Dům nebo byt?

Anonymní
2.4.21 23:08

Dům nebo byt?

Ahoj, prosím zachovat anonym, jedná se o celkem intimní a osobní věc.

Nicméně jsme spolu s přítelem třetí rok, rok a s půl spolu žijeme a klape nám to. Nijak bychom se nehrnuli do koupě nemovitosti, nicméně když vidíme, jak ty ceny raketově letí + máme něco ušetřeného a bojíme se ztráty hodnoty peněz, došlo nám, že je ais nejvyšší čas. Bydlíme v Praze v nájmu a oba v bytě celý život. Vedle toho bychom si ale přáli žít v domě. Co jsme tak počítali, tak náš strop je tak tři až tři a půl milionu hodnoty nemovitosti. Rádi bychom, aby v místě byla školka a škola, alespoň první stupeň…a teď nevíme, jak dál. Domy v této hodnotě, co nejsou totální ruiny, seženeme často mimo dosah civilizace (resp. rozumějte, mně děsí to, že bych tam nesehnala práci, přítel podniká, u toho je to jednodušší, ale já jsme vázaná na místo s dobrou dostupností tam, kde je práce). Když bychom měli štěstí a takový dům sehnali, museli bychom ho postupně opravovat, jelikož peníze na rekonstrukci nemáme k dispozici a asi by to bylo šul nul. Nebo máme ještě šanci v této hodnotě koupit opravený byt ve středočeském kraji s relativně dobrou dostupností do Prahy, a prostě tam být nějakých pár let a až by byly po mateřské dva platy, tak jít za svým snem…pořád to řešíme a nevíme, jaké zvolit řešení, opravovat si svůj dům by bylo velice romantické a dělali bychom na svém snu, ale zas oba rádi jezdíme na výlety a trochu si užíváme (nejsme žádní hýřilci), a tím bytem bychom investovali do svýho, mohli bychom šetřit ještě bokem a prostě bychom ten dům o pár let odsunuli, ale zase bychom ztratili mladá léta na reko…jakou cestou byste šli vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3291
2.4.21 23:23

No za 3-3,5 mil. budete mít starost koupit i ten byt asi, ne? Já jsem rozhodně pro byt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 23:28

@jita22 jo, to máš pravdu. Ale když hledáš a nejsi tolik náročná, tak 60 m2 do tří a půl seženeš, ZATÍM to jde…sehnali bychom i starší barák, ale já se bojím těch výdajů navíc, ještě nemáme děti a pak taky třeba dovážení dětí do škol…abychom z toho nakonec nebyli nešťastný. Na opravy bychom třeba měsíčně zatím vyšetřili 10 nebo 15 000, ale to je jak kapka v moři…

• Citovat
  • Nahlásit
19698
2.4.21 23:28

Žijete celý život v bytě, nemáte ani páru, co obnáší starší dům a jeho rekonstrukce. Držte se bytu dokud nebudete mít dost peněz na dům v super stavu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 23:29

Píšeš, že jste oba z bytu. Máte aspoň trochu šajnu, co to obnáší, starat se o dům? Navíc dům v rekonstrukci? Já to znám a není to nic lehkého, a to jsme s partnerem oba dva z domů.
A za tu napsanou částku se obávám, že bude buď ruina, nebo dům v úplně díře…

• Citovat
  • Nahlásit
2052
2.4.21 23:31

Pred par lety jsme meli moznost, bud koupit byt v Praze a nebo za stejne penize nejaky pidi domecek za Prahou v obci, kde si nekoupis ani rohlik. Jsme v byte a spokojeni, akorat ted behem Corony, by se hodilo mit zahradu, ale to zas snad prejde. Vse ma sve pro a proti a ty ceny nemovitosti jsou silene. Jsem rada, ze mam veskerou obcanskou vybavenost v dochozi vzdalenosti. Kolem bytu neni moc prace. Zahrada zase nabizi moznosti, co v byte nejsou. Je to jiny zpusob zivota. Nebo treba byt+chata(to mame my) nebo byt+zahradka. Moznosti je vic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 23:36

Přítel představu o domu určitě má, jeho rodina vlastní staré stavení, které vlastníma rukama s tátou postupně opravili.
Já vím, že lidé dělají domy postupně a nic není hned. Ale mám strach jít do zapadákova, vím, že si nějakou práci najdu, ale jsem náročná na její náplň, pracuji nejen kvůli výdělku, ale mělo by mně to alespoň trochu bavit. Plus se práce nebojím a vydržím dost, ale nedokážu si představit žít s dětmi na staveništi, to se přiznám. Ráda bych si jejich „první kroky“ užívala v klidu. A se zoufalstvím koukám, že ty obyvatelné domy, kde je alespoň kousek trávníku, jdou od pěti milionu výš a splátka 15 000 + po dobu třiceti let…to není úplně málo :(
Nebo se třeba pletu a blbě koukám, ale přijde mi, že je to opravdu k nenalezení, domy v téhle cenové relaci, aby se v nich dalo nějak rozumně začít.

• Citovat
  • Nahlásit
500
2.4.21 23:43

Pokud jste oba z bytu, tak kupte buď novostavbu nebo postavte dle sebe (ale z vašeho rozpočtu postavit a koupit pozemek u Prahy je nereálné).
Určitě vám nedoporučuji kupovat starší dům a už vůbec ne dělat rekonstrukci za pochodu. Zabije vám to vztah a nakonec to beztak vzdáte.

Samozřejmě čest vyjímkám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52952
2.4.21 23:44

Musíš se řídit tím, nač máte. Jakou máte povahu. Žila jsem vždy v domě pár kilometrů od kraje. Do bytu bych nešla. Můj muž je bývalé panelákové dítě. Tam se dostal rozhodnutím rodičů. Svoje jsme si budovali barák. Napřed jsme koupili 100r. starý v centru města. To byl náš kompromis. Ten jsme spolu opravili výrazně, jak to šlo za 5r. jsme ho prodali a máme 10 km od dvou krajských měst nový a větší barák. Je tady kompletní vybavenost. I ty rohlíky seženu 6 místech v jedné obci :lol:. Dokonce máme supermarket.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 23:45

Za ty peníze zapomeň na barák v SČ kraji. My máme ty cca 3-3,5 ušetřené, rádi bychom sehnali do 5-5,5 a i to je dosti náročné… Nehledě na to, že barák ty peníze pak bude i ve velkém spotřebovávat… Romantické bude i vybavovat si byt.

• Citovat
  • Nahlásit
52952
2.4.21 23:47

A sestra se chystá stavit někde za Prahou. Příšerné částky tam lítají. Loni kupovali pozemek. A jsou ve fázi, že ladí projekt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2216
2.4.21 23:50

Jsem ze severní Moravy, kde jsou výrazně levnější pozemky než Praha a okolí, a menší novostavby se tady pohybují mezi 6 a 8 000 000, a tím, že se teď hodně zdrazil materiál, to už levnější nebude.. Za 3,5 rozhodně ten byt, na dům to nestačí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 23:50

Jsme ochotní jít i dál, v rámci středočeského kraje, ale mělo by být poblíž město, kde možnost najít práci. Nejsme takový střelec a pokud půjdu do hypotéky, tak chci mít možnosti volby. Třeba se i přítel bude muset nechat někdy zaměstnat.
Na stavbu nového určitě nemáme. a dům koupit zvládneme, ale nakonec se do toho několik desítek nebo dokonce stovek tisíc bude emuset postupně vrazit…a my si potřebujeme nechat rezervu, mimo jiné i pro náklady spojené s přítelovou firmou. Ale třeba se nám za pár let bude dařit více a splnění toho snu bude reálnější??? Jen budeme mít děti zavřené v bytě, místo aby lítali na zahradě :(

• Citovat
  • Nahlásit
905
2.4.21 23:56

Koukám na nemovitosti dlouhodobě, jděte spíš do bytu. Na současné ceny domů nemáte. Možná něco Ústecký kraj, ale tam dobře zvažovat lokalitu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2052
3.4.21 00:03
@Anonymní píše:
Jsme ochotní jít i dál, v rámci středočeského kraje, ale mělo by být poblíž město, kde možnost najít práci. Nejsme takový střelec a pokud půjdu do hypotéky, tak chci mít možnosti volby. Třeba se i přítel bude muset nechat někdy zaměstnat.
Na stavbu nového určitě nemáme. a dům koupit zvládneme, ale nakonec se do toho několik desítek nebo dokonce stovek tisíc bude emuset postupně vrazit…a my si potřebujeme nechat rezervu, mimo jiné i pro náklady spojené s přítelovou firmou. Ale třeba se nám za pár let bude dařit více a splnění toho snu bude reálnější??? Jen budeme mít děti zavřené v bytě, místo aby lítali na zahradě :(

Proc zavrene v byte? My mame byt a deti jsou venku za hezkeho pocasi skoro cely den a v zime min. 4hodiny denne. Od cca 6 let behaji deti po venku sami v tlupe. U nasich na zahrade je to bavi samotne tak pul hodiny, takze tam s nimi stejne musis byt. Z bytu vyjdu a jdem hrat hokej pred barak, sankovat za barak, na jedno z asi 10 hrist v okoli nebo do lesa nebo na louku a nebo do mesta nebo na pisek u bytovky, kde potkaji kamarady nebo vyjedem na kole.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat