na procházky.Doma to bude Tobě i mimískovi krásně prospívat (když jsem byla poprvé těhotná byla jsem u maminky, to bylo bájo, pořádně mě vykrmila… :D :D :D Stejně na to ale strašně ráda vzpomínám.) Hlavně si nedělej výčitky kvůli práci, vidíš že oni s Tebou taky soucit nemají (jako kdyby těch pár měsíců navíc pro ně tolik znamenalo…).Mysli jen na sebe a na maličké…Hodně štěstí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18075
20.9.05 11:40

Anino, napodobne. Ja kdyz si vzpomenu jaky jsem byla jelito a jeste v patem mesici dobihala tramvaj, protoze me sef buzeroval za pozdni prichody. Kdybych to tenkrat zabalila, udelala bych nejlip. Usetrila bych si nervy, kdy mi tesne pred odchodem na materskou vyhrozoval tim, ze mi neda bonus za lonsky rok, na ktery jsem mela narok. Ale asi bozi mlyny melou pomalu, ale jiste - z sefovskeho mista ho vyhodili a ted tam dela pucfleka. Doufam, ze to nevyzniva skodolibe, samozrejme to nikomu nepreji, ale treba si on vzpomene jak se ke mne hnusne choval…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
155
20.9.05 11:46

Ahoj Anino,
pokud jsi těhotná, tak Ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď, to samé platí, až budeš na mateřské a posléze rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte (kdybys to hledala, tak je to § 48 odst. 1 písm. d) zákoníku práce). Stejně tak Ti nemůže dát výpoděď, pokud máš neschopenku (to je § 48 odst. 1 písm. a) Problém je, že Tě může nutit jinýmy prostředky, abys dala výpověď sama, takže si myslím, že by bylo nejlepší, abys šla na neschopenku a vykašlala se na ně, když se k Tobě takhle chovají.
Jinak jsem ještě nestihla reagovat v deníčku, tak Ti tímto gratuluji k // a držím palce, ať jste v pořádku.

Pa, Bubinka a svištík 25+3tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
711
20.9.05 12:03

AHOJ ANINO,

tak ještě jednou gratuluji. Fakt jsi nás všechny pěkně doběhla :)
Je fakt, že teď už tě oficielně propustit nemůžou, ale otrávit ti to jo. Do Nového roku se může semlít ještě spoustu věcí, tak bych se tím ani netrápila. Je fakt, že jestli máš alespoň trochu uznalého Dr. tak neschopenku jistě získáš. Já to mám v práci sice dobré, ale zas z jiných důvodů budu zřejmě muset po mateřské hledat jiné místo a věřím si, že to zvládnu. Tak hlavně ať je dobře mimču!

Grizley

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
656
20.9.05 12:35

Hanka1 - vyzniva mi to tak, ze pan vedouci dostal ochutnat sve vlastni medeciny…jen tak dal. Drzim ti pesti.

Bubinka: Diky za paragrafky. Koukam ze se vlastne nemam ceho bat, i kdyz to mozna bude neprijemne.

Grizley: no, mozna jsem vas trosicku napinala…ale chtela jsem si byt vic jista…

anina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1029
20.9.05 14:51

Anino, holky už to tu napsaly přede mnou: nutit tě do výpovědi zaměstnavatel nemůže, jsi teď „hájená“, ale je fakt, že když bude chtít, tak ti to může znepříjemnit. Já bych se na ně vybodla a odešla na nemocenskou, když ty jsi k nim chtěla být férové a dočkala jsi se takové odpovědi. Za nervy ti to nestojí a kolikrát za život budeš těhulka? Koukej si to zařídit tak, abyste oba, ty i mrňousek, byli v pohodě.

Tobia

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7927
30.9.05 20:38

Anino samo, že jdi na nemocenskou :) Zaměstnavatel Tě nemůže vyhodit ani donutit k výpovědi!!!Také nemáš žádnou oznamovací povinnost!!!!Já jsem už 3 týdny na nemocenské jsem v 16tt, pracovala jsem na recepci a dělala noční, které nejsou dobré pro miminko. Zaměstnavateli jsem to řekla po ukončeném 3 měsíci, jelikož jsem zvracela a zvracím a je mi špatně můj gynekolog mě nechal doma.Jak už někdo psal těhotenství je nádherná doba a proč ho prostresovat v práci .-)Já naštěstí mám přítele v Praze i když sama jsem z Moravy :-)) Přeji krásné okamžiky s miminkem i s manželem :) Katty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
94
2.10.05 01:48

Ahojki,

na mateřskou dříve odejít nemůžeš! Řádný odchod na mateřskou je 6-8 týdnů před termínem porodu.

Jediná možnost jak odejít dřív je dát sama výpověď, což je samozřejmě nesmysl!!!

Řešením by samozřejmě bylo zůstat doma v pracovní neschopnosti z důvodu zdravotních. To že je možné se domluvit s doktorem není vždy pravda!!!, ale většinou mají rozum. najdi si ale jiný důvod než že chceš zůstat doma.

Pracuji na personálním oddělení a moc nechápu holky, které to hned řeknou zaměstnavateli! To je věc, která se ve firmě nikdy dlouho neutají a bohužel už máme ve firmě i případy, kdy to nedopadlo dobře a všichni tě pak litují a chodí kolem tebe jako kolem horké kaše. Já sama jsem to zaměstnavateli oznámila v polovině čtvrtého měsíce, protože jsem musela zůstat doma a taky se nic nestalo.

Držím palečky, aby vše dopadlo dobře a v práci se nedej!
Pokud by na Tebe hodně tlačili, domluv se s doktorem.
Jinak se neboj zavolat na úřad práce, tam by Ti měli poradit nejlépe jak postupovat.

Jarka + Hugo 25tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.10.05 08:52

Samozřejmě, že na mateřskou takhle brzy odejít nemůžeš. Ale nebuď naštvaná na zaměstnavatele, on za to nemůže, chovala by ses taky tak na jeho místě. Postupuje dle platných předpisů a zákoníku, takže chyba na jeho straně určitě není. Prostě to zkus vyřešit nemocenskou, to není v současné době žádný problém. Teda já jsem tento problém neměla. Zdraví Martina :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
89
3.10.05 17:41

Ahoj Anino,

taky jsem z Moravy a pracovala jsem v Praze. Kdyz jsem oznamila, ze jsem tehotna, tak jsem zazivala horory. Otehotnela jsem kratce po nastupu do prace, samozrejme neplanovane. Skrz gynekologicke problemy jsem se o tehotenstvi dozvedela asi ve druhem mesici. Protoze jsem byla ve zkusebce, tak na radu spolupracovnice jsem tehotenstvi oznamovala po mesici. I kdyz nadrizeni byli se mnou spokojeni {jak se spitalo kolem a kolem} tak najednou me chteli taky vyhazovat a slysela jsem na sebe takove veci, ze jsem se nestacila divit… Celou dobu, co jsem byla v praci, tak jsem jen brecela a brecela. Protoze jsem mela praci na stojaka, tak me gynekolog poslal na nemocenskou. Ale nemela jsem se branit uz prvni nabidce. Odchazela jsem v patem mesici na Moravu a zivot se mi hned zmenil. Opravdu jsou to jedinecne chvilky a nekaz si je s blbeckem v praci. Vubec se s nim neparej, protoze ti za to nestoji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
63
3.10.05 18:21

Ahoj Anino,
Ja mela hrozneho sefa a kdyz se dozvedel, ze jsem tehotna (asi 4 mesic), tak mi rikal at dam vypoved jinak mi ji da on.. Zajimala jsem se jestli to vubec jde a kdyz jsem mu rekla, ze na mne nema tak mi ukazal jeden dodatek, ze kdyz pracovnice porusuje pracovni kazen tak ji muze vyhodit i kdyz je tehotna… My jsme zrovna meli ve firme problemy a on to chtel vsechno hodit na mne.. Ze zacatku jsem se samozrejme chtela branit, ale pak jsem si rekla ze si nebudu cuchat nervy, zrovna kdyz jsem tehotna.. Stejne jsem se tam uz nechtela po materske vratit… Chtela jsem jit na nemocenskou, ale napsali mi spatne datum ve vypovedi tak jsem to uz nestihla.. Tak tedy jsem sla na Pracovni Urad.. Zaregistrovala jsem se a platili za mne zdravotni pojisteni a jeste podporu v nezamestnanosti… Byla jsem doma, mohla jsem chodit kde jsem chtela a na jak dlouho jsem chtela,proste jsem si tehu uzivala (bylo leto)… A 6 tydnu pred porodem jsem stejne dostavala materskou od zamestnavatele, protoze jsem byla jeste v ochranne lhute.

Samozrejme, jestli se chces vratit do stejne prace, tak vypoved nedavej… Bez radsi na tu nemocenskou…

Hlavne si tehotenstvi uzivej at ty i mimi jste spokojeni…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama