Kondolence na pohřbu

Anonymní
10.3.17 12:35

kondolence na pohřbu

Prosím, raději anonymně.
Manželovi zemřela babička - v průběhu příštího týdne bude mít pohřeb. Jelikož je rodina hodně „tradiční“, rozhodně se to neobejde i bez kondolence přímo na pohřbu po obřadě.
V čem tápu je, kam si mám stoupnout. K rodině, které se kondoluje a nebo do zástupu těch, kteří kondují?
Pokud do zástupu těch kondolujících, změnila by něco skutečnost, že jsem se o babičku několik měsíců před smrtí téměř denně starala?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3307
10.3.17 12:40

My jsme měli pohřeb v rodině nedávno. Ale pokud bych byla ve vztahu jako ty-manželova babička já bych kondolovala rodině a u hrobu nestála. Já jsem musela zemřel mě táta a pro mě to bylo strašné( i když u nás kněz na pohřbu řekne že děkuje jménem rodiny za projevenou soustrast a už se nekondoluje-jen ti nejbližší.)
Na tu poslední otázku-nevím co by se mělo změnit? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25785
10.3.17 12:46
@Anonymní píše:
Prosím, raději anonymně.
Manželovi zemřela babička - v průběhu příštího týdne bude mít pohřeb. Jelikož je rodina hodně „tradiční“, rozhodně se to neobejde i bez kondolence přímo na pohřbu po obřadě.
V čem tápu je, kam si mám stoupnout. K rodině, které se kondoluje a nebo do zástupu těch, kteří kondují?
Pokud do zástupu těch kondolujících, změnila by něco skutečnost, že jsem se o babičku několik měsíců před smrtí téměř denně starala?

Já bych tě zařadila jednoznačně do „rodiny“. Pokud je to manželova a nikoliv přítelova babička, je to i tvoje příbuzná. A ty bys měla stát tam, kde bude stát manžel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.3.17 12:47

Když umřel děda, tak jsme s manželem stáli v řadě s nejbližší rodinou - rodiče, babička, teta. Všichni přítomní nám v zástupu kondolovali a pak až fronta zmizela, tak jsme se ještě seřadili my jako vnoučata s rodinami a kondolovali jsme babičce, tetě a tátovi. Pokud ses o babičku starala a měly jste hezký vztah, zařadila bych se k rodině - určitě tě do ní počítala. Ale samozřejmě projev soustrast i jejímu manželovi a jejím dětem. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23862
10.3.17 12:48

Když to byla manželova babička tak by jsi automaticky měla stát po boku manžela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.3.17 12:49
@Bábrdl píše:
Já bych tě zařadila jednoznačně do „rodiny“. Pokud je to manželova a nikoliv přítelova babička, je to i tvoje příbuzná. A ty bys měla stát tam, kde bude stát manžel.

Souhlas - manželka má stát tam, kde její manžel. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.3.17 12:50

@Marka76 Děkuji. My se právě s manželem nemůžeme shodnout. On mi tvrdí, že bych měla stát s ním jako jeho manželka. Já si osobně myslím, že jako nepřímá příbuzná bych naopak měla být mezi těmi, kteří mu budou kondolovat.

• Nahlásit
  • Citovat
1762
10.3.17 12:50

Zeptej se manžela, co si myslí. Přijde mi ale, že ti byla dost blízko a jsi rodina, takže bych stála u rodiny. Předpokládám, že jsi i na parte - vnuk s rodinou/manželkou???
Nepříjemné je to ale na obou stranách :-(.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.3.17 12:51

U manžela, ale az vyjádří soustrast cizi, mela bys ji taktéž vyjádřit přímé rodině zesnulé

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11645
10.3.17 12:51

Ja bych se zeptala manzela, zda te chce mit u sebe. Tak jsem to udelala ja u dvou pohrebu na manzelove strane.
Nicmene pokud jsi se o babicku starala, byly jste si blizke, tak bych rekla, ze patris k rodine, ktere se kondoluje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.3.17 12:54
@Tichošlápek píše:
U manžela, ale az vyjádří soustrast cizi, mela bys ji taktéž vyjádřit přímé rodině zesnulé

Děkuji, udělám to tak.

• Nahlásit
  • Citovat
Ellusa
10.3.17 12:55
@Anonymní píše:
Prosím, raději anonymně.

Upřímnou soustrast celé rodině. Na pohřbu bych stála po boku svého muže, pokud by si to on a nebo rodina výslovně nepřáli jinak - a ani bych nepřemýšlela nad tím, že to má být jinak. Už jen jako podpora v těžké chvíli, kterou pohřeb je.

• Citovat
  • Upravit
50123
10.3.17 12:55
@Anonymní píše:
@Marka76 Děkuji. My se právě s manželem nemůžeme shodnout. On mi tvrdí, že bych měla stát s ním jako jeho manželka. Já si osobně myslím, že jako nepřímá příbuzná bych naopak měla být mezi těmi, kteří mu budou kondolovat.

Především bys měla být oporou manželovi. Obzvlášť když on si to přeje. Při pohřbu se má především ctít přání pozůstalých, ne nějakých vymyšlených pravidel :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.3.17 13:04
@Anonymní píše:
Prosím, raději anonymně.

Pokud ses o ni starala, byla si předpokládám několik posledních měsíců její nejbližší člověk, tak bys měla stát podle mě s nimi.
Ale moje rodina je v mnoha ohledech taky velmi „tradiční“ a když mi umřel strýc, kondolování se nekonalo..ono co si budeme povídat, pro nejbližší je to akorát tak mučení a ani pro ostatní to není příjemné…

• Nahlásit
  • Citovat
1610
10.3.17 13:07

Na pohřbu mé babičky byl manžel u mě a pak se kondolující ptali, co jsme zač a museli jsme vysvětlovat, že je to můj manžel a já jsem vnučka. Normálně potřásli rukou a řekli „a vy jste kdo?“ Žijeme v jiném kraji a neznali nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama