Reklama

Křtiny

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Petrusche
Kecalka 316 příspěvků 26.08.10 23:00
Křtiny

Mám takový dotaz ohledně kmotry. Chtěli bychom dát naši holčičku pokřtít v církvi římskokatolické. Moje kamarádka, kterou bych chtěla požádat o kmotrovství měla ale svatbu v kostele církve českobratrské evangelické, myslím, že tu byla i pokřtěná. Nevím, jestli je možné, aby šla malé za kmotru. Jestli nemusí být „vedená“ ve stejné církvi. Ještě než jí požádám, jestli půjde malé za kmotru, bych ale chtěla zjistit, jestli je to vůbec možné. Nemáte někdo ponětí? Co byste radili? Díky za jakoukoli reakci.

Reklama

Reakce:

Alinka
Echt Kelišová 8566 příspěvků 26.08.10 23:16

Kmotra nebo kmotr by měli být katolíci, měli by být pokřtěni, měli by mít svaté přijímání a biřmování a pokud je daná osobá ve svazku manželském, tak by měla mít svatbu v kostele. Toto bylo u nás podmínkou.

Špageta
Ukecaná baba ;) 1576 příspěvků 27.08.10 01:47

Ahoj,
já myslím, že dobré by bylo to zkonzultovat přímo s knězem který vám bude holčičku křtít. Z vlastních zkušeností vím, že praxe je různá. Setkala jsem se se starším knězem (velmi laskavým pánem), který spíš kladl důraz, aby budoucí kmotr byl člověk čestný, poctivý, dobré mysli atd. a to zda je v církvi římskokatolické nebo evangelické nepovažoval vůbec za hlavní. No a pak mám také zkušenost, že ač pokřtěni v římskokatolické církvi, ale jen nesezdáni a přišli žádat o křest pro dítě, setkali jsme se s obrovským problémem.

akydo
Závislačka 2589 příspěvků 27.08.10 06:57

Přikláním se ke špagetce…zeptala bych se přímo faráře z církve kde chcete křtít…My jdeme v pondělí na první schůzku ohledně křtin… :mrgreen: My zas řešili jestli nevadí, že nejsme sezdaní…naštěstí ne.....ale znám i případy kde Ti pokřtí miminko aniž by byli rodiče sami křtění…což je divné.....je to na rozhodnutí faráře…každý podle mě k tomu přistupuje individuálně a lidsky

RyBANA
Neúnavná pisatelka 17841 příspěvků 27.08.10 08:10

V Brně chtějí aby byl kmotr u příjmání a biřmován, ale nám to teda nijak nekontroloval a ani do toho papíru který jsme vyplňovali, jsme to neuvedli, i když tam na to kolonky byly…a bez problému :-)

RyBANA
Neúnavná pisatelka 17841 příspěvků 27.08.10 08:13

a ohledně svatby, nám bylo všude řečeno, že pokud nejsme vzatí v kostele tak nám malého nepokřtí, dokud to v kostele opětovně neprovedeme…

našli jsme jediného faráře, který vtipně poznamenal, že dítě za svoje rodiče nemůže a my díky němu nemuseli absolvovat další svatbu v kostele a málého pokřtil :-)

Petrusche
Kecalka 316 příspěvků 27.08.10 14:47

Díky za rady. Asi to nejdříve zkonzultujeme s knězem, pak bych se kamarádky teprve zeptala, jestli by za kmotru šla. Snad bude rozumný, uvidíme. díky

verveve
Ukecaná baba ;) 2073 příspěvků 27.08.10 21:14

Je pravda, ze temer co farnost ot jine podminky - a¨c by meli byt stejne!
No myslim, ze kmort z jinecirkve byp rojit nemel, nebot pri krtu se zavazuje, ze bude rodicum pomahat pri vychove ditete a to predevsim ve vire - to tezko muze splnit nekdo kdo je jineho vyznani. Proto se i pozaduje, aby kmotr byl birmovan - tedy dospely v cirkvi. My tedy kmotra meli birmovaneho, ale je fakt, ze se nas na to nikdo neptal.
Takze kazdopadne bych se zeptala farare co bude krtit, ale spis pocitej s tim, ze to nepujde.

akydo
Závislačka 2589 příspěvků 01.09.10 14:51

Tak jsme byli v pondělí na první konzultaci ke křtinám…farář se nás zeptal jestli jsem sezdaní, když jsme řekli , že ne…tak nám jenom vysvětlil, že pokud jsme oba křtěni tak není problém mít svatbu v kostele,ale že to nechává jako otevřené téma pro nás…do ničeho nás nenutil jen poukázal na to, že bysme tím měli jít příkladem našemu dítěti…ohledně kmotra tam taky zaznělo, že by měl být křtěn a biřmován…což náš kmotr biřmován není…tak se musím příští schůzku zeptat jestli to nebude nakonec překážka,ale snad ne…

Špageta
Ukecaná baba ;) 1576 příspěvků 02.09.10 15:49

Ahoj Akydo,
to je dobře, že se najde chápavý farář. My jsme také nesezdaní a když to náš farář při první konzultaci zjistil, tak vše ke křtinám šlo stranou a hodinu nám domlouval. No domlouval… připadali jsme si jako před inkvizičním soudem.

hakin
Nováček 2 příspěvky 16.09.10 20:05
pro Rybana

Ahojky, už jsem psala na jeden tvůj přízpěvek. Chtěla bych Tě poprosit o kontakt na tohoto vstřícného faráře.

Děkuji Veronika (můžeš písnout i na email)

Reklama

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Uzel útočí na Me Too: Rýpu se ženám všude, ale za ramena je vzít nemůžu!

Je tomu přibližně rok, co v Americe odstartovala kampaň Me Too. Za oběť jí... číst dále >

Co je zač Česká ženská lobby, která narušila Dukovu mši, a co chce?

O pořádný poprask se v úterý postarala aktivistka jménem Aneta Petani, když v... číst dále >

Články z Ona Dnes

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >