Jde kontrolovat výdaje alimentů ?

16.3.17 08:04

Jde kontrolovat výdaje alimentů ?

Jde nějak, nebo má otec nárok, aby mu matka poskytla informace za co a nač jsou utrácené alimenty?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

82
16.3.17 08:25

NE

Ahoj,

nárok nemá, pročti si odkaz viz níže, přikládám i screen.

Ex toto na mě také zkoušel a velice rychle s ním byli na OSPOD vyřízení.

http://www.kdejsitato.cz/…rodicum.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
16.3.17 08:45
@Anneli píše:
Ahoj,

nárok nemá, pročti si odkaz viz níže, přikládám i screen.

Ex toto na mě také zkoušel a velice rychle s ním byli na OSPOD vyřízení.

http://www.kdejsitato.cz/…rodicum.html

Ano je to tam krásně popsáno

1)Matka vychovává – pokud není výchovná schopnost matky nějakým způsobem snížena, nebo se rodiče nedohodnou na budoucím uspořádání, je dítě vždy svěřeno do péče matky (90%).

2)Otec platí – výživné je v takovém případě vyměřeno vždy pouze otci (90%), neboť, osobní forma péče vyvažuje peněžní plnění (skutečnost, zdali je to právě matka, která pečuje o dítě, nebo výchovu z velké části přenechala prarodičům, chůvě nebo dokonce i bývalému partnerovi, který o dítě pečuje v době styku s dítětem, je v praxi přehlížena).

3)Otec je povinen přispívat na výživu dítěte k rukám matky (ruku matky v zákoně nehledejte, není tam = ustálená soudní praxe).

4)Otec nemá zákonný nárok požadovat po matce, aby doložila, jakým způsobem nakládá s jeho penězi, určenými výhradně dítěti.

1. Otec nedisponuje právem účinně rozhodovat, nebo dokonce jen spolurozhodovat, o výdajích na dítě hrazených výhradně z jeho výživného (koupí se dítěti hračka nebo nekoupí?, koupí se drahé oblečení nebo to levnější?, budou se finance od otce rozhazovat nebo spíše spořit?).

6)Dlužných částek, splatným k rukám matky, se lze velmi efektivně domáhat exekučně.

7)Opakované neplnění vyživovací povinnosti je trestným činem.

8)Neplnění povinností matky při výchově dítěte (nevychovává matka, zpronevěřuje peníze otce), se úspěšně domáhat nelze.

V konečném důsledku je otci omezen výkon rodičovské odpovědnosti v takovém rozsahu, že jediné co má otec garantované je exekučně vymahatelná povinnost hradit výživné k rukám matky. Jinými slovy: „Plať a do výchovy dítěte nijak nezasahuj“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
16.3.17 08:46
@Tatobudsnama píše:
Jde nějak, nebo má otec nárok, aby mu matka poskytla informace za co a nač jsou utrácené alimenty?

jako že bys chtěl podrobný výpis, že za alimenty matka utratila například 2100 Kč za topení, 150 za vodu, 241,50 za hovory ohledně dětí do školy, školky, omluvenky, 459 elektřina za obytnou plochu, ve které se svítilo dětem, 3280 korun za nové oblečení a 4195,80 za jídlo, které děti snědly a 327,40 za jídlo, které je ještě v lednici?
Ne, tohle ani soud nenařídí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
16.3.17 08:55

Nebo 6800kč za xbox, 300kč boty, 2100kč cigarety…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zoy
1498
16.3.17 09:00

Nevím, jak vysoké platíš alimenty, ale ty modelové částky (7500) v tom článku zhruba odpovídají realitě, kolik toho dítě za měsíc spotřebuje. Podle toho si můžeš spočítat, jestli platíš „moc“ nebo „málo“. Pokud ti vyjde moc, tak se zkus s matkou dítěte domluvit na nějakém sporicim účtu. Ale nárok na to, aby si matka schovávala účtenky a každý měsíc ti vykázala, kolik přesně za dítě utratila fakt nemáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22171
16.3.17 09:00

Ne. A obvykle výše alimentů pokraje sotva ty nutné a běžné potřeby, takže mi to přijde bezpředmětné.

@jakanas píše:
Nebo 6800kč za xbox, 300kč boty, 2100kč cigarety…

A ostatní výdaje jako zaplatí kdo?
Je v podstatě úplně jedno jak jsou výdaje rozčleněné, protože třeba já beru alimenty jako součást celého příjmu. Můžu tedy říct že 6000 zaplatím za byt z alimentů a stejně tak 6000 za věci pro děti z alimentů. Kdybych už chtěla hromádkovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22171
16.3.17 09:02
@zoy píše:
Nevím, jak vysoké platíš alimenty, ale ty modelové částky (7500) v tom článku zhruba odpovídají realitě, kolik toho dítě za měsíc spotřebuje. Podle toho si můžeš spočítat, jestli platíš „moc“ nebo „málo“. Pokud ti vyjde moc, tak se zkus s matkou dítěte domluvit na nějakém sporicim účtu. Ale nárok na to, aby si matka schovávala účtenky a každý měsíc ti vykázala, kolik přesně za dítě utratila fakt nemáš.

Tyhle položky by se rozepisovaly a dokládaly pouze u soudu, v případě že by se např. řešilo zvýšení. Aspoň já mám tu zkušenost, mamka to psala, já když jsem byla starší taky, u soudu to chtěli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
728
16.3.17 09:05

Tak pokud je matka s diítětem sama, tak si spočti až půl nájmu, půl inkasa, připočti aspoň 3tis na jídlo a oblečení a uvidíš, jestli ti nějaká část alimentů zbyde neutracená. :-) :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zoy
1498
16.3.17 09:09

@andelka83 Tak jasné, ale to se řeší při vyměřování alimentů, ev. žádosti o zvýšení či snížení, ne každý měsíc.

Já jsem tím spis myslela, že pokud pan platí alimenty např. 10000, tak to dítě nejspíš celé nespotrebuje a bylo by rozumné mu přebytek spořit. Pokud ale platí 1500 a má pocit, že ještě matce zvyšuje životní úroveň, tak by se měl nad sebou zamyslet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2439
16.3.17 09:09
@Tatobudsnama píše:

Nejde, nemá. Vzhledem k tomu, že alimenty jsou obvykle úplně směšné vzhledem k nákladům na dítě, je to stejně bezpředmětné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12272
16.3.17 09:10
@Tatobudsnama píše:

pokud platíš +- kolem 2000,–-, což jsou běžné alimenty, je ten dotaz trapný
pokud platíš přes 6000,–- tak to chápu, ale nárok není

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2439
16.3.17 09:12
@stinga píše:
pokud platíš +- kolem 2000,–-, což jsou běžné alimenty, je ten dotaz trapný
pokud platíš přes 6000,–- tak to chápu, ale nárok není

A kde je ta hranice? Mně přijde 6000 akorát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22171
16.3.17 09:15
@zoy píše:
@andelka83 Tak jasné, ale to se řeší při vyměřování alimentů, ev. žádosti o zvýšení či snížení, ne každý měsíc.Já jsem tím spis myslela, že pokud pan platí alimenty např. 10000, tak to dítě nejspíš celé nespotrebuje a bylo by rozumné mu přebytek spořit. Pokud ale platí 1500 a má pocit, že ještě matce zvyšuje životní úroveň, tak by se měl nad sebou zamyslet.

Jo, to myslím taky tak.
Jako kolem sebe vidím alimenty zhruba v tom průměrném rozmezí 2-4000 max. Jsou výjimky samozřejmě, nahoru i dolů. Dolů bohužel :zed:, a nahoru..ano, část se dá určit na spoření dítěti a tím by měla mít dušička otce pokoj.
To že matky za alimenty chodí na nehty, solárka, kupují si kabelky LV a dovolené..to mi přijde už komické, ale je to pořád ještě takový folklor. S běžnou realitou to nemá společného nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2611
16.3.17 09:21

Dle nicku soudím, že se neptá platící otec ale pobírající žena. Pokud ano, jsou otázky některých zde trochu mimo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama