MBTI Typologie - zkušenosti

Anonymní
24.11.15 06:30

MBTI Typologie

Ahoj, mate zkusenost?
Specialne mě zajima INTJ. Charakteristiky na netu mam zmaknute,
chtela bych vedet neco ze zivota :D
Vztahy, laska,…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

9008
24.11.15 07:12

INTJ podle typologie MBTI je nejčastěji označována jako „Analytik“ (strůjce), nezávislí, myslící do budoucna, logický, organizovaný. To bych dala jako takovou základní chaakteristiku, na podrobnosti bych se ještě musela podívat. Ale co mě překvapuje…to ti nedali výsledky? Kde jsi dělala test? :nevim:

EDIT: překlep :oops:

Příspěvek upraven 25.11.15 v 07:01

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.11.15 07:40

Nene, nejde o mě, já jsem ISFJ, bohužel, takže diametrálně odlišná. Jde o kamaráda, se svým typem mu často nerozumím, ráda bych to nějak napravila. Internetové charakteristiky znám, četla jsem i knihu, spíš bych ráda konkrétní názory, reakce na situace, vztahy,…atd., víš?

• Nahlásit
  • Citovat
1198
24.11.15 21:53

Pořád mluvíš dost obecně. V čem přesně mu nerozumíš?

Sama jsem INTJ, takže to asi budu vidět z jiného pohledu. Všeobecně ale asi platí - zeptej se ho. Jsme introspektivní typy. Řídíme se logikou, nesnášíme překršel emocí a hysteráky. Ve vztazích potřebujeme docela specifický typ partnera - toho, který nás nechá být o samotě a nabít se, aniž bychom si to museli vyříkávat. Jakékoliv neoprávněné výčitky asi kamaráda spíš naštvou. Nelogické argumenty by tě mohly v jeho očích snižovat. Všeobecně jakýkoliv úkaz nevědění snižuje hodnotu v jeho očích. (Tenhle typ často vidí ostatní jako blbce, pokud se tak pákrát projeví)

Pokud na něj třeba emocionálně tlačíš, nebo je na hraně naštvání, spíš radši odejde a bude šetřit energii.

Ve vztazích jsme hodně dlouho tolerantní, ale když už se toho nakupí moc, tak bouchnou saze a je většinou definitivní a dost rychlý konec.

Tohle jsi myslela?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.11.15 22:28

Majko, dokonale jsi odpověděla na vsechny me, mozna nedostatecne vyjadrene otazky. Presne tak, ja jsem svym zalozenim dost senzitivni, mam spíš takove propady, nejsem pořád takova. Vím, že ho moje litostivost irituje a ma mě rad rozumnou, veselou, v pohode.
Nekdy mě ty emoce ale proste skoli. Promitam pak do něj sve myslenky, své modely chovani, vše si vysvetluju katastrofálně,..atd.,jak je F vlastni. Takze, myslis zaprit to v sobe, srovnat se a citove nenalehat? Nechat ho v klidu, aby prisel sám? Nechat ho, aby mohl byt sám se sebou, delat si sve veci a dostal se do stavu, kdy si vzpomene, že mu chybim, a sám prijde, ozve se? Tak?

• Nahlásit
  • Citovat
9008
25.11.15 07:09
@Anonymní píše:
Nene, nejde o mě, já jsem ISFJ, bohužel, takže diametrálně odlišná. Jde o kamaráda, se svým typem mu často nerozumím, ráda bych to nějak napravila. Internetové charakteristiky znám, četla jsem i knihu, spíš bych ráda konkrétní názory, reakce na situace, vztahy,…atd., víš?

Ano, rozumím, ale přesně ti to nedokážu říct, přecejen každý člověk je unikát a i lidé se stejnou typologií se liší (ať už v miniaturních nebo větších rozdílech). Ale obecná rada pro komunikaci s typem INTJ: Argumentace. Lidí s tímto typem mají často potřebu věci pochopit, často i rozebrat do hloubky abych pochopili, pak jsou spokojení…Jinak ještě bych doporučila nebo spíše psychologové doporučují (souhlasím s tím), že pokud chceš někoho rozebírat přes typologie, je lepší mít ji několik, 2-3 (postačuje), MBTI typologie je dobře propracovaná sama o sobě, ale přesto bych zkusila maličko k ní pusit i jiné typologie osobnosti. Šla bych směrem základu MBTI (extroverze/introverze…kdyžtak hlede pod jménem Jung). Popř. Eysneckovo schéma (ano blíce s ním tento test souvisí, ale osobně bych řekla že Eysneck nešel hodně do hloubky, je to více obecné, ale dobře přehledné)…soustřeď se na stabilitu/labilitu, jinak test je volně přístupný na internetu, někde jsem ho jednou našla, ale nevím jestli u toho bude i jak se vyhodnocuje. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
561
25.11.15 08:22

Kotatko, dekuji moc. On je tedy ucebnicovy priklad INTJ, mnohdy si rikam, že to snad ani neni mozne. Jsem jina, samozrejme. Nektere jeho pragmaticke a zdanlive tvrde reakce jako F vnimam tragicky. A o to mi slo. Videt to z jeho pohledu, z jeho zpusobu vnimani, abych se nehroutila, kdyz to treba vubec tak mysleno neni. Leccos uz chapu, vidim to diky typologii zcela jinak.
A snažím se to tak brat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
145
27.9.16 01:41

Také jsem INTJ a typologií MBTI se zabývám už dva a půl roku. I když je diskuze stará, přesto chci odpovědět.
ISFJ a INTJ nejsou „kompatibilní typy“, protože jejich funkce nejsou kompatibilní. Samozřejmě každý typ může dobře vycházet s jiným za správných okolností a pozitivním přístupem, moje dalo by se říct nejlepší kamarádka je ISFJ.
Nevím jestli jsi došla ke studiu až k Jungovým funkcím?
Funkce jsou kostra typu, je to software v našem mozku, který určuje s jakou prioritou budeme filtrovat, třídit a postuzovat vnější vjemy. Funkce spadají do dvou skupin - vnímání (Ni, Ne, Se, Si) a posuzování (Ti, Te, Fi, Fe). Funkce založené na vnímání jsou jako filrt, okolní vjemy třídí, filtrují a upravují tak aby dávaly smysl pro konkrétní systém. Zdůrazní to co je pro jejich princpy prospěšné zbytek odfiltrují - to je důležitý bod, proto se nám občas zdá, že nám jiní lidé nerozumí a takhle jsme to neřekli ani nemysleli.
Funkce posuzující posoudí vjem na základě hodnot, etiky, logiky. Člověk jakožto tvor společenský se při komunikaci s jinými jedince přirozeně snaží „připojit“ svoje funkce na funkce jiného člověka, asi stejně jako se synchronizují a propojují počítače. Problém nastává když váš konektor nejde zapojit - funkce je jiná.

ISFJ - Si-Fe-Ti-Ne
INTJ - Ni-Te-Fi-Se

Ni a Si nejsou kompatibilní a vůbec jako dominantní funkce.
Introvertní snímání (Si). Si je funkce vnímání, takže zhodnotí vjemy na základě svého přístupu. Si využívá staré ppstupy a systémy k aplikaci na nové problémy. Typickými větami lidmi s dom. Si bývá: „Dělalo se to tak vždycky,“ a „dokud to funguje, neopravuj to.“ Samozřejmě se to nedá zobecnit, ale podobným způsobem to funguje. Jejich myšlení se točí okolo starých zkušeností. Nemají tendenci měnit postupy řešení problémů, pokud fungují. Jejich unažování je lineární od kroku A ke kroku B, potom C a D. Se je fyzické, tady a teď. Dalo by se říct, že všchny ty filmy typu „Zabij nebo budeš zabit“ a „Rychle a zběsila“ jsou dokladem Se, žít nebo zemřít, vyhrát nebo prohrát. Často mají režim on-off, buď úplně vypnutí nebo úplně zapnutí.

Ni (introvertní intuice) je trochu mystická funkce, těžko k vysvětlení. INTJ v podstatě posbírá všechny vnější podněty z okolí inferiorním Se a syntetizování myšlenek je jakoby obrácené. Najednou vám to „docvakne“ Ni vidí cestu mezi A-D bez toho aby muselo projít B a C. Takže se jim staré postupy zdají málo efektivní a chtějí je vylepšit. Ni předvídá budoucí události a jejich výsledky narozdíl od Si je orientované na budoucnost. Konektor mezi Ni a Si nejde zapojit, protože funkce si vzájemně odporují a konkurují si. Ne vidí možnosti, jednoduše kromě A, B, C, D vidí taky K, L, O, P a Z. Ale Ni pracuje jakoby v kruhu - uzavřený obraz, spletenec z nitek jako pavučina. Ne vidí sto vláken vystřelených do prostoru, svět nekonečných možností, nových metod a inovativních nápadů.

INTJ by se mohlo skrz Ni připojit Ne a ISFJ skrz Si k Se, ale funkce jsou v typech od sebe tak daleko (dom. vs inf.), že vêtšina lidí je využívá nevědomkdy až do poměrně pokročilého věku (okolo 50 let).

Extrovertní cítění (Fe) je sekundární posuzovací funkce. Fe je součástí komunity a všechno co Si zpracová hodnotí na základě prospěchu komunity ke které patří, zatímco Fi se řídí osobními hodnotami. Uvedu příklad z reality: Nedávbo jsem se znovu setkala s příbuznou se kterou jsem se velmi dlouhou dobu neviděla, ona je ESFJ a vytvořila si o mě za ty eoky pochopitelně určité představy. Potíž je že její představy jsou přirozeně ženské a aplikované na xSFJ, což nejsem. Žije ve lži, ale je vážně nemocná. Mám jí říct pravdu „na tvrdo“, protože odmítám aby, kdyby se jí něco stalo, odešla s tím, že mě nikdy nepozala? Že žila ve lži? Přístup Fi by řekl, že ne, že je kruté nechat člověka žít (a zemřít) ve lži a že si zaslouží pravdu za každou cenu, bez ohledu na to jestli se jí to bude líbit nebo nebude. Nejsem odpovědná za štěstí někoho jiného, ani za to jak se s tím vyrovná, udělala jsem všechno pro „fair play“. Přístup Fe by to všechno popřel, protože nemůžu nemocnému člověku přidělat starosti, utrpení a obtíže pravdou, měla bych ušetřit jejího trápení v posledních chvílích.
Fe je soucit, Fi jsou morální hodnoty.

Uživatel Fe by například byl schopem přivřít oko nad nemorálním chováním pokud tím bude chránit komunitu - například svoji rodinu, přivřít oko. Fi se striktně drží svých osobních moráních zásad a jde přes mrtvoly jako tank.

Te je objektivní pravda, uznává jen to co je vždy stejné - platné ve všch situacích a aplikovatelné na všechny principy. Je to totální pravda, že 1+1 = 2 a přes to nejede vlak. Vidí velký obraz podobně jako Fe je objektivní ve vztazích „co je objektivně v konkrétní situaci nejlepší pro ostatní“ Te je objektivní v logice „co je vždy platné za každé situace - univerzální pravda“. Te se stotožňuje s myšlenkovým přítupem strategie, vidět velký obraz a zhodnotit objektivně nelepší přístup pro co největší rozpětí možností s důrazem na praktické využití. Introvetní myšlení (Ti) je namísto toho jakási subjektivní logika, zahrnuje všechny možné i nemožné myšlenkové experimenty (Schrödingerova kočka) a teoretickou matematiku. Existuje aby existovala, uživatelé Ti se tolik neorientují na praktické využití svých plánů, systémů a myšlenek. Stejně jako Fi se řídí jakýmsi „kodexem pravdy“ vlastní pravdy, podle mých zkušostí dom. Ti bývají opravdu skvělí matematici a fyzici.

Jako zásadní problémy v interakci ISFJ a INTJ vidím konflikt mezi Fe, Fi a Te. Fe odmítá tvrdý a necitelný soud Fi, Te a Fe se vyulučují. INTJ zprcuje podnět skrz Ni, pak rozhodne Te jestli dává smysl nebo ne, rozhodne o dalším postupu a nakonec rozhodne Fi jestli je postup morální (správný) nebo není. Se funguje jako nevědomý informační kanál Ni. ISFJ přijme podněty z interakce Ne a Si, Ne vidí celou řadu podnětů a Si jim dá smysl - aplikuje minulé zkušenosti na současné situace, Fe pak zhodnotí jestli je to dobré nabo špatné a rozhodne se, Ti překontroluje logiku rozhodnutí na základě vlastního přístupu.

Doufám, že je to pochopitelné. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
145
27.9.16 01:42

Mám na Vás několik otázek. :P

Už dlouho mě zajímalo, jestli tady někdo aplikuje MBTI ve vztahu s partnerem nebo ve výchově s dětmi a jak se ro osvědčuje? Už malé děti okolo pěti let projevují svoji dominantní funkci natolik zřetelně, že se dá poznat. Jak komunikujete ve vztazích dvou rozdílných typů, zvlášť s dětmi úplně jiného typu než máte Vy? Taky by mě zajímalo jestli jsou tu nějací učitelé, jak se dá MBTI využít ve výuce a jestli ho v praxi používáte?

Díky za odpovědi.

PS: asi vyhraju cenu za nejdelší příspěvek roku… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
561
27.12.16 06:05
@Varya píše:
Mám na Vás několik otázek. :P

Už dlouho mě zajímalo, jestli tady někdo aplikuje MBTI ve vztahu s partnerem nebo ve výchově s dětmi a jak se ro osvědčuje? Už malé děti okolo pěti let projevují svoji dominantní funkci natolik zřetelně, že se dá poznat. Jak komunikujete ve vztazích dvou rozdílných typů, zvlášť s dětmi úplně jiného typu než máte Vy? Taky by mě zajímalo jestli jsou tu nějací učitelé, jak se dá MBTI využít ve výuce a jestli ho v praxi používáte?

Díky za odpovědi.

PS: asi vyhraju cenu za nejdelší příspěvek roku… :D

Ahoj neaplikuji, ale rada bych :D Partner je INTP, ja ISFJ :?
No, uz jsem za dlouhy cas pochopila mnohe z jeho chovani, ale jeste se necham rozhodit, casto, kdyz jsem v nejake nepohode( F ). Rada bych se o jeho typu dozvedela jeste vice, zejmena v oblasti vztahu, citu,..i v souvislosti s mym typem.
Jinak o typologii deti je kniha Typologie osobnosti u děti ( Šárka Mikova, Stang Jiřina ), moc pekne napsana.
Budu rada za nazory, znalosti i zkusenosti s INTP tvoje i ostatnich.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama