Reklama

Kojení a Apo-Parox

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 19.11.09 12:09
Kojení a Apo-Parox

Hezký den.
Před pár měsíci jsem tady řešila, jestli má některá z Vás zkušenosti s antidepresivy v těhotenství. Beru už několik let Apo-Parox (lehké antidepresiva), jeho dávky jsem začala snižovat, ale v těhu jsem si prošla docela peklem (v rodině), takže jsem začala brát půlku denně (při snižování jsem se dostala na cca půlku tablety 4× týdně). Doktoři - gynekolog i psychiatrička mi potvrdili, že v těhotenství tenhle lék můžu.
V porodnici jsem do všech papírů uvedla, že tento lék beru a nikdo mi nic neřekl. Teď už 4 týdny plně kojím, ale až nyní mi někdo řekl, že při kojení je to jiné než v těhotenství. Volala jsem tedy dnes své psychiatričce a ta mi řekla, že bych to brát neměla. Řekla mi, že mám snížit dávku na půlku za dva dny a že musíme něco vymyslet. Nejlépe, abych nekojila. Jenže já chci kojit. Zároveň mám hrozný strach, že jsem malému nějak ublížila. Lidé kolem mě mi naopak říkají, že kdyby to byl driák nebo to bylo nebezpečné, řekli by mi už něco v porodnici.
Vysadit tento lék okamžitě nemůžu, hlavně ne teď v šestinedělí.
Prosím, nemáte někdo zkušenosti s tímto nebo podobným lékem a kojením?
Doktorka se mě ptala, jestli není malý víc spavý, což tedy vůbec není. Poslední dobou spíš naopak. Děkuji předem za názory.

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.09 12:58

Ahoj.Já jsem brala přechodně na konci prvního těhotenství Lexaurin,pár dní po porodu mi ho postupně vysadili.
Dlouhodobě jsem podobné léky nikdy nebrala.

Chtěla jsem říct jen obecně.Já jsem brala u obou těhotenství i během kojení několikrát antibiotika.Lékaři říkají,že se vždy musí zvážit přínos oproti riziku.Podle toho se rozhoduje.A tak je to u všech léků.

Výrobci léčiv se chrání tím,že napíší do příbalových letáku,že léky nejsou vhodné v těhotenství a kojení.Jen na doporučení lékaře.Bylo mi vysvětleno jedním lékařem,že je to proto,aby se chránili od případných soudních sporů,kde by mohli přijít o pěkné peníze.Protože kdykoliv se něco může stát a těhotná nebo kojící matka by problém svedla na to,že brala určitý lék.Pokud by tam nebylo upozornění,výrobce léčiv by pravděpodobně soud prohrál.Proto většina výrobců své léky v období těhotenství a kojení nedoporučuje,bez ohledu na výzkumy.Tím,že to napíší,vlastně jasně přenesou odpovědnost na lékaře.
Např.běžný Neoangin bylo ještě před rokem možno v těhotenství a kojení brát.Dnes už podle příbalového letáku ne.

Jeden můj známý lékárník byl nedávno na přednášce,kde se počítalo,kolik léku se skutečně do MM dostane.Ve většině případů mizivé množství.Jsou ale léky,které se skutečně v těhu a při kojení brát nemohou.

Ještě jsem se setkala s tím,co odborník,to jiný názor.Nevím,jak je to s antidepresi­vy.Nikdy jsem je dlouhodobě nebrala.Ale u antibiotik mi jeden lékař řekl,že můžu jen peniciliny,v žádném případě amoxiciliny,druhý mi pak napsal amoxiciliny.Celý týden po porodu jsem k vůli prevenci infekce brala zase úplně jiný typ.Děti mám obě zdravé.

Prostě bych se neřídila názorem jen jedné konkrétní lékařky.Poradila bych se i s jiným odborníkem nebo s laktační poradkyní.Laktační poradna on-line www.kojeni.net

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 19.11.09 13:19

Děkuji, hledám info, kde to jde. Ta moje doktorka je sice fajn, ale je hodně stará a zdá se mi, že v tom trochu tápe. Myslím, že máš pravdu ve všem, co jsi napsala. Já si vůbec nedokážu představit rychlé vysazení v šestinedělí. Jednou jsem to udělala a už to opakovat nechci.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.09 13:44

Taky jsem se setkala s tím,že staří doktoři,i když jsou fajn a mají zkušenosti,nejsou moc povolní předepisovat jakékoliv léky v těhotenství a při kojení.

Je to asi tím,že dřív nebyla taková podpora kojení,moc žen nekojilo a vlastně se vůbec nevědělo,co který lék může způsobit.Drží se svých zažitých tradic,nové výzkumy neberou.Nevěří v nové poznatky.Částečně je chápu.

Myslím si,že vysazovat něco najednou není dobré.Určitě si najdi jiného lékaře,aspoň pro konzultaci.

Nezlob se,že píšu anonymně.To,co jsem napsala před tím,mi řekl dost od srdce jeden známý lékař.Asi se to často pacientům neříká.Proto ten strach těhotných a kojících žen vzít si jakkýkoliv lék.Jsme na internetu a nerada bych se dostala s někým do konfliktu,k vůli svému příspěvku.Jinak mám 2 děti,3 a půl roku a rok.Zajímala jsem se o to,protože jsem léky na nemoci prostě brát musela.Mám srdeční vadu a přecházet nemoci nemůžu.

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 19.11.09 13:51

S tou anonymitou to chápu.
Děkuji moc!

RomankaK
Povídálka 18 příspěvků 19.11.09 17:41

Osobní zkušenost nemám, ale myslím, že by to nemusel být takový problém, jak si myslí tvoje psychiatrička. Dříve převažoval názor, že UM je pro dítě stejně lepší a když matka brala dlouhodobě nějaké léky, bylo nekojení samozřejmost. Teď už se ví, že klady kojení převažují nad možným účinkem látek, které by mohly přecházet do mléka.

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 20.11.09 13:16

Tak mi odpověděla sama paní doktorka Midlílová z laktační poradny, že tenhle lék je ok i při kojení. Tak nechápu, proč mě ta moje psychiatrička tak vystresovala. Děkuji všem za podporu a rady.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.09 16:28

Jsem ráda,že to tak dopadlo.

Přejeme vám oběma hodně zdraví.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Před rozlučkou Radka Štěpánka si Novak Djokovič prošel Prahu, nešlo ho přehlédnout

Ještě předtím než si ve čtvrtek večer užil společně s Radkem Štěpánkem jeho... číst dále >

„Církev a LGBT? Prohraná bitva, snad gayové povstanou,“ říká církevní teolog

O Istanbulské úmluvě veřejně nikdo moc nemluvil, téměř bez povšimnutí zůstalo... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vypadat v práci co nejlépe. Pozor na světlo i vůni

V práci trávíme významnou část dne, a proto je i náš vzhled důležitou... číst dále >

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >