Kdy budu mít nárok na MD?

Anonymní
3.10.19 21:01

Kdy budu mít nárok na MD?

Ahoj holky, vím, že se to tu bralo už několikrát, ale já jsem z toho jelen :lol: mám novou práci od 3.9. a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jsem ve zkušební době a pak mám smlouvu na neurčito.
Teď k dotazu. Vím, že pro nárok na mateřskou musím mít odpracováno 270dni. Jenže nevím jak to mám spočítat. Minulý rok jsem celý pracovala, ale od 1.1.2019 jsem byla na UP. Dala jsem si oddech po 8letech v práci a nastoupila do nové práce asi v březnu na 2týdny a pak pak až v září do současné práce.
Bojím se to říct zaměstnavateli aby mě nevyrzil. Je to malá firma, dělám kancelářskou práci. Termín porodu bych měla mít až 30.5.2020…

Poradí mi některá?
Děkuji moc holky :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1984
3.10.19 21:06

Byt zamestnana 270 dni (9 mesicu) za posledni dva roky pred dnem nastupu na MD. Co na tom nejde pochopit nebo podocitat? :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.10.19 19:38

Dobrý večer,
Mám dotaz za kamarádku. :)

Bude mít kolegyně nárok na PPM, když nastoupila do práce (HPP) 9.9.2019 (nyní je ve zkušební době).
Předtím měla jen nějaké brigády (DPP). To pokud tomu správně rozumím, tak DPP a DPČ se do těch 270 dnů nepočítá.
A co, když by šla potom na nemocenskou? Počítá se do toho také? Smlouvu má do 31.8.2020.
Nechci ji psát nějaké bludy, tak chci zjistit, jak to tedy bude mít.

Děkuji a přeji Vám hezký večer. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
28.10.19 19:45

Pokud bude trvat pracovní poměr, PN se počítá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7268
28.10.19 19:48

A už je těhotná? Měla tam nějaké úspěšně ukončené studium před nástupem do práce? DPP/DPČ se počítá, pokud z ní bylo odváděno nemocenské. Nemocenská při trvání pracovního poměru se počítá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2251
28.10.19 19:50

Nemocenská za ní mohla být odváděna i v případě DPP či DPČ, ale pouze za předpokladu, že překonala stanovené limity a tím vznikla povinnost odvodu. Což je otázka na ni. Pokud by nastoupila v aktuální práci na pn, tak se počítá, jelikož je zaměstnaná a zaměstnavatel má stále povinnost za ní odvádět odvody i když je dočasně práce neschopná. Pro PN je třeba splnit těch 270 dní za poslední dva roky a být v době nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo být v ochranné lhůtě, ta je stejně tak dlouhá jako trvalo poslední zaměstnání nejdéle však 180 dní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.10.19 19:51

@Lendeš
Z DPP se jí neodvádělo nemocenské.
Ještě není těhotná, ale jen chtěla zjistit info. Psala mi, jak to je, ale nechtěla jsem psát bludy, tak jsem napsala sem.

• Nahlásit
  • Citovat
11862
28.10.19 19:51
@matkabagristy píše:
Pokud bude trvat pracovní poměr, PN se počítá

No já myslím, že jí to nevyjde. Resp. záleží, kdy má termín porodu a od toho se odvíjí datum nástupu na PPM. 270 odpracovaných dnů to je 9 měsíců. Nějak to nemůžu dopočítat.

Aha teď čtu, že ještě těhotná není. Tak to je jiná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.10.19 19:59

Mohu se prosím vtirnout? V květnu jsem nastoupila do práce na DPP, ale bohužel málo hodin, neodvedlo se mi zdravotní, socialni. DPP jsem měla, protože mi ještě trval rodicak na druhé dítě (u toho mi pracovní smlouva skončila v půlroce ditete). Od června se mi z DPP strhávali zdravotní i sociální, měla jsem výdělek větší než 10 tisíc. Od září pracuji normálně na smlouvu, uzavřenou na rok. Termín porodu mám 13.3. Nástup na MD 31.1.2020. pokud dobře chápu, chybí mi do 270 dnů 26 dní. Nejde na PPM nastoupit o ten měsíc dýl a tím si ji třeba pokratit, ale mít nárok? Zatím normálně pracují, na PN nejsem. Děkuji za rady

Příspěvek upraven 28.10.19 v 20:04

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.10.19 20:03

Ještě dodám, že rodicak na druhé dítě stále pobírám. Nevím zda to má vliv. V životě jsem nebyla ani den nezaměstnaná, u obou dětí se do práce vratila dřív než musela a nakonec musím řešit toto, protože jsem rok před druhým těhotenstvím změnila zaměstnání :roll: :zed:. Předtím jsem byla 10 let ve stejnem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.10.19 20:04
@P4ja píše:
No já myslím, že jí to nevyjde. Resp. záleží, kdy má termín porodu a od toho se odvíjí datum nástupu na PPM. 270 odpracovaných dnů to je 9 měsíců. Nějak to nemůžu dopočítat.Aha teď čtu, že ještě těhotná není. Tak to je jiná.

zopakuji PN během pracovního poměru se počítá Pokud mě cituješ a reaguješ, prosím k věci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.10.19 20:05
:(
@blueberryx píše:
Mohu se prosím vtirnout? V květnu jsem nastoupila do práce na DPP, ale bohužel málo hodin, neodvedlo se mi zdravotní, socialni. DPP jsem měla, protože mi ještě trval rodicak na druhé dítě (u toho mi pracovní smlouva skončila v době pracovní neschopnosti v těhotenství). Od června se mi z DPP strhávali zdravotní i sociální, měla jsem výdělek větší než 10 tisíc. Od září pracuji normálně na smlouvu, uzavřenou na rok. Termín porodu mám 13.3. Nástup na MD 31.1.2020. pokud dobře chápu, chybí mi do 270 dnů 26 dní. Nejde na PPM nastoupit o ten měsíc dýl a tím si ji třeba pokratit, ale mít nárok? Zatím normálně pracují, na PN nejsem. Děkuji za rady

nejde, je to 8-6 týdnů před termínem porodu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.10.19 20:08

@matkabagristy takže jediná má možnost je nastoupit 6 týdnu před porodem na pracovní neschopnost v souvislosti s porodem a sestinedelim pokud jsem dobře googlila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11862
28.10.19 20:08
@matkabagristy píše:
zopakuji PN během pracovního poměru se počítá Pokud mě cituješ a reaguješ, prosím k věci

S tím já počítám. Ale pokud by teď byla těhotná, tak v době nástupu na PPM nebude mít odpracováno těch 270 dnů, když začala pracovat před měsícem a půl. To by musela otěhotnět někdy kolem toho data a stejně by to asi nevyšlo. To mně nějak nevychází. Ale kdyžtak mě oprav.

Ale potom zakladatelka dopsala, že ještě těhotná není, tak to je potom jiná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.10.19 20:17
@blueberryx píše:
@matkabagristy takže jediná má možnost je nastoupit 6 týdnu před porodem na pracovní neschopnost v souvislosti s porodem a sestinedelim pokud jsem dobře googlila

pokud budeš zaměstnaná, ano

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama