Máma je nemocná - barettův jícen

9.4.21 02:00

Máma je nemocná.

Zdravíčko. Včera byla mamka na kontrole. Má barettův jícen. Bohužel, se to nezlepšilo, ale naopak zhoršilo. Prášky brala poctivě 2× (což je prý velká dávka).

Pořád mi hraje v hlavě věta, co ji řekl primář.: ”Je dobře, že jste se nenechala paní doktorkou odbýt.„ Mamka mu totiž popisovala, jak ji její doktorka neléčila.

Nevím jak na vás, ale tohle na mě působí jako „Ještě se s tím dá něco dělat, ale musime hned.“

Na další testy jde za dva týdny, což je celkem fofr, protože normálně se chodí po měsíci. Vím, že přemýšlet nad tím nejhorším možným scénářem nemá smysl, protože mě to na nic nepřipraví a obere mě to jenom o dny, kdy mužů být v „pohodě.“

Taky bude muset přestat kouřit a nevím jak jin s tím pomoc. Vím, že musí chtít sama, ale mamka fakt moc chce, takže věřím, že to bude boj (co ale v dnešní dobe boj neni, ze?) Jen nevim, jak byt napomocna. Je mi 16 a nikdy jsem neměla kvůli astma cigaretu v puse… Takže nemam ani „vlastni zkušenost“

Zajímalo by mě jak to působí na vás… Nebo.. Asi nevím. Potřebovala jsem to někde vypustit do éteru a protože nechci rušit kamarádky, tak to píšu sem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1608
9.4.21 04:02

Je mi to líto. Ale věz, že medicína je hodně dopředu a dokáže toho hodně.
Musíš být i ty silná kvůli mamce.

Spíš ta věta na mě působí jako že lékařka nedokázala určit správně diagnózu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14621
9.4.21 06:40

Chapu, ze te to vystrasilo, ale pokud mama bude dodrzovat pokyny lekaru, nauci se predchazet potizim.
Jestli te hned napadla rakovina, tak vyckejte az na vysledky vysetreni. Pravdepodobnost neni vysoka.
Neboj, to zvladnete :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36708
9.4.21 07:11

Vždyť to není žádná hrůza. Poměrně frekventované onemocnění lidí ve věku našich rodičů. Bude se muset začít o sebe starat, no… ale vesměs se všechna režimová opatření u této nemoci shodují se zdravým životním stylem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31047
9.4.21 12:37

S manželem máme onemocnění jícnu oba. Není nám ještě 40 a hodláme tu pobýt :lol: Přestala jsem kouřit, už je to spoustu let. Změnila jsem stravování taky už dávno. A manžela jsem takybezbolestně a, nenápadně naučila jíst zdravě :mrgreen:
Kouřit musí maminka přestat silou vůle. S tím jí nikdo nepomůže.
Diagnózu nemá nijak strašlivou.
Co užívá za léky? Omeprazol? 2 tablety?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 13:05
@Fiducia píše:
S manželem máme onemocnění jícnu oba. Není nám ještě 40 a hodláme tu pobýt :lol: Přestala jsem kouřit, už je to spoustu let. Změnila jsem stravování taky už dávno. A manžela jsem takybezbolestně a, nenápadně naučila jíst zdravě :mrgreen:

Ano. Omeprazol a Pancreolan - nevím dávkování. Mamka ty cigarety stahuje. Jinak, našla jste na internetu nějaké recepty? My v tom už s mamkou ležíme od rána a zatím jsme nic moc nenašly. Hlavně na každém webu se píše něco jinýho a člověk pak neví jak to je. :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
31047
9.4.21 13:25
@Anonymní píše:
Ano. Omeprazol a Pancreolan - nevím dávkování. Mamka ty cigarety stahuje. Jinak, našla jste na internetu nějaké recepty? My v tom už s mamkou ležíme od rána a zatím jsme nic moc nenašly. Hlavně na každém webu se píše něco jinýho a člověk pak neví jak to je. :roll:

To fakt není tragédie. Omeprazol se může brát dlouhodobě, můžou ho děti od 1 roku, těhotné ženy a Pancreolan je, pokud se nepletu, volně prodejný. Žádný léky na rakovinu, nebo tak.
Já bych to tak neprožívala ;) Než vyhledávat konkrétní recepty, tak prostě zařadit vyváženou stravu. Ne tučný, ne smažený, problém bývá bílá mouka, kynutá těsta, pomerančová šťáva. Chce to vysledovat, co vadí, to vyřadit. Obecně to je alkohol, cigarety, kafe, stres. Jíst se má v klidu, menší porce vícekrát denně. Dostatek zeleniny, bílkovin, vody. To bychom měli dodržovat všichni :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
282
9.4.21 13:33

Co se týče věty, co řekl primář - určitě tím myslel to, že Barretuv jícen je prekanceroza, tzn změna, která když se nebude řešit, do budoucna hrozí vznik nádoru jícnu. Ještě tam nejspíše není, ale když se jícen nevyléčí, tak to může skončit nádorem jícnu. Proto ta agresivní léčba, časté sledování, a proto je dobře, že maminka se nenechala odbít. S kouřením musí přestat, nádor jicnu NECHCE!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28656
9.4.21 15:45
@Fiducia píše:

Já beru podobné léky roky. A Pankreolan je dokonce jen tak bez receptu, kupují si to lidé, kteří mají problém se žaludkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
11.4.21 16:16

No a co laparoskopicky opravit zaklopku mezi zaludkem a jicnem pokud je pricinou vracejici se obsah zaludku do jicnu Tento zakrok delaji dost bezne Jedinou nevyhodou pry je ze clovek pak uz nemuze zvracet

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.4.21 17:22
@Brit123 píše:
No a co laparoskopicky opravit zaklopku mezi zaludkem a jicnem pokud je pricinou vracejici se obsah zaludku do jicnu Tento zakrok delaji dost bezne Jedinou nevyhodou pry je ze clovek pak uz nemuze zvracet

Mamka přechodila zánět jícnu a od malička trpěla vracením jídla.

• Citovat
  • Nahlásit
44
11.4.21 19:28

Tak at se zepta sveho lekare na moznost operace Vim ze tyto zakroky delaji na napr v Palas Atheny v Praze Klidne si tam zavolejte nejspis asi na gastro a objednejte se na konzultaci a s sebou si vezmete vsechny vysledky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
11.4.21 19:40

Jeste mrkni na diskuzi na doktorka.cz tema reflux jicnu na zkusenosti Lumira Mel diagnostikovany Baretuv jicen bxl na operaci v Palas Athene a jicen se mu zhojil :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat