Ještě k CS

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bersaba
Echt Kelišová 7664 příspěvků 1 inzerát 22.11.09 21:21
Ještě k CS

Dneska jsem debatila s kamarádkou, taky čerstvou maminkou, a jak jsme si tak navzájem vyprávěly o svejch porodech, došlo mi, že jsem vlastně moc nepochopila postup při porodu císařským řezem.
Rodila jsem v celkové narkóze. Po zákroku a zašití mě probudili, na chvilku přiložili dcerku, pak mě převezli z operačního sálu na JIPku a až tam jsem dostala první injekci proti bolesti. Z těch cca 10-15 minut si vybavuju šílenou bolest, zimnici, křeče, drncání vozíku po chodbách a přes prahy - a někde mezi tím tu chviličku, kdy jsem měla malou u sebe a kdy jsem se místo kochání tou krásou snažila vší mocí nebrečet bolestí, abych ji neděsila…
Možná mám s odstupem času zkreslený vzpomínky, třeba to vůbec nebylo tak hrozný, ale pořád mám pocit takovýho nějakýho ošizení o to úplně první setkání se svojí maličkou. Že jsem ji vlastně ani pořádně neviděla, nebyla schopná vnímat a prožit si tu chvilku tak, jak bych chtěla.

Tak by mě zajímalo:
1. Proč vlastně nedávají nějaký prostředek proti bolesti ještě PŘED probuzením z narkózy? Existuje pro to nějaký lékařský zdůvodnění?
2. Má pro miminko význam přiložení matce, která je napůl v bezvědomí a napůl v agonii?

Dík za názory.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

petra.lovosice
Extra třída :D 12947 příspěvků 22.11.09 21:42

ahojky docela me to překvapilo, já si teda nepamatuji zda mi malou přiložily nebo ne, ani si nepamatuji zda drnkal vozík při převozu, při procitnutí na JIP, sem se nevzbudila ani bolestí ani zimnicí, jen si pamatuji že tam stála sestra a říkala míry atd, ale já pak usla dál, ráno po probuzení sem na sobe mela nákou deku, jakoby ovčí, bolesti nebyly…co jediný me ke konci probouzelo byl ten přístroj co meří tlak a pořád se spínal…takže nevím kde si rodila, já teda v ustí nad labem..ale nic takovýho sem díky bohu neprožila..a to přiložení duvod asi má aby se u miminka projevil refelx saní…teda myslím..

adus
Extra třída :D 11966 příspěvků 22.11.09 21:46

Ahoj,

tak já měla připíchnutej pouze EPI, tudíž jsem byla dole bez bolesti…

Ale jinak po celkový je každá operace po tom probuzení mnohem víc bolestivější… je to tím, že se vzbudíš a bolí to, když to při lokální to pomalinku přichází k sobě a není to tak hrozný a ještě mezi tím Ti stihnou dát něco na bolest…

Jinak mě malýho teda na sále pouze ukázali, nepřikládali… přiložili až cca 4hod po CS na JIPce.

lucka25
Ukecaná baba ;) 2431 příspěvků 22.11.09 22:32

Bersabo Taky si pamatuji šílenou zimnici.Bolest ani tak ne,ale tu cestu tím vozíkem a šílenou zimu.Probudila jsem se v noci a malého jsem viděla až v šest ráno.Takže já si připadám i teď ošizená o to,že jsem ho viděla až 6 hodin po narození,že jsem ho aspo%n neviděla a on mě.
Když jsem se vzbudila ptala jsem se po něm tak sestra jen řekla,že neví jestli je v pořádku ,že tam zavolá ráno.Nezapomenu ten šílenej strach o něj.měla jsem akutního císaře.Na monitoru byly špatné srdeční ozvi.
Takže za mě já bych byla ráda,kdyby ho aspon ke mě přiložili.Ale asi se to všude dělá jinak

ibbu
Kelišová 7041 příspěvků 22.11.09 22:38

ahojky

Bersabo, docela koukám jak může CS vypadat :-?

nevím proč ti dělali CS v celkové - byl to akutní CS nebo to nešlo jen v lokální anestezii?

ale mě dělali CS jen s EPI a, teda ne že by to potom nebolelo, ale bylo to docela „fajn“

… ač jsem to, že jsem nerodila normálně, ještě nerozdejchala :-(

(operaci v celkové narkoze už jsem měla a toto je lepší, jak už bylo řečeno)

ale co se týče přikládání, taky nic moc a malou jsem viděla co jí vyndali jen „letecky“ a ani když mi jí nosili (poprvé až asi 10 hodin po porodu), nebylo to nic pohodového (šup šup přiložit a pryč - ale že bych si svou dceru chtěla pohladit, prohlédnout, to nikoho nezajímalo …)

ale fakt to asi berou tak že přiložit musí kvůli spuštění laktace, ikdyž logicky souhlasím s tebou - člověk je „mimo“ :-?

tak jsem ti asi moc neodpověděla ale „vykecala“ jsem se a je mi moc dobře :mrgreen: (jsem zvědavá jak dlouho to ve mě zůstane ---a to se najdou „zasloužilé“ maminy co ti ještě poví „no jo, ty jsi neprožila normální porod“ :evil: :evil: :evil: )

čiki
Kelišová 7340 příspěvků 23.11.09 08:32

ahoj tak já rodila CS na Kladně, jen s EPI. Malého mi ukázali na sále, mohla jsem si ho pohladit ale pochovat a přiložit ne, to ani nějak nešlo, jak je tam člověk přikurtovaný na všem možným.
Zimnice a bolesti začali dost brzy, dokonce mě museli na sále ještě maličko přispat cca na 10minut protože mi EPI nějak rychle odeznívala a začínala jsem cítit bolesti ještě při šití. Zimnice pak hrozná, nicméně maličkého jsem měla hned jak mě dali na pokoj. Sestřička mi ho nosila každou chvilku a přikládala, takže musím jenom pochválit, a třetí den jsme již plně kojili.
Nicméně JIP ?? tak to ne. Pokoj kde byli samé císaře, ale nějaké přístroje tam nebyli,, trošku mi to přišlo divný, kdyby některá začla mít komplikace tak byl malér protože tam nebyl ani zvonek na sestru. Takže když mi napřiklad dokapala kapačka - já nesměla ještě vstávat po spinálu 12hodin tak jedna holčina pro sestru šla a hledala jí aby mi dala další lahev a hledala jí půl hodiny..

zuzka84
Kelišová 7267 příspěvků 23.11.09 08:46

Ahoj,
Ja se tedy probudila z narkozy uplne nadherne odpocata jako nikdy a bylo mi krasne, po chvili jsem teda uz zacla citit tu bolest, ale stala u me anesteziolozka tak jsem ji to rekla a ona hned aby mi neco pichli a ze uz mam neco i v kapacce … odjezd z operacniho salu si vybavuju celkem pohodovy - jeste jsem mavala cerstvemu druhotatinkovi ktery tam sedel na chodbe a za chvili za mnou prisel i na JIP (kde se tedy dost divili ze nespim, ale ja byla taaak nastartovana). Dite jsem mela taky na JIP, tak nejake prilozeni se nekonalo, ale nedelaji to tady (v CB) ani u bezproblemovych novorozencu.
Cisar rozhodne nebyl to co jsem si prala , byla to pro me spis nocni mura , nastesti jsem mela cas se s tim vyrovnat a co tak ctu tak musim rict ze jsem mela vlastne krasny porod :lol: … bylo mi opravdu fajn, nenarazila jsem na zadnou blbou smenu, proste jsem mela to stesti.

Bersaba
Echt Kelišová 7664 příspěvků 1 inzerát 23.11.09 09:03
ibbu píše:
nevím proč ti dělali CS v celkové - byl to akutní CS nebo to nešlo jen v lokální anestezii?

Měla jsem CS plánovaný, z důvodu nízko položené placenty. V poradně před porodem mi doktor říkal, ať s lokálem ani nepočítám, protože zrovna v tom cípu placenty, který zasahuje do porodních cest, je několik velkých cév a navíc je to celé vepředu, tam kde se řeže, a že si to asi jinak než v celkové narkóze netroufnou. Tak jsem se ani neptala. Vlastně jsem ani neměla koho, anesteziologa jsem viděla až na sále.

Marlenka11
Závislačka 3470 příspěvků 23.11.09 09:12

Já mám za sebou dva CS, první byl plánovaný jeden den dopředu (byla hraniční hodnota u dopplera pro jedno mimi), byl ve spinální analgezii, kluky jsem slyšela i mi je po ošetření přinesli ukázat a mohla jsem je pohladit. Co se bolesti týká, přicházelo to pomalu, už když mě přendavali na postel na operačním sále, pak jsem si o injecci proti bolesti řekla až po několika hodinách, kdy už to přišlo k sobě a bolelo. Kluky mi přinesli pouze jednou a kojení jsme ani pak nenastartovali.
Druhý CS byl plánovaný pro velikost miminka, byl v celkové narkóze a byla to hrůza. Přicházela jsem k sobě ještě během oprerace a ke konci jsem cítila i šití, nejhorší bylo, že to nevěděli a já tak slyšela jak se o mě baví. Nejspíš to bylo i tím šokem, ale bolesti jsem měla strašné, při převozu na jip každý práh byl cítit a léky na utišení bolesti mi taky dali až na Jipce, i mi to sestra při cestě říkala „už tam budem, dáme vám něco na bolest“ - bylo to bv Litoměřicích a jipka je na opačném konci nemocnice jak gynda. Operace trvala 70 min. Malou mi přinesl poprvé manžel cca za 3 hodiny po porodu, sama jsem si jí přiložila a vlastně jsem jí i poprvé viděla. Pak jsem prudila sestry na jipce ať volají na novorozence, kdy mi malou přivezou, tak mi jí nakonec přivezli ještě asi 2×. Na bolesti jsem si říkala o lék ještě asi 4 dny po porodu, hadičky jsem měla všude, bylo to děsné.
A i když jsem ráda, že mám tři zdravé děti, tak stále nejsem vyrovnyná s tím, že jsem „nerodila“, racionálně to srovnané mám, ale prostě mi chybí ten prožitek. Nikdo v mém okolí tomu nerozumí a ještě říkají, že můžu být ráda, že to bylo bez bolesti. Cha.
Nechápu někoho, kdo chce na CS dobrovolně.

ibbu
Kelišová 7041 příspěvků 23.11.09 09:13

Bersabo, tak to jo :roll: no asi by pro ně spinál byl moc velký riziko, vždycky to holt nejde :-(

a napadá mě že asi blbě reaguješ na narkozu co …

já rodila v Havlíčkově Brodě - všichni byli super, nemůžu si na nikoho stěžovat, ale podruhý už tam rodit nepůjdu - snaží se být strááááášně přirození a pak to vypadá jak to vypadá :-(

ale funguje to zase jinak než píšete - po „porodu“ mě převezli na ARO ne dospávací pokoj kde jsem byla pod neustálým dozorem a čekali až mi přijdou nohy k sobě a budu moct s nima hýbat … pak mě (asi po 5 hodinách) přesunuli na gynekologii na pooperační … takže fakt záleží na nemocnici …

vím od známé že například v Pelhřimově přikládají miminko hned na sále, ještě když tě šijí 8-o

katka-m
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 23.11.09 09:15

Ahoj, mě taky dělali CS v celkové narkóze, ale akutní, tak to jinak ani nešlo. Nejdřív jsem asi 9 hodin normálně rodila, už jsem byla otevřená na 8 prstů, a najednou bylo po ozvech, takže šílený fofr. Bolest to po probuzení byla hrozná, ale je pravda, že mi to i v tu chvíli i teď bylo úplně jedno, jediné, co bylo děsné a nikdy na to nezapomenu, byl ten pocit, když jsem se probrala a nevěděla, jestli je Ondra vůbec živý a v pořádku. Všechno ostatní proti tomu byla legrace. Poslední, co si pamatuju, než jsem se probrala, bylo, jak se nade mnou sklání anestezioložka.
Viděla jsem ho poprvé asi 5 hodin po porodu, přiložili mi ho poprvé až druhý den, do té doby jsem byla napojena na tolika hadičkách, že jsem nemohla pohnout snad ani prstem u ruky :(.
A teď už je to chlapeček jako hůrka :lol:

ibbu
Kelišová 7041 příspěvků 23.11.09 09:17

Marlenko , jj to je přesný - bez bolesti, jen ti ho vyndají :evil:

vůbec si neuvědomují že je to operace, navíc velmi nepřirozená pro naše tělo …

moje babička, a vím že to tak nemyslí, mi po porodu říkala „ty jsi vlastně tam dole pěkná viď?“ :mrgreen: no říct mi to cizí tak mu vynadám, ale takhle jsem se musela smát :lol: prostě můžu si sednout, nejsem šitá mezi nožkama, tak je to super - ale než si sednu po operaci je to taky pěkná bolest a opruz :evil:

Bersaba
Echt Kelišová 7664 příspěvků 1 inzerát 23.11.09 09:31

ibbu, to mí říkala sousedka, když jsem se vrátila z porodnice, že to mám s císařem dobrý, že si aspoň můžu sednout. Tak jsem jí vysvětlila, že to vyjde nastejno, páč já zase nemůžu vstát.
A ještě jsem zapomněla - rodila jsem v Krči.

zuzka84
Kelišová 7267 příspěvků 23.11.09 09:39

me teda ta mobilita po sekci prisla mnohem horsi nez po klasickem porodu (a to me po prvnim porodu sili trictvrte hodiny a sednout jsem si nemohla poradne asi 2tydny)

mmch, proc se vsude v diskusich uvadi zkratka pro cisarsky rez CS - to znam jenom jako zkratku pro cervix score , pro cisare ja znam SC a ani jsem to nikdy (krom tech diskusi) nevidela napsane jinak :-o :-)

lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22887 příspěvků 23.11.09 09:42
lucka25 píše:
Bersabo Taky si pamatuji šílenou zimnici.Bolest ani tak ne,ale tu cestu tím vozíkem a šílenou zimu.Probudila jsem se v noci a malého jsem viděla až v šest ráno.Takže já si připadám i teď ošizená o to,že jsem ho viděla až 6 hodin po narození,že jsem ho aspo%n neviděla a on mě.

Já jsem malýho viděla sice celkem brzo, ale napůl v narkoze a na 2 vteřiny, akorát pusu dostal a putoval do jiný nemocnice a viděla jsem ho až po 5 dnech. To byl teprv pocit ošizení.
Rodila jsem akutním CS,takže v celkový. Po probuzení si teda sakra pamatuju tu bolest, ale s odstupem si říkám, že jestli to nebylo spíš to, že jsem se nemohla hýbat. Taky si pamatuju na nepříjemnou dezorientaci, naopak mi bylo docela horko a taky neustálá únava. Pak mám ještě takový záblesky, že jsem volala kamarádkám, který mi málem utrhly uši, to mě částečně probralo:D. Prý jsem ještě brečela mámě do telefonu, ale to už si zase nepamatuju.
Co si ale pamatuju a nikdy nezapomenu, když mě probouzelo to, jak mi přítel řekl, že máme Vítečka. To bylo to nejkrásnější probuzení v životě a všechnu bolest zahnalo.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Další oběť Me Too hysterie: V rádiu zakázali oscarovou vánoční píseň, je závadná

Vánoční klasika, která neomrzí. Tou je jistě pro velkou část Američanů téměř... číst dále >

Fanoušci se bijí za Arichtevu: Tomicová nemá ve finále co dělat!

Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Na vlastní kůži to... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá... číst dále >