Ukončení kojení v 11 měsících

51
26.3.04 09:38

Kojení

Ahoj holky! Prosím o Vaše názory a zkušenosti týkající se ukončení kojení. Mám 11 chlapečka, kterého stále kojím. Mlíčko má ke snídani, někdy ke svačině, po obědě, po odpolední svačině, po večeři a v noci kojím tak 3×. Když ho krmí někdo jiný a já nejsem doma, tak mu stačí jídlo, co dostane a mlíčko nevyžaduje, ale jak mě vidí, tak se bez mlíčka po jídle neobejde. Už jsem vyslechla názory, že by bylo na čase přestat kojit, a že ho zbytečně přecpávám. Já nevím. Chtěla jsem určitě kojit do roka. Než sunar, tak bych raději kojila, ale zase mám obavy, že čím později, tím se bude hůř odnaučovat, že od maminky mlíčko nebude. Může se už po roce dávat i kravské mléko? Z čeho děláte krupicovou kaši? Ze sunaru nebo z normálního mléka? My zatím k večeři jíme stále dokola instantní rýžové kaše. Nevím, jestli to není moc jednotvárné.
Díky za rady a inspirace. Kíťa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1089
26.3.04 09:59

Ahoj Ekita,
su zeny, ktore koja deti aj 2, 3, 4 roky (jedna moja ucitelka kojila este 6 rocneho syna!). Podla nejakych vyskumov je dobre deti prestat deti kojit niekde medzi 2-6 rokom. Cim dlhsie kojis, tym lepsie.
O nenasilnom odstaveni starsieho dietata sa mozes docitat tu - Dieťa ?napospas? prírode - je to tam v clanku celkom pekne popisane.
Ja sama mam toto len pred sebou, takze neviem, co to obnasa kojit, len som ti chcela dat precitat sposob, akym sa da nenasilne odstavit „zavislak“ vo vyssom veku - ak je jediny problem preco nechces pokracovat v kojeni ten, ze dietatko je uz velke a bojis sa, ze si od kojenia neodvykne, tak ta to moze presvedcit a povzbudit, ze sa to da.

O tych ostatnych veciach ti iste poradia skusenejsie mamicky. Drzim palce!!! :wink:
Jana + letne Babatko (24.TT)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
209
26.3.04 10:00

Ahoj Kito,

tak co kdyby jsi zacala pro zacatek odstrikavat a postupne tak prestala kojit z prsu, aby si odvykl. Takhle mu doprejes jeste nejaky ten cas kojenecke mlicko, ktere potom snadneji nahradis kravskym. Je to takova stredni cesta…

Andrea 30tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
26.3.04 10:21

Ahoj, ještě je brzo na odstavení, můj synátor dělá to samé, ale lepší MM než sunary. Když kojíš, tak mu nemusíš dávat pít nic jiného. A navíc víš, že dostane všechno, co potřebuje. Ty večeře připadají jednotvárné tobě, ale jemu to nevadí, protože nic jiného nezná, na trhu jsou i kukuřičné a dělá je několik firem, tak můžeš střídat příchutě. Krupicovou kaši určitě ne, je to svinstvo a děti by jí vůbec neměly jíst. Kravské mléko může po roce věku, ale prodávají i mléka pro děti od jednoho do tří let (Nestle). Teď mu můžeš udělat pudink a dávat mu jogurty a tvaroh.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
26.3.04 15:13

Ahoj!

Všeobecně platí, že kojit se má podle potřeb dítěte, prvních šest měsíců plně a pak dále aspoň do jednoho roku. Nikde není psáno, že nemůžeš kojit i déle.

Kojila jsem bez problémů do 20. měsíce, v 15ti měsících 3× za den a 3× v noci, pak jsem znovu otěhotněla a přestala jsem s nočním kojením. To dení se ustálilo na 1-2× denně, většinou na uspání po obědě a večer. Byla to naprostá pohoda, když jsem nebyla doma nebo jsem byly na procházce, usínala krásně i bez kojení. Kdybych nebyla těhotná, kojím klidně dál. Kojení 1-2× za den skutečně nezatěžuje.

Určitě není pravda, že čím déle se kojí, tím hůře se odstavuje. Většinou to funguje naopak - dítě se postupně odstaví samo. Záleží hodně na přístupu.

Kravské mléko se doporučuje až po třech letech, po jednom roce se může začít, ale lepší je nespěchat. Mléko by mělo být tepelně zpracované, povařené asi deset minut. Já dávám na pití čaj, kravské mléko nedávám k pití, pouze ho občas přidávám do kaše, vařím je půl na půl s vodou. Když jí dítě jogurty nebo jiné zakysané výrobky, má z toho dostatek minerálů, kravské mléko vyloženě nepotřebuje. S postupem času neděláme večer kaše, ale dáváme třeba těstoviny, chleba se sýrem, brambory se zeleninou - většinou podle toho, co jíme sami. Krupičnou kaši dám jen občas, dřív jsem střídala instantní s vařenýma - s rýžovou, vločkovou, kukuřičnou, bramborovou nebo míchnou.

Když mi pošleš svoji mailovou adresu, můžu Ti poslat tabulku na postupné odstavení, třeba Ti trochu pomůže.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
209
26.3.04 16:52

Michalko,

chtela jsem se zeptat, proc je krupicova kase svinstvo a proc by ji deti vubec nemely jist? A puding je v poradku??? To slysim opravdu poprve, muzes to prosim upresnit?

Diky

Andrea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
595
26.3.04 20:08

Také by mne Michalko zajímalo, proč je krupicová kaše svinstvo a naopak doporučuješ před ukončeným prvním rokem tvaroh a puding, to já zatím nedávám. Co se týče kravského mléka, souhlasím s Alicí a také ho nezačnu dávat až na výjimky před ukončenými třemi lety. Zatím na vše používám Nutrilon.
Ariana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1652
26.3.04 20:32

Ahojky Kíťo,
teda rozhodně nedej na to, že zbytečně malého přecpáváš…myslím, že na odstavení máte dost času..

jinak jestli můžu poradit, když ti příjdou jednotvárné instatní kaše..výborná je kukuřičná, dělávám i pohankovou, jáhlovou..a teď jsem dala poprvé krupičnou..dělám je se sunarem a přidám banán nebo co je k mání..ale chutná i bez ovoce!

taky mi uniká proč je krupičná kaše svinstvo..a puding?? a tak brzo tvaroh?? MICHALKO to je nějaký divný…

takže pokud vám to ještě vyhovuje určitě kojit nepřestávej!

Zdenik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
27.3.04 12:33

S tou krupičnou kaší jsem to taky nepochopila… Je fakt, že jsem jí začala dávat až teď, když má Verunka 21 měsíců a vařím jí normálně z mléka, přidám trochu skořice, cukru, dosladím glukopurem a dám plátek másla. Podobně dělá vločkovou, jen vločky namočímpředem do vody. Dobrý nápad je pohanková, jáhlová nebo kukuřičná, jak píše Zdeník.

Co je určitě svinstvo, je pudink. Je v něm zbytečně moc chemie - barviva, dochucovadla… To už bych místo pudinku udělala raději tu krupičnou nebo vločkovou kaši, ta po vychladnutí taky drží tvar a dá se zalévat do formiček… Čistější mi připadá želatina nebo kukuřičný škrob Maizena - máte s ním někdo zkušenosti? Občas dělávám piškotový dezet se želatinou, Verunka si dá ráda s námi. Škrob se běžně přidává i do dětských výživ, jen to výrobce neuvádějí ve složení. V Hamé je zcela určitě.

Tvaroh je skvělý, je by ho neměly jíst malé děti, protože obdsahuje příliš mnoho bílkoviny, se kterou si dětský organismus nedokáže poradit.

Ještě k těm kaším - ty první jsem dělala z vody (rýžová Sunarka, kukuřičná Mišutka), časem jsem do nich přidávala trochu kojeneckého mléka (Hamilon), kolem jednoho roku jsem začala dělat instantní, ale míchala jsem ochucené s neochucenými.

Dáváte dětem kakao? Já jsem zatím nedala ani kakao ani čokoládu, chtěla bych vydržet aspoň do tří let. Dokonce když dostala Verunka nějakou sušenku s kakaem, tak to vyplivla, nechutnalo jí to. Podle mě je to dráždidlo a navíc návyková látka, v čokoládách je zbytečně moc tuku a cukru, o těch plněných ani nemluvím. Jak to řešíte s kupovanými sladkostmi?

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1719
29.3.04 17:11

ahojky!
pro Alici: jen reaguju na dotaz ohledně Maizeny - kukuřičného škrobu. Je to úplně ten stejný škrob jako se z něho dělá klasický pudink. Takže klidně uvař pudink z maizeny a bude to stejné a nebudeš tam mít ani barviva (ale ta jsou většinou neškodná přírodní - i u těch´úplně obyčejných pudinků) ani aromata (takže pudink akorát nebude vonět vanilkou).
Jinak bych vám všem ještě chtěla doporučit knížku Polévky a kašičky pro nejmenší od Mudr.Judity Hofhanzlové (nakl. P. Momčilové), je tam spousta dobrot pro úplně malé i větší dětičky.
pá Klaris

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
31.3.04 22:36

Tak ja nevim…muj doktor mi v desatem mesici rekl, ze muzeme zacit malemu nabizet plnotucne kravske mleko a tak to delame, i kdyz maly zrovna nadsenim neskaka do stropu, vzdycky si jen tak cucne a zasklebi se. Tvaroh a jogurty miluje, takze kalcia dostava dost, protoze jinak kojeni take prijima jenom tak sporadicky.
Obcas kdyz tady ctu ruzne reakce, mam pocit, ze vychovavani ditete je neco na co by clovek mel mit prinejmensim vysokoskolsky diplom v oboru pediatrie…Obcas je dobre se uvolnit a nechat volnou ruku prirode, jak to popisuje clanek na ktery upozornila jedna z prispevatelek.
Adela

• Nahlásit
  • Citovat
1460
31.3.04 23:13

Adélo,

přístup Tvého doktora mě překvapil, v deseti měsících kravské mléko - to je dost síla!! Zatím jsem vždycky slyšela o horní hranici od jednoho roku a to ještě po malých dávkách přidávat do jídla, na pití vůbec ne!

Tvaroh by malé děti vůbec neměly, je tam moc bílkovin, se kterými si neumí poradit. Sice se z toho neosypou ani z toho nebudou mít průjem nebo jiné zjevné problémy, ale veškerkou energii vydají na to, aby ty blílkoviny nějak zpracovaly, takže z toho žádný prospěch nemají. Zakysané mléčné vyrobky by měly na dosatek kalcia bohatě stačit.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama