Jde to bez mléka?

Andulik
11.1.10 11:54

Jde to bez mléka?

Ahoj, jsou tu nějaké maminy, jejichž děti nemůžou, nechtějí nebo z různých důvodů nepřijímají mléko a mléčné výrobky? Jak se řeší dostatečný přísun vápníku??
Brum

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3492
11.1.10 12:18

Ahoj,

malá byla 15 měs. kojená pak UM, ale cca 3 týdny je bez mlíka úplně protože jí byla zjištěna alergie na kravské mléko. Do té doby nic až cca před 1,5 měsícem začala kadit i 6× denně. Výdej byl tak 10× větší než příjem a vůbec střevní problémy. No a teď teda zkoušíme různé sojové a rýžové dezerty nebo „jogurty“. Dneska mi známá poradila ovesné mléko z DM prý se do něho přidává i nějaká řasa, která je zdrojem vápníku. Naše dr. mi doporučila Multisanostol (nejsem si jistá názvem) No něco malé chutná něco vůbec a tím, že o alergii víme krátce tak teprve zkoušíme.

Taky budu ráda za každý tip nebo radu čím zpestřit jídelníček :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15320
11.1.10 12:43

Lze podávat Calcium chloratum - IVAX, koupíš v lékárně, my máme jednu lžičku denně.
Taky jsem hledala na internetu - na osteoporoza.cz mají tabulku s obsahem vápníku v potravinách.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
11.1.10 13:38

Ahoj,

jde to i když né snadno, ale jde. Nejhorší jsou ty první dva-tři měsíce, kdy máš pocit že mléko je ve všem a to tvoje dítě nebude mít co jíst. (U mě to bylo ještě prohloubeno tím že starší může všechno a mléčné výrobky má ráda a jí je často - a mladší chce to co sestřička.)

U nás je situace takováto - Sofie nemá alergii na BKM ale „pouze“ lehkou nesnášenlivost laktózy. Asi dva měsíce musela držet naprostou dietu bez KM. (Částečně i bez lepku, protože to trávení měla v hrozném stavu.) Nesměla ani jiné mléka (myslím tím kozí, ovčí) ani ty sojové výrobky, prostě skoro nic co by jí mohlo dráždit. (V čem všem je soja a nebo sojový olej to je taky zajímavý seznam.)

Tudíž jsem se vyzbrojila seznamem co tedy všechno nesmíme. A šla (sama a bez dětí) studovat v klidu do obchodu a následně do zdravé výživy.

tady jsou zpracovány docela dobře náhražky za KM
http://www.potravinova-alergie.info/…ky-mleko.php
celkově to nejsou špatné stránky

V obchodě jsem tedy moc nepořídila to přiznávám krom Flory light (ta jediná je bez přidání Syrovátky, olivového oleje - měli ještě pár směsí na bezlepkové chleby a nějaké ty bezlepkové sušenky). Ve zdravé výživě jsem šla na jistotu - kukuřičné křupky, chlebíky, kaše a pak rýžové mléko. Spousty toho pořídíš i v DM drogerii.

Jídleníček S. nebyl prava pestrý a na některé mé návrhy se tvářila velmi nedůvěřivě, ale šlo to ten měsíc a půl vydržet (vcelku rychle se jí zpravilo to zažívání a tak jsme nemuseli dietu držet tak dlouho).
Teď hlídám tedy jen KM jako takové „zakysané“ výrobky jí nedráždí - alespoň né zjistitelně - ani v krvi to není poznat tak snad skutečně ne.
Omáčky hold dělám bez mléka a smetany (kupodivu zas tolik to na chuti poznat nejde - případně přidám mléko BEZ laktózy - to jí nedráždí jen je tedy nasládlé tak pak víc kořením.
Případně dostane jen polévku - vývar.
Jogurty může, ale tak nějak jí přestali chutnat tak to nehrotím.
Mažeme stále Florou light (beru to tak že čím míň km tím lépe pro ni). Čokoládu dostává Karobovou.
Pamlsky hold má ve formě gumových a „lipo“ bonbonů.

Ono to máš těžko jít to musí, sic za tebou v obchodě budou asi brouzdat chlapi z ochranky, protože číst si složení u všech oplatků, salámů, šunky a margarínu vypadá kapku prapodivně. Naučíš se, že když je to KOZÍ SÝR ještě to neznamená že tam nepřimíchali KM. A tak dále. A budeš doufat, že třeba jednou (většinou se udává kolem tří let) dítko z téhle alergie vyroste. :-?

Ahoj Iva. Když tak se ptej, ale nejsem úplný odborník na BKM to fakt ne.

JO a taky jsem někde viděla seznam léků do kterých se přidává laktóza, tak kdyby jsi chtěla tak pohledám. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Andulik
11.1.10 15:38

Díky za odpovědi a zkušenosti. Zatím nejvíc bojuju s pocitem, že malý 2,5 r.) nevyroste nebo bude mít poškozenou kostru. Vždyť se všude propagují 2 mléčné výrobky denně a ještě nějaké to mléko na pití :zed:. Dá se třeba vyšetřit hladina vápníku v krvi? Nebo jak se sleduje, že je vše ok??

Při vaření jsem začala používat mořské řasy, tahini atd. Jídelníček jsem začala obohacovat o makrobiotické recepty .
Celkově vzato teď máme daleko bohatější jídelníček než předtím. Tak aspoň nějaké plus :wink:
A.

• Nahlásit
  • Citovat
9239
11.1.10 17:09

Andulik Ale vyroste, vápník je i v jiných potravinách (http://www.vegetarian.cz/…/vapnik.html) jinak mu kup ten Multisanostol tam je vápník přidaný a KM v něm není. Jinak je i výrobek Osteocare http://www.lekarna.cz/…forma-200ml/ ten jsme měli a Sofince chutnal. (taky KM neobsahuje).

Ono totiž nejde ani tak o vápník, ale tu správnou směs. :wink: Sofie měla problém s růstem právě v období kdy mléko normálně měla, když jsme přišli na to co jí vadí a odstranili to bylo hned lépe (jak u ní zdravotně tak co se růstu, zarůstání fontanely ale i řeči a celkově vývojového skoku - nikdo mi nevymluví že to není tím).

A ještě tady. http://www.potravinova-alergie.info/…-tabulky.php

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
14.1.10 22:26

tak kdyby to někdy ještě někomu pomohlo http://www.potravinova-alergie.info/…apnik-ca.php

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1772
19.1.10 14:19

Pridavamse k Ive,napsala vse podstatne, ten Multisanostol je dobry,ale my male viceroalergii a to pomerancove aroma pro nas nee.
Mala ma v podstate ve vsem brokolici - ta obsahuje vapniku hodne. Vsude se da propasovat.
Varim ji stale zvlast, polevky, brmabory zapecene na ruzne zpusoby (dikybohu, ze snese uz lepek a vejce).
Jako pamlsky dostava tycinky bez soli Borek stavitel, pohankove krupky, potom ji davam pangamin, ktery ma na sobe cukrovou vrstvu, vypada jako lentilka. Obcas dostane hrozinku a gumoveho medvidka (ted zacali vyrabet tyto bonbony s prirodnimi barvivy - zelene je spenat apod..)
Ty ses ptala na vapnik - Biomin H je super, info zde: http://www.lekarna.cz/…30x3gm-sacky
nezapomen, ze mleko jako takove neni zadny zazrak - podle me (a hlavne Dr. Forta :-)) to je potrava pro kojence, mladata a ne pro dospele lidi - ja se tim ridim a vubec mleko nepiji, pouze zakysane produkty, ale malo. Radsi si dam mak a spol.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15320
19.1.10 19:54
MadGirlNancy píše: … potom ji davam pangamin, ktery ma na sobe cukrovou vrstvu, vypada jako lentilka.

Nancy, jaký konkrétně to je? Díky. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1772
19.1.10 20:52
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
24.1.10 21:14

Nancy Ten vápník dáváš jak starému dítku? A jak často??? MI třeba Dr. říkala že mám ten Osteocare a Multisanostol střída a mezi dávát měsíc až tři pauzy bez ničeho. :nevim: Mi se to moc nezdá tak se ptám jak je to třeba u vás??? :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15320
24.1.10 21:29
MadGirlNancy píše:
Eviah, tento: http://www.pangamin.cz/foto.php?… :dance:

Díky. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek