Jak vymáhat alimenty?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Beruska12
Povídálka 33 příspěvků 08.07.10 12:07
Jak vymáhat alimenty

Čekám dítě, ale otec o nás nemá zájem. Poradíte mi někdo, jak vymáhat alimenty? A jestli mám nárok na nějaké peníze už teď a nebo až po porodu? Co pro to mám udělat, kam je třeba zajít, co vyřídit apod., aby mi chodili od něj alimenty? Předem díky za odpovědi :-)

Reakce:
Boriska
Extra třída :D 12332 příspěvků 08.07.10 13:19

ahoj, jestliže jsi ještě těhotná a budoucí otec se k dítku nehlásí, tak je třeba nejprve určit otcovství dítěte po jeho narození, poté soud určí kdo bude o dítě pečovat (pakliže nemá otec zájem tak rozhodně ty)a zároveň určí otci výživné a taky po něm můžeš žádat u soudu náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím - veškeré náklady si zapisuj, eviduj a schovávej účtenky.
Až by otec případně alimenty - výživné neplatit, tak poté požádat o exekuci na plat apod.

Uživatel je onlineJana206
Nadpozemská drbna 28311 příspěvků 08.07.10 13:21

Ahoj, teoreticky máš právo od otce na Příspěvek na úhradu nákladů neprovdané matce - snad se to jmenuje pořád stejně..
Pokud si dobře vzpomínám, je možné ho od otce pobírat v těhotenství a potom ještě půl roku po porodu.Má to být příspěvek na zvýšené výdaje spojené s těhotenstvím a narozením dítěte - proplacení cest k lékaři, ošacení, výbavička pro miminko..
Musíš si schovávat stvzenky,účtenky..

Na alimenty právo nemáš, ty až po narození dítěte..
Co vím o tom příspěvku, spoustu párů to řeší u soudu a žena musí dokázat, co všechno zaplatila.

Co se týče alimentů, před porodem si s otcem dítěte zajděte na matriku, tam on uzná otcovství, dohodnete se na příjmení..A hned po narození dítěte podej návrh na úpravu výchovy a výživy narozeného dítěte..Udělejte si předběžnou dohodu, kterou by vám soud mohl schválit. To je ta nejméně bolestná cesta.
Mimosoudně to nejde, aspoň u nás ne.

Pokud se bude zdráhat, dítě dostane po narození automaticky Tvoje příjmení..Hned po narození dítěte bez určeného otcovství dostane hlášení Orgán sociálně právní ochrany dětí - aspoň dřív to měly porodnice povinnost hlásit, nevím, jestli se to nezměnilo. Navštíví Tě sociální pracovnice a vše s Tebou probere..Pokud se rozhodneš otce neuvádět, je to možné, ale Tvoje „blbost“..Upíráš právo dítěte na alimenty a později můžeš mít problém se získáním některých sociálních dávek..

Když se bude zdráhat, prostě podáš návrh k soudu na určení otcovství. U nás se to dělá přes OSPOD, dítěti bude stanoven kolizní opatrovník, který ho bude u soudu zastupovat. Když se prokáže, že je otcem, soud mu stanoví výživné a upraví styk. Bude myslím muset zaplatit výdaje za testy otcovství.

Nejlepší je dohoda. Potom je celý soudní proces jen formalita. Soud jen přezkoumá, jestli výživné odpovídá faktickému výdělku..

..

Beruska12
Povídálka 33 příspěvků 08.07.10 15:15

Děkuji za odpovědi. Teda, to se mám na co těšit :-? Otec dítěte nemá zájem, ani nechce být zapsaný v rodném listě dítěte a nějak spolu poslední dobou nekomunikujeme, takže s ním nějaká rozumná domluva asi nehrozí :-(

Caress
Ukecaná baba ;) 1593 příspěvků 21.08.10 10:54

Já mám na Vás dotaz z trochu jiné stránky.. ale týká se to alimentů, tak snad ok..

Pokud jste musely řešit alimenty přes soudy - za jak dlouho se konalo stání od té doby, co Vám byl doručen dopis od soudu?

Už jsem odeslala žádost o řízení, dopis s termínem zatím nepřišel…

Děkuji Vám moc za vaše zkušenosti.. :huban:

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 21.08.10 11:05

Jen bych dodala, že příspěvek na výživu a úhadu některých nákladů neprovdané matce můžeš žádat i před porodem po tom, jehož otcovství se jeví jakopravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem. Podmínkou je, že za otce nejsi provdána (to předpokládám, že ne:-) Řízení je možné zahájit pouze na tvůj návrh a soud je jím vázán (tzn. nemohla bys dostat víc, než uvedeš - v tom je rozdíl třeba u výživného na děti). Takový návrh musíš podat nejpozději do porodu.

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 21.08.10 11:07
Caress píše:
Já mám na Vás dotaz z trochu jiné stránky.. ale týká se to alimentů, tak snad ok..

Pokud jste musely řešit alimenty přes soudy - za jak dlouho se konalo stání od té doby, co Vám byl doručen dopis od soudu?

Už jsem odeslala žádost o řízení, dopis s termínem zatím nepřišel…

Děkuji Vám moc za vaše zkušenosti.. :huban:

Záleží soud od soudu. Je třeba, aby si soud vyžádal potřebné informace od zaměstnavatelů, úřadů apod. a to nějakou dobu trvá. Počkala bych 3 měsíce a pak je začala uhánět. Zkušenost mám s Brnem - tam aby člověk čekal rok a nic…

Caress
Ukecaná baba ;) 1593 příspěvků 21.08.10 11:40

El: děkuji :huban: mně bylo řečeno, že tyhle sociální soudy - když jde o dítě probíhá cca měsíc. Mně jde ale o to, když mi přijde dopis, za jak dlouho bude soud? Týden, dva týdny od té doby, co přijde dopis? Musí tam být nějaká delší doručovací lhůta, ne? Chceme totiž odjet na 10 dnů pryč… bojím se, aby mezi tím nepřišel dopis, že např. za 4 dny je stání - a já to prošvihla… Takhle rychlý to ale být nemůže, ne?

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 21.08.10 11:49

Na dovolenou bych klidně jela, předvolání se soudy snaží většinou posílat tak, aby byly min. 2 týdny na přípravu. Pokud bys už chtěla mít kór jistotu, že v době vaší nepřítomnosti jednání nebude nařízeno, klidně bych si na soud zavolala a do spisu požádala o uvedení, že budete pryč. Ale to už mě přijde zbytečně opatrné:-)

Puli24
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.12 13:20
alimenty

Ahoj, poradíte mi prosím někdo, jak nebo kde mám podat návrh na exekuci na plat kůli neplacení alimentů? Mám jít na policii nebo rovnou na exekutorský úřad? Díky za odpověď

jaaajaa
Zasloužilá kecalka 842 příspěvků 19.05.12 18:10

já myslím že na soud.

Riki_3
Kecalka 123 příspěvků 19.05.12 19:57

Když víš, kde neplatící otec pracuje, je nejlepší dojít na soud. Když je dítě, na které má otec platit, nezletilé, sepíší na soudě i návrh. Je dobré znát i zaměstnavatele otce (přesný název, sídlo, IČ - podle obchodního rejstříku). A taky bys měla vědět svoje číslo účtu (aby Ti to sražené výživné měli kam posílat). Návrh je dobré podat na výživné dlužné (to, co už dluží) i běžné (to, co má pravidelně platit každý měsíc).

Když otec neplatí delší dobu, můžeš dojít i na policii. Ale tam by se řešilo trestní stíhání otce, ne srážení alimentů ze mzdy.

Puli24
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.12 21:19

Díky moc za odpovedi, snad to nějak vyřešim. :) Přeji všem podobným případům hodně štěstí

Váš příspěvek
Reklama