Družstevní byt a rozvod

6028
31.3.20 15:33

Družstevní byt a rozvod.

Známá se asi bude rozvádět a tápe ohledně rozdělení družstevního bytu, který manžel dostal od rodičů těsně přes svatbou s tím, že 1/2 ceny bytu měl darem a 1/2 ceny pak spláceli společně po svatbě. Nájemní smlouva byla na něj, veškeré doklady ohledně získání bytu před svatbou k dispozici, ohledně následného splácení již nikoliv.

Z mého pohledu je 1/4 bytu její, kromě toho mu 20 let poskytovala max. péči a servis, takže bych řekl, že i na tu další 1/4 má morální právo. Nájemní smlouva se v průběhu let měnila, současná je stará cca 5 let a jsou tam jmenovitě uvedení oba manželé jako člen družstva.

Chápu to správně, že jsou v současné době oba členy družstva a mají na nájem daného bytu stejná práva? Pokud ano, může to partner nějak napadnout a chtít druhého partnera vyškrtnout z nájemné smlouvy?

Partner, původní majitel bytu. samozřejmě tvrdí, že byt jej jenom jeho a ona že na nic nemá právo, ale podle určitých příznaků se zdá, že si danou situaci uvědomil a snaží se jí zastrašit, aby souhlasila s nějakou menší „almužnou“ a nepožadovala 1/2 bytu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2386
31.3.20 15:58

@jege Morálně má právo na 1/4

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27136
31.3.20 16:04
@jege píše:
Známá se asi bude rozvádět a tápe ohledně rozdělení družstevního bytu, který manžel dostal od rodičů těsně přes svatbou s tím, že 1/2 ceny bytu měl darem a 1/2 ceny pak spláceli společně po svatbě. Nájemní smlouva byla na něj, veškeré doklady ohledně získání bytu před svatbou k dispozici, ohledně následného splácení již nikoliv.

Z mého pohledu je 1/4 bytu její, kromě toho mu 20 let poskytovala max. péči a servis, takže bych řekl, že i na tu další 1/4 má morální právo. Nájemní smlouva se v průběhu let měnila, současná je stará cca 5 let a jsou tam jmenovitě uvedení oba manželé jako člen družstva.

Chápu to správně, že jsou v současné době oba členy družstva a mají na nájem daného bytu stejná práva? Pokud ano, může to partner nějak napadnout a chtít druhého partnera vyškrtnout z nájemné smlouvy?

Partner, původní majitel bytu. samozřejmě tvrdí, že byt jej jenom jeho a ona že na nic nemá právo, ale podle určitých příznaků se zdá, že si danou situaci uvědomil a snaží se jí zastrašit, aby souhlasila s nějakou menší „almužnou“ a nepožadovala 1/2 bytu.

Podle mě u družstevního bytu záleží na tom, kdo je členem družstva a držitelem družstevního podílu. :think: Pokud rodiče převedli byt jen na svého syna, proč je jako podílnice uvedená i ona? Celé je to hrozně zmatené.

Ale morálně by podle mě měla právo na 1/4. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6028
31.3.20 16:06
@Zumpa píše:
@jege Morálně má právo na 1/4

Morálně má právo na celý, nechci popisovat celou situaci, manžel je hodně fikaný a na vše potřebné má papíry, na nepotřebné žádné papíry neexistují, u ní je to přesně opačně, takže minimálně 1/2 si zaslouží a zdá se, že tohle je jediné jeho opomenutí.

Nemám rád zlatokopky, které chlapy při rozvodu ožebračí, byť do manželství přišly s holou (_!_), ale tohle není ten případ. Naopak bych řekl, že je to přesně ten případ, kdy manželka se o chlapa stará, porodí mu dítě, zajišťuje rodinný krb i jeho komfort, maká doma i u jeho rodičů, vydělává slušné peníze, z kterých financuje sebe, dítě i domácnost a když jsou děti velké a je čas si užívat spokojené stáří, tak se chlap zblázní do nové partnerky a manželku je schopen vyhodit na ulici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2386
31.3.20 16:09

@jege mě nezajímá kdo co. Půlka byla darem před svatbou, takže to nepočítám. Druhá půlka po svatbě, takže tuhle hodnotu rozdělit napůl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6028
31.3.20 16:30
@Zumpa píše:
@jege mě nezajímá kdo co. Půlka byla darem před svatbou, takže to nepočítám. Druhá půlka po svatbě, takže tuhle hodnotu rozdělit napůl.

Mě zase nezajímá, jaký máš na to osobní názor, ale jaké práva dle současných zákonů má člověk k nájemnému bytu uvedený v nájemné smlouvě jako „člen družstva“ spolu s partnerem! :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14500
31.3.20 16:33

Tak dostal byt od rodičů? Nebo jen půlku? Co pak spláceli, když byt dostal?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3741
31.3.20 16:53

Formulace ona mu porodila dítě mě vždycky rozesměje a dostane do kolen.

Jinak on ji brousil celých dvacet let, tak má zase morální nárok na tu čtvrtinu toho byty co by měla dostat navíc. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24107
31.3.20 16:54

Jestli dostal byt od rodičů před svatbou, tak jeho. Půlku asi těžko dostal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27136
31.3.20 16:57
@pikola píše:

Celé jw to hrozně zmatené…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6028
31.3.20 17:01
@zoidberg píše:
Tak dostal byt od rodičů? Nebo jen půlku? Co pak spláceli, když byt dostal?

To není důležité, důležité je, jestli jsou nyní rovnocenní spolumajitelé, když jsou na nájemné smlouvě uvedení jako „člen družstva“ nebo ne. Uvítám příspěvky bez nějakých laických dohadů a „morálních“ předpokladů, ale na základě faktů a platných dokladů.

Řešit nějaké morální právo jenom na základě původních výchozích hodnot bez zohlednění dalších skutečností je naprosto chybné a zavádějící.

Když budu mít vlastní byt před svatbou, ale partner s vysoce nadprůměrným příjmem mě bude 20 let živit a já si budu přitom válet šunky u TV a pak v nějakém dočasném pomatení smyslu nebo záchvatu vděčnosti jej zapíšu do katastru jako spolumajitele, tak za pár let při rozvodu iniciovaném z mé strany budu mít morální právo jej vykopnout z bytu, jelikož před svatbou jsem byl majitelem já?

Buďto posuzuji morální právo na základě všech skutečností mající k danému případu nějaký vztah nebo posuzují reálný právní rámec a nemíchám to dohromady. :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24107
31.3.20 17:02

Jinak mám taky byt družstevní před manželstvím, manžel je sice taky družstevník, ale majitel podílu jsme jen já. Žádný nárok že mě xy let živí nebo mi udělal děti není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6028
31.3.20 17:12
@samá práce píše:
Formulace ona mu porodila dítě mě vždycky rozesměje a dostane do kolen.

Tak si to zkus, když si tak chytrý … Já bych rodit nikdy nechtěl a když jsem si jenom jednou k tomu trochu přičichl, tak jsem ještě měsíc ustupoval místo i puberťačkám, když jsem si uvědomil, co je za pár let čeká! :mrgreen:

@pikola píše:

Dostal členský podíl v družstvu, půlku darem a půlku pak splácel. Samozřejmě ale na to splácení rodičům ze společných peněz nejsou důkazy, jelikož to bylo v hotovosti.

@Bábrdl píše:
Celé jw to hrozně zmatené…

Ale není, je to přesně tak, jak to popisuji. Výchozí situaci jsem přesně popsal, ale za tú dobu se několikrát měnily podmínky a stanovy družstva, kdy se přepisovaly stávající nájemné smlouvy a při jednom z takových přepisů se nájemní smlouva přepsala na oba manželé, jelikož po 15 letech i vedení družstva přišla daná situace trochu na hlavu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6028
31.3.20 17:15
@pikola píše:
Jinak mám taky byt družstevní před manželstvím, manžel je sice taky družstevník, ale majitel podílu jsme jen já. Žádný nárok že mě xy let živí nebo mi udělal děti není.

A kde konkrétně je zapsáno, že majitelem podílu jsi Ty? Známá dostala jenom nájemní smlouvu, kde jsou nájemci oba a poslední stanovy družstva nebo nějaký záznam schůze, kde se Ty nové stanovy projednávali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24107
31.3.20 17:19
@jege píše:
A kde konkrétně je zapsáno, že majitelem podílu jsi Ty? Známá dostala jenom nájemní smlouvu, kde jsou nájemci oba a poslední stanovy družstva nebo nějaký záznam schůze, kde se Ty nové stanovy projednávali.

Mám smlouvu o převodu členského podílu na mé jméno :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama