Křesťanství a IVF

Anonymní
9.2.21 08:28

Křesťanství a IVF

Ahoj holky, zajímá mě Váš názor, postoj, zkušenost s tímto ožehavým tématem. Byl tu někdo v situaci, že musel tuto věc řešit? Rozhodovat se jít do IVF, nebo IUI ačkoli to bylo proti jeho vyznání. Ať už sám v sobě, nebo s rodiči, prarodiči svymi či od partnera? A jak to nakonec dopadlo? Prosím nějaké nenávistné a nepochopitelné komentáře si nechte pro sebe, ale počítá se samozřejmě každý názor. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16655
9.2.21 08:36

Velmi zajímavé téma k zamyšlení! Zkušenost nemám, ale háčkuju se a jsem zvědavá, jak se na to dívají věřící :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2238
9.2.21 08:58

Asi zalezi na cirkvi, jak moc praktikujici katolici apod…napr myslim, ze kazolici s aktualnim papezem, jdou dost modernim smerem, co se tyka antikoncepce, homosexuality apod, takze verim, ze ani ivf by nebyl problem, je to vlastne lecba…katolici snad nezakazuji treba chemoterapii? Opravte me, jestli se mylim…s rodinou se to vzdy vyresi, je snazsi zadat o odpusteni, nez o svoleni, ostatne by o tom ani nemuseli vedet, ne jim lhat, proste to nerikat, to se lidi bezne neptaji „a nemate to nahodou z umeleho oplodneni?“…s partnerem uz je to horsi, ten je k tomu potreba..tam je to asi na nejake vyssi diskuze, jestli to buh nekde vylozene zatracuje, nebo jestli je to nejaky hrich, touzit po necem, co prirozene nemuzu mit :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 08:59

A to je přesně důvod, proč s manželem nejsme praktikující katolíci. Protože ortodoxní církev nám kolikrát předkládá výklad víry, se kterým nesouhlasím a je značně polemický.
Pro mne Bůh a křesťanství = láska v mém srdci a šíření dobra mezi lidmi.
Takže nevidím problém, proč by pár nemohl dítě počaté ve zkumavce přijmout jako dar od Boha. Kdyby Bůh nechtěl, tak by se přece nenarodilo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 09:00

Stejně jako neodmítám jiné lékařské zákroky a léčbu, tak neodmítám ani tohle.
Pokud by s tím měl problém někdo z rodiny, tak to je ale jeho rozhodnutí.
To moje je, že využiju všechny prostředky.

Anonym:víra

• Citovat
  • Nahlásit
3345
9.2.21 09:08

Oni si věřící často tu víru ohýbají, jak se jim zrovna hodí, takže by to asi pro většinu nebyl problém. Pro část určitě jo, ale etický problém s IVF má i spousta ateistů. Názor, že kdo nemůže mít dítě přirozeně, tak ho nemá mít vůbec už jsme asi slyšeli všichni Jak to mají s umělým oplodněním v Polsku? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1359
9.2.21 09:09

Ahoj, s kamarádkami jsme tohle téma probíraly a víceméně jsme se shodly, že IUI z hlediska našeho vnímání víry nijak zvlášť problémové není, IVF už jo. Problém je tam v tom, že je oplodněno více vajíček = vznikne víc embryí (životů), jenže jsou zavedena jen tak kvalitní, a ty ostatní nedostanou šanci a jsou tudíž usmrcena :think: A tam už se pohybujem na poli těžkých hříchů. My jsme s kamarádkami docela velká parta křesťanek všeho druhu, a tak třetina z nás by na IVF šla, některé by sice nešly, ale chápou pohnutky ostatních, a dvě jsou fakt militantně proti. Každá máme své názory a pohnutky, a každá víru prožíváme jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
948
9.2.21 09:12

Nejsem klasický věřící a nehlásím se k žádné církvi. Můj názor na víru je ten, že by tě nikdy neměla omezovat a nutit ti věci, které nechceš nebo s nimi nesouhlasíš. Je taky dost pokrytecké, pokud by bylo v pořádku nechat si od lékaře ošetřit zlomenou nohu nebo léčit cukrovku, ale dopomoct si pomocí medicíny k miminku by už mělo být špatné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16655
9.2.21 09:16
@Rigousekk píše:
Nejsem klasický věřící a nehlásím se k žádné církvi. Můj názor na víru je ten, že by tě nikdy neměla omezovat a nutit ti věci, které nechceš nebo s nimi nesouhlasíš. Je taky dost pokrytecké, pokud by bylo v pořádku nechat si od lékaře ošetřit zlomenou nohu nebo léčit cukrovku, ale dopomoct si pomocí medicíny k miminku by už mělo být špatné.

Já se tedy taky nehlásím k žádné církvi, ale co píšeš je nesmysl. Když bych třeba nesouhlasila s životem v monogamii, těžko můžu být praktikující křesťan ne? :P A omezovat? Jasně, že každá víra tě nějak omezuje. A je na tobě, abys přijal její pravidla, než na ní, aby se ti přizpůsobila ;) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2238
9.2.21 09:16
@Pruhovaný_mýval píše:
Ahoj, s kamarádkami jsme tohle téma probíraly a víceméně jsme se shodly, že IUI z hlediska našeho vnímání víry nijak zvlášť problémové není, IVF už jo. Problém je tam v tom, že je oplodněno více vajíček = vznikne víc embryí (životů), jenže jsou zavedena jen tak kvalitní, a ty ostatní nedostanou šanci a jsou tudíž usmrcena :think: A tam už se pohybujem na poli těžkých hříchů. My jsme s kamarádkami docela velká parta křesťanek všeho druhu, a tak třetina z nás by na IVF šla, některé by sice nešly, ale chápou pohnutky ostatních, a dvě jsou fakt militantně proti. Každá máme své názory a pohnutky, a každá víru prožíváme jinak.

Ano, to je pravda, kdyz jsme nechavali zlikvidovat (nevim, jak to jinak nazvat) zbyla embrya, byl to tezky pocit pro nas, i pro jako uplne neverici…, ale myslim, i to se da resit, podle problemu, jaky maji..jestli ma zena ovulaci, da se udelat odber v nativnim cyklu…nebo treba zvolit minimalni stimulaci, ono to take neni tak, ze kazdemu zbyde 10 kvalitnich embryi..muze mit treba tri, dva se neuchyti.., nebo bude mit pak tri deti :nevim:, ale tahle otazka asi musi byt vyresena predem, to rozhodne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1571
9.2.21 09:19

To je fakt zajimavy tema. Doufam, ze nebude vadit kdyz se zeptam. Je Vase vira tak silna, ze byste byly radsi bez deti, protoze to Vase vira nepodporuje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 09:28

Já věřící jsem. Každopádně k nikomu se nářadím, nedávám nějaká pravidla, prostě si věřím, celá má rodina věří. Nikdy jsem nebyla do ničeho nucena a kdybych nevěřila, tak to naprosto respektují.
Můj osobní názor je takový, že je jedno jakou cestu si ten nový život vybere, ale že se vůbec narodí. Prostě je-li dáno že máme mít s partnerem dítě, nebo děti (což já věřím že ano) tak se to povede, v našem případě přes IVF.
Možná vám to bude znít divné, hlavně pro nevěřící, ale mě osobně modlení a prosba k bohu velice pomáhá celé tohle zvládnout. :andel:
Prostě věřím. Věřím v boha, věřím že se nám miminko povede, věřím na zázraky..

Příspěvek upraven 09.02.21 v 09:42

• Citovat
  • Nahlásit
1360
9.2.21 09:29
@Melodie91 píše:
Ano, to je pravda, kdyz jsme nechavali zlikvidovat (nevim, jak to jinak nazvat) zbyla embrya, byl to tezky pocit pro nas, i pro jako uplne neverici…, ale myslim, i to se da resit, podle problemu, jaky maji..jestli ma zena ovulaci, da se udelat odber v nativnim cyklu…nebo treba zvolit minimalni stimulaci, ono to take neni tak, ze kazdemu zbyde 10 kvalitnich embryi..muze mit treba tri, dva se neuchyti.., nebo bude mit pak tri deti :nevim:, ale tahle otazka asi musi byt vyresena predem, to rozhodne

Je škoda, že u nás nefunguje jedna organizace, co je v zahraničí (USA myslím). Že jsou ty „nepotřebné“ embrya darovány a ty jsou později jakoby adoptovány novou rodinou pro jejich IVF. Takže vlastně i ten život, co by byl třeba u nás zlikvidován, má šanci žít dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 09:30

Problém je v tom, že i tady se ti ozve x lidí, co o víře slyšeli někde něco a budou to tady hlásat stylem proč by bůh měl být proti „pomoci si k miminku“. No základ je v tom, že je to obrovský zásah do lidského těla a s genetickým materiálem se nakládá všelijak, pro někoho jen genetický materiál, pro křesťany základ lidského života - vajíčka, embrya apod. A přece nelze vybrat „lepší“ oplodněné vajíčko a tím začít nový život a zbytek někde vylít. Že to není „pomoc k miminku“ ale vlastně umělý výběr, který zárodek přežije a který ne. Tohle není jen otázka víry, ale obecně lékařské etiky. Sama (je jedno jestli s vírou nebo bez) jsem do velké míry proti umělému oplodnění. Nějaká hormonální pomoc je něco jiného něco prostě život ze zkumavky a nikdo není schopen pořádně říct, co to udělá s životy dalších generací, pokud jich tu bude z umělého oplodnění přibývat, pokud by ten život vlivem přírody vůbec nevznikl, ale vzniká v laboratoři. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 09:31

Z pohledu křesťanství (a tím myslím opravdové víry a ne církevních dogmat), je u IVF jeden zásadní problém, který už tu byl zmíněný - nadbytečná embrya. Všechno ostatní (jako že nedojde k opravdovému styku a podobně, už jsou jen „církevní řeči“, se kterými se věřící křesťan ve své podstatě nemusí ztotoznovat). Proto se IUI v neortodoxnich křesťanských kruzích nepovažuje za velký problém.
Budu teď psát o své příbuzné, takže raději anonym. Je křesťanka, katolicka. Do IVF nakonec šla s tím, že budou mít tolik dětí, kolik bude embryí (klidně 10). Ve výsledku z několika pokusů vzešla embrya pouze 3 a nakonec se doma modlili, aby se alespoň 2 z těchto embryí uchytila. Podařilo se-mají 2 děti. To 3 embryo se přestalo vyvíjet. Takže morální dilema se vyřesilo samo.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat