Je problém najít práci v oboru?

774
13.7.20 11:41

Je problém najít práci v oboru?

Ahoj, zakladám diskuzi tak na odlehnčení :D včera jsme měli na oslavě rodinnou diskuzi o tom, zda je těžké sehnat práci v oboru. Nějak mi z těch informací vyplynulo, že dnes to není absolutně problém, ale že před např. 15 lety ještě byl. Jak to hodnotíte vy? Měly jste problém najít po škole práci v oboru? A co návrat do práce po RD?
Abych teda taky přispěla - já osobně jsem neměla absolutně problém práci najít. Už pri studiu VŠ jsem si našla práci a sice to byla katastrofa a vydržela jsem tam jen rok, ale pak jsem si našla další. Po studiu jsem tedy měla v životopise 2.5 roku praxe na 2 pracovištích, tak to bylo v pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1914
13.7.20 11:48

Tak asi záleží o jaký obor se jedná, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8666
13.7.20 11:54

Asi záleží na oboru.
Znám spoustu lidí, kteří s tím mají problém a obrovský a to tomu oboru věnovali půlku života a asi i část rodinného života(mají třřeba jen jedno dítě, víc do 40 nestihli a pak už to nešlo).
V tomto bych asi vůbec nepaušalizovala. Ve zdravotnictví to asi nebude až takový problém, informatici na tom asi také nejsou nejhůř, ale spousta lidí má problém. Znm i stavebního inženýra, který neměl nejmenší problém sehnat práci v oboru při studiu, pak přišla krize a on zrovna v tu dobu dostudoval. V krizi je stavebnictví razem na nule a on, ačkoli praxi už měl, musel jít do fabriky zapás.
Vypracoval se, ale do oboru už se nevrátil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1107
13.7.20 11:55

Ahoj, snazila jsem se najit praci ve vystudovanem oboru pred 10 lety. Byla krize 10% nezamestnanost a nenasla jsem. Hledala jsem rok a pak zmenila obor. Dodelala jsem si k tomu dalkove skolu a v novem oboru uz jsem praci vzdy nasla rychle a delala jsem v nem 4 roky. Navrat po rodicovske me teprve ceka a popravde se bojim, protoze moje casove moznosti budou znacne omezene a zase se to trefi nespis do krize. Ted na rodicaku, kdyz byla skoro nulova nezamestnanost, tak se mi nabizelo prace :zed:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13661
13.7.20 11:59

Tak záleží na tom v jakém oboru a kde. Pro teoretiky středověké hudby těch míst v rámci ĆR úplně moc není.

Já se v širším slova smyslu v oboru pohybovala už od studentských brigád, což mi následně pomáhalo s hledáním zaměstnání, protože jsem měla nějaké kontakty a hlavně jsem měla smysluplnou praxi. Ale měla jsem spolužačky a spolužáky, kteří se soustředili na dobré známky a byly buď bez brigád a nebo jeli skutečně jen takové ty klasické studentské práce a praxe si nesháněli sami, ale čekali kam je pošle škola. Ti pak občas byly na trhu práce zmatení, protože vlastně vůbec netušili co mají dělat, zejména když v té době se místa v oboru úplně nevyskytovala na jobs.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
219
13.7.20 12:01

Tak pokud nekdo vystudoval genderova studia, estetiku nebo dejiny umeni, bude to tezsi, nez hledani prace pro informatiky, ucitele nebo zdravotniky :D :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.20 12:35
@Sardelka píše:
Tak pokud nekdo vystudoval genderova studia, estetiku nebo dejiny umeni, bude to tezsi, nez hledani prace pro informatiky, ucitele nebo zdravotniky :D :lol:

Ani ty učitelé nezmiňuj. Neplatí to totiž všude. Kamarádka sháněla loni. Severní Morava a Slezsko. Absolventka dějepis a občanka pro SŠ a ZŠ. 80 žádostí a nakonec učí na prvním stupni. I matiku a Hejného metodu :zed: V Praze by ve svém oboru našla. A ne jednu nabídku. Anonym. Detailní informace o známé.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
13.7.20 12:39
@Anonymní píše:
Ani ty učitelé nezmiňuj. Neplatí to totiž všude. Kamarádka sháněla loni. Severní Morava a Slezsko. Absolventka dějepis a občanka pro SŠ a ZŠ. 80 žádostí a nakonec učí na prvním stupni. I matiku a Hejného metodu :zed: V Praze by ve svém oboru našla. A ne jednu nabídku. Anonym. Detailní informace o známé.

To je ale dost blbá kombinace. Kdyby měla češtinu, matiku nebo cizí jazyk, zak se o ní poperou.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
13.7.20 12:44
@Anonymní píše:
To je ale dost blbá kombinace. Kdyby měla češtinu, matiku nebo cizí jazyk, zak se o ní poperou.

U nás ani to ne. Každý si drží místo do důchodu a některé třeba i přesluhují na menší úvazek. Takže šance jsou - mateřská, místo jen na tři roky nebo odchod do důchodu. Méně často - stěhování, úmrtí učitele nebo navýšení počtu dětí na škole a potřeby vytvoření další třídy v ročníku.

• Nahlásit
  • Citovat
17570
13.7.20 12:53

Zalezi na oboru, v tom co sem vystudovala sem bez sance, pokud nechci delat na zivnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22760
13.7.20 12:56
@Anonymní píše:
Ani ty učitelé nezmiňuj. Neplatí to totiž všude. Kamarádka sháněla loni. Severní Morava a Slezsko. Absolventka dějepis a občanka pro SŠ a ZŠ. 80 žádostí a nakonec učí na prvním stupni.I matiku a Hejného metodu :zed: V Praze by ve svém oboru našla. A ne jednu nabídku. Anonym. Detailní informace o známé.

Pak ta metoda nemá jít u nás do háje, když ji učí každý, kdo udrží křídu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
13.7.20 13:01

@Lovelytrue Já se teď vracím do oboru po 11 letech. Nabídky se začaly objevovat až na podzim, kdy jsem v jednou pohovoru uspěla, ale byla špatně nastavená pracovní doba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.20 13:04

Po škole cca 10 let zpět, ikdyž jsem měla nějakou praxi, jsem narážela ve svém oboru neustále na to, že jsem bud VŠ (vysoká kvalifikace), nebo nemám tolik praxe, byl nízký plat, popřípadě že mi je 25 a budu chtít děti… :zed: nakonec jsem vzala práci, která měla jen okrajově něco společného s mým oborem, ale byla tam možnost se posouvat…

Teď bych práci v oboru nenašla na 100%, protože korona a k tomu 3 děti…

• Nahlásit
  • Citovat
774
13.7.20 13:23
@Anonymní píše:

To není pravda. Taky učím a nemám ani matiku ani češtinu ani jazyk. Učím přírodní vědy a nikdy jsem neměla problém najít si práci :think: a ne nepracuji v Praze ani v žádném jiném velkém městě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
161
13.7.20 14:04

Záleží na vystudovaném oboru. Ve svém oboru bych musela buď pracovat na živnosťák, a tam si nejsem jistá, zda bych měla odbyt, nebo u zaměstnavatelů, kde nástupní plat není žádná výhra. S těmi zaměstnavateli nemám úplně dobré zkušenosti.. V jedné firmě na školní exkurzi nám průvodkyně řekla, že je to těžká práce, co bychom po střední dělat nechtěli, v jiné firmě na praxi mě pořád chválili, ale k zaměstnancům se moc hezky nechovali, a když jsem před 2 lety zkusila úplně jinou firmu, ale ve finále jsem tam byla nešťastná a ve zkušební době mi zrušili po oznámení těhotenství pracovní poměr.

Takže radši asi půjdu pracovat mimo obor, i kdyby mě prosili. Možná ještě grafiku bych mohla zkusit, je to příbuzný obor tomu mému a ve škole jsme ty programy probírali, takže jedině to…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama