Jaké spoření založit dnes dětem?
- Fotoalbum (0)
- Sledovat e-mailem
- Přidat k oblíbeným
- Zapnout podpisy
- Hledání v tématu
- Sledovat eMimino.cz
@Lama Lama inu tak jde se domluvit i tak, ze dítěti založím stavebko v 17, bude vědět, ze to má u mě, a s tím, ze bych mu tam klidně sporila a predam, až bude dosporeno nebo po domluvě
když si postaví hlavu a bude to chtít vybrat v 18, už se mu nikam spořit nebude a přijde o kupu peněz. A vetsina mladých fakt není blba a vymatlana a rozumná domluva s nimi je
i když výjimky se najdou, ale to všude. Nebo kdyby skončilo v 18, přece je možné se s ditetem domluvit a spolecne vybrat jiný produkt, kam se to převede a za jakých podmínek. Já treba nevidim problém ve spoření mladému dospělci, samosebou po domluvě s nim ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Semtex píše:
@Lama Lama inu tak jde se domluvit i tak, ze dítěti založím stavebko v 17, bude vědět, ze to má u mě, a s tím, ze bych mu tam klidně sporila a predam, až bude dosporeno nebo po domluvěkdyž si postaví hlavu a bude to chtít vybrat v 18, už se mu nikam spořit nebude a přijde o kupu peněz. A vetsina mladých fakt není blba a vymatlana a rozumná domluva s nimi je
i když výjimky se najdou, ale to všude. Nebo kdyby skončilo v 18, přece je možné se s ditetem domluvit a spolecne vybrat jiný produkt, kam se to převede a za jakých podmínek. Já treba nevidim problém ve spoření mladému dospělci, samosebou po domluvě s nim
A to je těžký mu o tom spoření prostě neříct? Když neví, že to má, nic si nebude chtít vybrat, ne?
Jako k čemu je říkat dvanáctiletému nebo šestnáctiletému dítěti Hele, spořím ti s Liškou, je tam dvě stě tisíc a v 18 si to máš právo vybrat ![]()
Jako já asi věděla, že existuje nějaká liška, buřinka… a že něco takového asi naši mají, ale zda je to na moje jmén nebo na jejich a kolik tam je, to jsem absolutně netušila. A nijak mě to nepoznamenalo ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Semtex píše:
@Lama Lama inu tak jde se domluvit i tak, ze dítěti založím stavebko v 17, bude vědět, ze to má u mě, a s tím, ze bych mu tam klidně sporila a predam, až bude dosporeno nebo po domluvěkdyž si postaví hlavu a bude to chtít vybrat v 18, už se mu nikam spořit nebude a přijde o kupu peněz. A vetsina mladých fakt není blba a vymatlana a rozumná domluva s nimi je
i když výjimky se najdou, ale to všude. Nebo kdyby skončilo v 18, přece je možné se s ditetem domluvit a spolecne vybrat jiný produkt, kam se to převede a za jakých podmínek. Já treba nevidim problém ve spoření mladému dospělci, samosebou po domluvě s nim
No, tak to není tento případ. Předpokládám, že pokdu je dítě normální v 17ti, je vysoká pravděpodobnost, že bude i za 2 roky. rozhodně větší jistota, než když je dítěti 5 a babi mu tam chce posílat 20 tisíc ročně až do osmnácti. tam prostě nevidím žádný důvod to dělat na jeho jméno.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Niemeyer píše:
A to je těžký mu o tom spoření prostě neříct? Když neví, že to má, nic si nebude chtít vybrat, ne?Jako k čemu je říkat dvanáctiletému nebo šestnáctiletému dítěti Hele, spořím ti s Liškou, je tam dvě stě tisíc a v 18 si to máš právo vybrat
Jako já asi věděla, že existuje nějaká liška, buřinka… a že něco takového asi naši mají, ale zda je to na moje jmén nebo na jejich a kolik tam je, to jsem absolutně netušila. A nijak mě to nepoznamenalo
No tak jemu v těcho osmnácti ( ale i dřív) bude chodit pošta. Já dětem už poštu neotvírám, takže to vědět bude.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Niemeyer tak a já nevím, proč bych měla předpokládat, ze se z mého ditete stane fetak, alkoholik, zloděj, kterej probendi rodinný jmění ![]()
Mne babička i rodiče říkali, kolik mám kde plus minus naspořeno, a taky mě to nepoznamenalo a neměla jsem potřebu to ihned rozhazet ![]()
Dítěti bych řekla, hele zanedlouho ti vyprší stavebko, mas tam tolik a tolik peněz, co kdybychom to převedli na novou smlouvu a já ti budu spořit ještě dal? Co je na tom tak hrozného?
ne ze mu v den osmnactych narozenin hodím kupu papíru na stul se vzkazem “tady to mas a už mě neotravuj” ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Semtex píše:
@Niemeyer tak a já nevím, proč bych měla předpokládat, ze se z mého ditete stane fetak, alkoholik, zloděj, kterej probendi rodinný jmění![]()
Mne babička i rodiče říkali, kolik mám kde plus minus naspořeno, a taky mě to nepoznamenalo a neměla jsem potřebu to ihned rozhazet
Dítěti bych řekla, hele zanedlouho ti vyprší stavebko, mas tam tolik a tolik peněz, co kdybychom to převedli na novou smlouvu a já ti budu spořit ještě dal? Co je na tom tak hrozného?ne ze mu v den osmnactych narozenin hodím kupu papíru na stul se vzkazem “tady to mas a už mě neotravuj”
A co je na tom tak hrozného to mít na své jméno? ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Lama Lama tak babi ho třeba shledava normálním i v pěti letech
navíc její prani, její penize, tak ať mu klidně spoří. Zase nevím, proč by měla babička posílat peníze dítěti na účet, který je na jméno rodičů, co když to rozhazou rodice, nebo to dítěti stopí a nedají? Kdyby sporila na účet na své jméno, stává se tento jejím úmrtím předmětem dědického řízení a zanikne a třeba si ho ještě bude nárokovat nějakej strejc, takhle se ho to nedotkne.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Semtex píše:
@Lama Lama tak babi ho třeba shledava normálním i v pěti letechnavíc její prani, její penize, tak ať mu klidně spoří. Zase nevím, proč by měla babička posílat peníze dítěti na účet, který je na jméno rodičů, co když to rozhazou rodice, nebo to dítěti stopí a nedají? Kdyby sporila na účet na své jméno, stává se tento jejím úmrtím předmětem dědického řízení a zanikne a třeba si ho ještě bude nárokovat nějakej strejc, takhle se ho to nedotkne.
Ano, pokud je to přání babi, na jméno dítěte, tak je to její svaté právo. Já bych jí jen upozornila na rizika, konečné rozhodnutí je na ní
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Lama Lama třeba ze az v nevhodnou dobu exnu, nebude dite bez prostředku, než se vyřídí pozůstalost? Čímž tedy mluvím zejména o mladém dospělém.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Semtex píše:
@Lama Lama třeba ze az v nevhodnou dobu exnu, nebude dite bez prostředku, než se vyřídí pozůstalost? Čímž tedy mluvím zejména o mladém dospělém.
to mám pořešení vinkulací životka
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Niemeyer Představ si, že si to může zjistit v bance, stejně tak vypisy chodí na jméno dítěte.
Ne všechny děti jsou finančně negramotná telata.
@Lama Lama A obmyslene osoby v penzijku.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Niemeyer píše:
A to je těžký mu o tom spoření prostě neříct? Když neví, že to má, nic si nebude chtít vybrat, ne?Jako k čemu je říkat dvanáctiletému nebo šestnáctiletému dítěti Hele, spořím ti s Liškou, je tam dvě stě tisíc a v 18 si to máš právo vybrat
Jako já asi věděla, že existuje nějaká liška, buřinka… a že něco takového asi naši mají, ale zda je to na moje jmén nebo na jejich a kolik tam je, to jsem absolutně netušila. A nijak mě to nepoznamenalo
Nerikat? To je běh na krátkou trat, ty už se k těm penězům nedostaneš, jen ditko.
Jediné snad jestli myslíš případ, kdy zrovna dítě prožívá bouřlivé období, pije, trebas I fetuje, tak mu to holt zatím nerikat a doufat, že se z toho za pár let dostane a postaví se do latě a pak mu to říct.
A doufat, že postu že stavebka vždy zachytis první ty, ale když má dítě 18+,tak je to takové dost nefér a I napadnutelne chování vůči němu.
Takže proto stavebko I účty, kde sporim pro někoho, výhradně na sebe a nemusím nic nikomu zatajovat ani mu lézt do pošty.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Niemeyer Btw, i když to zatajíš, tak po 18. roce dítěte se k těm penězům prostě nedostaneš. Vybrat je smí pouze a jen majitel produktu, což je to již zletilé dítě.
Takže to se fakt vyplatí, mít někde tvých těžce ušetřených třeba 100 litrů a čekat, jestli se tedy dacánek dřív vzpamatuje, nebo na ně vlítně třeba exekutor nebo tam budou v té bance ležet navěky a přijde k nim až třeba tvůj vnouček v rámci dědického řízení. ![]()
U nás prostě děti dostanou v 18 tak maximálně vkladní knížku, kterou si prosadila babička, na které budou mít tak maximálně na řidičák. Pokud to padne za oběť mladické nerozážnosti, tak jsem ochotna to přežít. Navíc pokud by s nimi puberta opravdu mlátila, neváhám a klidně ty knížky zruším před jejich osmnáctinama.
Stavebka na jméno mají (kvůli státní podpoře), ale ty jim taky zavčasu vypovím. A vědí od nich od doby, co si na obálce s výpisem mohli přečíst své jméno. Částku tajím, ale asi to nebude navěky. Nicméně se bavíme o tom, že jim spoříme nějaké peníze, ale ty mají na studia a podobně. Nebavíme se o tom jako o penězích, které dostanou k osmnáctinám.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Máme pro každé dítě na jeho jméno stavebko (Lišku). Nejsou to obrovské vklady. Ale tuhle spořicí stopu budou mít. Taky jsem od rodičů měla Lišku. Dost nám při úvěru na bydlení pomohla. Splácíme jim náš barák, tím se investuje, že nedáváme peníze do nějakého nájmu.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Kelsey Jo, to je taky vlastně investice pro děti, že pokud zabezpečíme sebe na stáří (vlastní bydlení, úspory na důchod nebo případně na nějaký pečovatelák či nadstandartí lékařskou péči), tak nebudeme pak jednou dospělé děti a jejich rodiny v budoucnu finančně zatežovat.
Myslím, že ke kvalitnímu životu mnohem důlěžitejší, než si roky utrhovat od huby, abych dala děcku v osmnáctinám pár set tisíc (aby mě nepomluvilo dítě nebo okolí), ale mít na stáří sama holou řiť.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit