Jde ukončit nájem dřív ?

Anonymní
11.4.17 22:29

jde ukončit nájem dřív ?

Ahoj ráda bych se zeptala, zda jde ukončit nájem bytu dřív? Uvažuji o návratu do Anglie a ve smlouvě mám bohužel dobu 3 měsíce. Pokud bych například do měsíce odjela, a oznámila to majiteli ted, fakt se mi nechce platit další dva měsíce, když už tu nebudu. Prosím anonym, osobní údaje.

No konkrétně to mám napsané ve smlouvě takto:

Tuto smlouvu lze vypovědět s tří měsíční výpovědní lhůtou, způsobem a z výpovědních důvodů, které jsou uvedeny v zákoně (v souladu s ustanoveními občanského zákoníku) nebo které jsou uvedeny v této smlouvě, a sice:
a) uplynutím doby, na kterou byl sjednán
b) písemnou dohodou smluvních stran – nájem na základě této smlouvy lze ukončit před uplynutím doby, na kterou byl sjednán, písemnou dohodou smluvních stran. Pokud by nájemné skončilo dříve než po prvních 6 měsících, kauce/jistina se nevrací.
c) okamžitým odstoupením od smlouvy – důvodem je hrubé porušení povinností nájemce stanovených v článku IV a VI této smlouvy, zejména neuhrazení některé z částek dohodnutých v článku IV této smluvy, a to do 7 dnů ode dne jejich splatnosti. V případě okamžitého odstoupení od smlouvy je pronajímatel oprávněn vstoupit do bytu, vyklidit předmětný byt a věci nacházející se v bytě uskladnit na náklady a nebezpečí nájemce, k čemuž jej tímto nájemce zplnomocňuje.

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

96
11.4.17 22:36

To asi nijak neobejdes. Jedine za sebe najit nahradu. Nebo domluva s majitelem. My mame dvoumesicni vypovedni lhutu a jsem za ni rada. Chrani to nas i majitele, ale chapu, ze plany se meni rychle a platit najmy navic je na prd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10820
11.4.17 22:42

Je to porušení smlouvy a majitel má pochopitelně právo po vás vymáhat dlužnou částku a pokud nebudte platit, tak samozřejmě i soudně a případně exekučním příkazem. A odchodem do zahraničí a vyhýbání se placení vám jen narostou penále a další náklady.

To jako máte pocit, že je v pořádku dělat něco takového?

Pokud za sebe seženete spolehlivou náhradu, tak při slušném jednání dostatečně včas se pochopitelně jde s majitelem většinou domluvit na tom, že smlouvu ukončíte dříve, než je ve smlouvě.

Ale to že byste zdrhla a nezpalatila je prostě sviňské.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.4.17 22:51

@Ou kdy se z člověka, který dokázal úplně bez emocí a startování poradit v každé situaci, kvalitně, slušně, vždy k věci, stala takováhle, promiňte mi to slovo, útočná potvora? 8o

Kouslo tě něco do zadku, nebo sis půjčila od původního rádce profil??? :think: Už jsem si toho všimla v několika diskusích…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.4.17 22:53

Jinak zakladatelko, čistě teoreticky by mohlo jít nechat se vyhodit dle článku c). Ale záleží, jaká by z toho plynula penále a další poplatky a jestli by nevyšlo levněji se dohodnout. Zkusit si za sebe sehnat náhradu, případně požádat pronajímatele o zkrácení výpovědní lhůty třeba na dva měsíce (prostě kompromis).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31691
11.4.17 23:00

Leda se domluvit. my odešli měsíc po oznámení, s tím, že jsme navrhli, že mu necháme kauci(ve výši jednoho nájmu, bez služeb). majitel naštěstí souhlasil

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10820
11.4.17 23:06

@Mar__tanka1983 protože dotyčná hodlá vědomě podvést svého domácího a chce proto podporu lidí na internetu.

A evidentně opravdu nerozumí důsledkům svého jednání a po báječném útěku do Anglie se pak může vrátit a čekat tu na ní dluhová past.

Tudíž pokud se napíše zcela srozumitelně, že jde o porušení smlouvy a že slušný člověk to prostě nedělá - protože nedělá a že se jí to může jen vymstít je vcelku základ, aby dotyčná nešpekulovala nad tím, jak to ochcat.

Opravdu netuším proč bych měla přistupovat šetrně k někomu, kdo chce porušovat smlouvy jen proto, že je mu to zrovna nepohodlné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
11.4.17 23:19

Chápeš smysl výpovědní lhůty? Ono sehnat do bytu nového spolehlivého nájemníka bude nějakou dobu trvat. Proto majitel chce o ukončení nájmu vědět včas. Když mu zdrhneš za měsíc a zbylé nájmy nezaplatíš, bude dost možná muset ty dva měsíce doplácet na byt ze svého, než tam někoho najde. To ti přijde vůči němu fér? :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
11.4.17 23:19

@Mar__tanka1983 Nevidím na tom, co napsala @Ou nic strašného. To by bylo povyku, kdyby smlouvu chtěl obcházet pronajímatel a někoho vyhodit ze dne na den na dlažbu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
800
11.4.17 23:41

Stačí se domluvit s majitelem, pokud se najde dřív další nájemník, můžeš jít klidně za týden..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.4.17 23:48

@Ou vždyť já nepíšu, že chci utéct do zahraničí 8o. Píšu, že se možná budu vracet, ještě to ani nevím jistě. Je to můj první nájem v životě, nevím jak to chodí.
Ve smlouvě je taky napsaný, že kauce se nevrátí, pokud skončím dřív než po 6 měsících. Takže jsem teoreticky pochopila, že ta kauce by mu zůstala a já bych zaplatila pouze dva nájmy a ne tři. S tím novým spolubydlícím je to dobrý nápad. Takže pokud by se sehnat někdo nový, tak mohu tedy odejít dřív? Blbý, že já jsem tu přes realitku a majitel určitě zase bude chtít hledat přes realitku, pochybuju, že bude mít čas to nějak sám řešit.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
11.4.17 23:50
@Anonymní píše:
@Ou vždyť já nepíšu, že chci utéct do zahraničí 8o. Píšu, že se možná budu vracet, ještě to ani nevím jistě. Je to můj první nájem v životě, nevím jak to chodí.
Ve smlouvě je taky napsaný, že kauce se nevrátí, pokud skončím dřív než po 6 měsících. Takže jsem teoreticky pochopila, že ta kauce by mu zůstala a já bych zaplatila pouze dva nájmy a ne tři. S tím novým spolubydlícím je to dobrý nápad. Takže pokud by se sehnat někdo nový, tak mohu tedy odejít dřív? Blbý, že já jsem tu přes realitku a majitel určitě zase bude chtít hledat přes realitku, pochybuju, že bude mít čas to nějak sám řešit.

tedy s novým nájemcem samozřejmě, to byl překlep

• Nahlásit
  • Citovat
714
12.4.17 00:20
@Anonymní píše:
Ve smlouvě je taky napsaný, že kauce se nevrátí, pokud skončím dřív než po 6 měsících. Takže jsem teoreticky pochopila, že ta kauce by mu zůstala a já bych zaplatila pouze dva nájmy a ne tři. S tím novým spolubydlícím je to dobrý nápad. Takže pokud by se sehnat někdo nový, tak mohu tedy odejít dřív? Blbý, že já jsem tu přes realitku a majitel určitě zase bude chtít hledat přes realitku, pochybuju, že bude mít čas to nějak sám řešit.

Zkus se domluvit přímo s majitelem, že by jsi za sebe zkusila najít náhradu. To je jediná cesta, jak vypadnout dřív a nic nepaltit. Když mu najdeš nájemníka sama, tak pak zbytek už může dořešit přes realitku a hotovo. V opačném případě se holt budeš muset smířit s tím, že budeš dva měsíce platit volný byt…
Jiná rada než domluva s majitelem prostě není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.4.17 07:15
@radkka píše:
@Mar__tanka1983 Nevidím na tom, co napsala @Ou nic strašného. To by bylo povyku, kdyby smlouvu chtěl obcházet pronajímatel a někoho vyhodit ze dne na den na dlažbu…

nemluvím ani tak o obsahu, jako o stylu psaní. Vždy, když se tu objevil příspěvek od Ou, tak to bylo takové uhlazené, distingované, k věci, ale dokonale slušné, i v divokých diskusích, až sem si kolikrát říkala, že sem chodí radit nějaký profesor psychologie :D. Slova jako sviňské, ochcat,… i v jiných diskusích v posledních dnech mě prostě překvapila změna vyjadřování od @Ou, tak jsem měla potřebu to zmínit :think: Jinak má samozřejmě pravdu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10820
12.4.17 07:20
@Anonymní píše:

Ne - kauce není záloha za dlužný nájem. Kauce je kvůli tomu, případným škodám na bydlení.

Pokud se vzájemně nedomluvíte jinak a pokud tedy to jde přes realitní kancelář, tak to musí být písemně, tak jste zavázána dodržet smlouvu. Tj pokud z nájmu odcházíte dříve než po půl roce, ačkoliv jste podepsala smlouvu na rok, nebo na jak dlouho, tak nejen že musíte zaplatit všechny nájmy do vypovězení smlouvy (tříměsíční výpovědní lhůta, která začíná až další měsíc od výpovědi. Pokud tedy vypovíte smlouvu zítra, tak to znamená ukončení nájmu v červenci, který pochopitelně ještě musíte zaplatit) a ještě se vám nevrátí kauce. Od majitele je to pojistka proti tomu, aby se mu v bytě měnili nájemníci jak na orloji.

Majitel není ničím nucený vám vyjít vstříct. Vy jste nucená zákony dodržovat to co se dohodlo ve smlouvě.

A teda plán - sorry, odejdu do anglii a nebude nic platit je jednoznačný plán jak neodoržovat smluvní podmínky, dokonce přímo píšete že se vám nechce nájem platit. Přesně kvůli takovýmhle vykukům má váš majitel nastavené podmínky docela jednoznačně.

Pokud je čirou náhodou pravda, to co píšete, tak si proboha jakékoliv další smlouvy, co budete podepisovat přečtěte předem a nechte si dostatek prostoru pro to, abyste věděla přesně co podepisujete.

Neznalost zákona a hloupost při podepisování smluv skutečně neomlouvá. A to že vy si něco myslíte, speciálně v případě práva, skutečně neznamená, že to tak je.

A tohle zrovna není moc složitý případ. To je vcelku jednoznačná nájemní, férová smlouva, kde se majitel nechce nechat odrbávat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama