Mám s obavami jít do rozvodu?

27.5.17 08:08

Mám s obavami jít do rozvodu?

Dobrý den. Obracím se na Vás s žádostí o radu, zkušenost. Jsme manželé 9 let, máme dvě děti (4 roky-školka a 6 let-budoucí prvňáček). Už od jejich narození máme s manželem různá období, kdy je všechno v pohodě a pak jsou to dny, kdy je atmosféra hodně divoká. V posledních měsících se stále hádáme (většinou objektivně z manželovy iniciativy). Manžel má náročné zaměstnání, chodí domů pozdě, chápu, chce mít doma klid. Většinou tedy zakotví s tabletem, má večeři, když chce, začne komunikovat, ale jak je popudlivý a vystresovaný, většinou rozhovor skončí hádkou a obviňováním mně, že ho stresuju já, že z života nic nemá a ničím ho. Cokoli udělám a řeknu, dělám proti němu. Myslím, že je to taková forma stihomamu + nějaké maniodepresivní sklony. Psychologa by potřeboval, ale odmítá. Je snazší vše negativní, co se stane, hodit na manželku. Jdu žehlit - špatně, nemám doma majolku - špatně, jenom něco poznamenám, co se mu nezdá -špatně. Hned vybuchne a křičí, a to klidně před dětmi, které už si toho dost všímají. Taky si stěžuje, že mu schovávám a uklízím věci a právě naposledy jsme něco nemohli najít. Po ranní romantické chvilce (k tomu ještě někdy ve shodě dospějeme), mě seřval cestou do práce, vyhrožoval, abych na noc odešla pryč, aby si doma sbalil věci (což jsem raději udělala, aby nekřičel před dětmi), ráno odvedl děti do školky a odešel. Oznámil mi, že na víkend si bere děti a vrátí mi je v neděli. Souhlasila jsem, aby nebylo dusno, budou u tchyně. Jinak nechce komunikovat a píše mi jen rozkazovací sms případně sprosté. Motá do toho i mou rodinu, se kterou se teď nepohodl. Vím, že toto směřuje k rozvodu, ale… Bojím se, protože to máme komplikované s majetkem, peníze vydělává opravdu velké (já pracuju za asi průměrnou mzdu), bydlíme v bytě a právě dokončujeme RD, kam jsme se těšili, vše je zatížené velkou hypotékou, on se chce prozatím odstěhovat do mého „předvztahového“ bytu, který má pronajatý nájemce (dát mu výpověď, znamená přijít o část příjmů). Do toho děti, milují nás, malý je na mě hodně fixovaný, nechápal, že jsem v noci nebyla v posteli, když tam za mnou šel. Bojím se, že je začne popouzet proti mně (umí být dost manipulativní). A v minulosti vyhrožoval, že mi děti sebere. To bych asi nepřežila. Přitom vždycky pracoval a děti si „užíval“ jen o víkendech. Beztak by se starala tchyně. Nevím, jak na něj. Já bych ráda manželství kvůli dětem slepila, protože ve hře je příliš mnoho (především děti, ten RD navíc je rodinné dědictví, které by mě takto asi nutil prodat). A v neposlední řadě - jeho „nelogické“ jednání - on je schopný mě večer bezmezně milovat a ráno opouštět? Ve „světlých“ chvilkách přizná, jak je rád, že má mě, že jsem pro něj normální holka, že mu voním, máme spolu jedinečné zážitky (občas si je připomene, ale teď převládá to negativní)… a pak takovéto zkraty. Zkuste poradit, co byste dělaly na mém místě. Mám se bát, že je toto definitivní konec (dosud se vždycky nechal ukecat, teď je to opravdu drsné), mám se dál snažit? Protože nechci zahodit to hezké, co bylo, nechci to udělat dětem a našim snům. Tuším, že bych se měla nadechnout a už to nechtít. Já se ale šíleně bojím následků, jak vyřešíme hypotéku, jak budeme bydlet, prodáme dům mé rodiny, který všichni milujeme, jestli nastane bitva o děti. Má je rád, oni jeho, samozřejmě bych mu je nechtěla upírat, ale třeba střídavky bych se opravdu obávala. První třída na krku, malý je opravdu závisláček, oba jsou hodně citliví. A taky se obávám, že by je začal zpracovávat proti mně, jeho rodina mě zrovna nemusí. Taky má postavení, díky kterému by si uměl najít cestu, jak se mnou třeba u soudu zamést. Na 99% v tom není jiná žena, to jsem si jistá. A do toho jsou prostě chvíle, kdy máme stále spoustu společného, kdy se spolu zasmějeme, kdy mi řekne, že je rád, že má zrovna mě. Děkuju moc. A nezlobte se, že vkládám anonym a ještě tak dlouhý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1806
27.5.17 08:21

Sanca ze zmeni robotu je asi 0, ze? Z toho co pises je problem asi hlavne stres z prace. Na tebe si ho len vybija. Pokial neodstranite zdroj problemu nikam sa nepohnete… Takychto rodin ako vy mam v poslednej dobe okolo strasne vela :( Zacyklili sa do hypotek, zarabania penazi a vobec nevidia ze im unika zivot cez prsty. Naco niekto zaraba kopec penazi ked si ich nema kedy uzit a doma to cele stoji zaprd?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
pohledmuze
27.5.17 08:28
@rodinka4 píše:
Sanca ze zmeni robotu je asi 0, ze? Z toho co pises je problem asi hlavne stres z prace. Na tebe si ho len vybija. Pokial neodstranite zdroj problemu nikam sa nepohnete… Takychto rodin ako vy mam v poslednej dobe okolo strasne vela :( Zacyklili sa do hypotek, zarabania penazi a vobec nevidia ze im unika zivot cez prsty. Naco niekto zaraba kopec penazi ked si ich nema kedy uzit a doma to cele stoji zaprd?

Problem nebude stres z prace, ale jeho osobnost. :roll:

• Citovat
  • Upravit
35461
27.5.17 08:30

:hug: Těžké. Pokud má i normální chvilky, řekla bych mu narovinu, že jeho chování nedávám a že chci, abychom spolu začali navštěvovat poradnu, psychologa. Možná mu úplně nedochází, že svým chováním může přijít o rodinu. Ty se oprosti od toho, že vydělává peníze, ty tu budou a my nebudem, zkažený život tobě ani dětem nikdo nevrátí.
:kytka: Držím palce, dokud ve vzahu je i to hezké, je vždycky šance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
27.5.17 08:31
@pohledmuze píše:

tak tak, stresem z práce nelze omlouvat veškerý magorizmus

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1806
27.5.17 08:33

@pohledmuze nemyslim. Vysoke pracovne tempo, tlak aky teraz je od zamestnavatelov a honba za peniazmi dokaze ludi velmi zmenit a ani to sami netusia. Pritom to vobec nemusi byt zly clovek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
27.5.17 08:36

@rodinka4 řekla bych, že ten rozdíl je v tom, že ti normální, i pokud se vlivem stresu atd začnou chovat jinak, jsou si toho alespoň do určité míry vědomi a reagují na okolí, ti, kteří mají narušenou osobnost, si jedou svou zcela nezávisle na tom, jak tím své okolí poškozují

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2918
27.5.17 08:37

@jaknaživot Pokud se nebude snažit i on a bude se stále k tobě takto chovat, tak ty se můžeš snažit jak chceš, ale žádný kloudný výsledek z toho nebude. Vztah musí budovat oba. Nevím, co by na něj mohlo mít nějaký vliv, aby se takto nechoval. Co třeba poradna, aby si vyslechl pohled nezaujatého člověka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1806
27.5.17 08:43

@Tiger-lily nazyvat ho magorom je pre mna cez. Stretla som sa s tym ako sa takto clovek zmenil a nedokazal alebo nechcel (neviem to posudit) to ovplyvnit. Tam to bola kombinacia prace + obrovsky strach o deti. Mal panicjy strach len ked zistil ze sa nachadzaju v oblasti kde dieta moze dostat kliesta. Nakoniec to skoncilo skokom z okna, nastastie prezil, nasledky si bude niest cely zivot. O rodine ani nehovorim… Tych to poznacilo snad viac ako jeho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
27.5.17 08:45

@rodinka4 nenazývám tohoto konkrétního magorem, nevím, co je zač. Ale rozhodně je na místě to začít řešit s odborníkem, protože sami to evidentně nezvládají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1806
27.5.17 08:50

@Tiger-lily s tym suhlasim. Aj ked si myslim ze odbornik je k nicomu ak on nebude chciet zdroj problemu odstranit. Psycholog mu pomoze problem pomenovat, ale zmenit to musi on. Zakladatelka nic nezmoze ak on nepochopi kde je chyba, alebo pochopi ale neurobi s tym nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11361
27.5.17 09:27

Nevzdávejte to - to je krize, která se dá zvládnout.

Začněte do poradny nebo k psychologovi chodit sama - pro sebe, abyste měla čas srovnat si to co se vám honí hlavou, co prožíváte, co cítíte. Podat rozvodové papíry můžete vždycky, ale chce to přesně vědět co a jak. A hlavně je to krok, který přilije oleje do ohně, rozhodně nezlepší situaci.

Zároveň pokud s pomocí psychologa (hlasuju spíš za muže) půjde vcelku snadno najít takový způsob komunikace s vaším mužem, abyste si od něj nenechala ubližovat a zároveň se nedostávala do sterotypních, nikam nevedoucích hádek. A jen tím, že vy budete v tomhle fungovat jinak, bude muset i on začít měnit přístup, protože mu prostě dosavadní hra přestane fungovat.

Krize jsou v dlouhodobém partnerství zcela přirozené a vlastně dříve či později musí přijí. Když to hned nezahodíte a nepůjdete hledat něco jiného, tak pokud tu krizi oba zvládnete, tak nastane nový, zajímavější level soužití. Pravda - nakonec vyústí do další krize - ale to je prostě přirozený koloběh celoživotního vztahu.

Pro začátek doporučuju tuhle knihu https://www.kosmas.cz/…-lide-hraji/

tady je dokonce ke stažení http://www41.zippyshare.com/…0q/file.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25486
27.5.17 09:36
@pohledmuze píše:

přesně tak, on už jinej nebude…

zakladateko ty se rozhodni zda ti za to stojí takhle žít nebo ne, z toho co píšeš tak ne…tak se neboj a řízni do toho, já vím že je to těžké prožívám v podstatě něco podobného a plácám se v tom dva roky, ale už prostě ne… drž se :hug:

@Ou to je všechno hezký, ale na to zachránit vztah jaksi musí být dva..tady to vypadá, že je na to zakladatelka sama stejně jako já…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
708
27.5.17 09:39

Pokud si jediná kdo se snaží a slepuje manželství, tak je to stejně k ničemu :nevim: už bych se nesnažila a chtěla bych vidět nějakou snahu od něj..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25486
27.5.17 09:40
@Tiger-lily píše:
@rodinka4 řekla bych, že ten rozdíl je v tom, že ti normální, i pokud se vlivem stresu atd začnou chovat jinak, jsou si toho alespoň do určité míry vědomi a reagují na okolí, ti, kteří mají narušenou osobnost, si jedou svou zcela nezávisle na tom, jak tím své okolí poškozují

přesně oni jsou si jisti, že jejich chování je správné a blbý jsou všichni vokolo :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama