Jak mám pomoct mámě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 00:27
Jak pomoct mámě

Ahoj holky, prosím o radu. Jak mám pomoct mámě?
Moje máma je v inavalidním důchodu kvůli depresím, s penězma to asi nebude moc slavný, ale jakž takž vyjde. Na cigára vždycky má :roll:, ale jinak i blbej mobil za 3000 si kupovala na splátky protože prostě nemá. Před pár lety se odstěhovala docela daleko od rodiny do malé vesničky, kde koupila malej byt. Je v bytě sama se psem. Dřív na nás platila alimenty, ale ty už neplatí. Nechápu, že dřív s penězma vyšla a teď, když jí měsíčně zbyde víc, tak nemá :nevim: Už asi pět let šetří na vyklápěcí postel se sedačkou, tak sem přemýšlela, že bysme jí ten zbytek doplatili, ale jde mi o to, abych ji nepodpořila v tom, že šetřit nemusí a když nemá, tak děti pomůžou. V minulosti už nasekala pár dluhů… Na druhou stranu, od tý doby, co tam bydlí, má na zemi jen matraci. Mamka už neni nejmladší a špatně se jí vstává…
A druhá věc, co mě trápí je, že má doma strašnej bordel. Ne jako že 14 dní nevytřete podlahu, ale prostě hnus úplně všude. Chápu, že když má depresivní fázi, tak se k úklidu nedonutí, ale i když mi píše a je poznat, že je v pohodě, tak prostě neuklízí. Je mi jí líto. Dřív chodila vždycky upravená, navoněná, slušelo jí to a starala se o sebe. Teď o sebe ani o domácnost nedbá, chodí hrozně oblíkaná a smrdí po cigaretách :,(

Jak jí mám pomoct? Přemýšlela sem jí měsíčně dávat nějaké peníze nebo třeba zaplatit paní na úklid, ale nevim, jak se jí na to zeptat. Přijde mi to trapný. Nemáme zas tak dobrej vztah, abych za mámou přišla a řekla jí: „Hele máš tady hroznej nepořádek, co kdybych ti zaplatila paní na úklid?“

Bohužel bydlí opravdu daleko, takže nejdou provozovat nějaké úklidové týdenní návštěvy. Vídáme se tak dvakrát, třikrát do roka…

Prosím ponechat anonym nebo smazat. Strašně se za to stydím

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Halamka
Závislačka 3695 příspěvků 20.11.18 05:09

Neplatí vyzivne-takze vás má v péči táta?
Pokud má mamka id na depresi, tak to asi bude mít těžké a zřejmě žije, jak umí.
Nemá motivaci, která je v této nemoci podle mě důležitá. Pokud spí na matraci, já bych ji postel koupila a trochu ji život usnadnila. Pokud člověk depresi nezažil, asi nepochopí, jak je to ve skutečnosti těžká nemoc.
Jednou ji pomoz bez nároku na vděk nebo bez pocitu, že by si na to zvyklá. Třeba to pro ni bude chvilka, která ji bude pomáhat, když se bude cítit mizerně.
Udělej to proto, že chceš a nehledej co by kdyby.
Když si to představit z kůže maminky, tak to nemá lehké. Děti daleko a bez dobrého vztahu, sama.. Proc by se měla snazit, když nemá důvod? Propadá se spíš dolů, než aby jí něco drželo nad vodou.

Kotatko03
Echt Kelišová 8179 příspěvků 20.11.18 07:04

Na cigara ma, teda ma i na další věci. Žádné peníze bych si neposilala ani neplatila pani na úklid. Chodí pravidelně k psychiatrovi?

Micaella22
Zasloužilá kecalka 528 příspěvků 20.11.18 07:06

Pri psychickych nemocech to tak je. Vekem se zhorsuje a lide maji vetsi problem s hygienou. Tim myslim u schyzofrenie a maniodepresivni poruchy, kterou teda co jsem pochopila ma. Je nemocna, nedela to umyslne. Ja bych ji platila pani na uklid, a rekla aby si odpocinula misto uklizeni, oznamila bych ji to. Me by to nedalo. A vam je kolik, ze pozadujete vyzivne, ale mate penize na to, ji prispet na postel atd? To mi prijde taky protichudny. Mam rodinu 250km daleko a vidame se casteji nez 3× rocne. To bude asi i temi vztahy… chces ji nejak pomoci, ale vymlouvas se na dalku tady. Musis spis konat nez resit jestli je / neni daleko atd.

biggi
Povídálka 23 příspěvků 20.11.18 07:29

Nevahala bych ani minutu..je to mama!! Navic kde ma brat motivaci k cemukoliv,kdyz zustala sama kilometry od rodiny,ktera o ni ( soude podle navstev)uplne zajem nejevi? Byt to moje maminka,rozhodne bych se snazila najit ji bydleni blizko u nas a pro zlepseni vztahu bych udelala maximum,nastudovala bych i hodne o jeji nemoci a snazila se ji pomahat,aby dochazelo k zlepseni nebo alespon zmirneni stavu…to ze bude nekde daleko,sama…to ji zkratka nepomuze,spis naopak :( drzim palce at je lip

Ju21na
Kecalka 226 příspěvků 20.11.18 07:35

@Halamka @Micaella22 Spíš bych řekla, že už jsou výdělečně činní, proto jim máma už výživné neplatí.
Někteří lidé s psychickými nemocemi opravdu bývají tací, že o sebe nedbaji (prostě jim to asi jejich stav nedovoluje). Viz. že hromadí v bytě různé věci. Jde o to, kdyby se našel někdo na úklid, zda by to mělo smysl - aby za týden tam nebyl stejný nepořádek :nevim: Zkusila bych se poradit s jejím lékařem, co dělat :nevim:

Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 10901 příspěvků 20.11.18 07:41

Nikdy bych nedopustila, aby mama spala na matraci na zemi. A ještě v bordelu. A to mame fakt mizerný vztah. Moc nechápu, co resis - kupte postel, když nemůžeš s úklidem pomoci ty, tak zaplatit pomocnici. Je nemocná a sama. Hodně špatná kombinace.

Anna766
Hvězda diskuse 72145 příspěvků 20.11.18 07:55

Nechci soudit.Vztahy jsou někdy složité i s nejbližšími.
Postel bych koupila.Jestli na to máte a můžete,kupte jí.

Amys
Generální žvanilka 20812 příspěvků 20.11.18 08:02

Já bych na postel nepřispívala, ale rovnou ji koupila jako vánoční dárek. Jestli to správně chápu, jste sourozenci minimálně dva. Maminka je nemocná, tohle všechno s tou nemocí strašně souvisí - neschopnost se o sebe a okolí pořádně postarat, vpodstatě nezájem o cokoliv. Chodí ven, má nějaké koníčky, kamarády? Nebo se utápí ve smutku? Kamarádky maminka s depresí nakonec skončila v Bohnicích, teď už je zpátky doma, ale bylo to pro všechny velmi těžké období. Nenechte to dojít tak daleko. Prostě ji berte takovou, jaká je. Snažte se jí nějak pomoct s hospodařením, ač na dálku (Bydlí v malé vesnici, jak to řeší s nákupy? Mají tam předražený krámek nebo jezdí někam nakupovat? I to může být žrout peněz!).

nostress
Extra třída :D 13601 příspěvků 20.11.18 08:06

Není máma, jako máma. Ale pokud se do této nezáviděníhodné situace dostala kvůli nemoci, pak bych se snažila jí pomoci. Třeba by pomohla změna psychiatra, nebo medikace.
A postel bych jí koupila.

stinga
Závislačka 4401 příspěvků 3 inzeráty 20.11.18 08:07

@Micaella22 ta matka na cigára má, a od čeho si má odpočinout, když jí dcera zaplatí paní na úklid, vždyť je v ID a doma nic nedělá :nevim:

weyky
Neúnavná pisatelka 19216 příspěvků 65 inzerátů 20.11.18 08:15

Ja bych asi tu postel koupila,sic na cigara ma,ale jak pises,je psychicky nemocna a ja bych nemela srdce na to,nechat ji spat na matraci na zemi.A to sama nemam s mamou kdovijaky vztah.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 09:03

Holky, moc díky za komentáře :hug:
Pro upřesnění postel stojí, co si mamka vybrala, 50 tis. Proto řešim koupit/nekoupit, není to zrovna málo peněz.

Jinak sem to asi špatně napsala, my už obě děti pracujeme, takže na nás mamka už neplatí.

Snažila sem se jí už dřív pomáhat, vim že to pro ní musí být těžký, ale odstěhovat se takhle daleko bylo její rozhodnutí. Vím, že život s maniodepresivní poruchou je těžký, já to zažila z druhé strany jako dítě a taky to nebyl žádný med, takže si dovedu představit, jak mámin běžný den vypadá. Chápu, že potřebuje podporu, když je v tý fázi „dole“, ale když je v pohodě, tak by snad mohla něco dělat :nevim: Je to hrozně demotivující, jak jít hlavou proti zdi. Pořád akorát mámu do něčeho „nutit“, k něčemu jí přemlouvat. Přijde mi nejspokojenější, když může být zavřená doma.

Zakl.

Aduš8
Ukecaná baba ;) 2280 příspěvků 20.11.18 09:10

Naše máma byla vždycky dáma, která si dokázala se vším poradit. Vyrůstala jen s tátou, doma velké hospodářství. Kolem 45 let to s ní pomaličku začalo jít z kopce. Kouří a dneska, po 50 letech ji to fakt neodnaučím. Bohužel k tomu začala pít. Poslední rok na ní pozoruju depresivní stavy, kvůli kterým přestala chodit do práce. Ze starobního důchodu jí po zaplacení nájmu zůstane pár korun. Přestala platit nějaké poplatky a skončila insolvencí. I přesto od ní nedám ruce pryč, darovali jsme jí naší druhou televizi, já předtím rozkládací sedačku určenou na trvalé spaní. A když přijde fáze, kdy pláče a není schopna nic dělat, naložím prcka a jedeme k ní. To jí vždycky zaručeně postaví na nohy. Jinak s tím nepořádkem. Vypadá to u ní stejně, když má depku, nedělá nic. A když je oak ok, tak se jí do toho nechce, řekne, že to nemá pro koho dělat. Je to prostě neustálý kolotoč a také nevím, jak z něj ven.

nostress
Extra třída :D 13601 příspěvků 20.11.18 09:13
@Anonymní píše:
Holky, moc díky za komentáře :hug:
Pro upřesnění postel stojí, co si mamka vybrala, 50 tis. Proto řešim koupit/nekoupit, není to zrovna málo peněz.

Jinak sem to asi špatně napsala, my už obě děti pracujeme, takže na nás mamka už neplatí.

Snažila sem se jí už dřív pomáhat, vim že to pro ní musí být těžký, ale odstěhovat se takhle daleko bylo její rozhodnutí. Vím, že život s maniodepresivní poruchou je těžký, já to zažila z druhé strany jako dítě a taky to nebyl žádný med, takže si dovedu představit, jak mámin běžný den vypadá. Chápu, že potřebuje podporu, když je v tý fázi „dole“, ale když je v pohodě, tak by snad mohla něco dělat :nevim: Je to hrozně demotivující, jak jít hlavou proti zdi. Pořád akorát mámu do něčeho „nutit“, k něčemu jí přemlouvat. Přijde mi nejspokojenější, když může být zavřená doma.

Zakl.

Sorry, ale aby musel mít někdo, kdo spí několik let na zemi na matraci, postel za 50 000 kč! 8o , tak to jí omlouvá jedině ta její nemoc. Koupila bych jí normální postel, nebo válendu třeba s úložným prostorem, k tomu nějaké povlečení, peřiny, a pokud by jí to bylo málo, pak ať si klidně našetří na tu postel hogo-fogo. :roll:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Opil se a pak se svlékal? Nové svědectví v případu údajného zbití Jana Tuny

Reportér Jan Tuna (45) tvrdí, že ho během vánočního večírku v pražském klubu... číst dále >

Smutné Vánoce v Pákistánu: Jaké dárky dostane pašeračka Tereza v base?

Letošní Vánoce stráví v jiné zemi a navíc za mřížemi. Češka Tereza Hlůšková,... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >