skvrny

165
25.3.04 16:42

skvrny

Potřebovala bych poradit s praním plen. Používám je pouze jako podložku atd., ale přesto se mi stalo, že mi je moje dvojčátka pokakaly (je jim 6 týdnů a jsou plně kojené) a tyto skvrny nedokážu odstranit. Tak bych chtěla vědět, jak to řešíte vy, jakým práškem, či případně zda skvrnu hned namáčíte. Další problém je, že užívám Aktiferin (kapičky železa), které taky nejde vyprat, takže už máme zničené skoro všechno oblečení. Uvítám jakékoliv nápady, zkusím vše, abych se těch skvrn zbavila. Díky. Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

232
25.3.04 16:54

Ahojky Martino,
taky mame nekolik oblecku znicenych presne jak ty od Aktiferrinu, zkousela jsem to hned vyprat ve Vanishu Oxy, ale skvrny nepustily. Tak doufam, ze nekdo poradi. Jeste jsem slysela o Savu Perex, tak to chci zkusit.
Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2339
25.3.04 16:56

Ahoj Martinko, Aktiferin jsme taky užívaly a odstranit se mi ho nepodařilo. Používala jsem jednu plínu odsouzenou k totálnímu zničení - vždycky jsem jí Míše uvázala jako bryndák abych pokryla co možná nejvíc oblečení. Ale Míša byla bojovnice takže jsme taky zničily nějaké to oblečení. Takže jsem Ti vůbec neporadila :roll:
Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
25.3.04 20:43

Ahoj, Aktiferin jsme teda nebrali, ale já prala plíny v prášku Titan baby nebo Batole v pračce na 95°C na nejdelší program a nikdy na nich fleky nebyly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
25.3.04 23:43

Ahoj, na nevypratelné pleny a na (pouze bílé!!) prádlo používám obyčejné Savo. Se Savem Perex nemám tak dobré zkušenosti. Savo dám do vody, prádlo nechám máčet do té doby, dokud skvrny viditelně nezmizí, pořádně vymáchám a pak normálně vyperu v pračce. Nesmí se to ale dělat moc často, Savo je dost agresivní a látku by mohlo poničit. Lucka

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
26.3.04 08:57

Všimnula jsem si, že jsou mezi vámi i holky, které pracovaly, nebo pracují v nemocnici a tak bych se chtěla zeptat, jestli některá z vás ví, jak se perou látkové pleny v porodnicích? Můj syn měl ještě nedávno z jednorázových plen nějaké zapaření, které postupně přešlo až do stádia plísně. Vypadalo to příšerně, úplně jako hojící se opařená kůže a určitě ho to moc bolelo, ale ani při nejvyšší hygieně jsme se toho nemohli zbavit. DOktor nám napsal nějaké mastičky, které stejně nezabíraly. Tak jsem malého sbalila a šla na kožní. Tam mi paní doktorka dala nějakou silnější mast a zakázala jednorázové pleny. Tak jsme se pustili do praní a vyvařování. Byl to šok, přejít z pohodlných jednorázovek na látkové pleny, ale zabralo to. Po 3 měsících se už bolavá kůže sloupala a malý je v pořádku. Na odlupování hovínek a praní plen nahrubo jsme ale spotřebovali šílená kvanta vody. Vůbec si nedokážu představit jak se to dělá v porodnicích? Zkoušeli jsme také dávat do plen separační vložky, ale se zanedbatelným úspěchem, protože se pokaždé shrnula někam na stranu k nožičkám. Můžete mi poradit jak na látkové pleny? Plánujeme totiž další miminko a já bych si chtěla život hodně zjednodušit, i kdyby to mělo být zase s látkovými plenami.
Renáta

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.4.04 08:08

Savo perex jsem vyzkoušela přesně podle návodu, nalila ho do pračky, ale výsledek nebyl vůbec žádný. Takže se inspiruji a zkusím normální savo.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.4.04 08:33

Na skvrny taky pouzivam obycejne Savo a macim v nem pradlo tak dlouho, dokud skvrny nezmizi. Jedina nevyhoda je v tom, ze sice na pradle nemame jedinou skvrnu, nicmene nektere vypada trochu jinak, nez puvodne. Ale holt to je na kazdem, cemu da prednost.

Alena

• Nahlásit
  • Citovat
1652
1.4.04 09:11

Ahojky holky,
taky používáme norm.plínky a přiznám se, že mě nenapadlo až tak sledovat ty skvrny,…mám pár odložených jakože určené k „neskvrnám“ a ostatní používáme normálně i s flekama…jednou za čas je namočím do sava perex..nebo do obyč.sava, vyperu na 95°C a hotovo. používáme separační plínky, které leccos zachytí ;-)) ale flek se udělá stejně..

na oblečení se mi zatím osvědčilo savo perex ale jen když jsem mírně zředěné dala přímo na skvrnu a nechala působit..ovšem co to udělá s látkou to jsem zvědavá, zatím všechno drží!! ;-))))..mno někdy se mi zdá, že po namočení zabere a někdy ne..takže nevím…

těším se na další fígle v boji proti skvrnám!!

mějte se
Zdenik a dvě cácorky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
847
1.4.04 11:52

Ahoj,

mám naštěstí babičku, která vypere i nemožné a prala i sestřenici oblečky právě od železa a pustily. I když má své tajné metody a je děsně pečlivá, tak vím že nejčastěji používá ŽLUČOVÉ MÝDLO mam pocit, že se určitě prodává v DM nebo i v jiných drogeriích. MOžná se prodává i dáblík (prostředek na odstranování skvrn) přímo určený na železo.

Tak ahoj a spoustu čistých oblečků…:)
Bubina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
1.4.04 13:41

Zatim na vsechny skvrny i ty na ktere savo neslo pouzit, tedy napr. barevne pradlo jsem uspesne pouzila Anti Flek -pokud vim prodava se v prasku a nebo tekuty, maji ho v Tesscu.Pouzila jsem ho na inkoust na svetru a na barvu na vlasy na cervenem polstarku-(neslo absolutne nicim vyprat - chtela jsem ho vyhodit) fleky jsou pryc a barva zustala naprosto stejna.
Broucek

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
5.4.04 18:05

Jakou koncentraci toho sava dáváte? Já jsem dřív občas na bílé na skvrny použila savo proti plísni, ale časem se mi tam udělaly žluté fleky, myslím, že to bylo ze sluníčka. A mám strach savo proti plísni použít na plenky, aby to mimískům neublížilo.

• Nahlásit
  • Citovat
319
5.4.04 22:45

Ahoj holky,

mě vždy na všechny skvrny u bílého prádla zabrala vyvářka. Ale ta babičkovsky klasická. Do hrnce, sypnout prášek nebo nastrouhat mýdlo z jelena a vařit půl hodiny. Trochu vymáchat a znova vařit už bez prášku.

Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.4.04 08:49

Jsem taky zastáncem mýdla s jelenem. Sice je to v dnešní době plné Persilů a Arielů trochu zastaralá metoda, ale mně se osvědčila. Plenky s flíčkama, které ne a ne pustit, jsem čas od času namočila přes noc do kbelíku se studenou vodou se 3 uzávěry sava Perex a pustilo to vždycky. Jo, mám jeden zajímavý postřeh: skvrny pokaždé pustily líp, když jsem plínky namáčela do roztoku sava suché. Když byly mokré, tak se do nich asi ten roztok tak dobře nevcucne :) a fleky odolávají. S jelenovým mýdlem jsem prala i v automatické pračce na vyvářku, ale dá to dost práce odhadnout, kolik ho tam máte nastrouhat…nejednou jsem měla koupelnu jak v pohádce „hrníčku vař“. A když skvrny prostě nepouštějí, tak ty flíčkaté plenky prostě sušte doma v koupelně (já se za ty flekaté na zahradě faticky moc styděla), zaručuju, že žádný flek nemá větší trpělivost než my maminky a jednou to přece jenom vzdá! :)
Radina

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.5.04 20:35

Ahoj holky,
po přečtení této diskuze jsem se vrhla na naše flekaté plenky. :twisted: Byla na nich opravdu pestrá paleta starých fleků od mrkve, borůvek, šťáviček a dalších dobrůtek a i nějaké to hovínko se tam dostalo, když jsem je použila jako podložku při přebalování. No, byly opravdu moc pěkné. 8O Koupila jsem prášek na namáčení Namo a Savo Perex. Na noc jsem všechny namočila do Nama a ráno jsem je vyprala. Dala jsem program na předpírku, do bubnu nalila roztok Sava a pak se to ještě vypralo v normálním prášku. Teplota 90°C. Všechny jsou zas jako nové. Už jsem se za ně styděla. :oops:
Ale s barevným prádýlkem bych neriskovala. :? Na to se mi celkem osvědčilo mýdlo Lanza. Jen se musí trochu přitlačit.
Pa Ariana :wink:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama