Mateřská a podnikání

209
20.7.04 08:46

Mateřská a podnikání

Ahoj těhulky,
nevíte některá z Vás jak je s to s mateřskou když maminka podniká?? :roll:

Binisi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

162
20.7.04 09:54

U mě to bylo tak, že jsem musela na dobu nutnou pozastavit živnostenský list abych vůbec nějakou mateřskou dostala.Dnes je to tak, že pozastavit živnostenský list nemusíš, ale platit zdravotní a sociální musíš dál i když dostaneš minimální mateřskou ze které je základ strháván.Můžeš si k mateřské přivydělat až pět tisíc měsíčně.Je to podle nové novely zákona , která platí od letošního června.Museli to trochu změnit podle EU, ale stejně to má díru.Na sociálním a zdravotním zaplatíš tolik, že se ti vyplatí pozastavit živnostenský list a podnikat víš jak…nebudu to tu rozepisovat to by byl průšvih.Hodně zdaru eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
80
20.7.04 10:55

Hlavně si nech od někoho poradit, kolik doplatit na zálohách na SSZ, aby ta 28 týdenní PPM byl alespoň nějaká (musíš být samozřejmě pojištěna i na NP). Je asi nejlepší na tuto dobu podnikání přerušit úplně nebo hnát příjmy jinou cestou (třeba přes partnera), a pak obnovit. Teď (od 1.1.2004) mají pracující maminky nárok i na rodičovský příspěvek, jediná podmínka je jesle nebo školka max. 5 dní v měsíci (privátní hlídání se samozřejmě nepočítá).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
135
20.7.04 18:44

Ahoj,
trochu mě překvapuje co tu čtu. Jsem ve 30.tt, podnikám, vedu internetovou kavárnu a moje účetní zrovna vyřizuje přechod na mateřskou.
Co ale dosud vím je, že dnes není nutné přerušovat živnost a vydělat si můžete neomezenou částku. Dále, když půjdete nyní na mateřskou, tak už si nemusíte platit soc. ani zdravotní pojištění, budete totiž státem chráněná osoba a pojištění vám bude hradit stát. Výše mateřské první půl rok se odvíjí od příjmů, ale dál je to prostě klasická matěřská s částkou 3500Kč, která je pro všechny stejná.
Nevím jen, zda je nutné doplatit sociální pojištění a to třeba i v případě, pokud jste neměli dosud povinnost kvůli nízkým příjmům. To nevím, až to budu vědět, popřípadě účetní zjistí něco třeba úplně jiného, tak dám vědět.
Já se také všude setkávám s jinými informacemi.
Ahoj Edita Anne s Violkou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
151
20.7.04 19:26

Ahojky holky,
chtela bych se zeptat, jestli se na podnikajici zenu na materske dovolene vztahuje minimalni dan a kolik to dneska je?
Diky Lucka
http://nikolasek.wz.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
162
21.7.04 13:31

Napsala jsem to jen všeobecně, protože teď došlo k velkým změnám, ale že by byla těhotná žena chráněná státem to slyším poprvé, leda, že by se událo tolik změn po vstupu do EU.Ale částečně žiji i v německu a můžu říct holky dlouho se asi z ochrany státu radovat nebudeme, protože tam se podnikat při mateřské prostě nesmí buď to jedno nebo druhé.Na druhou stranu nevím jestli ČR nedali nějakou výjimku, protže jsme novým členem, ale před pěti lety se opravdu musel ŽL pozastavit jinak bych nedostala ani ň kromě porodného.Stát se začíná konečně trochu starat to je alespoň jedna dobrá zpráva pro vás rodičky.Je fakt, že by bylo nejlepší asi zavolat na sociální a zeptat se přímo na úřadě, protože těch změn je každý měsíc tolik, že normální člověk se vto přestane orientovat.Takže jestli můžu poradit zavolejte úředníkům od toho tam jsou a za to je platíte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.7.04 09:20

Ahoj holky,
jak je to se sociálním a zdravotním si nejsem úplně jistá, ale co vím, tak chcete-li pobírat mateřskou, tak se musíte, stejně jako zaměstnankyně, hlásit na MSSZ (rozuměj Městská správa soc. zabezpečení) a jste vlastně jako by na nemocenské - po dobu 28 týdnů (37 jde-li o matku osamělou). To znamená, že mateřská je Vám vyplácena z nemocenského pojištění, které si platíte(nikoliv ze sociálního pojištění!). Pokud ho neplatíte, tak se budete rovnou po porodu hlásit na obecním úřadě, nebo tam, kde Vám vyplatí i porodné. Po dobu mateřské nesmíte podnikat, je to stejné, jako kdyby jste byly nemocné. Po uplynutí 28 týdnů (přičemž něco vyčerpáte před porodem, max. 8 týdnů před termínem porodu) se hlásíte tam, kde jste dostali porodné a jedná se o nástup na rodičovskou dovolenou - to je oněch 3500 Kč do 3 let věku dítěte (můžete požádat i méně a pak kdykoliv prodlužovat, dokonce i nastoupit do práce a nevyhovuje-li Vám to, tak opět nastoupit do 3 let rodičovskou) a můžete, po novele v lednu, 2004 podnikat. Jediná podmínka je, že neumístíte dítě do jeslí či školky na víc jak těch 5 dni - to je tzv. podmínka řádné a celodenní osobní péče.
Jo a k institutu minimální daně je to tak, že letos je to částka 101tis., od které si odečtete nezdanitelné částky na sebe, příp. dítě, studenta…atp., jako obvykle, vyjde Vám nějaký základ a od toho klasicky 15proc. Jedna z vyjímek min. daně jsou i ženy pobírající mateřskou a rodičovskou dovolenou, zde institut minimální daně neplatí.
Snad Vám to tak stačí, sama to řeším…
Jo a ještě něco - nárok na rodičovskou máte, podle poslední novely z ledna 2004, pouze v případě, že jste byla v posledních dvou letech před porodem účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dnů. Tzn., že na to nemá vliv, pokud si teď začnete, už těhotné, platit více. Za prvné ke zúčtování letošních záloh za rok 2004 dojde nejdříve k 30.4. 2005 a za druhé Vám to neuznají, protože u nás, OSVČ, se zálohy vypočítávají z toho, co uvedete v přehledu a tudíž záleží na tom, co jste uvedly v přehledu za rok 2003.
Tak pa Bára

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
22.7.04 13:26

reakce

Můžu jen potvrdit, že Bára má pravdu zjistila jsem to samé.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
23.7.04 09:02

ahoj,nevíte jak je to když má žena částečný invalidní důchod a nepracuje má nárok vůbec na mateřskou? díky Katka

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama