Období vzdoru - jak přesvědčit dítě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.19 00:01
Jak přesvědčit dítě

Dobrý večer dámy.

Jdu k vám pro názor a zkušenosti. Moc by mě zajímalo, jak u vás probíhá doma přesvědčování dítěte v období vzdoru, aby například: šlo s vámi domů od hřiště, obléklo se/nechalo se obléct, snědlo aspoň trochu jídla, cokoli s čím jste měli ze začátku například problémy, nebo v čem má váš prcek tendenci vzdorovat… Přiznám se, že nás období vzdoru zastihlo lehce nepřipravené, dcerka 2 roky 9 měsíců je od malička tak trochu rebel, to jsme věděli, je tvrdohlavá palice po mě, ale co přišlo teď, před tím nás nikdo nevaroval. :nevim: Bohužel se nenechá jen tak něčím oblbnout, je na svůj věk i poměrně chytrá, takže to dá práci být neustále krok před ní :zed: Momentálně jsme ve stádiu, kdy nám došlo, že čím víc po ní budeme něco chtít, tím víc ona bude mít možnost vzdorovat nám v tom. Myslím si, že ječící scény jsme minimalizovali, vždycky jí nechám ať se vyvzteká a až si tím projde, vemu si jí k sobě a vysvětlím jí, proč to třeba nešlo/nemohla dostat a tak dále. Ale co nám teď dělá nejvíc je, že když po ní potřebuju, aby na chvilku spolupracovala, abych například jí mohla učesat, nebo obléct nebo má jít spinkat, nebo jsem jí udělala jídlo, tak se mi vyloženě vysměje a uteče a je to pro ní prostě děsná zábava… :roll: Momentálně to řeším tak, že například jí řeknu (podotýkám že s naprostým klidem a bez pruzení), že teď je večeře a dveře do pokojíčku se zavírají, dokud nebude konec večeře. Konec večeře bude, až si aspoň párkrát kousne, jinak si prostě nebude moct hrát. Když mi řekne, že nechce, řeknu jí že v pořádku, že jí nenutím, ale jakmile si chce jít hrát, zopakuju jí výše popsané a dělám to tak dlouho, dokud si prostě aspoň pár soust nedá, hlady jí prostě dávat spát nechci. Zatím nám to funguje bez řevu na obou stranách a zbytečného nervení se, hodně chválíme pak, ale upřímně si nejsem jistá, jestli je to takto v pořádku. Ale už taky upřímně nevím co jiného na tu naší cácoru. Už jsme zkoušeli snad vše, a ze zkušenosti vím, že čím víc přes sílu, tím je to horší… Tak mě zajímají vaše zkušenosti, ráda se nechám inspirovat, třeba něco zavedeme i u nás doma :nevim:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je online_0812_
Zasloužilá kecalka 723 příspěvků 12.09.19 00:31

U nás vzdor přešel ve chvíli, kdy jsem se já zasekla a odmítala se nechat vytočit. Zároveň jsem přestala i řvát a dávat jí na naschvály na zadek. Místo toho jsem nahodila ignor, počkala až se vyvzteká a pak si jí vzala k sobě, obejmula a vysvětlila proč nebylo po jejím. Hodně jsem prostě začala vysvětlovat a ukazovat a ve všem jsem začala nabízet kompromis. Prostě ne, tohle ti dát nemůžu, protože by sis mohla ublížit a měla by jsi au. Chceš mít au? Ne. No vidíš, tak to uklidíme a já ti půjčím velkou misku s vařečkou jo? Jo, dobže. Během pár týdnů pochopila, že vzorem ničeho nedosáhne, max mojeho ignoru a že je lepší se domluvit. Teď úplně bez problémů, sice občas držkuje, ale mám z ní super parťáka. Taky hodně pomáhá, když dopředu říkám co se bude dít. Třeba teď dopiju kafe, pak se oblekneme a jdeme do obchodu pro rohlíky, můžeš si tam vzít ten dětský vozík a po cestě zpět se můžeme stavit na zmrzku. Ale nebudeme se nikde jinde zdržovat, ať stihnu třeba uvařit. Ví co jí čeká a když jdeme kolem hřiště, tak si ho ani nevšimne, protože dopředu ví, že potřebuju domů vařit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.19 05:54

@_0812_ jej, tak to máte zlaté dítě, když se nechá takto přemluvit 8o :mrgreen: naše by ve stejné situaci s tou kuchyni si sedla na zem a trucovala, nebo lépe utekla do pokoje a zavřela za sebou dveře, a můžu vysvětlovat jak chci :potlesk: fakt jak puboš :roll:

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1945 příspěvků 12.09.19 06:27

Já taky ignoruju :mrgreen: nejdřív vysvětlím, proč to po ní chci, pokud existuje, tak nabídnu alternativu. Když pořád nic, tak vysvětlím důsledky („Miláčku, když se teď neoblečeš, tak nepůjdeme na hřiště. Nechceš se oblíkat? Fajn, nevadí, já si v tom případě jdu udělat kafe a zůstaneme doma.“) a je na ní, jestli jí to za to stojí. Když se vztekne a nevnímá, tak dostatečně nahlas, ale v klidu, oznámím, že na tuhle komunikaci přistupovat nebudu, jdu k sobě a má mi přijít říct, jak se rozhodla, až se uklidní. Na další ječení, válení se po zemi a hysterčení vůbec nereaguju (a že to někdy trvá). A až se uklidní, tak si sednem, přitulíme se, řeknu jí že rozumím tomu, že ji naštvalo a že je v pořádku mít nějaký emoce, ale je potřeba naučit se je ovládat a komunikovat tak, aby to k něčemu bylo.
A ano, někdy prostě neodejdem. Když musíme a spěchám, zapojím hrubou sílu - nikdy nebiju, ale klidně zařvu, čapnu ji a přeperu. A pak si zas vysvětlíme, proč bylo potřeba tu situaci řešit takhle a jak se tomu můžeme příště předejít.

luci.no
Zasloužilá kecalka 638 příspěvků 12.09.19 06:30

U nas je momentalne nejvetsi problem prevlekani a cisteni zubu. Driv se dobrovolne oblekal sam. Vcera jsem ho oblekala a on se prubezne svlekal :zed: Bohuzel nemam cas (musim se starsim do skoly/pro nej na presny cas), takze jsem ho s jednou oblecenou nohavici, bez ponozek atd (proste jak byl), soupla do kocaru. Na klin dostal boty a chtela jsem odejit. To byla rychlost, s jakou se sam oblekl! Vysvetlovani ohledne cerviku a zkazenych zubu nepomaha, kdyz jdu nasilim, tak kouse kartacek…v teto oblasti zatim nevim, jak vyhrat. Kazdopadne vzdy si zuby vycistit nakonec necha.

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1945 příspěvků 12.09.19 06:32

@luci.no zuby čistíme u youtube, pustím písničku jakou si vybere, vyčistím a pak čistí ona sama. Nic jinýho zatím nefungovalo, takhle si bere kartáček sama :mrgreen:

TRG
Ukecaná baba ;) 1674 příspěvků 12.09.19 06:35

U nas funguje (mimo jine):

• Trochu, ne vzdycky hra „ne, ze udelas / reknes…“ Takze treba: „Ne, ze si sundas pyzamo.“ / „Ne ze vyndas talirek.“ Musi mit ale aspon trochu dobrou naladu.
  • Prohodime si role. Ma vecer vycistene zuby a chce stavu a nechce ustoupit. Tak zahlasim, ze je maminka a ja jsem dite. Zacnu fnukat, ze chci stavu a dite mi zacne vysvetlovat, proc na noc ne. Ale tohle taky funguje jen dokud uz neni v nejake fazi sveho detskeho nestesti.
Micaella22
Ukecaná baba ;) 1871 příspěvků 12.09.19 06:55

Az si dohrajes, pujdem domu na veceri. Ptam se za jak dlouho chce jit a komunikuju s ni. Po 15min se jde domu, kdyz s histerkem, tak dostane na p*del. Nejaky hodinovy vysvetlovani nema smysl, to dite si pak stejne dela co chce. Zalezi kolik je hodin a jaky celkove byl den. Nekdy je s ni domluva super, nekdy je pretazena a vsechno se veze.

sladke-mameni
Ukecaná baba ;) 1796 příspěvků 12.09.19 06:55

Hrajte mocenské hry

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1945 příspěvků 12.09.19 07:03

@Micaella22 haha, ve chvíli kdy bych na ni nastoupila s fyzickýfma trestama, tak se mi buď vysměje, nebo se ještě víc zabejčí a nikam se nedostanem. Vysvětluju asi tak pět minut když moc, hodinu tím fakt netrávim. Ale i kdyby, tak je pro mě furt důležitější, že dítě ví proč po něm chci to co chci, a že mezi sebou máme vztah založenej na komunikaci, ne na převaze :nevim: ale každej jak mu vyhovuje, žejo.
Neplést prosim vysvětlování s volnou výchovou, kdy dítě si dělá co chce a matka vlaje za ním s květnatými proslovy. Moje dítě má pevný hranice, ale ví kde jsou a hlavně proč tam jsou.

kamcaKr
Zasloužilá kecalka 739 příspěvků 12.09.19 07:43

Dcera ma dva roky, ale vzdoruje uz dlouho. U nas nejvic pomaha rikat predem, co bude..jakoze dokola pripominam ze tohle je posledni Krtek a pak se jde haji. Ona mi to zopakuje. A nebo ze na hristi uz si naposledy pohraje a jdem domu.. Kdyz nezabira, musim na něco nalakat (je na jidlo, takze vetsinou to..) a nebo vyhrozuju, to taky pomaha :mrgreen: jakoze jestli si neuklidis, nejdeme ven. Vetsinou udela, co chci.. Kdyz je pretazena, tak je rev. Tak pockam. :D

luci.no
Zasloužilá kecalka 638 příspěvků 12.09.19 07:59

@Lily Evans ja mu driv zpivala. Ted odmita. Asi se mu muj zpev prestal libit :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.19 08:09

@sladke-mameni co tím myslíte?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.19 08:27

Děkuji dámy, jste mě docela uklidnily, že to máme podobně. Taky vysvětlujeme, po dobrém, po zlém, ale zatím opravdu nejvíc pomáhá se nenechat vytočit a prostě neustoupit a čekat. Když je čas, je to v pohodě, když ne, tak jí taky prostě musím čapnout a oblict i přes protesty a pak prostě vysvětlit… Většinou ale pomáhá říct, tak když se neoblékneš, tak nemůžeš do školky, tam děti v pyžamu neberou. Nebo nemůžeme jít ven dokud NĚCO. Prostě musí vědět, že jsou nějaké zaběhnuté postupy a řád, to je důležité. Taky nejsem zastáncem volné výchovy. :nevim: Nebo respektive jo, ať si dělá co chce, objevuje, přichází si na věci i sama, a pak jsou záležitosti které chci, ať prostě dělá a umí, jakože se říká dobrý den/dobrou noc / děkuji / prosím, že se nikdo nebije, že si doma pomáháme a nevyháníme se navzájem, že se jí u stolu společně a tak podobně. Třeba s čím si vyloženě nevím rady je, že poslední dobou vyhazuje odevšad tatínka, dokonce to jednu dobu vygradovalo až do stádia, kdy řekla, že nemá ráda tatínka a ta situace byla už tak vyhrocená, že ode mě dostala, s tím, že už to od ní nechci nikdy slyšet. Nezlobte se na mě, ale manžel je člověk, který jí fakt má rád, mrzí ho, že chodí do práce a nemůže být s ní tak často jako já, snaží se s ní si co nejvíc hrát a ona si ho v té své rozmrzelosti vyloženě vybrala za terč. Od té doby na tenhle její rozmar nereagujeme ani jeden. Teď už je to lepší, manžel má teď dovolenou a je s námi doma, tím se to mezi nimi trochu urovnalo, ale přesto se mě každé ráno, když jí budím já ptá, jestli už je tatínek v práci a když přijde do obýváku a vidí ho, tak se urazí a uteče zpátky do pokoje, než se zklidní a zase přijde… :zed: Jak byste řešily toto??? :?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.19 08:29

@luci.no nemyslím, ty děcka prostě jenom nejraději bojkotují věci, co jsou pravidelné a zaběhnuté :D

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama