Mateřská - nárok

805
14.6.15 13:13

mateřská - nárok

Ahoj, už sem sem jednou psala, a zakládala diskuzy.. ale furt mi to není jasné tak se zeptám znovu, a doufám že mi poradíte..
jSEM zaměstnaná od minulého roku 18.5.2014.. v lednu jesem zjistila, že jsem těhotná a od konce února, jsem na neschopence. rodit mám 30.9.2015..
smlouvu v práci mám do ted 30.6.2015. zaměstavatel mi jí prodlužovat nebude.. ale teoreticky mám odpracovaný rok že?? ale započítává se do toho ta nemocenská.. protože jestli ne? na mateřskou nárok nemám?
a další věc… kdyby se to nepočítalo, tak sem ještě rok 1.9.2014 - 30.6.2014 dělala studium na vyšší škole. to by se tam taky mělo počítat že?? (do tech 270 dnu..)

a ještě..když mi teda tedka zkončí smlouva 30.6.2015 mám se jít zepsat na urad práce, ikdyž mi neschopenka dál trvá? jde mi o ten jeden měsíc.. jelikož v srpnu bych už měla dostat žádanku na mateřskou. mám posílat neschopenku dál bejvalému zaměstanavateli? nebo rovnou na socku? Doufám že jste tomu pporozuměli.. opravdu si nevím rady… moc Vám děkuji za radu a pomoc

(ps: může mi zaměstavatel ukončit prac. poměr, když jsem na neschopence? smlouva byla napsaná do 30.6.2015.. takž asi jo že?)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69307
14.6.15 13:18

Ano na mateřskou máš nárok

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
14.6.15 13:21

Jsi na neschopence, takže zaměstnavatel ti výpověď dát nemůže, ani to neudělá, prostě normálně ti vyprší ta smlouva, páč jí s tebou neobnoví. pro tebe se nic nemění, dál zůstáváš na neschopence, i když už ti smlouva neběží, nemocenskou ti dále vyplácí sociálka, nikam se hlásit nechodíš nic neděláš, jen odevzdáváš lístky na peníze vždycky na konci měsíce, můžeš pak už bývalému zaměstnavateli nebo přímo na vaši OSSZ. Až dosáhneš doby, kdy máš jít na mateřskou, gynekolog ti ukončí neschopenku a vystaví papír k mateřské, to zaneseš na sociálku a ta ti místo nemocenské začne vyplácet mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
805
14.6.15 13:29

Děkuji moc, si moc hodná,, a na mateřskou mám nárok, ikdyž jsem na neschopence.. nebo musím dokládat i tu školu??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
805
14.6.15 13:29

Jde mi o to jesttli se do těch 270dnů počítá i to že jsem na neschopence

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
14.6.15 13:32

Ano, do těch 270 dnů se počítá i ta doba na neschopence…nepočítá se do výpočtu peněz, takže ti ty menší peníze na neschopence nezmenší pak výši mateřské, ale do odpracované doby se ti počítá i ta nemocenská.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11208
14.6.15 13:33
@barrrus píše:
Jde mi o to jesttli se do těch 270dnů počítá i to že jsem na neschopence

Počítá se po dobu trvání pracovní smlouvy, takže do 30.6.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
14.6.15 13:34

V podstatě když jsi na nemocenské, a skončí ti ta smlouva, tak se pro tebe nic nemění, je všechno jako je teď, jako bys měla smlouvu, jediné, že se ti ta doba od konce té smlouvy, takže od 1.7. do nástupu na maeřskou těch 8 týdnů před porodem nebude započítávat do odpracovaných let na důchod, to je v podstatě jako jediné „negativum“, ale čert to vem, že? :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
805
14.6.15 13:36

Děkuji moc.. konečně někdo kdo mi to pořádně vysvětlil
děkuji moooc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.6.15 12:15

Dobrý den, prosím taky o pomoc, už jsem toho pročetla hodně, ale chtěla bych se ujistit jestli si správně myslím, že na mateřskou nárok nemám.
V říjnu 2011 se mi narodil malej, pracovní smlouva mi trvala do 4/2012, do srpna 2014 jsem byla na rodičáku a v srpnu 2015 nastoupila do zaměstnání, kde mi ale po půl roce neprodloužili smlouvu- v únoru(kvůli OČR), ale ja naštěstí otěhotněla a šla jsem ještě v ochrané lhůtě na neschopenku. Do ochrané lhůty 180dní bych se taktak vešla, když bych šla 8 týdnu před TP na mateřskou. Vím, že nemám odpracováno těch 270 dní, rodičák se tam nepočítá že?
Právě mě i zmátlo, že když jsem se v únoru byla ptát na UP(nevěděla jsem, že jsem těhotná) tak mi řekli, že nárok na podporu mám, že se do odpracovanýho počítá i rodičák.
Doufám, že to nezní moc zmateně.
Budu ráda za jakoukoliv radu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
15.6.15 13:14

Srpen 2015 nebyl ještě.

Jinak na podporu nárok máš, protože rodičák se počítá do podpory, počítali by tí ji z posledního zaměstnání, ale do potřebné odpracované délky se počítá i rodičák.

Dál poradit neumím, nejsem si jistá, jestli se rodičák počítá i k odpracovaným dnům na mateřskou. Myslím, že ne. Pokud ne, splněno skutečně nemáš a mateřskou nedostaneš. Ale můžeš zůstat na nemocenské celou dobu do porodu a pak ještě 6 týdnů po porodu a máš možnost volit délku rodičáku, nemusíš na čtyřletou variantu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.6.15 14:38

Jo pardon od srpna 2014 jsem pracovala…
Jinak díky za radu, zkusím se jestě poptat na sociálce a popř. zůstanu na neschopence do konce šestinedělí. Při téhle varientě se dá volit délka rodičáku že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
15.6.15 14:43

Ano, při té variantě se dá volit délka rodičáku. Taky jsem se ptala a vypadá to, že ten rodičák se nezapočítává, bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11208
15.6.15 15:07

Rodičák se započte pokut trval pracovní poměr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.6.15 18:40

Jo to jsem si myslela, bohužel jsem v prvním zaměstnání měla smlouvu na dobu určitou a po rodičáku nastupovala jinam. Děkuji moc za informace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama