Jak dětem říct o smrti psa?

Anonymní
23.6.20 19:08

Jak dětem říct o smrti psa?

Holky stalo se nám velké neštěstí, naší trináctiletou fenku včera srazilo auto a dnes ráno na vteřině bohužel zemřela. Stalo se to manželovi, já jsem s dětmi do čtvrtka u rodičů, doma manžel rekonstruje byt, jsme zde už dva měsíce, využili jsme korony a manžel se psem byl doma, chodil do práce a po práci s pomocí přátel prováděl rozsáhlou rekonstrukci. Já jsem v sedmém měsíci a máme dvě malé děti, proto jsme odjeli. Manžel i se psem za námi jezdil každý druhý víkend. Teď, když už je vše u konce a strašně jsme se řešili domu se stane takové neštěstí. Manžel se z toho úplně zhroutil, dává si to za vinu a takhle nešťastný hlas jsem u něho nikdy neslyšela. Já jsem z toho také nešťastná, je mi naší Bublinky strašně líto, ještě tu měla být. Byla stále zdravá a plná života. Tohle se nemělo nikdy stát. Teď ale kromě smutku řešíme také to, jak to říct dětem. Klukům je osm a pět. Manžel jim chce říct pravdu, já stále nevím, jestli neříct, že byla moc nemocná, měla bolesti a teď v nebíčku, že už jí je lépe. Prostě to trochu upravit, aby to pro ně bylo méně stresující. Manžel jim nechce lhát, tak já nevím, co je lepší, co by jste dělali vy?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8622
23.6.20 19:14

Určit nelhala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9308
23.6.20 19:14

Chápu, chcete, aby to pro děti bylo co nejsnazší. Ale já osobně razím názor, že bohužel i špatné věci se dějí a k dětem bych byla upřímná.
Pejska srazilo auto. Ale netvrdila bych, že je to manželova vina (protože není!). Zřejmě to nebude ani vina řidiče (předpokládám, že pes skočil pod auto). Zkrátka to bylo neštěstí. Samozřejmě dětem v klidu vysvětlit a pokusit se být „v pohodě“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17388
23.6.20 19:16

Nelhala bych, spis bych rekla, ze se stala nehoda, nezachazela bych do detailů. Ale nejsou to úplná miminka, uz by mohli vedet, ze neumiraji jen stari a nemocni. Navíc se nebudes bat, ze se pak nekdy prokecnete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
834
23.6.20 19:18

Myslím, že je verze s nemocí nebude mrzet o nic min než verze s autonehodou, do toho bych nešla. Naopak, dlouhodobá nemoc s bolestma mi přijde jako o dost horší odchod než autonehoda, z dospělého hlediska.

Navíc se do toho můžeš zamotat, proreknout, děti něco zaslechnou… Ten starší je už velkej, může mu vrtat hlavou, jak jako, nemocná, vždyť vypadala normálně, a proč jste to neřekli dřív… Můžou po tobě chtít podrobnosti, co přesně jí bylo, jak to probíhalo, to by sis musela vymýšlet, fakt ne. Navíc se vám bude ten smutek společně sdílet hůř, když tam bude takova lež a budeš se muset pořád hlidat…

A řekni jim to co nejdriv, at můžete ten šok a zármutek sdílet spolu, ne že vy se s tím aspoň trochu srovnate a řekněte to až pak a oni budou smutní a vy už budete třeba trochu srovnaní.

Mrzí mě to, sama nemám psa, ale vím, že pro lidi je to často úplně člen rodiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
571
23.6.20 19:18

Bych řekla, stala se nehoda a bohužel naše (jméno psa), zemřela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2755
23.6.20 19:21

Lhaní ne, ale určitě neříkat, že za to „může“ táta nebo něco takového naznačovat!
prostě velká Nehoda, auto..
je to mazec, pro mne jako úmrtí v rodině, nám tohle vyléčí (a to jen částečně) jedině nový pejsek.. život bez psa (zvláště po 13letech s pejskem) je smutný a neúplný…
sice nové mimi a štěně bude záhul, ale krásný :-)
kluci budou strašně brečet.. fakt to chce štěně :srdce:
je mi to líto

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15559
23.6.20 19:21

Řekla bych dětem pravdu, k nějakým lžím tady není vůbec žádný důvod.

Ta smrt bude děti bolet tak jako tak, neexistuje žádná možnost, jak je té bolesti ušetřit, když se jednalo v podstatě o člena rodiny. Berličky ve smyslu „už je jí dobře“ jsou určitě namístě, ale ne takové, které podložíš lží… spíše ve smyslu „stalo se neštěstí, nikdo jsme to nečekal, pejska už teď ale nic nebolí…“

Jsou to už celkem velké děti, stejně před nimi skutečnost neutajíte, dříve nebo později na to přijdou samy (třeba uslyší rodičovský hovor nebo cokoli jiného) a pak budou, k tomu smutku, navíc ještě naštvané, že jim máma s tátou lžou. Plus, ještě v nich může zpětně hlodat červíček, jak to, že jejich chudinka pejsek tak trpěl (když to máma říká) a ony si toho nevšimly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
433
23.6.20 19:26

5 a 8 už nejsou zase tak malí. Normálně bych rekla, ze pejska srazilo auto. Storkat lepsi pravda nez lez a navic tady je vysledek stejny - umrti domaciho mazlicka.
V tomhle pripade muze mit pravda paradoxne i pozitivni vliv a treba se kluci budou vic rozhlizet u silnice a davat pozor na auta.
Za par let by se taky mohli dozvedet jak to opravdu bylo a mohlo by to narusit jejich duveru ve vas.
Je mi to moc lito, myslim na vas :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6761
23.6.20 19:35

Tak mě zase přijde, vezre - bly nemocný měl bolsti horší…
Asi bych řekla, stala se nehoda, pejsek už neni,, už ho nic nebolí je v nebíčku- podle toho, jestli teda jste nějak v tomto směru, náboženství a tak. Někdo by to neřekl..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
23.6.20 19:40

Určitě bych nelhala. Řekla bych, že se stala nehoda, ale že už je pejsek v nebíčku a tam se má dobře. A že na vás shora kouká a je vlastně pořád s vámi. A až se s tím trochu vyrovnáte, tak bych koupila štěňátko. Vím, že Bublinku nenahradí, ale zase to bude nový kamarád, kterého si jistě také zamilujete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.6.20 19:42

A myslíte říct jen srazilo Bublinku auto? Budou se určitě ptát, jak se to stalo. Stalo se to tak, že s ní byl manžel v lese, kousek od rychlostní silnice a když se pak vrátili k autu a manžel ji vysadil do kufru, tak jako vždy, už tam nevyskočila, tak ji řekl ať čeká a šel do auta zavřít kufr z auta, tak jako vždy. Vždy poslechla, včera musela z kufru vyskočit, než se zavřel a manžel až před barákem zjistil, že je kufr prázdný, jel hned zpět, ale našel ji o kilometr dál na té silnici sraženou a u ní mladík, který jí srazil, vyběhla mu přímo pod kola, když vyjížděli na tu silnici. Nejhorší je, že si chudák musela myslet, že jí tam manžel nechal a utíkala za autem. Prostě taková blbá náhoda s hrozným koncem :,(. Tak jestli to říct úplně jak to bylo? A hned dneska. Děti jsou teď na výletě s prarodiči od rána, ta chvíli přijedou, nikdo to neví. Já se to taky dozvěděla až dnes. Když ještě bojovala, manžel mi to neřekl, stalo se to včera pozdě večer, když se stmivalo, už jsme spolu nemluvili potom.

• Nahlásit
  • Citovat
K92
590
23.6.20 19:44

Řekla bych pravdu, není důvod lhát. To je prostě život a občas se dějí i ošklivé věci, nemůžeš je chránit navždy. Já bych toho ještě využila a zdůraznila, jak je důležité dávat na auta pozor a že i nehody se občas stávají, proto je důležité být v provozu opatrný. Popovídejte si o tom normálně a zcela upřímně, řekněte že i vy jste smutní a i oni mají právo být smutní…myslím, že takhle velké děti budou zvědavé a právě i na ty detaily. Není nic horšího než lži a nezodpovězené otázky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3180
23.6.20 19:50

Nám když umřel pejsek, mamka dovezla nové štěňátko, a oznámila nám to. S novym jsme hned,, zapomněli,, na tu bolest, a radovali se z nového.. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
437
23.6.20 19:52

Mám stejně staré děti a kdyby se tohle stalo našemu psovi, tak by je to strašně zasáhlo. Hrozne ji milují. Sice tady píšou, že už jsou děti na to docela velké, ale za mě je to teda pro ně o to horší… malé dítě to prostě nějak veme, ale starší dítko už to prožívá mnohem víc.
Lhát se nemá, ale já, kdybych byla na tvém místě, tak bych si asi vymyslela trochu jiný příběh… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama