Mateřská - kdy nastoupit?

29.4.20 09:57

Mateřská kdy nastoupit

Zdravím potřebuji radu, dle průkazu mám nastoupit mateřskou v termínu 22.5.-5.6. Znamená to, ze 5.6. mohu ještě do práce a nebo od 5.6. jsem již doma?

Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24486
29.4.20 09:58

Tak ono je to jedno, klidně můžeš pracovat do porodu, ale ta mateřská se ti bude kratit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9489
29.4.20 10:41

Pokud ti ty termíny někdo řekl správně podle data porodu, tak 5. 6. bys měla už být na PPM, aby byla v délce 28 týdnů. Pokud bys nastoupila později, tak už si ubíráš dny z těch 28 týdnů výplaty PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7666
29.4.20 12:01

Znamená to, že bys nejpozději 5.6. měla být doma. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.5.20 20:20

Nevím jestli jsem to správně pochopila… Mateřská se počítá z průměru za poslední cca rok, ale když jsem půl roku na neschpence-rizikovém tak se počítá jen z průměru toho půl roku co jsem pracovala? A je výhodnější jít na mateřskou těch 8 týdnů před termínem když je mateřská o něco víc než nemocenská? Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
838
30.5.20 20:31
@Anonymní píše:
Nevím jestli jsem to správně pochopila… Mateřská se počítá z průměru za poslední cca rok, ale když jsem půl roku na neschpence-rizikovém tak se počítá jen z průměru toho půl roku co jsem pracovala? A je výhodnější jít na mateřskou těch 8 týdnů před termínem když je mateřská o něco víc než nemocenská? Děkuji.

Tak podle mě je lepší být co nejdéle na neschopence. Materska bude pořád 28tydnu, ale o něco si posunes rodicak, který bude o dost nižší než mateřská.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9753
30.5.20 20:32

Ano, nemocenská se do výpočtu nepočítá.

A výhodnější. Berte to tak, že když nastoupíte o 2 týdny dřív, tak zase tu mateřskou budete pobírat o 2 kratší dobu. Takže za mě je lepší jít co nejpozději, jelikož vyděláte navíc ty 2 týdny nemocenské.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
841
30.5.20 21:08

Ja se na to ptala dr, jak je to s nastupem na materskou z neschopenky a rekl mi, ze kdyz jsem byla na neschopence, tak na vyber nema a musi mi ji dat az 6 tydnu pred terminem… jestli to je fakt nebo ne, nevim, vyhodnejsi to je…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3291
30.5.20 21:22

Ze zaměstnání se prý může 8 nebo 6 týdnů před TP a z PN pouze 6 týdnů před TP

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9489
30.5.20 21:28

I z neschopenky se může v rozmezí 6-8 týdnů před porodem. Neurčuje to doktor, ale žena.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11517
30.5.20 22:20

@Jogo-Bela @shadowbabe Ne, je to nesmysl, nástup na PPM si žena může zvolit, a je to čistě její rozhodnutí, bez ohledu na neschopenku. Já šla z neschopenky na PPM 8 týdnů před porodem kvůli vycházkám (na nemocenské jsou, na PPM ne) - potřebovala jsem jezdit hlídat babičku mimo vycházky a nechtělo se mi vystavovat lékaře byrokracii se změnou místa pobytu každé 2 dny (i by to mohl být problém). Kamarádku poslal gynekolog na neschopenku v listopadu, a v prosinci si taky zvolila už nástup na PPM 7 týdnů předem, aby si užila Vánoce beze strachu, že najde ve schránce lísteček nebo že musí spěchat od příbuzných. To jen, že ten finanční rozdíl občas není pro někoho to nejdůležitější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19877
30.5.20 22:25
@shadowbabe píše:
Ze zaměstnání se prý může 8 nebo 6 týdnů před TP a z PN pouze 6 týdnů před TP
Šla jsem 8
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7666
31.5.20 07:54
@Anonymní píše:

Já si nemyslím, že 8 týdnů je výhodnější možnost. Možná se ti to zdá výhodnější teď, ale až budeš přecházet na rodičák, tak můžeš být ráda, když ho začneš pobírat později. O to si můžeš navýšit částku toho rodičáku. Stejně jsi doma, tak si můžeš ušetřit nějaký čas a na mateřskou nastoupit co nejpozději. Ale jak kdo chce. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78232
31.5.20 08:41
@shadowbabe píše:
Ze zaměstnání se prý může 8 nebo 6 týdnů před TP a z PN pouze 6 týdnů před TP

Je to blbost, nástup na ppm určuje pojištěnka, takže když půjde 8 týdnů před, tak s tim doktor nic neudělá. Jo a jde jit kdykoliv v rozmezí tech 8-6, takze klidně 7 týdnů a 2 dny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3291
31.5.20 12:12

Mně Dr řekl, že mi jí napíše až od 6 týdnů před TP a hotovo :nevim: Když sem se ptala kamarádky, tak ta mi řekla to, co sem zde psala. Proto je tam to slovo PRÝ :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat