mluvení dětí

Vik
23
25.6.05 23:16

mluvení dětí

Ahoj, nazdar, cau

chtela jsem se zeptat, jak je to s mluvením u vaších dětí.
Můj nejstarší syn (30m) sice mluví, ale jsou to takové náznaky - těch pár slov, které jsou mu rozumět, je minimum, u ostatních sice opakuje, ale sám říká většínou pouze poslední slabiku. Jinak je čiperný až moc a také všemu rozumí, jen s tou řečí je trošku „pozadu“.
Dcerce je 15 m a nemluví vúbec - pouze si brouká. Jinak jako syn je dost pohyblivá a také rozumí, co se po ní chce - ukáže, donese.
Takže jak je to u vás, protože napsat, že každé dítě je jiné, to vím. Ale stejně by mě zajímalo, jak jsou na tom ostatní děti. U nás vrstevníci syna mluví krásně, ale zase „nemumí“ běhat jako on.

Děkuji za příspěvky
Vik

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6429
26.6.05 08:04

Ahoj Vik, četla jsem, že když se dítko do 3 let nerozmluví, navštívit specialistu, aby si to ohlídal, doporučil „cvičení“ a tak.
Snad je ta informace spolehlivá :-) Pediatr bude taky v obraze :-)
E.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
26.6.05 09:26

Ahoj Vik,
mám syna 32 měsíců a mluví hezky i pohybově je na tom velmi dobře. Je schopen všechno popsat. Mám ale synovce, kterému byly 3 roky v květnu a ten neni schopen říci větu a jeho srozumitelná slovní zásoba je maximálně o 10 slovech. (táta, máma, tut, hop, ahoj…). Nic moc. Je také hodně aktivní pohybově i manuálně. Rozumí co se po něm chce.
Lékařka řekla při prev. prohlídce, že mu dá rok ještě čas.
Můj názor je ten, že bych přesto trvala na doporučení ke specialistovi. Rozhodně mu to neublíží a může to pomoci i mamince. Logoped psycholog poradí, jak na dítě, jak s ním cvičit. Je schopen udělat program každému dítěti individuálně. Myslím si, že je dítě docela handicapované, když neni schopno v tomto věku říci, že chce čůrat a jeho okolí ho musí neustále sledovat, jestli nestepuje před záchodem. Navíc to mají ztížené i dospělí třeba při hlídání.
Pa Štěpík

 • Nahlásit
 • Citovat
2923
26.6.05 09:29

Ahoj Vik,

tak se mi zdá, že jsou prostě děti, které jsou šikovnější pohybově a děti, kterým jde zase líp mluvení. Můj syn(bude mít teprve rok) se jeví jako ten druhý případ :) Nás zase všichni bombardují dotazy jako to, že ještě pořádně nestojí a nechodí atd. Souhlasím s předchozím názorem, že hranicí pro rozmluvení se jsou 3 roky. někde jsem i četla názory odborníků,kteří se vyjadřovali v tom smyslu, že „živým“ dětem prostě na mluvení nezbývá pro damý cvrkot čas.
Nezoufej :P , určitě se jim jazýčky rozmluví samy
Veru

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1130
26.6.05 09:49

Ahoj Vik,
naší malé je 20 měsíců a mluví docela hezky, dokáže už tvořit i více slovná spojení. Pohybově je na tom jako drak, lítá úplně všude a všemu moc dobře rozumí.
Souhlasím s tím (už to tu někdo psal), že pokud se dítě do tří let aspoň trochu nerozmluví, tak by bylo lepší navštívit specialistu nebo alespoň vašeho pediatra.
Naše bývalá sousedka tomu nedávala žádný význam, že jí malý pořádně nemluví a nakonec malý měl nádor na hrtanu a ten mu tlačil na hlasivky, takže se mu hůř mluvilo, proto radši nemluvil vůbec. Ale tím tě nechci strašit, jste určitě jiný případ. :) Prostě půjde vám to pomaleji, ale určitě půjde - zkus se poradit s pediatrem. :) Držím palečky. :wink:
Kubinka

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
460
26.6.05 19:51

Ahoj, naše dcerka taky do 30m skoro nemluvila, jen to, co hodně musela, jinak si všude došla sama nebo ukázala (na ukázání jsme ale dělali, že nerozumíme), teď uběhl další měsíc a malá najednou začíná dávat dohromady své první věty o dvou, někdy i třech slovech, což je celkem zábava. Říká věty typu: Venku prší ne. Já v páci hačí (hají, papala ňamá) :) :) :) a já jsem za ně strašně ráda :D. Taky jsem byla dlouho špatná z toho, že ostatní děti v okolí mluví víc, ale naše paní doktorka mě uklidnila, že je důležité, že rozumí a když sama opravdu chce, tak i něco pronese. Každé děcko je holt šikovné na něco jiného a rodičové tápejte, včem jsem právě já přeborník.
Pravda je, že pokud by se to u nás do těch 3 let nezlomilo, asi bych navštívila odborníka, pro klid své duše, mám ještě 4 letého syna a ten brebentí od 2 let, u toho bych zase někdy brala, kdyby tu pusu občas zavřel :) (alespoň 5min. denně).
Verča

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
27.6.05 11:39

jo jo, nemluvící dítě, to je můj sen…není nad to, když vám ani ne dvouletá cácora o půl třetí v noci vyzpěvuje kohůtku jarabí, nekutaj zahradýýý…v obchodě křičí na prodavačku „paní prodavačko, neslyšíš ?!? lidiška říkala dobrý den!!!“, na ulici vysvětluje cizím lidem, že musíme jít dom, nebo sa mamka počurá, atd atd. jasně že bych s váma neměnila, ale vážně bych občas uvítala, kdyby na chvilku zavřela zobáček :-)

vik - do tří let má ještě 6 měsíců čas, takže bych se nevrušovala. notabene když reaguje, rozumí a chápe co se po něm chce.

elda

 • Nahlásit
 • Citovat
Milien
12.12.11 11:19

Ahoj mám syna teď v prosinci mu bylo 30m,snaží se opakovat,řekne si že chce čůrat,kakat,prostě jednoslovně a dokonce se i snaží i ve spojení tří slov.krásně se nám rozmluvil,ale i přesto co jsme byli na kontrole u ušního v Chomutově,kde nás od dvou let paní doktorka bombarduje že by měl mluvit víc.Myslím že mě ani moc neposlouchala ,když jsem jí říkala že teď se nám syn rozmluvil a i když ukázal na obrázcích co po něm chtěla i barvičky.Ale protože se styděl tak toho moc nenamluvil.Všeho všudy jsme v ordinaci byli asi tak šest minut a paní doktorka udělala závěr že syn potřebuje psychologa a logopeda. :? Přitom rozumí a pohybově je moc šikovný.I naše dětská doktorka nechápe závěry té z Chomutova.

 • Nahlásit
 • Citovat
1595
25.1.12 09:59

Ahoj, mám chlapečka 21 měsíců a říká jen pár slov: papů, ahoj, čau, bumbat, boty, kluk, táta, máma, ty, tak, bába, mimi, šikulka, světýlko…atd. tohle dokáže říct srozumitelně, pak je ta jeho hatmatilka. Rozumí všemu, co po něm chceme, na kravičku řekne, že dělá bůůů, ale aby říkal i jiná zvířátka, to se mu nechce. Zrovinka řeším, jestli není nějak extra pozadu,ale doufám,že do dvou let se to srovná a začne víc mluvit. Do spojování slov se mu taky nechce. Zatím jsme v pohodě, pediatr nic neříkal, že by byl pozadu, ale je fakt, že k němu moc často nechodíme. Snažím se ted najít nějaké info o psychomotorickém vývoji a vývoji řeči dítěte, ale nacházím jen o dětech do roka, po roce už nejsem schopná se ničeho dočíst… :roll: napište mi prosím, jak je to u vás a zda není něco v nepořádku, děkuju.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama