je nutne chodit k ocnimu?(syn 16mes.)

slu
15
16.8.08 09:10

je nutne chodit k ocnimu?(syn 16mes.)

ahoj, pred nedavnem jsem se bavila s kamaradkou a rikala,jestli uz jsme byli u ocniho… Myslite, ze je nutne chodit k ocnimu na nejake kontroly? diky

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6149
16.8.08 09:32

Pokud nemá nějakou vadu, tak jsem neslyšela o žádných preventivních návštěvách očního, kromě klasické preventivní prohlídky u dětského, který taky kontroluje, zda neujíždějí očička a podobně..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
14079
16.8.08 09:58

slu - taky si myslím, že pokud nemáte žádné potíže, není to třeba a dětská doktorka by to určitě řešila. My máme oba s manželem brýle a Matýsek začal brzo šilhat, ale ne takové to miminkovské šilhání, tak jsme byli na vyšetření a zjistilo se, že má stejnou oční vadu, jako manžel. Jenže u toho to zjistili tenkrát dlouho, takže už mu brýle zůstali. Ale Matýsek je při poctivém nošení možná za 2-3 roky odloží.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7584
16.8.08 10:39

Pokud nemáte potíže, co byste tam dělali?

Vítek má brýle od 13ti měsíců. Ale šilhal příšerně a já mám vadu zraku. Dětská dr mě tam pro změnu ani nechtěla poslat. Ale nakonec se potvrdilo, že vadu bohužel podědil.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2724
16.8.08 12:56

Zrak se kontroluje na tříleté preventivce (byli jsme minulý týden). Pokud nemáte problémy, počkejte.
Bára

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
16.8.08 13:41

My byli na kontrole v 9 měsících. Určitě bych si to doporučení u děské vydupala. Malé šilhání a případnou tupozrakost ty nepoznáš a nechci být moc kritická, většina dětských doktorek taky ne. Za tu návštěvu nic nedáš, za zanedbanou léčbu (tedy spíš neléčbu) budeš pykat celý život. Když zjistí tupozrakost v 7mi letech, moc toho s ní už nesvedou.
Takže já bych na oční určitě šla (a to teprve pokud máte v rodině vadu typu dalekozrakosti, šilhání…)
Vyšetření je krátké, nic hrozného se na něm neděje, tak proč ho opomenout, když důsledky mohou být závažné.

 • Nahlásit
 • Citovat
6847
16.8.08 19:18

Souhlasim s Anonymem. Ja sama jsem tupozraka a to se casto dedi, tak jsme chteli syna nechat vysetrit co nejdriv, abysme pripadny problem mohli hned zacit resit. Takze na kontrole jsme byli nedavno, opravdu to bylo jen kratke a nastesti je vsechno v poradku.

Nechapu rady typu „pokud nema problem, co bys tam delala“. Ty prece nejsi doktorka, tak nemuzes vedet, jestli problem je nebo ne. To se jen tak od pohledu nepozna.

Na druhou stranu, pokud se opravdu posila na ocni ve trech letech, tak to by taky jeste slo, ale ja jsem o necem takovem zatim neslysela. Ale zas jsem trochu mimo misu, to je fakt ;-) :D

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7584
16.8.08 19:31

No já nechápu Vás poslední dvě? První pisatelka nepíše, že mají v rodině problémy. Pokud by měli a dítko nějak víc šilhalo, ať jdou. To jim nikdo nerozmlouvá. Ale pokud jsou úplně v pořádku, není u nás běžné na kontrolu chodit.
My taky byli, protože mám vadu. Ale jinak nevidím důvod.
Jako že už jste byli na alergo, jestli náhodou není dítě alergický, i když ještě nemělo žádný pupínek???

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
16.8.08 21:18

Srovnáváš nesrovnatelné. Alergii poznáš, šilhání mnohdy ne a tupozrakost vůbec. Včasná léčba je u šilhání a tupozrakosti alfou a omegou dalšího vývoje zraku. Co v dětství zameškáš, už nikdy nedoženeš. Proto si myslím, že by roční dítě na oční mělo jít. Je to krátké, vlastně se jen zkouší, jak reaguje na nějaký předmět (naše doktorka měla takovou skákavou kočičku), pak posvítí světlem a zakryjí každé oko zvlášt, jestli to tomu dítěti vadí stejně. To je vše.
Samozřejmě je tto vyšetření více nasnadě u dětí s rodinou zátěží, ale bohužel tyto vady mají i děti bez rodinné zátěže.
Ještě k tomu srovnání s alergií - oční vyšetření bych srovnala např. s vyšetřením kyčlí u ortopeda. Taky se nečeká, jestli dítě nebude kulhat a nezačíná se až pak s léčbou. Ty děti v miminkovském období problémy nemají.
A co ty, jdeš na gynekologickou prohlídku také, až když máš problém, nebo chodíš na preventivní prohldku???

 • Nahlásit
 • Citovat
2724
16.8.08 22:13

Všechno co může dítě postihnout by měl odhalit pediatr, kromě speciálních věcí, na které nemá vybavení (utz na kyčle, křeslo a světla na zuby…) a na které tě upozorní a pošle tě tam (navíc je to uvedeno v očkovacím průkaze). Základní oční vady normální dětský doktor pozná.
Stačí chodit pravidelně na preventivní prohlídky, sdělit lékaři vaši rodinnou anamnézu, své dítě pozorovat a povídat si o tom co si viděla s pediatrem.
Pokud nemáte doktora/doktorku, které důvěřuješ najdi si takového/takovou. Pokud „nehodláš nic zanedbat“ a obíháš polikliniky a nemocnice přes všechna oddělení jen tak preventivně, jsi postrach ordinací a spolu s hypochondrickýma důchodcema i příčina placení regulačních poplatků.
Jo a platí, že když se dáš do spárů doktorů-specialistů, oni si už něco najdou, tak zvaž.
Bára

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
11524
16.8.08 23:22

No ono spekulovat o tom co by měl odhalit pediatr je docela sporné, protože naše dcera například vůbec nebývá nemocná - rýma není nemoc, takže jsme byli u doktorky v roce a třičtvrtě a pak ve třech letech. Což je dost dlouhá doba. Na tříleté prohlídce jsme se s dcerou při kontrole očí nedomluvila, protože se odmítla s doktorkou bavit. Asi 14 dní po prohlídce jsme si všimli, že dcera začala šilhat a to tak, že docela brutálně. Okamžitě jsem se objednala k oční doktorce ( sama ), ta mi vadu potvrdila a odeslala nás na speciální pracoviště pro poruchy zraku. Dcera má týden brýle, když je nosí nešilhá. Doktorka nám řekla, že je super, že jsem přišli hned, protože konkrétně u této vady není co odkládat.
Má kamarádka má s tímto velmi špatnou zkušenost. Na tříleté prohlídce se taky nemohli s chlapečkem domluvit a v pěti letech zjistili, že na jedno oko v podstatě nevidí - už od narození. Na druhé oko viděl perfektně, takže nikdo nic nepoznal. Ani jeden z rodičů nemá brýle ani zrakovou vadu. Tím, že se na to přišlo až v pěti letech zůstanou mu dost silné dioptrie, kdyby se to odhalilo dříve, určitě by měl slabší.
Takže na tvůj dotaz těžko říct, ale pokud nosí někdo z rodičů brýle, nebo máte v rodině nějakou zrakovou vadu, asi bych pro klid duše vyšetření podstoupila.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7584
17.8.08 11:45

Abńonymní, já se nechci hádat. Ale prostě s 16ti měsíčním dítětem bych na kontrolu očí bezdůvodně nešla. A ani se tak nechodí.
S kyčlema se zrovna mýlíš. Ty se kolikrát léčí aniž by bylo potřeba. A vím o čem mluvím, jsem z oboru.
Ale fakt se nebudu dohadovat. Svůj názor jsem napsala a ty taky.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
17.8.08 21:22

Ahoj holky, já se taky nechci hádat a nehádám.
Ale byl tady dotaz, zda-li jít preventivně k očnímu lékaři s více než ročním dítětem a já tazatelku v tomto plně podporuji, hlavně proto, že jsem byla svědkem závažných problémů v dalším životě zaviněných opožděným léčením šilhavosti a/nebo tupozrakosti. Z reakcí je vidět, že nejen já.

Pro Báru, píšeš, že: „Všechno co může dítě postihnout by měl odhalit pediatr, kromě speciálních věcí, na které nemá vybavení“ - teoreticky možná, ale dětští lékaři šilhání a tupozrakost menšího rozsahu běžně neodhalí. Hodně maminek by mohlo vyprávět…

Podívejte na např. tady: http://www.iporadna.cz/…odpovedi.php?…[questid]=5593
Ta lékařka jasně odpovídá, že ve 3 letech by mělo dítě navštívit očního lékaře poprvé. S tou baterkou to taky můžete zkusit, přesně tak to dělají na očním, ale dělá to tak váš pediatr?
Totéž tady: http://www.iporadna.cz/…odpovedi.php?…[questid]=8744

Souvislost s placením regulačních poplatků jsem nepochopila.

Pro Sati:
Také znám šilhající děti rodičů, kteří mají dokonalý zrak. Samozřejmě že k oční půjdou spíše děti rodičů, kde se šilhání vyskytlo - je dost dědičné - ale nelze na to spoléhat. Výsledky léčby hodně závisí na tom, kdy se s ní začně a bohužel to často bývá až počátkem školní docházky.

Jinak podstata šilhání je pěkně vyvětlena tady:
http://www.iporadna.cz/…odpovedi.php?…[questid]=7231
Není to zase tak malá vada a podle předpisů EU by tupozraký člověk např. neměl řídit auto apod. a je to v životě určitě komplikace.

Snad ty odkazy budou fungovat.

Pro Aladinu: možná přirovnání ke kyčlím nebylo nejdokonalejší, chtěla jsem prostě vyjádřit, že mnohé nemoce léčíme dřívě, než se projeví v plné síle. Kyčlím nerozumím, očím přece jen trochu ano.

Hezký večer

 • Nahlásit
 • Citovat
246
20.8.08 12:38

Hm, tak nevím, ale při četbě této diskuze jsem si vzpomněla, jak mě taky kdysi pobolívala často hlava, a tak jsem byla odeslána na oční oddělení, kde mi bylo řečeno, že je to nejspíš od očí a pro jistotu napsány 0,5 dioptrie…shodou okolností jsem tak nějak zjistila, že v mém okolí automaticky znamená každá návštěva tohoto obvodního očního doktora zvýšení brýlí o půl dioptrie a nazdar. Nikdo, s kým jsem mluvila, neprošel žádným speciálním vyšetřením, a že jich na ty oči existuje, prostě psal brýle na čtení, nebo na dálku a hotovo. Ne každá návštěva doktora dává smysl…

Já sama jsem s naší 16ti měsíční holčičkou ještě na očním nebyla, ani mě to nenapadlo, nicméně v manželově rodině se brýle vyskytly, a tak díky za tuto diskuzi, aspoň se zeptám, co to měli za vadu. Ale na oční asi nepoletím, věřím naší dětské Dr

Ještě mě tak napadá, že zlatě je nám, kdo nejsme se zdravotnictvím v žádném kontaktu, protože zrovna nedávno jsem se nezávisle na sobě seznámila s doktorkami, které mají malé děti, a ty už opravdu prošly nejrůznějšími vyšetřeními i očkováním. Otázku, co je správně, pomíjím, každý to má jinak…Nicméně souvislost s regulačními poplatky je na místě:-)))

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
5811
20.8.08 13:00

BároF, obávám se, že v problematice výskytu a diagnostiky očních vad u dětí se příliš neorientuješ.

Po prvním screeningu v porodnici a orientačním vyšetřování během preventivních prohlídek u pediatra bych, pokud není jiný problém, zašla s již spolupracujícím dítkem na oční a nechala vyšetřit. Šilhavost je ve většině případů viditelná, tupozrakost, pokud ji šilhání nedoprovází, být vidět nemusí (a mimochodem je léčitelná jen do 7-9 let), a co se týče dioptrických vad a astigmatismu, spousta dětí, hlavně těch chytrých, je umí kompenzovat a vypadají jen jako trochu neobratné, nešikovné, nerady kreslí, … na oční vadu se přijde až začátkem školní docházky, kdy jsou na zrakovou práci vysoké nároky a tyhle děti, ač inteligentní, nezvládají. A jedná se o děti z normálních rodin, kde lékařskou péči nezanedbávají.

Těch 30Kč/ks bych ve třech letech do dobrého očaře klidně investovala, i kdyby se mi nezdálo, že je problém.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama