Gestalt terapie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hvezda70
Kecalka 171 příspěvků 01.08.19 13:06
Gestalt terapie

Ahoj, mate nekdo zkusenost s touto terapii? A jaky mate na ni nazor? Dekuji

Reakce:
Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 01.08.19 13:09

Patří to k regulérním a dnes už klasickým směrům psychoterapie.

Je to docela pěkný mix věcí zaměřených na postupy a změnu a hledáné hlubších souvislostí - ostatně vzniklo to jako reakce na to, že behaviorismus (změny chování) příliš přestřelil, když odmítavě reagoval na psychoanalýzu (hledání příčin).

Tím že je o gestalt výcviky v ČR dost zájem, tak si můžou mezi uchazeči vybírat a tak se málokdy stane, že gestaltistou se stane vyložený šarlatán.

Hvezda70
Kecalka 171 příspěvků 01.08.19 13:12

@Ou takze kdyz uz nechci tu klasickou terapii kde se vracim do minulosti tak je to dobry smer ta gestalt terapie? Potrebuji aby me nekdo naucel zachazet s tim co prozivam. (Uzkosti a cerne myslenky) diky.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 01.08.19 13:28
@Hvezda70 píše:
@Ou takze kdyz uz nechci tu klasickou terapii kde se vracim do minulosti tak je to dobry smer ta gestalt terapie? Potrebuji aby me nekdo naucel zachazet s tim co prozivam. (Uzkosti a cerne myslenky) diky.

Spíš ne - pořád věřej na příčinu v minulosti ale už jim je jasné, že nalezení příčiny vlastně nevede k zázraku co způsobí přímé uzdravení.

Hledej buď KBT a nebo na proces orientovanou psychoterapii. KBT je víc racionální její principy a postupy jsou dost dobře popsané tady https://obchod.portal.cz/…ost-a-obavy/

adresář zde http://www.cskbt.cz/…erapeutu.php

Na proces orientovaná psychoterapie patří k současným směrům, pořád to je regulérní psychoterapie, terapeuté bývají spíš mladšího a středního věku což není nevýhoda.

Adresář tady https://www.processwork.cz/terapeuti

KBT je hodně racionálně orientovaná - což pro někoho může být velká výhoda POP dost pomáhá s nějakým vlastní sebepřijetím a tak, což u KBT je spíš vedlejší produkt toho, že postupně vidíš jak záskáváš kontrolu a měníš sebe sama k lepšímu. U POP se toto samozřejmě děje taky ale důležitější je ten proces.

Hvezda70
Kecalka 171 příspěvků 01.08.19 13:39

@Ou dekuji moc!

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 01.08.19 14:01

Respektive ještě by ti mohl sedět systemický přístup - ti na příčinu záměrně rezignují, protože řeší systém a jeho dynamiku, ale nemají takový pěkný centralizovaný adresář a musíš googlovat „systemický psychoterapie“

V ideálním případě hledej někoho kdo má systemický výcvik a ještě nějaký jiný. Vcelku se to dost kombinuje a systemiků bude víc, než lidí s POP.

Výše uvedeným nechci naznačit, že není nic jako příčina psychických obtíží, ale že různým lidem - jak na straně klientské, tak na straně terapeutické může a nebo nemusí vyhovovat klasická práce vycházející z Freudova přístupu, kdy je klíčové porozumět tomu co se stalo v dětství a to že významně pomůže ke zvládání současné situace. Je to zcela relevantní přístup, ale i přístupy které fungují úplně jinak mohou být stejně účinné.

Vypadá to jako že je v tom bordel, ale to je tím, že holt v rámci psychoterapie člověk zkoumá a ovlivňuje psychiku skrze lidskou psychiku a tím pádem je tam vždy ohromné omezení a nejde to jasně kvantifikovat jako třeba v medicíně orientované na důkazy.

Premek_Orac
Kelišová 5446 příspěvků 01.08.19 14:32

@Hvezda70 Pár let zět bych na podobné metody používané především osobními,,kouči" měl názor docela kritický, protože bych takovéto terapie považoval spíše za formu placeného potlachu, kdy si platíme za pozorného posluchače…
Jenže po letech musím uznat, že to často lidem stačí a má to pozitivní vliv na jejich psychiku, náhled na svůj vlastní život, jeho utřídění… Takže ano, nic proti tomu, abys to třeba zkusila na čtyři, pět setkání a pak si sama vyhodnotila, zda to je pro tebe to pravé.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 01.08.19 17:14
@Premek_Orac píše:
@Hvezda70 Pár let zět bych na podobné metody používané především osobními,,kouči" měl názor docela kritický, protože bych takovéto terapie považoval spíše za formu placeného potlachu, kdy si platíme za pozorného posluchače…
Jenže po letech musím uznat, že to často lidem stačí a má to pozitivní vliv na jejich psychiku, náhled na svůj vlastní život, jeho utřídění… Takže ano, nic proti tomu, abys to třeba zkusila na čtyři, pět setkání a pak si sama vyhodnotila, zda to je pro tebe to pravé.

gestalt koučing a gestalt psychoterapie jsou úplně odlišné hry, byť na stejném hřišti. Respektie gestalt koučing
v ČR vznikl tak Dvořák chtěl víc peněz a tak si otevřel výcviky pro kouče a podobné zájemce. Vyučovat trenéry a spol je vždycky finančně lepší, než konkrétní práce s klientem.

Premek_Orac
Kelišová 5446 příspěvků 01.08.19 21:02

@Ou pisu, ze je to metoda pouzivana predevsim…
Jinak souhlas.

Váš příspěvek
Reklama