Levak nebo pravak

450
1.5.07 20:18

Levak nebo pravak

Ahoj vsichni,

s tchyni vedeme spor o tom, zda se maji deti preucovat z levaku na pravaky. Ja jsem tvrdy zastance Ne (ostatne jsem taky levak :D ) a tchyne jeste tvrdsim zastancem Ano (pry je to dusledek nedostatecne pece maminky o dite). Rada by jsem vedela co si o tom myslite vy, ostatni maminky. Memu klucikovi budou tri roky a zda se, ze zatim uprednostnuje levou ruku, i kdyz myslim, ze se to asi jeste muze menit. Kazdopadne ma tchyne mu vzdy vse okamzite dava do prave a opravuje ho coz me dost vytaci. Dekuji za vsechny nazory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

andela
1.5.07 20:28

Ahoja,

jen co si matně vybavuju, tak to zda je levák či pravák snad ovlivňuje mozek. Dříve se leváctví předělávalo, ale dnes už to tak není, bo dospěli k názoru že je to nesprávné. A co kdyby si tchýni vzala k lékaři - pediatrovi ať jí to vysvětlí??? Myslím že ať jí sama řekneš cokoliv že to akceptovat nebude. Nehledě na to, že je asi sem tam krapet na hlavu, když řekne že je to nedůsledná péče matky když dítě nepředělá z leváka na praváka :twisted: .

Náš Jája je teda ještě malej, ale taky jsem bádala, jak poznám zda je levák či pravák, právě abych ho zbytečně nenutila držet lžíci a tužku v pravé ruce a on náhodou nebyl levák … na radu holek mu dám lžíci doprostřed talíře ať si vybere a tužku ho taky nechám držet jak si jí drží, jen trochu upravuju jak jí drží. A zatím využívá obě strany, i když v poslední době bych řekla že pravou využívá víc.

Zkus pohledat na netu jestli tam nebude „odborný článek“ :-) Ale holky určitě napíšou ještě něco víc :-))

A.

• Nahlásit
  • Citovat
Kac
5049
1.5.07 20:36

Ahoj,
taky jsem toho zastance, ze dite si to vybere samo, jetli pravou nebo levou ruku. A nepreucovat. A smala jsem se nad tim- levak nedostatecna pece matky:-)))) Dle me je to pekna hloupost.

Neporadim, ale muzu te svym nazorem jen podporit.
Kac+H

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
andela
1.5.07 20:39

mrkni sem :

http://www.babyonline.cz/…-pravak.html

tohle by mohlo být taky dobrý :wink: : http://cs.wikipedia.org/wiki/Lev%C3%A1k

tam jsou i pod článkem další odkazy, tož to pak dej přečíst tchýni :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
Smazaný anonym
1.5.07 20:39

já tedy nejsem znalec, ale co vím, tak přeučovaní leváci mívají potíže-známý-přeučený levák na praváka-začal koktat, jiný se začal počůrávat. Sice to jsou příklady z mého dětství, protože teď sč již naštěstí nepřeučuje, každopádně je však přřeučování zásah do přirozeného vývoje člověka. Takže kdyby se tchýně snažila přeučovat moje děti, už by tam ty děti nejezdily-je to drsné,ale já bych v tomto byla striktní.laura

• Citovat
  • Upravit
450
1.5.07 22:06

Dekuji vam moc za podporu i nazory,

ja jsem vyrustala v rodine, kde se taky nikdo nikoho nenutil do prave ruky a brala jsem to jako samozdrejmost, ze proste nekdo je levak jiny pravak a neni zadne postizeni byt levakem :x . Ale vzhledem k tomu, ze jak rekla Andela „co reknu akceptovat nebude“ a zadne argumenty nejsou dost dobre na to aby ji to presvedcilo protoze pravdepodobne rozumi vsemu :roll: , jsem uz zacinala byt skoro nejista jestli ten muj nazor opravdu neni trochu mimo 8O . Takze opravdu dekuju, clanky jsem vytiskla a pokusim se ji donutit aby si je precetla :) , ale pravdepodobne se dozvim, ze ty doktori jsou taky levaci a neumeji si ani zapnout knoflik u kalhot :lol:

Ale opravdu me stve, ze vlastne rika, ze moje mama se o me spatne starala, protoze ze me nechala udelat toho „levaka“ :twisted: to me opravdu urazi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3492
1.5.07 22:07

Ahoj,

já jsem levák a rozhodně se za to nestydím a už vůbec si nemyslím, že by se o mě mamka nestarala :lol: :roll: Promiň mi ten výraz, ale podle mě tchýně plácá nesmysly. U našeho malého ještě nevíme jestli bude levák nebo pravák, ale nechám to jen na něm a rozhodně ho nebudu přeučovat. Vůbec nevím proč bych to taky měla dělat :wink:

Andrea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2104
1.5.07 22:39

Někde jsem četla, že zda dítě preferuje levou nebo pravou ruku se dá poznat tak, že ho necháš postavit komín z kostek. Tou rukou kterou staví ta je pro něj dominantní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1762
1.5.07 23:04

Ahoj, já jsem taky levák. Klárce už jsou skoro čtyři a stále nevím. Víc používá levou, ale pak najednou vezme tužku do pravé a maluje pravou (oběma hrozně), je jasně nevyhraněná. Na logopedii říkali, že ji mám nechat, ale zkoušet nové věci (dát jí tenisovou raketu, atd.) a pozorovat, kterou ruku použije jako první. Uvidíme, levák by byl asi lepší, líp by se mi to všechno učilo.
Halka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
2.5.07 08:47

At rekne tchyne tve mamce do oci, ze te spatne vychovala:-)

a to teda me vzkazu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
468
2.5.07 09:38

urcite neprezcovat, lateralita je dana dominanci hemisfery v mozku. Preucovani muze mit negativni psychicky vliv na dite. Driv bylo levactvi socialnim negativem a preucovani se delalo pry hlavne z duvodu, aby si deti nerozmazavaly pri psani inkoust. No ten uz ted nastesti nahradila kulickova pera. Muj bratr je tez preuceny levak (tez se do toho vlozila babicka), nastesti to na nem nezanechalo zadne stopy. Presto jen pise pravou, vse ostatni dela levou (vybarvovani, krajeni nozem, sekani dreva,…).Urcite se nenech zviklat!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
TAPTINKA
2.5.07 10:01

levák x pravák ??

Ahoj,
tak já jsem levák - sestra (dvojče) pravák. Do školy jsem šla v r. 86, tenkrát tam byla starší učitelka, která byla proti přeučování. Že prý bych tím byla trochu poznamenaná, přeci jen dělat něco pravou rukou, když levá je na to šikovnější.. Dokonce jsem od první třídy měla nejlepší písmo ve třídě, byla jsem i na nástěnce :D Psát pravou = katastrofa. Jinak při jídle ani různých pracech nepřemýšlím kterou rukou co udělám, prostě tak automaticky - a mamina říká že to střídám :)

• Nahlásit
  • Citovat
629
2.5.07 13:37

Ahojky!

Tak že je Kuba levák pozoruju asi od 1/2 roku, prostě preferuje levou ruku. Nehodlám ho přeučovat, zkoušela jsem, co udělá když mu to dám do pravý. Přendá to do levý, vždycky. Maluje, jí, staví všechno levou. Takže spíš už zjišťuju jak na to. Jo a čůrá pravou - ale to je asi taky dobře, přece si tu levou neušpiní, když je na jídlo :D
HLAVNĚ ŽE JSOU DĚTI ZDRAVÝ!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
2.5.07 14:04

Ahojky, nevím jak v dnešní době se může někdo nad leváctvím vůbec pozastavovat. Nejstarší syn je narozen v roce 1987 a je jediný ze čtyř dětí levák, psal krásně, ruku nekroutil. Před nástupem do školy jsme byli v pedagodicko-psychol. poradně, kde leváctví potvrdili. Kdysi byly problémem nůžky, ale dnes mají leváci i nůžky, které kdysi nebyly. Vyhraněnost leváctví či praváctví se určuje opravdu až v předškolním věku. U větších dětí (po třetím roce a později) si to vyzkoušejte jednoduše: dítě stojí volně a vy mu něco podáváte, kterou rukou sáhne, ta je dominantní, staví kostky, kterou rukou dá poslední, zase dominantní, z novin se udělá dalekohled, na které oko přiloží, kopne do balónu-kterou nohou, kterou rukou hodí předmět. Je toho více (byla jsem vyšetření přítomna, tak to jsou mé poznatky). Psycholožka zapisuje, které strana je dominantnější a podle toho vyšetření vyhodnotí. Měla jsem kdysi knížku „Záhady leváctví a praváctví“ doporučuji, velice zajímavá. A koneckonců kolik slavných osobností bylo leváků......tady jsou jen Češi: * herci: Eliška Balzerová, Jiřina Bohdalová, Nela Boudová, Žaneta Fuchsová, Jan Hartl, Jiřina Jirásková, Tomáš Jirman, Naďa Konvalinková, Maroš Kramár (Slovák hrající i v českých filmech), Jiří Krampol, Tereza Pokorná, David Prachař, Vladimír Ráž, Martin Stropnický, Petr Štěpánek, Lenka Termerová, Marta Vančurová, Tatiana Vilhelmová, Stella Zázvorková,

• zpěváci: Robert Kodym (Lucie, Wanastowy Vjeci), Jiří Weisser (Rangers), Sámer Issa, Tomáš Savka, Šárka Vaňková
  • moderátoři: Pavel Poulíček, Martin Preiss
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
2.5.07 14:05
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu