Měla bych nárok na příspěvek na živobytí?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.17 18:42
Měla bych nárok na příspěvek na živobytí?

Ahoj, chtěla jsem se zeptat.Jsem matka samoživitelka a zrovna na úp, ta ale za měsíc končí. Chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na tuto dávku nebo na nějakou jinou. Jediný příjmy (když nepočítám, že mi pomáhá rodina) jsou alimenty, který ale bývalí neplatí. Do školky mi dítě nevzali a jesle zde nejsou.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28970 příspěvků 14.02.17 18:55
@Anonymní píše:
Ahoj, chtěla jsem se zeptat.Jsem matka samoživitelka a zrovna na úp, ta ale za měsíc končí. Chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na tuto dávku nebo na nějakou jinou. Jediný příjmy (když nepočítám, že mi pomáhá rodina) jsou alimenty, který ale bývalí neplatí. Do školky mi dítě nevzali a jesle zde nejsou.

tak ty máš těch chlapů několik :mrgreen:

Šmoulice
Kelišová 6738 příspěvků 14.02.17 18:59
@Anonymní píše:

Práce. To je dávka, kterou potřebuješ. ;)

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2323 příspěvků 14.02.17 19:00
@Burj Chalifa píše:
tak ty máš těch chlapů několik :mrgreen:

A ani jeden nic :zed:

Zakladatelko, možná příspěvek na bydlení, když splňuješ podmínky.

morgana1
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 14.02.17 19:01

Po vyčerpání podpory zajdi na odbor poskytování dávek státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) a potom na odbor dávek v hmotné nouzi (doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí).

To jsou 3 základní dávky, na které máš nárok. Pokud jsi nová, tak dokládáš:

1. u příspěvku na bydlení (dávka SSP) příjem (a zaplacení nákladů na bydlení) vždy za kalendářní čtvrtletí. V lednu dokládáš příjem za 4.čtvrtletí, tedy za říjen-prosinec. Na základě toho ti vyměří, zda máš nárok či ne. V dubnu pak dokládáš za 1.čtvrtletí, tedy za leden-březen, atd.

Na tvém místě bych si vyřídila ještě i to 4.čtvrtletí. Není ještě pozdě, žádost se musí podat nejpozději do 3 měsíců od vzniku nároku, takže čas pořád ještě máš. Nečekej, až ti doběhne podpora. Ono než si to sedne, tak taky můžeš mít měsíční výpadek. Nic horšího, než že ti to zamítnou, se ti stát nemůže. A jestli nemáš podporu 15000,– tak podle mě ti aspoň něco přiznají. Tato dávka se vyplácí měsíc zpětně. Tzn. v únoru za leden, v červenci za červen, atd.

1. Příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení - dávky v hmotné nouzi- jak napovídá název, je to pro lidi, co jsou totálně v pr.eli. Pokud jsi nová, dokládáš opět příjem 3 měsíce zpětně a dokládáš zaplacení nákladů na bydlení. Potom už jen každý měsíc nosíš doklad o příjmu (nejlépe výpis z účtu) a doklad o zaplacení nákladů na bydlení (nejlépe SIPO).

Příspěvek na živobytí na jednu dospělou nezaopatřenou osobu je 3410,– Kč a doplatek na bydlení ti doplácí rozdíl mezi příspěvkem na bydlení a skutečnou výší nákladů na bydlení. Nezaplatí ti internet, televizi a rozhlas, jinak platí komplet všechno. Tyto dvě dávky se vyplácejí v daném měsíci. Tzn. na leden v lednu, na květen v květnu, atd.,vždy nejpozději do konce daného měsíce.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28970 příspěvků 14.02.17 19:04

Přispět na lekce gramatiky. A pak hnát do práce a makat. Nasekat si děti a mít nataženou pazouru ke státu tu umí každá druhá.

jahuhudka
Extra třída :D 10973 příspěvků 14.02.17 19:13

@Burj Chalifa Dite si ma dat do kabelky?

morgana1
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 14.02.17 19:13
@Burj Chalifa píše:
Přispět na lekce gramatiky. A pak hnát do práce a makat. Nasekat si děti a mít nataženou pazouru ke státu tu umí každá druhá.
Říká superhvězda, která v jiné diskuzi ženskou, která nechtěně počtvrtý otěhotněla a řešila možnost potratu, protože jí reálně hrozilo, že chlap to nedá a odejde, brutálně citově vydírala a dělala z ní pachatelku vraždy.

Přeju ti, aby tě život pořádně vylískal po tý tvojí arogantní tlamě.

Čekatelka
Extra třída :D 14457 příspěvků 14.02.17 19:15

Při první žádosti o příspěvek na bydlení doklady o úhradě tři měsíce zpětně dokládat nemusíš. Platí to již asi rok. Pokud otec výživné nehradí, tak tento příjem také neuvádíš. U příspěvku na živobytí napíšeš výši určeného výživného a současně uvedeš, že není hrazeno. Měli by Tě poslat na OSPOD a dál na soud, abys výživné vymáhala a splnila tak podmínku možného navýšení příjmu. Jinak k dávkám potřebuješ občanku, rodný list dítěte, rozsudek o výživném a nájemní smlouvu (nebo jiný doklad o bydlení). Vše vyřídíš na úřadu práce. Formuláře si můžeš vyplnit a vytisknou i tady http://portal.mpsv.cz/forms. Na příspěvek na bydlení je odd. formuláře státní sociální podpory, pro příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení formuláře pro pomoc v hmotné nouzi. Pokud chceš peníze zasílat poštou, musíš vyplnit i souhlas se sdělováním rodného čísla České poště.

Čekatelka
Extra třída :D 14457 příspěvků 14.02.17 19:18

Musím oponovat, že stát zaplatí celou výši nákladů na bydlení. Vše se počítá na základě různých koeficientů. Roli hraje lokalita, velikost bydlení, způsob vytápění, ale i výška stropů (kvůli výhřevnosti) apod. Na internetu jsou volně přístupné kalkulačky. Jsou ale orientační. Někomu se proplácí celé náklady na bydlení, někomu ne a vyjímečně dávky na bydlení přesáhnout faktickou výši úhrad za bydlení (logiku v tom nehledejte, je to tak, viz. zase ty koeficienty).

Čekatelka
Extra třída :D 14457 příspěvků 14.02.17 19:20

Ještě je otázka, proč Ti za měsíc končí ÚP. Myšleno jako evidence (to asi ne, pokud nejdeš do práce)? končí Ti podpora? Dávky hmotné nouze i příspěvek na bydlení se bere i při podpoře, samozřejmě záleží na výši, zda na dávky vznikne nárok.

Agrion
Závislačka 2799 příspěvků 14.02.17 19:21

V davkach ti neporadim… ale jak jsem cetla, tak ti poradily uz holky prede mnou. Zalezi hodne na konkretni sutuaci… pokud nemas kam udat dite abys mohla do prace, tak bud poprosit rodinu, jestli by nepohlidala abys mohla aspon na brigadu a nebo si vzit ke svemu ditku dalsi 1-2 za peniz na hlidani :nevim:

morgana1
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 14.02.17 19:21
@Čekatelka píše:
Při první žádosti o příspěvek na bydlení doklady o úhradě tři měsíce zpětně dokládat nemusíš. Platí to již asi rok. Pokud otec výživné nehradí, tak tento příjem také neuvádíš. U příspěvku na živobytí napíšeš výši určeného výživného a současně uvedeš, že není hrazeno. Měli by Tě poslat na OSPOD a dál na soud, abys výživné vymáhala a splnila tak podmínku možného navýšení příjmu. Jinak k dávkám potřebuješ občanku, rodný list dítěte, rozsudek o výživném a nájemní smlouvu (nebo jiný doklad o bydlení). Vše vyřídíš na úřadu práce. Formuláře si můžeš vyplnit a vytisknou i tady http://portal.mpsv.cz/forms. Na příspěvek na bydlení je odd. formuláře státní sociální podpory, pro příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení formuláře pro pomoc v hmotné nouzi. Pokud chceš peníze zasílat poštou, musíš vyplnit i souhlas se sdělováním rodného čísla České poště.

Nemáš pravdu.

morgana1
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 14.02.17 19:24
@Čekatelka píše:
Musím oponovat, že stát zaplatí celou výši nákladů na bydlení. Vše se počítá na základě různých koeficientů. Roli hraje lokalita, velikost bydlení, způsob vytápění, ale i výška stropů (kvůli výhřevnosti) apod. Na internetu jsou volně přístupné kalkulačky. Jsou ale orientační. Někomu se proplácí celé náklady na bydlení, někomu ne a vyjímečně dávky na bydlení přesáhnout faktickou výši úhrad za bydlení (logiku v tom nehledejte, je to tak, viz. zase ty koeficienty).

Souhlasím, napsala jsem to zjednodušeně. Příspěvek na bydlení se počítá koeficientem, je to u každého různé, ale pokud žije sama a kromě podpory v nezaměstnanosti žádný příjem nemá a po jejím uplynutí ani mít nebude, tak to většinou tak vychází.

A jestli pak zakldatelka spadne do hmotné nouze, tak to, co nedostane jako příspěvek na bydlení, dostane pak formou doplatku na bydlení.

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.17 19:26
@morgana1 píše:
Nemáš pravdu.

má pravdu (počítá se 80 % příslušných normativních nákladů na bydlení za každý měsíc, pokud rodina, v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, v rozhodném období nebo po jeho část nežila)

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Súdánec nabídl dceru na Facebooku. Dostal za ni 500 krav, tři auta a čtvrt milionu

K naprosto šokující události, která připomíná středověký obchod s otroky,... číst dále >

„Když chce, tak chce!“ Borkovec ukázal fotku jako důkaz o vztahu s Knechtovou

Petr Borkovec (18), známý coby problémový zajíček ze soutěže SuperStar,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >