Konkrétní téma

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
28.9.21 23:45

Konkrétní téma

Ahoj. Máte tu někdo zkušenosti s psychologem? Zajímalo by mě, jestli k němu můžou jen lidé z konkrétním problémem nebo ne. Jde o to, že cítím neustálou úzkost která se zhoršuje když jsem sama a mám tudíž větší prostor pro svoje myšlenky které jsou různorodé a často střídá jedna druhou. Nemám tedy konkrétní problém a spíš bych ráda věděla, proč se takhle neustále cítím a jak se s tím dá pracovat. Ale často někde čtu, že psycholog probírá s pacientem jen konkrétní problémy. Děkuji za odpověď.

Tereza.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2891
28.9.21 23:49

Ta úzkost je konkrétní problém, určitě si zajdi 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18672
28.9.21 23:56

Ale ty máš docela konkrétní téma - zažíváš úzkost a nemáš nad tím ani moc kontrolu, ani moc nerozumíš tomu co a proč se vlastně děje, to je téma pro psychologa jako dělané.

To je nakolik konkrétní problém, že nejspíš budeš mít i nárok na to, aby ti to hradila pojišťovna.

Ale klidně můžeš přijít i s tím, že tě tak nějak obecně vadí život a nevíš co a jak - ale bez dalších příznaků to zdravotní pojištění nedá :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
420
29.9.21 00:04

Je rozdíl u psychologa mezi intervencí a terapií.

U intervence hledáte co nejrychlejší pomoc v určité situaci, ve které si nevíte rady, typicky třeba rozchod nebo nějaké neshody.

U terapie pracujete dlouhodobě na identifikaci příčin nějakého problému a/nebo následně na odstranění.

Úzkost můžete řešit oběma způsoby, ale nebývá obvyklé, že to zvládnete jenom s intervencí, tj. je to spíše delší hledání.

A za poslední, pokud je úzkost je dlouhodobá (což nevím, jestli ve vašem případě), tak se pak kombinuje psychiatrická léčba s psychologickou. Většinou v případech, kdy vám ta úzkost už nedovolí normálně fungovat a techniky terapie jsou na delší trať. Pak máte farmakologickou léčbu, které biologicky srovnají ten stav, abyste mohla normálně fungovat a příčina se dořeší s psychologem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.9.21 01:02
@Kazatel píše:
Je rozdíl u psychologa mezi intervencí a terapií.

U intervence hledáte co nejrychlejší pomoc v určité situaci, ve které si nevíte rady, typicky třeba rozchod nebo nějaké neshody.

U terapie pracujete dlouhodobě na identifikaci příčin nějakého problému a/nebo následně na odstranění.

Úzkost můžete řešit oběma způsoby, ale nebývá obvyklé, že to zvládnete jenom s intervencí, tj. je to spíše delší hledání.

A za poslední, pokud je úzkost je dlouhodobá (což nevím, jestli ve vašem případě), tak se pak kombinuje psychiatrická léčba s psychologickou. Většinou v případech, kdy vám ta úzkost už nedovolí normálně fungovat a techniky terapie jsou na delší trať. Pak máte farmakologickou léčbu, které biologicky srovnají ten stav, abyste mohla normálně fungovat a příčina se dořeší s psychologem.

Psychické problémy mám už od šestnácti let, ale v době těhotenství (před dvěmi lety) výrazně nabrali na síle. Přemýšlím že o tom řeknu svému obvodnímu lékaři, jen je těžké se k tomu donutit. V případě že bych dostala doporučení od svého lékaře, byl by psycholog hrazen pojišťovnou?

• Citovat
  • Nahlásit
2891
29.9.21 11:55
@Anonymní píše:
Psychické problémy mám už od šestnácti let, ale v době těhotenství (před dvěmi lety) výrazně nabrali na síle. Přemýšlím že o tom řeknu svému obvodnímu lékaři, jen je těžké se k tomu donutit. V případě že bych dostala doporučení od svého lékaře, byl by psycholog hrazen pojišťovnou?

Obvykle ano, ale ne každý psycholog má smlouvu s pojišťovnou.. Hledej proto klinické psychology.. Můj kamarád je třeba klinicky psycholog, a od klientů nechce nic, vše si řeší s pojišťovnami sám, říkal, že ani doporučení od praktického lékaře nepotřebuje, ale většina to doporučení chce - takže si najdi psychologa, který má smlouvou s tvou pojišťovnou a zjisti, zda bere nové klienty, a co budeš potřebovat.. Když už budeš mít termín, tak pak není problém zajít za praktikem, že jdeš k psychologovi, a potřebuješ pro něj jeho doporučení..
A někteří psychologove nechtějí na první sezení nic a az po něm ti řeknou, zda něco budou potřebovat..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat