Matematika prof. Hejneho

238
18.2.16 07:52

matematika prof. Hejneho

Syn po prazdninach nastupuje do 1. třídy a mame se rozhodnout, jestli chceme klasickou matematiku nebo prof. Hejneho.
Na naší ZŠ se zatím učí do 3. třídy.
Mám obavu, jestli pak s přechodem nemají děti problém.
Máte zkušenosti? Jak byste se rozhodly? Díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15068
18.2.16 08:03

Já bych asi do Hejného šla, je to zábavnější, logičtější, do dětí to lépe vklouzne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
115
18.2.16 08:47

Já mám prvňáčka a tímto stylem se matematiku učí a mohu jen doporučit. zatím ok. a i já nad tím musím přemýšlet, než něco vypočítám, myslím, že to děti učí i přemýšlet, nejen počítat :) jsem se malinko do toho zamotala, ale snad si to přeberete :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3012
18.2.16 09:18

@alpana
hehe, počkej až bude ve 2. třídě - teď jsme s manželem počítali jeden příklad pro kamarádčinu dceru a to teda i manžel, který vystudoval ČVUT, musel pár minut přemýšlet. Mmch dcerka to měla jako jediná ze třídy správně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
273
18.2.16 09:25

Adam se Hejného učí už druhým rokem. Bojujeme s tím spíš my, rodiče ;-) Musíme se vzdát toho, jak jsme se učili my a nechat volný průběh tomu, aby si dítě k výsledku došlo samo. Já když poprvé viděla učebnice, tak jsem siříkala, že kdybych se já takhle učila matematiku, možná bych pochopila, o čem v hodnách pořád mluví :-)Matematika Hejného učí děti přemýšlet, spolupracovat a dost často k výsledku musí dojít samy. Takže jak píše @alpana, děti se učí přemýšlet. Občas je to boj, musíme dohledávat na netu, jak na to, ale dá se to zvládnout :-) Navíc u nás ve škole i přádají semináře pro rodiče :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2674
18.2.16 09:25

Syn jí měl 1,5 roku, na škole s tím ten rok začínali, takže učitelka neměla s tímto vůbec zkušenosti. Celkově to bylo nové, jejich škola patřila mezi pilotní. Pokud by se učila hrou, tak jak je popsáno na jejich stránkách, tak by to asi šlo, ale pokud to učitelka učila „jen“ z lavice, tak to bylo dost náročné na pochopení, někteří rodiče si kupovali příručku pro učitele, aby jsme byli schopni pomoct s doučením, s úkolem. Většinou jsme řešili úkoly po telefonu s ostatními rodiči, děti naprosto netušily co mají udělat (většina dětí z této pilotní třídy). Po 1,5 roce syn přestupoval na jinou školu (ne kvůli matematice :oops: ), ale měl velký problém s tím chytit se na klasickou krtečkovskou matematiku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1348
18.2.16 09:28

Určitě si vyberte prof. Hejného. Pochopí - nebo spíš odvodí - si celou matiku i děti, které zase jako nejsou úplně do matematiky zapálení. Ono je to opravdu o tom rozvíjet logické myšlení, aby si děti na všechno přišly samy. A to i na chyby. Tím si to i lépe zapamatují. A jak říká sám pan profesor, tak jediné co museli dětem říct, bylo kolik je π. Zbytek si vyzkoumali sami. Ale samozřejmě je to hodně o učiteli, aby opravdu věděl jak k tomu přistoupit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
115
22.2.16 10:11

@Modesta Je pravda, že já jako matematicky nenadaný člověk má problémy i v 1. třídě, mám radost, že to posouvá i mě :potlesk: jinak věřím, že to nebude jednoduchá cesta, ale o to výživnější… :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
23.2.16 22:30

Chce to pořídit si učebnici pro učitele, abyste mohli pomoct s domácími úkoly. Zábavnější matika to je, ale je prostě jiná. Víc dělaná pro život.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3012
24.2.16 12:05

@Drovers
no pokud si musí rodič dokupovat učebnici pro učitele, aby mohl pomáhat s domácími úkoly, tak je učebnice pro žáky na nic. Nehledě na to, že podle mě by se měl nejprve snažit dělat úkol žák a pak až rodič. Ale když ani dospělý nezvládne bez této pomůcky dělat úkoly, jak to potom může dát chuděra prvňák nebo druhák?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19297
24.2.16 14:10

@Modesta protože rodič není u toho, když to ten učitel vysvětluje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3012
24.2.16 15:39

@vokishka

je pravda, že teda dítě ještě v tomhle věku nemám, ale pochybuju, že si dítě bude pamatovat to, jak má dělat domácí úkol z jednoho předmětu. Chci říct, že např. pokud jsou ve dvou příkladech stejně vybarvená kolečka, tak dovtípit se, že mají být v obou příkladech použita stejná čísla, pokud člověk nemá žádnou další nápovědu… učebnici jako takovou jsem neviděla, jen mi z ní kamarádka poslala ofocené stránky příkladů, které nemohla rozluštit.

V zadání je napsané akorát „vyřešte příklady“ a pod tím příklad, který má nekonečně mnoho řešení, pokud se člověk soustředí na počítání (něco ve smyslu x + 5 + y = z). Pokud se soustředí na barvičky, tak ano, příklady mají jedno řešení. Ale vzhledem k tomu, že z celé třídy to měl správně pouze jeden žák, díky tomu, že mě to napadlo, tak je něco špatně. Nehaním metodu jako takovou, ale nelíbí se mi způsob, jakým je to napsané.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19297
24.2.16 15:51

@Modesta já taky neříkám, že se mi ta metoda líbí. Brala bych ji jen jako doplněk „normální“ matematiky. Ale pokud bych měla dítě, které by se učilo podle Hejného, tak bych si tu knihu pro učitele koupila. Na to jsem reagovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3012
24.2.16 16:56

@vokishka

aha tak to jo, to jsem tě blbě pochopila…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1493
24.2.16 22:58
@Modesta píše:
@Drovers
no pokud si musí rodič dokupovat učebnici pro učitele, aby mohl pomáhat s domácími úkoly, tak je učebnice pro žáky na nic. Nehledě na to, že podle mě by se měl nejprve snažit dělat úkol žák a pak až rodič. Ale když ani dospělý nezvládne bez této pomůcky dělat úkoly, jak to potom může dát chuděra prvňák nebo druhák?

Ale nejde přece o to, kdo dělá úkoly, jasně že dítě. A pak přijde „mami, zkontroluj mi to.“ Jak asi, když je to jiný typ matiky, kterou jsem já ve škole neměla? Tak vezmu učebnici pro učitele, kde jsou výsledky.
Dětem to ve škole vysvětlí učitel, procvičí to s nimi, já na to koukám poprvé až u té kontroly úkolu. Pak můžu říct, ať na něco mrkne znovu, že oni mají jiný výsledek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama