Mít druhé dítě ano nebo ne?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
88
15.5.22 08:21

Mít druhé dítě ano nebo ne?

Zdravím maminky,

s manželkou řešíme dilema, jestli si pořídit druhé dítě nebo ne. Manželka je ve středním věku, já o deset let starší. Dceři je rok a půl a doteď je to vše velmi náročné. Porod byl čtyřdenní a nesmírně náročný, pak dcera neustále, skoro non-stop plakala, v noci nespala, o kojení jsme museli bojovat a i dnes, v roce a půl, v noci nespí (buzení 2 - 5× za noc), přes den velmi často brečí a je nespokojená. My totálně vyčerpaní, nevyspalí, unavení (babičky nefungují). Ze všech ohledů se nám do druhého dítěte nechce. Na druhou stranu, často nám lidé kolem říkají, že dvě děti si spolu vyhrají a že druhé dítě může být “za odměnu”, úplně na pohodu. Čekat déle by také mohlo být kontraproduktivní, mezi dětmi by pak byl už velký rozdíl a neměli by k sobě blízko.

Jaké jsou vaše zkušenosti, negativní či pozitivní, s druhým dítětem, případně s jedináčky? Děkuji za jakékoli postřehy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
896
15.5.22 08:26
@Sugarvan píše:
Zdravím maminky,

s manželkou řešíme dilema, jestli si pořídit druhé dítě nebo ne. Manželka je ve středním věku, já o deset let starší. Dceři je rok a půl a doteď je to vše velmi náročné. Porod byl čtyřdenní a nesmírně náročný, pak dcera neustále, skoro non-stop plakala, v noci nespala, o kojení jsme museli bojovat a i dnes, v roce a půl, v noci nespí (buzení 2 - 5× za noc), přes den velmi často brečí a je nespokojená. My totálně vyčerpaní, nevyspalí, unavení (babičky nefungují). Ze všech ohledů se nám do druhého dítěte nechce. Na druhou stranu, často nám lidé kolem říkají, že dvě děti si spolu vyhrají a že druhé dítě může být “za odměnu”, úplně na pohodu. Čekat déle by také mohlo být kontraproduktivní, mezi dětmi by pak byl už velký rozdíl a neměli by k sobě blízko.

Jaké jsou vaše zkušenosti, negativní či pozitivní, s druhým dítětem, případně s jedináčky? Děkuji za jakékoli postřehy.

Tak moje druhé dítě je 100× horší než první, má skoro tři roky a v noci se pořád budí tak 2-3×, je věčně ubreceny, uvztekany, nic ho nebaví, jen za mnou celý den chodit jak ocas..kdybych věděla, jaké to bude, do druhého dítěte nejdu 🤷

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
498
15.5.22 08:33
@Meggiska píše:
Tak moje druhé dítě je 100× horší než první, má skoro tři roky a v noci se pořád budí tak 2-3×, je věčně ubreceny, uvztekany, nic ho nebaví, jen za mnou celý den chodit jak ocas..kdybych věděla, jaké to bude, do druhého dítěte nejdu 🤷

Tak a mají vyřešeno :mrgreen: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4336
15.5.22 08:33

Měla jsem první dítě stejné, jak máte vy. Druhý dítě se narodilo necelý dva roky po něm a bylo v tom mimi věku fakt za odměnu. Třetí dítě bylo kopií prvního. Každopádně starší dva si spolu krasne hrají, ve většině případů jsou bezva parťáci, miluji se, nedají bez sebe ani ránu. Nedovedu si představit, že máme jen jednoho, to by bylo smutný a nudný. A až nejmladší vyroste z toho svého šíleného období vzdoru, já sama, moje a ne a ne a ne… tak si bude stejné skvělé hrát s nimi. Už teď si hraji všichni, ale jen chvíli, dokud madam zas nezačne vyvádět. Blvej věk, za půl roku to bude mnohem lepší. Před půl rokem to bylo taky mnohem lepší. Za mě sourozenec určitě anoy je to pro dítě ten největší přínos do života.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29387
15.5.22 08:34

No záleží jestli by jste zvládli ještě dvojnásobek toho co máte teď :nevim: ono se ne nadarmo říká- jedno dítě, žádné dítě. Ono si spolu později i vyhrají, ale první roky jsou náročné a druhé dítě může být ještě náročnější než to první. Já si u prvního myslela, jak to s ním není těžké, jak přišlo druhé, tak to byl teprv satan a ještě jsem vzpomínala na toho prvního, že to tak zlé nebylo :mrgreen: a vyhrát si spolu celkem vyhrajou, ale až tak od dvou let toho mladšího a i tak musím dělat neustále rozhodčího, mladšího bavit, když si starší chce hrát a něčím, co malý nezvládá a ničil by mu to, nebo když si musí dělat něco do školy a ve zbytku času řeším tak každou půl hodinu, že se o něco perou, že někdo někoho bouchnul apod :D máme ještě třetí, to už je teda miminko za odměnu, ale být jako ten prostření, tak už mě povezou do blázince :D no je to náročné, ale já bych neměnila, vždy jsem chtěla velkou rodinu, jen člověk musí posunout hranice, toho kde se mu zdá, že už nemůže, protože kolikrát už fakt padáme na pusu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26258
15.5.22 08:42
@Sugarvan píše:
Zdravím maminky,

Já bych třeba jedináčka nechtěla. Mám mezi klukama 5 let rozdíl a je to takový strop. Donedávna si spolu vyhráli, teď už je to trošku horší. Nicméně představa, že tu mám jenom 13. letýho puberťáka je pro mě smutná. Určitě můžete ještě třeba rok počkat. Dcera se trošku zlepší. Navíc druhé dítě může být naprosto odlišné(spavé, klidné).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
700
15.5.22 08:57

Pokud jste vyždímaní z jednoho dítěte, s tím druhým počkejte. Kdybyste měli ten drive, že to druhé opravdu moc chcete a to nadšení pro věc by vám pomáhalo snášet případné (dlouhodobé) komplikace, tak to zvládnete. Už teď máte pochybnosti, počkejte. Ono to druhé dítě ani nemusí být uplakané, ale třeba budou obě dohromady nemocné, nebo se to druhé může narodit nedonošené a pak budete pořád lítat po doktorech nebo je tady 1000 a 1 možnost, co se může stát a pak budete nešťastní. Samozřejmě je tu možnost, že se narodí zlaté miminko. Ale je jen jedna, zatímco těch horších je mnohem víc :-)
My máme děti věkově hodně blízko u sebe, jsme spokojení a děti se mají rády. Ale podle toho, co pozoruju, tak je to asi spíš výjimka. Hodné miminko jsme neměli ani jedno, ale my jsme o ně a o malý věkový rozestup hodně stáli. Takže pak když v noci nespíš, protože děti spí na střídačku, lítáš celý den od jednoho k druhému, když je celá smečka nemocná a ty také, nebo když všechny zrovna nemají svůj den, tak tě hřeje vědomí, že máš přesně to, cos chtěl :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
583
15.5.22 09:22

Ahoj zakladateli, chápu tvůj dotaz, ale ty musíš pochopit, že ať ti tady x lidí napíše své zkušenosti, nebude to mít pro vaši rodinu žádnou vypovídací hodnotu, protože ta zkušenost a situace je nepřenosná. Můžeš mít zlaté druhé dítě, ale může být i hůř než u prvního. Já mám dvě děti, rozdíl 3 roky. Výhodou takového věkového rozdílu je, že starší už byla dost samostatná, vyhrají si spolu hezky (pokud si teda nejdou zrovna po krku, že). Kamarádka chtěla děti co nejblíže, právě aby si vyhrály, no druhé dítě má vývojovou dysfazii a další přidružené problémy, výsledek je, že starší je (zatím) spíš jak jedináček… Sama jsem jedináček a když vidím, jak si naše děti hrají a mají se rády, jedináčka bych nechtěla, ale fakt záleží na okolnostech. Při rozhodování o druhém dítěti počítejte, že může být i hůř než u prvního, miminko za odměnu ti nikdo nezaručí :think:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6978
15.5.22 09:26

Jaké bude druhe dítě Ti nikdo nikdy neřekne. Může to být horší, může to být super. Můžou mít spolu vztah, nemusí mít spolu vztah. Jen tedy děti s rozdílem např. 4 roky nejsou jako jedináčci :lol:
A jestli chcete nebo nechcete druhé dítě musíte vědět vy sami. Dle mého to prostě člověk ví i s cenou, kterou tomu musí obětovat :kytka:

Příspěvek upraven 15.05.22 v 09:29

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15.5.22 09:27

Zdravím, mám mrňouska kterému jsou necelé tři roky. Porod nic moc, kojení rovněž nic moc, hodně trpěl na bolení bříška a celkově je prostě takový strašně divoký a svéhlavý. A už teď vím že druhé dítě nebude nikdy. :oops: Ono se říká že to druhé třeba bude hodnější ale prostě ono může být hodnější ale taky nemusí. :cert: Občas jsem tak vyřízená že z toho brečím a to přitom babičky fungují na 100%. Za sebe říkám že prostě 2.dítě nikdy. :mrgreen: Jako ono je fajn když jsou dvě děti ale myslím si že nemá cenu něco dělat za cenu totální sebedestrukce. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
863
15.5.22 09:32

Nenapíšu vlastníní zkušenost, jen pohled na věc. Pořizovat si druhé dítě jen kvůli tomu, že vás do toho láká okolí („druhé dítě je za odměnu“), je nesmysl. Přece nikdo vám nedá záruku, že druhé dítě bude pohodovejsi než to první!!! Nehledě na těhotenství tvojí ženy, může ji dobře sejmout, bude jí třeba blbě, bude unavená…a vaše první dítě ještě k tomu bude mít na hlídání. To pak teprve může být zahul, ona těhotná unavená a do toho ještě starost o to první. Pokud jste momentálně vyčerpaní a unavení a nemáte do druhého chuť, tak co řešíte? Tímto vás nechci strašit, může mít klidně tvoje žena pohodové těhotenství a druhé dítě může být klidné…ale nemáte nikdy záruku, že to tak bude. A co budete dělat, pokud to druhé dítě bude uřvaný vztekloun/vzteklounka?

Ano, dvě děti si vyhrajou, ale až později. A přečti si nějakou diskusi tady, občas se nějaká objeví, jak si sourozenci spolu ani neumějí vyhrát, že je často rodiče musejí od sebe oddělovat, aby byl klid…jinak se škubou, řvou, jsou neklidní atd. Zrovna nedávno jsem tu jednu takovou diskusi že zajímavosti četla. Takže asi tak. Pořiďte si druhé dítě, až to oba opravdu budete chtít a budete přesvědčení o tom, že děláte správně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1374
15.5.22 09:39

Na nějaké „vyhrají si“ bych se teda fakt nespoléhala. Dítě si hraje s jiným dítětem nejdřív tak v těch 3 letech. Takže když teď půjdete do druhého, budou si vaše děti spolu hrát nejdřív za 4 roky, kdy vaše starší bude chodit do školy a bude tam mít svoje kamarádky.

Jako my to máme podobně, máme dokonce rozdíl skoro 3 roky, ale chtěli jsme pro dceru sourozence spíš pro to, aby nebyla rozmazlená. Byla by jinak jedinou vnučkou mých rodičů, od malička byla jako královna a začínalo se to dost projevovat. Navíc trochu doufám, že si sestry budou oporou v dospělosti, jako třeba moje mamka a teta nebo manžel a švagr. Ale hrát si spolu? já myslím mezi 5 a 10 rokem mladší by to trochu mohlo jít, předtím a potom jsou ty zájmy odlišné, spíš jsem ale připravená, že se budou prát. U sourozenců opačného pohlaví to podle mě je ještě horší (soudím dle svého dětství).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15659
15.5.22 09:39

Ve vašem případě bych do dalšího nešla. Druhý, může být za odměnu ale taky nemusí. Může to být ještě horší.
Ještě když už jste starší manželka střední věk, takže kolem 40 a ty ještě o 10 let víc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
467
15.5.22 09:42
@Sugarvan píše:
Zdravím maminky,

Píšeš,,Ze všech ohledů se nám do druhého dítěte nechce,,. Pokud jste v tom zajedno, nechte to byt.
Jinak ja jsem spise pesimista a ve vasi situaci bych uvazovala, jestli zvladneme, kdyz se mi narodi podobne narocne dite jako to prvni (zvlast, kdyz babicky nefunguji), jestli zvladneme, kdyz se narodi dite, ktere nebude uplne zdrave, pripadne kdyz budou komplikace v tehotenstvi (pripoustim, ze u me jde o profesionalni deformaci, ale bohuzel to vidim v praci denne) a hlavne, jestli to zvladneme i financne. Kazdy jsme jiny, spousta zen, rodicu to predem neresi, ja to mam ale proste takhle. Sama mam 2 deti, prvni uzasne, druhe podobne tomu vasemu, melo velke zdravotni komplikace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3551
15.5.22 09:52

Naši známí mají teď druhé dítě, první dítě bylo tak průměrně náročné, druhé je náročnější. Minimálně v tom, že ho nemůže nikdo hlídat, pochovat, přebalit, nic. Řve jako tur. Maminka je úplně vyšťavená. Nemůže jít sama ani na nákup, natož kamkoliv jinam. První dítě do toho začalo žárlit a je taky hodně náročné. Možná si časem vyhrají, ale možná taky ne. Třeba se budou prát a žárlit. To nikdo neodhadne. Osobně bych do druhého nešla, zůstala bych u jednoho, zvlášť ve středním věku. A když se vám do toho ani nechce. Jedináček není žádný chudák. Moje dítě je taky jedináček, po sourozenci nikdy výrazně netoužilo a sama jsem ráda, že se mu můžu plně věnovat a stíhám to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat