Existuje svobodná vůle?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
75
3.1.22 17:30

Existuje svobodná vůle?

Myslíte si, že existuje svobodná vůle nebo je každá naše volba jen iluze?
Já osobně, čím jsem starší, tím více nabývám přesvědčení, že lidé jsou jen takové biochemické loutky a že je vždy předem neměně určeno, jak se v jaké situaci zachováme (v závislosti na naší genetice, výchově, aktuální psychickém rozpoložení…) a každá,,svobodná volba" jen jen iluzí, kterou máme v sobě zakořeněnou pro lepší fungování společnosti (trestání a izolace nebezpečných lidí apod.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
268
3.1.22 17:42

Otázce svobodné vůle se již věnovalo pár filozofů, takže spíš než se ptát tady, kde na jednoho relativně inteligentního tvora připadá devět inteligentních poněkud méně a diskuze tomu odpovídají, zapátrala bych raději v knihovně nebo na wiki. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38251
3.1.22 17:46
@Karl93 píše:
Já osobně, čím jsem starší, tím více nabývám přesvědčení, že lidé jsou jen takové biochemické loutky a že je vždy předem neměně určeno, jak se v jaké situaci zachováme (v závislosti na naší genetice, výchově, aktuální psychickém rozpoložení…) a každá,,svobodná volba" jen jen iluzí, kterou máme v sobě zakořeněnou pro lepší fungování společnosti (trestání a izolace nebezpečných lidí apod.)

Volbu máme, ale nežijeme ve vzduchoprázdnu. Takže někdy volíme něco, aby to bylo ku prospěchu i jiných. Necítím se nesvobodná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11902
3.1.22 18:08

@Karl93 já se cítím naprosto svobodný. Ale v rámci mezi co ukládá společnost a zákony. Ne že jsem svobodny a v rámci svobody můžu rozsekat sekerou pár děti ve školce apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4885
3.1.22 18:23

Svobodná vůle je subjektivní pocit každého z nás. Co jeden považuje za svobodnou vůli, druhý vnímá jako akt chaosu. Nicméně nemyslím si, že je vždy neměně určeno jak se zachováme. Individualita je podstatou lidství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6015
3.1.22 18:27
@Karl93 píše:
Já osobně, čím jsem starší, tím více nabývám přesvědčení, že lidé jsou jen takové biochemické loutky a že je vždy předem neměně určeno, jak se v jaké situaci zachováme (v závislosti na naší genetice, výchově, aktuální psychickém rozpoložení…) a každá,,svobodná volba" jen jen iluzí, kterou máme v sobě zakořeněnou pro lepší fungování společnosti (trestání a izolace nebezpečných lidí apod.)

Jak pises, jsme biologicke organismy, nase chovani je jako u jinych zviratek podmineno genetikou, psychikou a socialnim prostredim, zkusennostmi..takze svobodna vule je fakt jen iluze, abychom dosahli toho co potrebujeme, tedy uspokojovat sve potreby, viz Maslow.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3472
3.1.22 18:29

Doporučuji Summu theologicu Tomáše Akvinského.
V knize nejsou jen jeho myšlenky, pochopitelně, sesbíral moudra předchozích staletí.
Dokonalé čtení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7327
3.1.22 18:32

@Karl93 existuje, ale moc se nepoužívá. Jen tak z 10 % procent ( bych si tipla) se dá mluvit o opravdové svobodné vůli, a to ještě jen u silnějších jedinců, u většiny je to určitě míň. Většinou, když když se člověk rozhoduje, tak je to spíš zvyk, nebo celospolečenská konvence, nebo nějaká módní názorová vlna, nebo taky truc a protitlak třeba vůči autoritativním rodičům. Když chce člověk zapojit svobodnou vůli, tak musí nejdřív popřemýšlet o své opravdové motivaci a pak zabrat a zamakat jak tažný zvíře ( jak vůl, když jde o vůli :mrgreen: ). Vemte si třeba morbidně obézní, co najednou zhubnou, nebo alkáče, co přestanou chlastat. U těch je to evidentní, u ostatních, když se ta jejich motivace rozebere, tak se o opravdovou svobodnou vůli nejedná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
3.1.22 20:30

Já věřím tomu, že každý je svobodným tvůrcem reality, jen záleží, co dotyčný přitahuje. Vše je energie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2985
3.1.22 20:52

Svoboda není pro každého. A co se týká svobodné vůle, vždy je možnost volby, ale je třeba vzít v úvahu i okolnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
4.1.22 13:20

@jahodacervena A jak si konkrétně to přitahování představuješ?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37711
4.1.22 14:57

Myslím si, že více svobody má ten, kdo i uvědomuje svoje omezení. Třeba kdo si uvědomuje, že je zaujatý, když o něčem rozhoduje, má možnost tu zaujatost překonat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37711
4.1.22 14:58

Podlě jedné studie si člověk uvědomí, že se o něčem rozhoduje až v okamžiku, kdy už je rozhodnuto. Lidově zde https://www.novinky.cz/…und-40194548

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
4.1.22 16:50
@Pudloslava píše:
Podlě jedné studie si člověk uvědomí, že se o něčem rozhoduje až v okamžiku, kdy už je rozhodnuto. Lidově zde https://www.novinky.cz/…und-40194548

Ano, to už jsem také četl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3472
4.1.22 18:07
@jahodacervena píše:
Já věřím tomu, že každý je svobodným tvůrcem reality, jen záleží, co dotyčný přitahuje. Vše je energie.

A jak se díváš třeba na to, že vyjdeš ze dveří na nákup a spadne na Tebe kus omítky? Kde je ta svobodná vůle, pocit, že „všechno můžeš ovlivnit“, v té chvíli? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat