Endometrióza a přístup rodiny

128
16.3.16 22:56

Endometrióza a přístup rodiny

Ahoj holky,
ráda bych věděla, jak se k vám chová rodina, když ví, že máte endomrchu?
Trošku mě totiž mrzí, jakej přístup má moje rodina. Od začátku co mám bolesti, tak si všichni myslí, že si vymýšlím.. že první 4 dny u menses nemůžu fungovat, to je prý normální a přeháním to.. díky bolestem sem se dopracovala až do špitálu na operaci s tím, že mám endo IV. stupně, vzali mi vejcovod a druhej rozlepovali.. :,( všichni mi říkají, jak si z toho nemám nic dělat, že mám přece ještě druhej vejcovod.. ano, mám.. jenže byl slepenej a nikdo neví jak dlouho vydrží být průchozí.. taky že mám změnit životosprávu.. ano, měním ji, ale nemyslím si, že to vyléčí IV. stupeň, možná jen zmírní.. a taky oblíbená věta „až budeš zdravá“.. :D těžko vysvětluju, že zdravá už nikdy nebudu a endomrcha se semnou potáhne až do přechodu..
prostě mám pocit, že tím jak endomrcha není vidět, tak si ostatní myslí, že si vymýšlím a sem hypochondr.. nebo jen neví jak se k tomu postavit..? těžko říct.. :nevim:

máte to ostatní taky tak nebo vás vaše okolí chápe?

zakladatelka W

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2973
16.3.16 23:07

Já bych řekla, že je to trochu bagatelizují. Infarkt taky není vidět, ale každý chápe jeho závažnost. Na druhou stranu, neustálé litovaní taky nemá smysl. Já bych to „až budeš zdravá“ brala jako podporu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
128
16.3.16 23:21

@Rozárka78 určitě to nemyslím tak, že bych chtěla litovat.. ale trošku si tyhle řeči „až budeš zdravá“ nechat na jindy.. od druhé operace mám chvíli, zatím se s tímhle „polovičním ženstvím“ sžívám a do toho rodina, že to tak hrozný není.. ono to v tuhle chvíli moc nepřidá.. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2973
16.3.16 23:45

@wootwa Tohle není poloviční ženství, to mi věř! A taky věř, že, vím, i čem mluvím… Chápu ale… člověk si to musí nejdřív odžít. Přeju brzké uzdravení, fyzické, i to psychické… :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2045
17.3.16 00:24

Tak mně moc nevěřil ani můj tehdejší gynekolog a pár let mi tvrdil, že mám zácpu, jinak nechápe, co mě tam může tak moc bolet.Co se týče rodiny- já si na ty bolesti postupně i zvykla a moc to nikomu nevykládala. Jen tehdejší kamarádka/spolubydlící ze mě byla na mrtvici, jelikož jsem ke konci prochodila nespočet nocí po bytě. V klidu v leže byla ta bolest otřesná. Ale teda já to neměla v takovém stadiu jak ty, vejcovody jsem měla průchozí. A mně endometrioza zmizela porodem(předtím 2 laparoskopie), takže věř, že taky „budeš zdravá“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
581
17.3.16 09:49

@wootwa Budu trochu off topic, ale s tou životosprávou je to ale tak, že ti může výrazně ulevit od bolestí, síly menstruace atd. Já mám tu nejhorší diagnózu - DIE, což je hluboká infiltrující endometrióza, v mém případě s lézemi ve střevech a od té doby, co jsem kompletně změnila životosprávu, tj. vysadila jsem všechen lepek, mléčné výrobky, alkohol, rafinovaný cukr a červené maso, tak se mi to velmi zlepšilo. Pořád zažívám šílená muka, ale už jen první den a ne 3 dny v kuse a menstruace se mi zkrátila ze 7 dní na 4 - 5 a z toho silně krvácím jen 2.den. Předtím jsem velmi silně krvácela i 3 dny.

K tvému dotazu - u nás doma všichni vědí, jak na tom jsem a nikdo to nepodceňuje. Lidé z okolí většinou vůbec neví, co to endometrióza je a jak se projevuje, takže pokud už se k tomuto tématu dostaneme, tak jim to ve stručnosti vysvětlím a prostě jim řeknu, že mám takové bolesti, které neutlumí ani léky a tím téma uzavírám. Možná by rodině pomohlo, kdybys jim o tom dala něco přečíst, na netu je o endošce plno článků. V tomhle případě si myslím, že je podpora rodiny a blízkých strašně důležitá. Já si neumím představit, že by mě třeba manžel nepodporoval a ještě mi řekl, že jsem hypochondr.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
128
17.3.16 11:46

@Simona_Black obdivuju tě, že si zvládla takhle překopat životosprávu.. já bohužel nedokážu bejt takto striktní.. neumím si představit, že bych byla bez pečiva a pomazánku si mazala třeba na okurek.. :D nebo si nedala jogurt.. takže u mě něco tak přisnýho bohužel nemá dlouhýho trvání, kdybych se o to pokusila..

u nás v rodině to taky všichni ví, stejně tak to mám i s lidma z okolí.. neví, vysvětlím a dál to nerozebírám.. nejbližší rodina samozřejmě načtený nějaký články má, ale většinou z ženských časopisů, kde se píše „užívejte to a to a endometrióza zmizí“ a takto mi to předkládají nebo mi ty články nosí.. těžko vysvětluju, že při mým nálezu mě to fakt nevyléčí.. dál si melou svoje i když doktoři mi do očí řekli, že si se mnou neví rady a ostranili jen to nejhorší, střeva a přirostlou dělohu nechali být, jen uvolnili vejcovod a vaječníky..
jedinej kdo tohle jakž takž chápe, je přítel.. on mě donutil změnit gyndařku a tím se tohle kolečko rozjelo, takže ví co podstupuju a umí si vytvořit reálnej obraz toho, jak to se mnou vypadá..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
581
17.3.16 12:02

@wootwa Mně se to bohužel zhoršilo natolik, že mi nic jiného nezbylo než to vyzkoušet. Já taky miluju pečivo, maso a mléčný výrobky, ale ve chvíli, kdy jsem opravdu nebyla daleko od toho spáchat sebevraždu kvůli tomu, jak sílené bolesti jsem měla a jak moc mi to ovlivňovalo život, je tohle malej ústupek, kterej mi alespoň trochu v posledních měsících vrátil život do starých kolejí i když prognóza taky nic moc…
Pokud ti můžu poradit, nech si napsat doporučení do centra pro léčbu endometriózy u Apolináře a zkus si zajít na konzultaci tam. Mně okamžitě poslali na expertní ultrazvuk, na kterém zjistili tu infiltrující endometriózu, kterou jsem tušila že mám, ale samozřejmě gynekolog to nijak neřešil a tam teď řešíme, jak to budeme dál léčit. Na operaci jsem byla před rokem taky, ale okamžitě po ní se to zase vrátilo a ještě zhoršilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama