Jak vést k samostatnosti?

1938
26.10.09 21:54

Jak vést k samostatnosti?

Ahoj, potřebuji poradit. Od malička se snažím s Tomem trávit co nejvíc času, hrát si s ním, věnovat se mu. No, ale nějak mi došlo (asi dost pozdě), že to není zrovna ideální, protože on neumí být sám a hrát si. To nemluvím o tom, že bych ho nechala samotného v místnosti. Já si nemůžu dělat nic jiného, protože mě nenechá a chce všechno dělat se mnou. Když odolám, tak začne dělat takový věci, o kterých ví, že mi vadí a samozřejmě upoutá moji pozornost.. Jak ho to teď naučit? Vím, měla jsem ho k tomu vést od mala, no stalo se, co teď? Máte někdo nějaký odzkoušený návod? Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

48557
27.10.09 00:02

Mám uplně to samé.Maty byl asi jen jednou na hlídání u babičky,jinak vyžaduje mojí pozornost téměř nonstop(nebo tatínka).Sám si nehraje,v místnosti vydrží jen po tu dobu než nevydržim ustavičné volání mámo mámo :lol: .Doufám že to je jen životní etapa a naopak jsi užívám že mě ještě chce :lol: ,proto že vim že až se osamostatní bude mě to na druhou stranu mrzet.
Takže já neporadím,ale alespo%n víš že v tom nejsi sama. :wink: Myslím že u prvorozených se tohle vyskytuje velmi často,jsou to prostě mazánci :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2069
27.10.09 07:05

no ja taky bohuzel neporadim, mam takovyhle dva, lezou po me, oba se dozaduji pozornosti, spolu uz si nehrajou, protoze Emce zaclo vadit, ze ji Tom bere hracky. Tak jsem uplne zoufala, spolecnych veci s nima se moc delat neda… Ale kdyz slysim od maminek nekterych deti, jak si jen hraji v pokojicku a mamu posilaji pryc, tak jsem vlastne nakonec rada, ze s nima nejsem doma jen tak zbuhdarma a vetsinu casu se jim musim venovat :lol: (ale vysiluju z nich a kricim na ne kazdy den, protoze je to opravdu narocny :cry: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
27.10.09 08:49

Starší mi do dělal do 4,5 roku, mladší si vystačí sám už hodně dlouho, nevím, čím to je, nicméně, když se vrátí po víkendu u babičky, je na mě nalepenej i mladší :-) protože si zvyknul, že se jim někdo celej den každou minutu věnuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.10.09 09:25

ahoj ja hodim kladnou zkusenost, kdy mi vsichni radili at ji nechavam taky samotnou a ted jsem tady a pisu a mala je v detskym pokoji a hodinu si tam hraje, a to ji je 10 mesicu. Mam strasnou pohodu, ale to je tim, ze jsem ji k tomu vedla od mala. Tak myslim, ze asi musis na nej postupne a at si vzdy chvili hraje, neco mu dat at se zabavi a ty ho tam nech, pokud to jde. Ale myslim, ze je to zkratka nejlepsi je vest uz od miminka. Tak vsem drzim palce, at mate taky trochu klidu a casu na sebe

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
27.10.09 09:42

Starsi holka si taky hrala sama, teda hrala si v moji pritomnosti, ale sama. Takze ja si treba v klidu cetla. Spolu jsme si cetly, malovaly nebo stavely kostky, s tatkou stavela koleje a jezdila s auty na dalku. Mladsi nechavam stejne, ale ta ma nejvetsi zabavu tahat kramy nebo po mne lezt. Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
14079
27.10.09 09:44

Některý děti si samy nevystačí dřív, jak ve čtyřech až pěti letech a některý zase budou v pohodě od malinka. Starší si vyhraje trochu sám tak od 2,5r (hlavně co začal chodit do školky), do té doby mi pořád visel na noze. Mladší si klidně hodinu sám brouká v ohrádce nebo na dece pod hrazdou. Trochu je to povahou, trochu i tím (jak tu někdo psal), že ti prvorození jsou tak trochu mazánci. Ale mě to rozhodně nevadí. Jak píše Kamča - věčně to trvat nebude a tak si to užívám teď, dokud o mě stojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.10.09 11:48

Myslím, že se časem osamostatní, neboj. A také bych si to nedávala za vinu. Ráda se děckám věnuji a hraji si s nimi… a starší mě chtěl tak do 18 měsíců pořád u sebe, jenomže si chtěl hrát jen s autama, což mě nebaví, takže to nakonec dopadlo, že jsem si s ním hrála vždy jen určitou dobu, pak jsem navrhla, ať si jde hrát zase on se mnou třeba s pastelkami, kostkami..... no nechtěl, tak si už hrál sám.
U mladšího mám mnohdy pocit, že ho při hře ruším. A to jsem se mu také hodně vnucovala. Takže si myslím, že sisi ho nenaučila, že je to v něm a že to prostě věkem odezní.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
27.10.09 12:30
Anonymni píše:
ahoj ja hodim kladnou zkusenost, kdy mi vsichni radili at ji nechavam taky samotnou a ted jsem tady a pisu a mala je v detskym pokoji a hodinu si tam hraje, a to ji je 10 mesicu. Mam strasnou pohodu, ale to je tim, ze jsem ji k tomu vedla od mala. Tak myslim, ze asi musis na nej postupne a at si vzdy chvili hraje, neco mu dat at se zabavi a ty ho tam nech, pokud to jde. Ale myslim, ze je to zkratka nejlepsi je vest uz od miminka. Tak vsem drzim palce, at mate taky trochu klidu a casu na sebe

Anonymní, vím, že se ti tomu nebude chtít věřit, ale to není tím, žes ji k tomu vedla. To je tím, že ona prostě je taková :wink: Tak praví zkušenost. A nejcenější zkušenost je ta vlastní, tři děti jak přes kopírák, hodné, kooperativní, samostatné, to čtvrté, byť od stejných rodičů a se stejným přístupem úplně jiné - uplakánek, nesamostatný, prudící, náročný … jo holka, buď šťastná, že máš takovou holčičku jak máš, ale fakt to není výchvou a přístupem :-D

U takhle malého dítěte to není o výchově, miminko nevychováš k tomu, aby bylo „hodné“ a nepotřebovalo někoho u sebe. Jsou děti, které si od mimina vystačí sami, na jiné to přijde v roce, ve dvou, ve třech, některé jsou tak společenské, že samotu prostě nesnesou nikdy.

Nevím, proč mi nejde se přihlásit Aghata

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
27.10.09 12:44

tak draha agatoo,
myslim, ze to jde a je to muj nazor, mam v okoli priklady toho ze to jde, jasne u nekoho min, u nekoho vic. Ale vetsina mych znamych pokud je k tomu vedla od mala, tak jsou v pohode a pokud ne, tak potrebuji vice pozornosti.
Opravdu si to myslim, a hlavne to vidim, to mi staci. A ano, mas pravdu, neskutecne si to uzivaaaaaaaaaam
a malou jsem to skutecne ucila, taky si hrat sama nechtela, ale to vidi jen me okoli, ktere me zna
ale chtelo to trpelivost

• Nahlásit
  • Citovat
18402
27.10.09 13:26

No ja si teda taky myslim,ze to moc neni o vychove,castecne mozna ano..ale kdyz mate doma od mala mimino,ktere od narozeni neni „pohodove“,ale naopak pruderni,jde to velmi tezko..

Samozrejme,ze snazit se o samostatnost je dobry,postupne zvykani taky..

Nechat dite chvili samo,dat hracku nebo nejak zabavit a nechat ho tam,pokud to jde..a to je prave to,protoze u hodne deti,TO proste nejde..tot muj nazor

Ja si taky neskutecne uzivaaaaaaaaaam,prave ty pritomnosti a venovani se diteti..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.10.09 13:35

ano samozrejme, ze nektere deti od mala nejsou pohodove, to je jasny s tim souhlasim
ale jeste k predchozimu prispevku, proboha neznamena, ze kdyz si hraje sama ze se ji nevenuji, hihi
uzivam si to, ze mazleni a tuleni je suprovyy s ni a jeste kdyz si hraje sama tak to nema chybu
a chapu mamky, ktere se snazi a zkratka to nejde, neda se nic delat, muze to byt v povaze, ale rikam v mem okoli je to presne jak se k tomu vedly, tak to pomohlo a jsou takovee, proto to pisu, ze moc nemam v okoli ty, ktere by je k tomu vedly a nebyly takove :)
tak ahoj a hodne zdaru

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
27.10.09 14:03

take si myslim, ze to nejde naucit, resp.mozna jde,ale ne v 10 mesicich veku… Ja sama naseho, dnes jiz temer dvouletaka, vedla k samostatnosti horem dolem od nejutlejsiho veku,lec bezvysledne :-) Toz tak ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
18402
27.10.09 19:42

Holky,ja vubec nechapu,proc pisete jako anonymky 8O 8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
27.10.09 19:59

No tak jste me aspon potesily, ze nejsem tak uplne nemozna matka, co pro samou lasku zapomnela vychovavat :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama