Jedno dítě, nebo dvě?

38
22.8.05 21:37

Jedno dite nebo dve??

Ahoj,

mam 14m holcicku a v posledni dobe si rikam, ze druhe dite ani omylem. Vsichni mi rikaji, ze je jeste brzy o tom uvazovat, ale nemyslim si..
Chybi mi lidi, prace a takova ta „svoboda“, ktera se v urcite mire :) vrati, kdyz je decko trochu starsi. Byvala jsem hodne aktivni a spolecensky clovek, porad jsem musela neco delat a abych rekla pravdu, stereotyp s malou me ubiji a psychicky moc nepomaha :((
Samozrejme jsem stastna, ze ji mame, ale nejsem si jista, jestli jsem „schopna“ absolvovat dalsi materskou (nechci chuvu).
Obavam se ale, ze pokud budu mit deti dve, budu uz porad v jednom kole. Spousta lidi ma nazor, ze mit jedno dite je sobecke a neni to dobre pro jeho psychiku, ze je lepsi mit deti dve.

Mate nektera radu a zkusenost??

Diky moc, Rina

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
510
22.8.05 22:01

Ahoj,
já jsem taky „bývala“ hodně aktivní a ráda jsem byla ve společnosti.
Taky jsem nechtěla mít jedináčka, takže jediný řešení, jak se co nejdřív vrátit mezi lidi a do práce (opravdu se už těším :) ), bylo otěhotnět co nejdřív.
Te´d mám 11m holčičku a čekám druhou :lol: . Někdo se na mě dívá, jako na blázna, ale přesně jako ty - vím, že druhou mateřskou (tzn. být doma třeba 8 let 8O ) - to by mě dostalo.

Je to někdy zabíračka už teď, po porodu bude všeho asi až nad hlavu, ale má to své plusy..........

• budu to mít za sebou :D (dva porody)
  • můžu zase sportovat a nebude to zbytečný :) (aspoň doufám)
  • na první mimčo nebudu tolik fixovaná
  • dřív se vrátím do práce (taky se dřív vrátíme jako rodina do finančního „normálu“)
  • teoreticky si holky budou rozumět (já jsem se sestrou byla o 4,5 roku a nikdy jsme k sobě nenašly cestu - ale samozřejmě to nemusí být jen tím)
  • je to všechno v jednom chumlu, takže co odností Barča, nemusím skladovat - jen to dám o něco hlouběji do poličky :wink:

........no dá se o plusech povídat dlouho. Ale i o mínusech - to tu už napíšou mamky, co by do toho tak rychle po sobě nešly.
Jsem si jistá, že se tu objeví názor, že se maminka má pořádně věno¨vat prvnímu dítěti a pak až druhému...............ale to bych musela čekat nejmíň do 18 let, protože podle mě 4-leté dítě nás potřebuje stejně, jako to roční, jen my mu nutíme víc samostatnosti...............)

Takže já hlasuju pro dvě a když už, tak po sobě.

Veronika, Barunka a *Alenka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
22.8.05 22:33

Ahojky, no já jsem taky řešila jeslti druhé a kdy, teď řeším kdy asi to třetí. děti mám 29 a 15 měsíců a už bych šla ráda do třetího, měla bych md krátkou jako ostatní mamči při dvou dětech a dvě děti jsou mi jaksi málo.:D Já osobně bych jedno nechtěla, a mít je několik let od sebe taky, ne, jakmile se dostanu do práce, tak pak už bych asi nechtěla jít na další 3letou mateřskou. takže já jsem všemi deseti pro to „sfouknout“ to při jednom.:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
23.8.05 07:38

Ahoj Rino,

:wink: tak to jsem ráda, že se tu našel někdo, kdo je na tom stejně jako já. Mám jedno dítě, budou mu tři a už si hledám práci. taky potřebuji ke svému životu kolektiv a stereotyp doma mě ubíjí, svého syna miluju, jak jen máma může svoje dítě milovat. Taky podotýkám, že u nás další dítě nehrozí. Naštěstí jsme se na tom domluvili s manželem jednohlasně. Já teď byla na výletě s kamarádkou, která má děti dvě, tři roky od sebe. Měla sebou jen to mladší, ale opravdu mě vyděsilo, jak málo se tomu dítěti věnovala. Malá byla zrovna v tom nejkrásnějším období, kdy dělala první krůčky a potřebovala oporu, ale té se jí bohužel od mámy nedostávalo. Prostě to buď zkoušela sama, nebo prostě po pátým držkopádu byla tak unavená, že už nemohla. Ne kamarádka není hrozná matka, jen je prostě strašně unavená, manžel jí s ničím nepomůže, musí mít každý den teplé jídlo a děti nepohlídá (a když si vzpomenu jak moc se prvnímu dítěti věnovala, tím víc je mi smutno, když vidím jak moc se tomu druhému nevěnuje) Takhle dopadnout nechci.V žádném případě. Taky je to u nás tak, že náš syn má jak říká jeho brácha půlku bráchy :lol: (manžel má jedno dítě z prvního manželství), takže vlastně malej jedináček nidky nebude. Taky jsem se shodli na tom, že kdyby jsme pořídili našemu synovi ještě sourozence, měl by manžel děti tři (on sám je ze tří dětí a celej život trpěl tím, že se pro všechny nedostávaly finance a třeba žádná dovolená u moře se nikdy nekonala) a tři děti zajistit v současné době jde dost těžko, protože já bych dětem chtěla dopřát dovolenou u moře a možnost studovat na vysoké škole a to něco stojí a pochybuju, že by jsme zvládli tohleto poskytnout dětem třem. Proto je náš malej přes týden jedináček a o víkendech a dovolených má super bráchu a já jsem přesvědčená, že toho nikdy litovat nebudu a doufám, že mi to syn nikdy nevyčte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
966
23.8.05 08:25

Ahoj,
nedá mi to se nepřidat. Nikdy jsem nechtěla jedináčka. přišlo mi to jaksi nefér - dva velcí dospělí rodiče proti jednomu malému děcku :D . Na druhou stranu být doma třeba 8 let, to si teda taky nedovedu představit. Takže jsme si s manželem naplánovali děti hezky co nejdřív po sobě. A vyšlo to. Vašíkovi bude rok a půl, až se mu narodí brácha (za 3 měsíce). Jsem si jistá, že to bude záhul. Vím, že se ani jednomu z nich nebudu moc věnovat tolik, jako kdybych měla jen jedno dítě. Ale určitě je nebudu zanedbávat. Je fakt, že taťka už teď pomáhá jak může a vím, že pomáhat bude, až budou kluci dva. Navíc si myslím, že když budou tak blízko k sobě, vystačí si za čas alespoň trochu sami se sebou. A já se za 4.5 roku od první mateřské snad vrátím do práce. A možná ještě někdy, třeba za 6, 7 let zkusíme ještě tu holčičku..... 8)

Makýš, Vendy (15m) a Jiřík (27tt)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
23.8.05 09:26

My se snazime o druhe ted, kdyz mam doma skoro devitimesicni dcerku. Sice to bude asi tezke, ale nebudu tak dlouho na materske. Zadne oficialni zamestnani jsem zatim nemela a predstava zapracovavani se po prvnim diteti (kdovi, jestli by me nekdo navic vzal, ze?) a potom cekani na vhodny okamzik, ktery by zrejme nebyl, me docela desi. A jestli si nekdy budu chtit materstvi poradne uzit, tak to zkusime potreti nekdy za deset let. Jsme docela mladi, takze to snad nebude problem. Terik

• Citovat
  • Nahlásit
685
23.8.05 09:37

Ahoj,
taky jsem aktivní člověk a i když jsem doma teprve něco přes rok, ráda bych se vrátila do práce. Napřed jsem přemýšlela, že „sfoukneme“ i druhé mimčo hned po prvním, ale čím déle jsem doma, tím jsem si jistější, že ještě před tím budu chodit nějakou dobu do práce. Chápu obě varianty. Někdo třeba práci nemá nebo se do ní chce vrátit až se dvěma dětmi, někdo půjde pracovat dřív. Je to o pocitu. Já vím, že budu spokojená v práci (příští týden nastupuju) a tak za dva ročky bych do toho šla podruhé.

Moc o tom nepřemýšlej, dej na to, jak to cítíš.

Jitka

http://tickers.TickerFactory.com/…8575/age.png

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
553
23.8.05 11:22

Ahoj Rino,
buď klidná, nejsi sama.
Mám 11 měsíční holčičku a když jsem byla těhotná, byla jsem přesvědčená, že po roce jdu do dalšího. Teď? Ani náhodou!!!
kdyby se „poštěstilo“, nebudu proti, určitě si to necháme, ale mít děti dva roky po sobě? No to je pěkný záhul a při představě, že jsem na děti sama, manžel v práci, v zahraničí, babičky 300 km daleko, bez hlídacích kamarádek? Tak do toho nejdu!
Mám děti strašně moc ráda a klidně bych si jich porodila pět a všechny bych je s láskou vychovávala. Ale v dnešní době mít děti je nadstandart, stát je spíš proti a pokud jim chci dopřát aspoň ten standart, musím se sakra otáčet.
Navíc jsem byla hloupá, že jsem nevyužívala možnost cestovat, když jsem byla bezdětná, teď si to chci vynahradit a poznat svět - s jedním dítětem. Dovedeš si představit cestovat s dětmi pěti??? :-)
Už jsme absolvovali Londýn a pro mne je přijatelnější varianta radši zaplatit letenku a vyrazit ven, než kupovat další a další balíky plínek:-)

Jestli je blbé mít jedináčka? Ani ne! Dyť já sama čekala na ségru 11 let a dočkala jsem se. Jestli tento model napodobím? A proč ne!? Vždyť pak už bude má holčička velká a částečně samostatná, já ještě nebudu tak stará :-) a pak si to mateřství snad vychutnám… i když teď si to taky náramně užívám, protože si říkám, co když je to naposled…?

Jinak už půl roku chodím zpět do práce, chodím i cvičit, chci mít hezké tělo a vysoké sebevědomí:-)
Vím, že tento server čtou maminy- opravdové maminy, které preferují větší počet dětí, ale diskuze je i tom, že vyjádříš názor opačný.

Třeba jsem tě uklidnila…
Jinak tedy optimálně bych to druhé viděla asi za 5-7 let… ale kdo ví???

Hezký den
Mia

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
23.8.05 11:37

Ahojky, prosím předem, aby jste se na mě nevrhly.:-)
1. Opravdová mamina.co to je? Myslím že jsem měla super práci, jsem projektant, moc mě to baví, i přes to mám 2 děti a nepřilítla jsem do práce druhý den po porodu.:-)
2. Proč chodíte do práce tak brzy?Miiaa píše, že má 11 měsíční mimčo a už půl roku chodí do práce..proč si ty děti pořizujete když od nich pak tak rychle utíkáte? Už vás to s vlastním dítětem nebaví, nebo proč?
tak a teď trhejte.:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
173
23.8.05 12:28

Ahojky. Já jsem doma již 25 měsíců, a to naprosto spokojená a do práce se mi vůbec nechce. Vím, jak ten život strašně letí (vždyť už jsem doma přes 2 roky ..) a tak si svou dcerku užívám jak jen to jde :P :P Prostě se těším z každého dne, kdy můžu být s ním, protože vím, že přijde doba, kdy mě už nebude potřebovat a já pak na tyto chvíle budu ráda vzpomínat… Teď se snažíme o druhé mimi a kdybysme ty děti měly kam dát (máme malý byt) tak bych šla určitě do třetího (to je můj sen už z dětství). No, uvidíme, třeba nám to vyjde a když ne , budu ráda i za 2 dětičky :D

Alusha

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
143
23.8.05 12:29

Ahojky, tohle otázka je pro nás pro ženské docela složité. :P Já mám své první dítě teď kdy je mi 30 a moc si to užívám, úplně na mateřské do 3 nebo 4 let určitě nebudu, plánuju začít „trošku“ pracovat až se na to budu cítit (nebo spíš mě donutí finance) :cry: ale naštěstí jsem to vše naplánovala tak, že budu moct pracovat kdy budu já chtít a jak moc budu chtít(OSVČ). Je to ještě brzo po porodu, ale ted si rozhodně myslím, že chci být u všeho co se moje dítě bude učit! A šíleně se na to těším jak si to vychutnám.Těhotenství jsem si taky skvěle užila a ráda bych si ho zase někdy užila stejně. Což v případě „dvě rychle naráz“ prostě fakt nejde.A to výše zmíněné už vůbec ne. Ale záleží na co se kdo cítí. Já jsem sama jedináček(jen proto že mamča druhé mít nemohla), myslím že jsem tím nijak netrpěla a vychovat řádně dvě děti dnes prostě není jen tak.
Ideálně to ted vidím že bych moc ráda druhé až syn bude ve škole (nejdřív určitě po 3 letech) jen mě mrzí že jsem s dětmi začala trochu dost pozdě :cry: Ale zas v zahraničí je normální že má ženská druhé dítě pak až třeba před čtyřicítkou, ne? Jenže jak pak zvládnout tu pubertu! :?
Takže to se ve mě trochu momentálně „pere“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
553
23.8.05 13:04

Milá Vego…
no o těch maminách tady radši nebudu zdlouhavě psát… protože bych se do toho ještě zamotala:-)
Ale proč si pořizuji dítě a pak spěchám do práce?
Jednak je to otázka financí, aspoň si dopřeju to, na co by jinak nebylo (třeba ten Londýn:-) ale taky to, že musím mezi lidi a do společnosti. Mně by totiž 4 stěny domova ubily a o pískovištích radši nemluvím. Nejsem ani z těch maminek, které by čas s dítětem trávily po kavárnách, obchoďácích a fastfoodech…
Myslím, že můj život je velmi rozmanitý a mé dítě rozhodně netrpí. Naopak, za tu chvilku, co jsem v práci a hlídá mi ji známá (ale jen do té doby, než si najde práci…:-( se báječně odreaguji a pak jsem plná síly… Navíc pracuji na částečný úvazek a té práce tolik není. Je spíš nárazová a spoustu věcí mohu dělat z domu…

Mně to takhle vyhovuje.
A ostatní ať si žijí tak, jak to zase vyhovuje jim.

Mia

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
474
23.8.05 13:08

Ahoj, mne je 30 a mame 14 mesicni holcicku Kristynku. Samozrejme planujeme deti dve a hodne casto se s manzelem bavime o tom, kdy je nejlepsi cas mit druhe mimi. Myslim ale, ze kdy je ten spravny cas, musi citit kazdy z nas sam. Nepomuzou rady, clanky.....ale jen nase srdce a pocity, ktere mame. Ja osobne bych chtela druhe zacit zkouset s manzelem v Kristynky 2 letech a mit rozdil necele 3 roky, aby mala az pujde do skolky byl na svete jeji braska ci sestricka a mela jsem aspon dopoledne na to, byt jen s miminkem:D Je to ale opravdu individualni a kazdy to ma jinak :D

Simona&Kristy(skoro 14 mesicu)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
23.8.05 13:16

Vego a proč si pořizoval děti Tvůj manžel (přítel, biologický otec dítěte..), když o ně celodenně obětavě nepečuje??? Předpokládám tedy, že na sociálních dávkách nejste oba…Respektuji a oceňuji, že řada matek se realizuje a je spokojená při péči o dítě. Ale je spousta žen, které mají vzdělání, výbornou práci, která je baví, vysoký příjem, nebo nějaký jiný důvod a taky prostě nedokážou být celý den doma a jen „se starat“ o dítě, a to nemyslím nijak zle. I já šla brzo do práce, na mateřské jsem byla 5 měsíců a bylo to tak akorát, moc jsem se zpátky těšila. Ted jsem zkombinovala práci i dítě, klape nám to už rok a neumím si představit, že by to bylo jinak. Prostě bych nebyla spokojená (ani banka, která nám dala hypotéku by asi nebyla spokojená, ale to už je o něčem jiném…). Hrubé a vulgární útoky typu „proč si teda pořizujete děti“, se kterými jsem se samozřejmě taky setkala svědčí spíš o vlastní nevyrovnanosti autorek těhle slov. Abych se vrátila k tématu, taky jsem uvažovala o dvou dětech rychle po sobě, ale nakonec jsem se vrátila do práce a po nějaké delší době (5-6 let) se pokusíme o druhé mimi a zase se vrátím brzo do práce. Hlavně spokojená máma a pohoda v rodině je pro dítě důležitá, ne „odsloužená“ mateřská. Jana

• Citovat
  • Nahlásit
327
23.8.05 13:55

Ahoj Makys,
záhul to bude, ale zjistíš, kolik jsi měla času, když jsi měla jenom jedno dítě..... :D Ale uděláš si nějaký systém a denní řád a vidíš, že Ti zbude spousta času na obě děti.

Mám holky rok a 5 měsíců po sobě a je to paráda. Teď už jsou trošku větší (mladší bude rok a 4 měsíce) a je paráda s nima cestovat, povídat si, hrát si. Můžu Vám říct, že se dvěma dětma cestuju a chodím mezi lidi daleko víc než s jedním.

Musím se přidat k názoru, že každý musí vycítit sám, kdy se cítí na další dítě. Mám tři sestry a musím říct, že by mi připadalo hodně divný, kdyby nás bylo míň. Taky jsme nikdy nebyli u moře, ale jezdili jsme do Tater a na chalupu na Vysočinu, kde jsme trávili téměř všechny prázdniny a víkendy s bratránkama a musím říct, že to byly moje nejhezčí chvíle a neměnila bych. Vůbec mi nevadí, že jsme nebyli s rodičema u moře - oni nám dokázali udělat příjemné a nádherné chvíle i tady. Je to jenom otázka toho, jaké má kdo priority a jak se dokáže uskromnit či využít každé nabízené možnosti - vždyť to druhé (popř. třetí) dítě je. Možnost a výzva.

Je pravda, že druhé dítě jsem chtěla rychle po sobě, ale spíš z toho důvodu, aby si byly děti bližší. Teď to má další výhodu - vrátím se dřív zpět do práce, i když se mi moc od holek nechce...... :)

Rino, ať už se rozhodneš jakkoliv, vždyky v tom najdeš nějakou výhodu!!! Hlavně ti asi nikdo nemůže pořádně poradit..........pouze napsat svůj příběh........ :lol:
Pavla

makysek píše:
Ahoj,
nedá mi to se nepřidat. Nikdy jsem nechtěla jedináčka. přišlo mi to jaksi nefér - dva velcí dospělí rodiče proti jednomu malému děcku :D . Na druhou stranu být doma třeba 8 let, to si teda taky nedovedu představit. Takže jsme si s manželem naplánovali děti hezky co nejdřív po sobě. A vyšlo to. Vašíkovi bude rok a půl, až se mu narodí brácha (za 3 měsíce). Jsem si jistá, že to bude záhul. Vím, že se ani jednomu z nich nebudu moc věnovat tolik, jako kdybych měla jen jedno dítě. Ale určitě je nebudu zanedbávat. Je fakt, že taťka už teď pomáhá jak může a vím, že pomáhat bude, až budou kluci dva. Navíc si myslím, že když budou tak blízko k sobě, vystačí si za čas alespoň trochu sami se sebou. A já se za 4.5 roku od první mateřské snad vrátím do práce. A možná ještě někdy, třeba za 6, 7 let zkusíme ještě tu holčičku..... 8)Makýš, Vendy (15m) a Jiřík (27tt)
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama