Hádky s dcerou 11 let

351
1.5.20 12:06

Hádky s dcerou 11 let

Ahoj všem, jdu si pro radu a možná taky spíš vypsat. Dceři je 11 let a často se hádáme. Není to určitě jen tím, že se teď nechodí do školy, ale vím, že to není ku prospěchu. Od miminka byla vždy náročné dítě, uřvana, vzteklá, nespokojená…viděla jsem rozdíly u dětí mých kamarádek, ale tak jsem si říkala, že každý dítě je jiny. Neměla autoritu, neposlouchala a to jí vlastně zůstalo ☹️ Mám ještě mladší dceru o 3 roky a dost na ni žárlila i přesto, že neměla nikdy důvod. Naopak si myslím, že právě Eliška měla vždy víc. Vždycky hlídá, jestli náhodou nedostala Adélka víc dárků k Vánocům, k narozeninám apod…už by byl oheň na střeše a výčitky, že proč má víc a tak… Oblečení kupuju samozřejmě hlavně Elišce a Adélka to zdědí. Ale stejně pořád poslouchám, že jí vadí, že jsou v pokoji hračky a to ona už nechce, že chce svůj pokoj(to není kde),nechce dělat úkoly, vše říkám 100×(i když nebyly zavřené školy). Dále tě ji kazím sny a to má v podstatě, co si přeje. Že jsme ji nikdy nekoupili telefon k narozeninám (dostala od všech peníze a za to si ho koupila) Prostě v rámci možností má vše co si přeje. Je to cholerik po tatovi, ale Víťa po mě. Jinak je chytrá, zároveň nepozorna (to ostatně říká i učitelka) a mě trápí, že se hodně hádáme a ty její výčitky, jak nemá nic, přitom to nic znamená, tě nemá iPhone, nový notebook, vlastní pokoj, dost peněz a možnost dělat si co chce…Už prostě dal nemůžu. Chodili jsme i do výchovného střediska, nejdřív se neprojevovala, ale po asi 4te schůzce už ano a paní vychovatelka ji prokoukla. Nic se ale nevyřešilo (to bych ji musela u nich zavřít na 3 měsíce) Je drzá a nevděčná. Já se snažím pro ni dělat hodně a já jsem celkem klidný člověk, takže když už bouchnu tak se zežerem jak psi. Myslí si, že je nejchytřejší, ale to asi patří už k pubertě…před 2mesici měla poprvé menstruaci. Prostě ji nezvládám a věřím, že to bude horší a horší. Adélka je jiná, taky se umí vzteknout a občas neposlechne ale stačí vynadat a s nafouklou pusou jde. U Elišky nemá význam jednat normálně, musí ji vyloženě servat aby poslechla a to až tak na 10 pokus…Měla bych toho na vyprávění hromadu, ale to než bych vypsala, byla bych v důchodu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

685
1.5.20 12:37

Je holt rozmazlená, proč jí všechno říkáš 100krát, ona neslyší? Zavedla bych pravidlo 3× a dost. Dovedeš si představit, jak se bude chovat až příjde opravdová puberta? Chování dcery, by u nás doma neprošlo ani náhodou, zlatí kluci :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
419
1.5.20 12:39

No..dostalo vždy co chtěla a ničeho si neváží, ani vás..co na to říct, v pubertě měnit styl výchovy a napravovat chyby, bude těžké, moc těžké. Problém je, že vy jste to nezvládli a ona je jen toho odraz..prostě přitvrdit a vytrvat, ale může to mít i opačný efekt, že bude dělat ještě víc naschvály, víc se vymezovat. Budete to mít náročný..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15727
1.5.20 12:40

Jsi moc měkká. Jedenáctileté dítě má poslouchat a ne prudit. Holčička z páté třídy bude poroučet matce? Kde to jsme. Je rozmazlená.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
351
1.5.20 12:41

@toma0105 no neposlechne a pak se začnu třeba rozčilovat nebo se zlobit a ona to bere, že na ni pořád jen rvu… Ale říkám ji že kdyby to udělala hned, tak nemusím řvát… Má svoji pravdu. Řekla jsem jí taky, že je rozmazlená. Bohužel má v okolí kamarádky (ze školy) které prave mají ty výhody, které chce. Peníze, svůj pokoj, iPhone…starší ségru a ne mladší…říkám ji že se s tím bude muset smířit. Je to tak jak to je

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4921
1.5.20 12:45

Myslím, že děláš až moc proto aby byla Eliška spokojená a ona to ví, proto chce víc a víc, až bude mít svůj pokoj a iphone, tak si bude přát letět na měsíc. Přestaň se tolik snažit, ať si je naštvaná, ať si přeje co chce, v tom ji nikdo nebrání, ale neznamená, že musí všechno mít a že se máma postaví na hlavu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
768
1.5.20 12:48

Pokračovala bych v návštěvách odborníka, ať už SVP, školního psychologa nebo někoho jiného. Tady to by si dítě nemělo vůbec dovolit a hlavně, co bude dělat v 15ti? Navíc je potřeba stanovit jasné mantinely. Vím o čem mluvím, starší byla do 13ti relativně bezproblémové dítě, přišla puberta a bylo to na provaz.
P. S. v zoufalství jsme ji poslali na pobyt do SVP a nelitujeme

Příspěvek upraven 01.05.20 v 12:49

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15727
1.5.20 12:48

@lussinka Hele, život není spravedlivej. To by tvoje princezna měla vědět. A IPhony u takto malých dětí asi moc běžné nejsou. Čím víc jí dáš, tím víc bude chtít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13025
1.5.20 12:56

Základní zádrhel je v tom, že to celé vidíš jen ze svého pohledu. Ano, samozřejmě že děláš co můžeš jak myslíš že je to to nejlepší.

Jenže naprosto ti chybí uvědomění si toho, že tvoje dcera může mít jiné potřeby než ty si myslíš a že tvou snahu a péči může číst úplně jinak než ty si myslíš.

A že takhle malá holka fakt není úplně zodpovědná za emoční zralost (má ji na úrovni jedenáctileté holky), ale že jaksi ty coby dospělá a zradlá potřebuješ být komunikačně zdatnější.

Namísto výchovného střediska, kde z ní dělají zlou a špatnou začněte všchini v rodině chodit do rodinné psychoterapie a učite se všichni společně fungovat tak aby se vám žilo lépe.

Tvoje dcera není porouchaná, zlá a špatná - blbě nastavenou máte komunikaci v celé rodině (a je jedno, že máš pocit, že všechno ostatní funguje, oni ostatní členové rodiny ten pocit mít nemusí a ty to prostě možná nevidíš).

Tady je adresář lidí, co umí rodinou terapii dělat a můžou vám dost usnadnit život.

http://www.soft-zs.cz/terapeuti

Protože čím víc se s dcerou budete přetahovat tak jak přetahuejte, tím horší to během pár let bude a protože ty jsi ta dospělá a máš být ta emočně a komunikačně zdralejší, tak ta zodpovědnost je fakt víc na tobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1799
1.5.20 13:03

Chudak mladsi fakt. Pry obleceni kupuju ‘samozrejme’ hlavne Elisce a Adelka to zdedi. Nevim co poradit na starsi ale hlavne bych si davala bacha at ta mladsi se neciti odstrcena a ze segra ma vse (nove) a ona nic. Chtelo by to davat obema stejne uz proto aby se starsi naucila ze se vse netoci jen kolem ni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2274
1.5.20 13:03

@lussinka asi jí budeš muset zničit představy o tom, že si vše nakonec vyřve… my dětem dopřejeme hodně, ale když začnou kafrat, tak jim taky vysvětlíme, že na světě nejsou samy a všechno se netočí jen kolem nich… Telefon ano, ale Iphone se 3 fotáky prostě ne, teď pořád otravují s Nintendo switchem no minimálně do Vánoc mají smůlu, spíš do narozenin, a už teď je připravuju na to ať se dobře rozmyslí, protože pokud bude switch, tak už nedostanou nic jinýho…

schválně bych jí příště dala méně dárků a pokud s tím má problém, tak může odevzdat i ten zbytek ;) Jen jste to teda měli řešit už s nástupem do školy, teď už jí tak lehko nepředěláte…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15727
1.5.20 13:09

@welovefashion Já jsem dětem na férovku řekla, že jsme chudí. Že nemáme na značkové oblečení, dovolenou na horách a pak na Seychelách, každý rok na nový mobil a podobné ptákoviny. Je prostě průser, že se stále více rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými a střední třída v podstatě neexistuje. A světe div se, přežili jsme to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
343
1.5.20 13:21

Tohle chce terapii šokem. Zkus na internetu najít nějaké dokumenty, ve kterých je ukázáno, jak žijí děti v jiných koutech světa. Jak někteří její vrstevníci musí v Asii chodit do práce, aby přinesli domů nějaké peníze a jak vyrábějí drahé značkové věci, po kterých ona tak touží. Jak musí spát s celou rodinou v jedné místnosti a o vlastním pokoji si mohou nechat jen zdát. Nebo třeba když musí jít do dolů v Africe, aby těžili nerosty, které se poté používají do mobilních telefonů. Musí si uvědomit, že to co má, není samozřejmost. Třeba to zafunguje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2274
1.5.20 13:21

@divine woman já myslím, že jsme tak ta střední třída, ale při 3 dětech, člověk prostě občas počítat musí, aby taky každý měsíc neskončil na nule… snažím se investovat raději do kroužků, zážitků, dovolené, než drahých věcí, jsem schopná a i ochotná koupit dceři mikinu za 500, ale pouze k svátku, vánocům nebo narozeninám…jinak jí stačí obyčejná za 200 kterou nemusím ještě prát v ruce, abych ji nezničila :-)

jo a děti ví, že jsem uplně alergická na větu typu: Ale Pepíček má to a to…protože vždycky odpovídám, ale já nejsem Pepíčkova maminka a nebudu kupovat věc za xy, která se stejně za týden bude válet v koutě, nebo jí někdo rozbije…

Ale možná by pro mě taky bylo jednodušší jim říct, že jsme chudí :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2274
1.5.20 13:23
@Létavice1992 píše:
Tohle chce terapii šokem. Zkus na internetu najít nějaké dokumenty, ve kterých je ukázáno, jak žijí děti v jiných koutech světa. Jak někteří její vrstevníci musí v Asii chodit do práce, aby přinesli domů nějaké peníze a jak vyrábějí drahé značkové věci, po kterých ona tak touží. Jak musí spát s celou rodinou v jedné místnosti a o vlastním pokoji si mohou nechat jen zdát. Nebo třeba když musí jít do dolů v Africe, aby těžili nerosty, které se poté používají do mobilních telefonů. Musí si uvědomit, že to co má, není samozřejmost. Třeba to zafunguje.

Tohle na děti moc nefunguje, možná, kdyby to viděla na vlastní oči, co jí takhle vzít do nějakého ghetta u nás? Nebo do azyláku na návštěvu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama