Kus-kus

253
11.1.07 16:59

Kus-kus

Ahoj holky,
co je to kus-kus? Je to pšenice nebo proso? Nebo něco úplně jiného?
Známá nám ho jednou udělala a byl výborný. Vím jenom, že ho vařila v bujonu, byly v tom vlašský ořechy a ten zbytek už nevím, ale bylo to moc dobrý. Nemáte některá nějaký dobrý recept?
Děkuju M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2704
11.1.07 17:15

Kus-kus je těstovina :D Dá se sehnat i v supermarketech (Tesco, Delvita a určitě i další). Příprava je hrozně jednoduchá, jen se to zalije horkou vodou a nechá nabobtnat. A pak do toho zamícháš co chceš. Moc dobré jsou sladko-slané kombinace, například meruňky a kuře nebo niva a hruška.

Ještě o něco zdravější než kus-kus je bulgur, ten je ze pšenice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
228
11.1.07 17:28

Ahojky,
jak psala Shari jedná se o těstoviny. Skládá se jen z mouky , vody a soli. Protože neopsahuje vejce dá se dávat dětem již před 1 rokem. U nás je taky velmi populární , malý se po něm může utlouct. Nejčastěji ho dělám jako přílohu k dušenému masu,mrkvi a hrášku. Nebo jako rychlovka čerstvá zelenina nakrájená, osmahnutá na olivovém oleji, ke konci přidat kuskus, drcený kmín a prohřát.
Apolena

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19989
11.1.07 17:53

jj, těstoviny z hrubě mleté pšeničné mouky - u nás taky velmi populární. Je to rychle hotové a nejlíp se to hodí ke všemu, kde je omáčka. Množství odhaduju asi tak, že nasypu dvě ne úplně vrchovaté hrsti na osobu a na čtyři porce pak přidám ještě jednu hrst (pro jistotu) tj. 9 hrstí, ale záleží na tom, jak velký máš dlaně a jak velký jedlíky.
Nasypeš to do misky, zaliješ vroucí vodou tak, aby byl kuskus ponořený a ještě bylo cca 1cm vody navrch a přiklopíš. Po cca 7-10min je kuskus hotový, pokud si nejsi jistá, prostě ochutnáš, případnou přebytečnou vodu sleješ a můžeš podávat.
Kuskus se také může opražit na pánvy a chutná pak taky trochu jinak, ale většinou se mi s tím už nechce dělat :-)

Recepty:

1. Třeba k pečenýmu kuřeti a zalít výpekem
  2. Rizoto ale místo rýže dáš kuskus
  3. Žampiónová omáčka - osmahnout cibulku, na to hodit nasekaný čerstvý žampióny, orestovat, pak podlít a nechat chvilku dusit, přidat koření dle chuti. Já do toho pak přidávám nať z jarní cibulky nebo z pórku a lžíci arašídovýho másla. Podle toho, kolik je tam vody případně ještě trochu podleju. Může se to podávat jako bezmasý nebo s cibulkou orestuješ i kuřecí maso.

ale obecně lze říct, že to jde dát jako příloha téměř ke všemu (třeba s řízkem by to asi nebylo ono), může se z toho udělat i nákyp s ovocem, atd.

Tak snad bude chutnat
Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19989
11.1.07 17:55

jo a ještě jako studený salát, na způsob šopáku (rajčata, okurka, kapie + jakákoliv jiná zelenina, která tě napadne) osolit, přidat bylinky, kápnout trochu olivovýho oleje, kuskus (v poměru se zeleninou přibližně 1:1) a zalít jogurtem.
Je lepší, když ho necháš chvíli vychladit … v létě výborný studený oběd :-)
Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
11.1.07 18:05

My milujeme ovocny kus kus - nakrajim oloupane jablko, podusim v trose vody, pridam z mrazaku svestky nebo merunky, jak to prejde varem pridam kus kus, odstavim a nez nachytam holkam talirky je hotovo. Dam na talir, pridam trochu masla a posypu trochou kakaa (granka, ale to az byly holky vetsi) nebo jsem malinko pocukrvala, kdyz bylo ovoce hodne kysele…

Super rychlovka je povarit kousicky kruti sunky - staci jen prejit varem, pridat kus kus, nechat nabobtnat, pridat kousek masla a posypat syrem. Hotovo za dve minuty a je to dobre… Da se pridat i hrasek nebo jina zelenina, ale pak to trva dele…

Jo a kdyz mi zbyde vyvarova polevka a nemam uz nudle a specham, tak ji prevarim, pridam kousek masla, necham v ni nabobtat kus kus a posypu syrem. Opet se da pridat zelenina nebo maso. Je to hodne chutne rizoto bez ryze…

Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
602
11.1.07 23:29

Ahojky,

posílám odkaz na pár receptů.

Dobrou chuť a dobrou noc,

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
602
11.1.07 23:33

hmmm, tak ještě ten odkaz :-)))

http://www.apetitonline.cz/
(zadej „kuskus“ psáno dohromady do vyhledávání na webu)

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
12.1.07 06:55

tak holky, já nevím, ale já na kuskus zanevřela. Už dvakrát jsem ho koupila, rozdělala a smrděl jak stará skříň. PRostě ztuchlý, přitom čerstvý. Psala jsem výrobci, neb označení BIO a nekřesťanská cena by měla být záruka kvality, kór když to chcete dávat batoleti. Obhajoval se tím, že chyba je na straně prodávajícícho.
Neschovala jsem si paragony, ale pokud kuskus ještě někdy koupím, tak si paragon schovám. Nevím, jestli mám smůlu, nebo jestli to jde s kvalitou dolů… :?

Jinak býval fajn jako kuba. Osmahnutý houby, cibulka, koření a kuskus zamíchat. Mňamka…ale radši si koupím obyčejný vrtule, těstovina jako těstovina…nebo celozrný vrtule…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
253
14.1.07 21:49

Kus-kus

Děkuju za rady a recepty, určitě něco z toho zkusím. Sháněla jsem pro malýho ve zdravé výživě jáhly a neměli je, tak mi paní nabídla kus-kus že je to to samý jenom jinak upravený. Takže vidím že byla vedle jak ta jedle :lol: No mě se to hned nezdálo tak díky moc za rady a dobrou chuť M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49
10.2.07 17:50

kuskus

Kuskus mame moc radi a je to jedno s jidel, ktery delam, kdyz uz je lednicka temer prazdna. Do salatu se muze pridat cokoliv a vzdycky ma uspech. Ale posilam odkaz jeste na par vybornych receptu http://www.nadoma.cz/…ledavani.php?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
9.11.07 00:03

My máme taky kukus moc rádi, všelijak. Dobrý je s tuňákem a zeleninkou ;-). Na ten samý způsob děláme i pšeničný Bulgur......mňááám, super dobrota a zdravá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
107
24.7.14 08:20

Tchýně kuskus připravuje téměř každý druhý týden na x způsobu, ale já mu teda na chuť přijít nemůžu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama