Má otec psychický problém?

Anonymní
13.8.21 13:34

Má otec psychický problém?

Anebo je to jen povaha? řeknu příklad. Slavíme třeba narozeniny, grilování, naprostá pohoda, rodina je pohromadě, skvělá atmosféra, mám z toho radost a super náladu i dlouho po tom. A pak táta třeba z ničeho nic pošle sms, že jsem na oslavě řekla tohle a tohle tímhle tónem, který si naprosto nepřeje a že se neumím chovat a příště ať si rozmyslím, jestli přijedu. Já pak půl dne přemýšlím, co jsem řekla špatně a jsem z toho mimo.
jako wtf?? a to není jednou, to je od dětství. Všechno bylo super a najednou bum, tatínkovi se něco nelíbilo a konec. vždycky mě tímhle přivedl k pláči, protože nebyla žádná diskuze, jen sáhodlouhé řeči, co jsem udělala (nebo jiný člen rodiny) špatně. Podobné je to s jeho partnerkou, se kterou je x měsíců v pohodě, pak se nepohodnou (většinou je to kvůli tomu, co ona řekla, že ho nechápe údajně anebo se mu nechce přizpůsobit), tak si ji zablokuje, ona mi pak volá, brečí..no prostě šílený. Čím jsem starší tak si myslím, že to je snad nějaká psychická porucha..,jinak si rozumíme naprosto skvěle, ale toto je někdy opravdu neúnosné, protože jsem v neustálém stresu, co je špatně…a tak to bylo vlastně vždycky..

prosím anonym, citlivé téma.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2148
13.8.21 13:39
@Anonymní píše:
Anebo je to jen povaha? řeknu příklad. Slavíme třeba narozeniny, grilování, naprostá pohoda, rodina je pohromadě, skvělá atmosféra, mám z toho radost a super náladu i dlouho po tom. A pak táta třeba z ničeho nic pošle sms, že jsem na oslavě řekla tohle a tohle tímhle tónem, který si naprosto nepřeje a že se neumím chovat a příště ať si rozmyslím, jestli přijedu. Já pak půl dne přemýšlím, co jsem řekla špatně a jsem z toho mimo.
jako wtf?? a to není jednou, to je od dětství. Všechno bylo super a najednou bum, tatínkovi se něco nelíbilo a konec. vždycky mě tímhle přivedl k pláči, protože nebyla žádná diskuze, jen sáhodlouhé řeči, co jsem udělala (nebo jiný člen rodiny) špatně. Podobné je to s jeho partnerkou, se kterou je x měsíců v pohodě, pak se nepohodnou (většinou je to kvůli tomu, co ona řekla, že ho nechápe údajně anebo se mu nechce přizpůsobit), tak si ji zablokuje, ona mi pak volá, brečí..no prostě šílený. Čím jsem starší tak si myslím, že to je snad nějaká psychická porucha..,jinak si rozumíme naprosto skvěle, ale toto je někdy opravdu neúnosné, protože jsem v neustálém stresu, co je špatně…a tak to bylo vlastně vždycky..prosím anonym, citlivé téma.

Otec je magor. Při kazdem jeho výstřelu tohoto typu bych ho setřela tak, že by si tohle otravovani brzy rozmyslel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6730
13.8.21 13:44
@Anonymní píše:
jako wtf?? a to není jednou, to je od dětství. Všechno bylo super a najednou bum, tatínkovi se něco nelíbilo a konec. vždycky mě tímhle přivedl k pláči, protože nebyla žádná diskuze, jen sáhodlouhé řeči, co jsem udělala (nebo jiný člen rodiny) špatně. Podobné je to s jeho partnerkou, se kterou je x měsíců v pohodě, pak se nepohodnou (většinou je to kvůli tomu, co ona řekla, že ho nechápe údajně anebo se mu nechce přizpůsobit), tak si ji zablokuje, ona mi pak volá, brečí..no prostě šílený. Čím jsem starší tak si myslím, že to je snad nějaká psychická porucha..,jinak si rozumíme naprosto skvěle, ale toto je někdy opravdu neúnosné, protože jsem v neustálém stresu, co je špatně…a tak to bylo vlastně vždycky..prosím anonym, citlivé téma.

Odpoveď:
OK. Jinak to neumím. Už nikdy nepřijdu a přeji ti pevné zdraví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13.8.21 13:50

Má problém v komunikaci, to je celé. Je ideálním adeptem do psychoterapie, ale musí chtít. V tomto případě si myslím, že to nemá smysl ani zkoušet. Moje matka je něco podobného. Drží pusu, a pak za dva dny pošle sms a lá psycho výlev, co je vše špatně. Pomáhá jediné…pracovat na sobě a na svém sebevědomí. Pak totiž budeš schopná nad tím mávnout rukou a žít si dle svého bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. A zvládneš i nutné návštěvy a setkání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1615
13.8.21 14:02
@Kazimíra Olejovka píše:
Má problém v komunikaci, to je celé. Je ideálním adeptem do psychoterapie, ale musí chtít. V tomto případě si myslím, že to nemá smysl ani zkoušet. Moje matka je něco podobného. Drží pusu, a pak za dva dny pošle sms a lá psycho výlev, co je vše špatně. Pomáhá jediné…pracovat na sobě a na svém sebevědomí. Pak totiž budeš schopná nad tím mávnout rukou a žít si dle svého bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. A zvládneš i nutné návštěvy a setkání.

Já měla nějakou dobu takového přítele. Při rozlučce pusa a jak se těší na příště a za 2 dny tak strašná SMS, že bych asi měla skočit ze skály. Chvíli jsem se snažila nějak pochopit jeho nálady a nenálady, pak se mi rozsvítilo, že je to magor (ostatně pobyl si před naším seznámením i na klinice, čímž se mi samozřejmě nepochlubil) a kopla jsem ho do zadku. S rodinou to tak nejde, ale doporučuje se stýkat se co nejmíň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8363
13.8.21 14:09

Jojo, neco jako mi extchani. Jeden z benefitu rozvodu bylo to, ze uz se s nima nemusim rozcilovat. Total marnej boj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18081
13.8.21 14:32

Není to porucha ve smyslů úzkostné či depresivní poruchy. Je to nějaký povahový rys, který čím bude starší klidně můžeš přerůst do nějako osobnostní poruchy.

Úzkostné stavy a pocity viny to nejspíš probouzí v tobě, je to nějaký způsob jak si nad tebou držet kontrolu.

Pokud sám nemá náhled, jak lidem okolo sebe ubližuje, tak mu žádná psychoterapie nepomůže.

Bohužel klíčové je učit se vlastní psychické odolnosti, aby sis nenechala ubližovat a proti podobnému chování se vymezovala.

Chyba je na jeho straně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33986
13.8.21 14:34
@Uslava píše:
Odpoveď:
OK. Jinak to neumím. Už nikdy nepřijdu a přeji ti pevné zdraví.

Bože, proč se někdo obtěžuje takovou „radou“? :zed: :zed: :zed: :zed:
Je to její otec. Jistěže ho kvůli takocé věci neodstřihne.

K čemu jsou tyhle emimino rady „odstřihni ho“, „rozvedla bych se“…Aby si člověk ulevil?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27154
13.8.21 14:37
@Anonymní píše:

Tak tohle mám za sebou… můj otčím je magor. Nebudu se tady rozvášňovat, ale chyba je v něm - ty si tohle vůůůůbec nepřipouštěj. Už nejsi malá holka, postav se mu. Nebude se mu to líbit, ale budeš mít klid. Musí tě začít respektovat jako dospělou osobu - můj otec to nedal, ale já mám svatý klid a pokoj. Nedalo se s ním už vůbec mluvit. Co slovo nebo můj jakýkoli čin, to byl problém. Tak jsem se mu párkrát postavila a řekla i svůj názor… a mám klid.

Moje rada zní - přestaň být ustrašené děcko a řekni mu, že jsi dospělá a jsi jaká jsi, a jestli s tím má problém tak je to jen JEHO problém a ty nejsi povinna se chovat tak jak on vyžaduje. Jsi dospělá a jsi nějaká.. tak buď tě tak přijme nebo ne, ale že se před ním nemíníš přetvařovat či si dávat v rodinném kruhu pozor na pusu aby se jemu náááhodou něco neznelíbilo.
A klidně mu řekni, že tobě se zase nelíbí jak ti pak píše SMSky a poučuje tě o tónu hlasu a o tom co bude nebo nebude trpět.

Hodně štěstí… já jsem konečně spokojená a šťastná, že můžu být tím kým jsem a nemusím se přetvařovat a dávat si pozor na všechno co řeknu nebo jak se zachovám. Přeji ti tutéž svobodu. Musíš si ji ale vybojovat. Věř mi, bude to s ním, s postupem věku horší…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3335
13.8.21 15:10
@Anonymní píše:

Tak ja nevim, proč otci hned přisuzovat poruchu. Každý jsme nějaký. Měli byste spolu možná víc mluvit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13.8.21 15:14
@Bábrdl píše:
Bože, proč se někdo obtěžuje takovou „radou“? :zed: :zed: :zed: :zed:
Je to její otec. Jistěže ho kvůli takocé věci neodstřihne.K čemu jsou tyhle emimino rady „odstřihni ho“, „rozvedla bych se“…Aby si člověk ulevil?

Přesně proto píšu, že musí člověk pracovat sám na sobě. Já otce agresora a alkoholika odstřihla, když udělal scénu před mým malým synem, kdy házel nože a řval. Už nikdy, řekla jsem si. Jenže tím pádem jsem nevídala ani zbytek rodiny, který jsem milovala, resp. vídala je velmi omezeně, protože žili ve stejném domě. Dopadlo to tak, že já se sice v klidu dávala dohromady, ale zbytek rodiny zemřel a ten čas už nikdo nevrátí. Otec se nezměnil, neomluvil, nic nevysvětlil, nepracoval na sobě. Neměl zájem. Našel si jinou ženu a ta mu dala nůž na krk. Navštívil psychiatra a postupně se náš vztah stabilizoval a teď je tím nejlepším dědečkem pro mé děti. Odstřihnout toho člověka úplně ze života nejde, je naší součástí, nějak nás poznamenal…a zdravý člověk se nehroutí po pár negativních slovech. Není to řešení. Problém je v nás, v našem nízkém sebevědomí - které může být důsledkem takového chování ze strany druhé osoby. Nikdy by mě nenapadlo, že se svým otcem budu schopna komunikovat bez strachu a přehnaných emocí. Samozřejmě každý případ nemá šťastný konec, ale odstřihnout někoho je jen útěk od problému. On zřejmě problém necítí, nevnímá, že je něco špatně. To víme my. My druhé nezměníme, ale můžeme posílit sebe, abychom takové situace zvládli. Jistě je nebudeme vyhledávat často, ale určitě se neubráníme rodinné oslavě apod. A naše získané kompetence se budou hodit nejen ve vztahu k negativní osobě, ale obecně v dalším životě, kdy budeme čelit různým nástrahám a překážkám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10811
13.8.21 15:24

Tatinek se nudi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2936
13.8.21 15:27

Mně to zní jako narcis. Omezila bych kontakt na nutné minimum/tedy pokud tě to opravdu trápí a nejsi splachovací.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33986
13.8.21 15:30
@Anonymní píše:

Mám takovou tetu. Je to přesně jak popisuješ. Všechno je v pohodě, jenom ona si uloží do hlavy nějaký okamžik, pak nad ní zřejmě přemýšlí, samovytočí se a píše takové sms. :zed:

U chapů to bývá ještě horší, ti si v hlavě vytvoří šílenou konstrukci a jsou schopní se kvůli tomu přestat bavit i s rodinou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.21 15:40
@Anonymní píše:

Jsem na tom velmi podobně. Můj táta je cholerik a nevím co ještě. Všechno by mělo jít podle něj. Nesnese jakýkoli odpor. Jiný názor nic. Mamka se přizpůsobila. Ale je v podstatě celý život nešťastná. Já to přestala řešit. Dnes jsem tam po dlouhé době byla. Už po deseti minutách jsem mu řekla, ať nestresuje, že jinak jedu domů. Vydržel asi dvě hodiny. Pak už zase bylo všechno špatně. Co řekl můj syn, co bratr, že pes skáče, štěká ( asi by měl mňoukat podle něj), že už chceme jet domů, prostě samé maličkosti, ale pořád. Pak se urazil, když jsme se zvedli, že jedeme. Pronesl něco o tom jak na něj kašlem a odjeli jsme.
Radu mám jen jednu. Neřešit a nepřipouštět si to. Mě to trvalo do mých 40ti let. Teď už si zanadávám, ale neřeším. S mamkou jsem se o tom snažila mluvit, ačkoli nadává, tak jakmile se pustím do kritiky já, tak ho brání.
Od mala mě kritizuje. Pocit, že nejsem dost dobrá se bohužel podepsal na mé psychice a na mých vztazích. Neschopnost ozvat se mě drží do teď. Ale pracuju na tom.
Zkus se s tím netrápit. Nemá to smysl. On má svůj život a ty svůj.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat