Reklama

Hmotná nouze a spoření

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Janetta7
Nováček 4 příspěvky 16.02.17 09:57
Hmotná nouze a spoření

Ahoj. Prosím o radu ty, kteří mají nějakou zkušenost.
Jsem samozivitelka a po míra příspěvky na bydleni a hmotnou nouzi. Necelý rok bylo vše v pořádku a najednou nastal problém s tím, že se soc. pracovnice dočetla v rozsudku, že otec dítěti spoří. S otcem nežijeme cca 5let. O spoření nevím. Mam doložit smlouvu údajného spoření a částku kolik je naspořeno. Otec je prý povinnen spoření vybrat a my z toho máme žít. Nepřijde mi normální vzít naspořené peníze dítěti, kterému se spoří do dospělosti. Navíc to nesporil já. Otec tvrdí, že spoření nezakládá on, ale babička mého ditete. Já s nimi nekomunikuji a oni údajně už žádné smlouvy najít nemohou. Dávku mi samozřejmě odejmuli a už dva měsíce nemam ani na zaplaceni nájmu a už vůbec ne na zivobyti. Prosím tedy o radu, zda je nějaká možnost se bránit a jak dále postupovat. Dekuji

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

mazlík.čtyřnohý
Kelišová 5752 příspěvků 16.02.17 10:19

Tak smlouvu mít nemusí, pokud třeba založit vkladní knížku, může dítěti spořit i tam. Je třeba sehnat výpis, kolik je aktuálně a kde naspořeno, ukázat na sociálce.
Vím, že to není fér, vzít peníze dítěti, kterému se spoří, ale na hmotné nouzi půjdou po všech tvých úsporách, včetně těch, které patří dítěti.

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 16.02.17 10:22

Mně to teda přijde nefér jedině kvůli otci potažmo babičce, kterej spoří pro dítě a nemůže za to, že jsi na hmotce.

Anik
Ukecaná baba ;) 1416 příspěvků 16.02.17 10:26

Já si myslím, že to opravdu problém být může. Začalo to už tehdy, kdy se ke smlouvě o stavebním spoření, která byla psaná na dítě, rodiče jen tak nedostali, musel proběhnout soud. A ještě než byl povinný soud, který už teď je ale myslím zase zrušenej, nicméně vloni ho brácha ještě absolvoval, tak ještě předtím jsem já zachytila to, že výběr ze stavebka musel podepsat i otec, kterej s náma nežije a nikdy na nej nevložil ani korunu. Od té doby vím, že na jméno dítěte už nikdy nic!!!

Tady to vidím tak, že na jedné straně ti stát platí příspěvky, na druhé straně má dítě naspořeno. I když né tebou, ale otcem. Možná by stačilo čestné prohlášení, že s těma penězma nemáš nic společnýho, že nežijete ve společné domácnosti, atd…pokud toto stačit nebude, tak se obávám, že to nijak neuhádáte. Zvedla bych otci alimenty, když může spořit :)

glitterball
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 16.02.17 11:09

A babiččiný důchod by nechtěli taky třeba? Omlouvám se, blbé přirovnání, ale jak mohou po někom chtít, ať žije z peněz, které prokazatelně nebyly jeho v tomto případě byly otce, se kterým ty už nemáš co dělat… A jak je to fér k dítěti nemluvě…Co kdyby jsi zkusila se jít zeptat k bezplatnému právníkovi nebo nějaké občanské poradny?

mazlík.čtyřnohý
Kelišová 5752 příspěvků 16.02.17 11:15
@glitterball píše:
A babiččiný důchod by nechtěli taky třeba? Omlouvám se, blbé přirovnání, ale jak mohou po někom chtít, ať žije z peněz, které prokazatelně nebyly jeho v tomto případě byly otce, se kterým ty už nemáš co dělat… A jak je to fér k dítěti nemluvě…Co kdyby jsi zkusila se jít zeptat k bezplatnému právníkovi nebo nějaké občanské poradny?

Peníze jsou dítěte, dítě má na obživu peníze, čili sociálka nevidí důvod, proč nadále přispívat dávkama, když teoreticky zakladatelka peníze má. Dokud peníze nevyčerpá, tak nemá důvod dávky posílat.

glitterball
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 16.02.17 12:12
@hudečice píše:
Peníze jsou dítěte, dítě má na obživu peníze, čili sociálka nevidí důvod, proč nadále přispívat dávkama, když teoreticky zakladatelka peníze má. Dokud peníze nevyčerpá, tak nemá důvod dávky posílat.

Dobře, dejme tomu. Ale tak ty peníze má na obživu dítě ne matka. Tak v tom případě bych brala odejmutí třeba přídavků na dítě, ale dávky na bydlení? To má to dítě tu matku de facto živit a platit bydlení? A ona ty peníze má teoreticky ne fakticky. A jak socialka může vědět, že to dítě nemá naspořeno třeba nevím sedm osm tisíc? Může se mu tam dávat stovka měsíčně např. Takže to by bylo třeba jen na jeden měsíc a zakladatelka může být bez peněz x měsíců. Už fakt chybí jen chtít po lidech prodat ledvinu…

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2407 příspěvků 16.02.17 14:46

@glitterball Jenže zakl. má v rozsudku uvedeno, že otec dítěti spoří, nikoliv že spoří babička.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2407 příspěvků 16.02.17 15:02
@glitterball píše:
Dobře, dejme tomu. Ale tak ty peníze má na obživu dítě ne matka. Tak v tom případě bych brala odejmutí třeba přídavků na dítě, ale dávky na bydlení? To má to dítě tu matku de facto živit a platit bydlení? A ona ty peníze má teoreticky ne fakticky. A jak socialka může vědět, že to dítě nemá naspořeno třeba nevím sedm osm tisíc? Může se mu tam dávat stovka měsíčně např. Takže to by bylo třeba jen na jeden měsíc a zakladatelka může být bez peněz x měsíců. Už fakt chybí jen chtít po lidech prodat ledvinu…

Zakl. ale podle toho co píše neodebrali příspěvek na bydlení, ale dávky hmotné nouze. Takže doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí. A tam se vychází ze životního minima do kterého se započítává i dítě. Takže sociálce zřejmě přijde zvláštní, že otec platí tak nízké alimenty, ale zároveň spoří. Tzn. rodina by mohla mít příjmy vyšší a následně by např. vůbec nemusela hm. nouzy brát nebo by byla nižší.

glitterball
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 16.02.17 15:11

@Sojkka tak v tom případě ať si nechá zvýšit alimenty když tatínek uvádí jak spoří. Zaprvé pokud to spoření je na babičku a přispívá tam třeba ona tak je to pěkně nechutné, že se před soudem chvástá jak děcku šetří. Pokud je to na babičku a platí to on tak v této chvíli ať tu částku radši dá matce, která to momentálně potřebuje více. Zřejmě chtěl mít co nejnižší výživné tak uvedl, že i spoří…Tak ono by to dávalo i logiku. Proč by měl platit třeba 5tis když může říct, že spoří, alimenty dostat třeba 3 tis. a děcku měsíčně odložit stovku třeba. Tímto na tom on je lépe a matce to teď způsobilo komplikace

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2407 příspěvků 16.02.17 15:22

@glitterball Fuj, napsala jsem nouzi s tvrdým y :)
Souhlasím. Nechť si nechá zvýšit alimenty a má klid. Ono vůbec jak to nakonec je. Na jedné straně píše, že o spoření neví, pak zase, že jsou to peníze do dospělosti. Nicméně, spořit dítěti do dospělosti a nebýt schopný dítě finančně zabezpečit v současnosti odporuje zdravému rozumu. Nelze se sociálce divit.

mazlík.čtyřnohý
Kelišová 5752 příspěvků 16.02.17 15:59
@Sojkka píše:
@glitterball Fuj, napsala jsem nouzi s tvrdým y :)
Souhlasím. Nechť si nechá zvýšit alimenty a má klid. Ono vůbec jak to nakonec je. Na jedné straně píše, že o spoření neví, pak zase, že jsou to peníze do dospělosti. Nicméně, spořit dítěti do dospělosti a nebýt schopný dítě finančně zabezpečit v současnosti odporuje zdravému rozumu. Nelze se sociálce divit.

Tak zase na druhou stranu, záleží, jaké má dítě spoření, jestli třeba nějaké pravidelné do 18 let věku dítěte, kdy se nedá vybrat, než v 18 letech, tak to bude problém. Mě také otec zařídil spoření, jak jsem byla malá, a nevěděl o tom nikdo, jen on a s babičkou mi ukládali nějaké finance každý měsíc. Vybrat se tehdá mohlo nejdříve v mých 18 letech, dříve ne. A pokud to spoření zakládala babička zakladatelky, tak ví prd, u jaké banky či kolik tam má dítě naspořeno.

eumedon
Extra třída :D 13264 příspěvků 17.02.17 20:46
@Janetta7 píše:
Jsem samozivitelka a po míra příspěvky na bydleni a hmotnou nouzi. Necelý rok bylo vše v pořádku a najednou nastal problém s tím, že se soc. pracovnice dočetla v rozsudku, že otec dítěti spoří. S otcem nežijeme cca 5let. O spoření nevím. Mam doložit smlouvu údajného spoření a částku kolik je naspořeno. Otec je prý povinnen spoření vybrat a my z toho máme žít. Nepřijde mi normální vzít naspořené peníze dítěti, kterému se spoří do dospělosti. Navíc to nesporil já. Otec tvrdí, že spoření nezakládá on, ale babička mého ditete. Já s nimi nekomunikuji a oni údajně už žádné smlouvy najít nemohou. Dávku mi samozřejmě odejmuli a už dva měsíce nemam ani na zaplaceni nájmu a už vůbec ne na zivobyti. Prosím tedy o radu, zda je nějaká možnost se bránit a jak dále postupovat. Dekuji

Rozsudek vydává soud v řízení. Byla jsi účastnicí toho řízení? Asi nešlo o výrok rozsudku, ale o zdůvodnění. Měla jsi možnost se k tvrzení, že spoří, vyjádřit? Nebo toto je první tvoje možnost se k tomu vyjádřit?

eumedon
Extra třída :D 13264 příspěvků 17.02.17 20:53
@hudečice píše:
Tak zase na druhou stranu, záleží, jaké má dítě spoření, jestli třeba nějaké pravidelné do 18 let věku dítěte, kdy se nedá vybrat, než v 18 letech, tak to bude problém. Mě také otec zařídil spoření, jak jsem byla malá, a nevěděl o tom nikdo, jen on a s babičkou mi ukládali nějaké finance každý měsíc. Vybrat se tehdá mohlo nejdříve v mých 18 letech, dříve ne. A pokud to spoření zakládala babička zakladatelky, tak ví prd, u jaké banky či kolik tam má dítě naspořeno.
Čili v takovém případě by bylo na místě odvolání a zrovna tak v případě, že by úřednice vycházela z nějakého tvrzení, které soud sice vzal jako fakt, ale ke kterému se ten, jehož se rozhodnutí úřednice týká, neměl dosud možnost vyjádřit.

Ony některé věci v sociálních dávkách jsou fakt na hlavu, třeba příspěvek na bydlení (tam má pronajímatel bytu snadnou možnost zabránit, aby nájemce pobíral tento příspěvek, pokud na tom má nějaký zájem).

eumedon
Extra třída :D 13264 příspěvků 17.02.17 21:01
@Janetta7 píše:
Jsem samozivitelka a po míra příspěvky na bydleni a hmotnou nouzi. Necelý rok bylo vše v pořádku a najednou nastal problém s tím, že se soc. pracovnice dočetla v rozsudku, že otec dítěti spoří. S otcem nežijeme cca 5let. O spoření nevím. Mam doložit smlouvu údajného spoření a částku kolik je naspořeno. Otec je prý povinnen spoření vybrat a my z toho máme žít. Nepřijde mi normální vzít naspořené peníze dítěti, kterému se spoří do dospělosti. Navíc to nesporil já. Otec tvrdí, že spoření nezakládá on, ale babička mého ditete. Já s nimi nekomunikuji a oni údajně už žádné smlouvy najít nemohou. Dávku mi samozřejmě odejmuli a už dva měsíce nemam ani na zaplaceni nájmua už vůbec ne na zivobyti. Prosím tedy o radu, zda je nějaká možnost se bránit a jak dále postupovat. Dekuji

Není v tom úředním rozhodnutí náhodou poučení o opravném prostředku a lhůtě?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozvodová bitva: Soud rozhoduje o výživném pro Paroubkovou, kolik chce?

U městského soudu v Praze dnes pokračuje rozvodová sága manželů Paroubkových.... číst dále >

Ruská herečka zmlátila při televizní debatě jednu z divaček! Co jí provedla?

Devětačtyřicetiletá ruská herečka Evelina Bledansová v debatě hovořila o tom,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Reklama