Münchhausenův syndrom

Anonymní
4.10.20 17:44

Münchhausenův syndrom , znáte?

Hezký den, prosím o zachování anonymu. Je to pro rodinu velmi citlivé téma. Mám sestřenici, před časem jí byl soudním psychologem diagnostikovam Münchhausenův syndrom. Byla ji odebrána holčička, teď je v péči prarodičů. Od miminka byla neustále „nemocná“. Bohužel se potvrdil tento syndrom u matky, holčička je teď u prarodičů, veselá, hravá, naprosto zdravá. Matka čeká další dítě..zajímá mě zda někdo znáte někoho, s tímto syndromem, či je možné, aby se opakovalo to, co na prvním dítěti…já to vůbec neznala, jsem docela v šoku, vše se zdálo být v pořádku…máte někdo zkušenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
32901
4.10.20 17:52

Tento syndrom zná snad každý. Povědomí je velice rozšířené. Není to jen záležitost lékařů, ale je rozepsany snad na každém kurzu třeba pro sociální pracovníky, asistenty pedagoga, učí se o něm studenti nejrůznějších oborů a hlavně je to opakovaný a nekonečný námět snad všech seriálů z lékařského prostředí a i knižních lékařských románů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4631
4.10.20 17:53

Ahoj.

Pokud to matka " uplatnuje" na dítěti, klasifikuje se to jako Münchhausenův syndrom by proxy.

Je to psychiatrická poucha, naštěstí dost vzácná, žel občas se vyskytující.

My máme podezření na něco takového u známých, kdy ona v rámci nedohody se při rozvodu naprosto odmítá dávat 8 leté dítě otci, ale vůbec, i přes soudní nařízení. Otec ma nařízen styk a časy, ale dítě rok neviděl.
Otec je zcela normální, slušnej člověk, naopak ona byla mírně hráblá i v mládí a nyní, po její 40 ce se jí to žel zhoršuje… shromažduje si doma věci, štosuje to harampádí tak, že tvoří chodbičky a. t. d., strašné.

Ona vyvádí scény, nechává dítě odvážet záchrankou, aby jej nepředala otci, nechává jej vyšetřovat po nemocnicích a všech čertech.

Obvyklá výmluva pro nepředání je že " dítě bolí bříško", nebo že je na vyšetření v nemocnici…je to strašné, otec neviděl dítě rok a vleče se to bez konce, katastrofa.

Ona je schopna obávám se udělat coo'koliv, aby se pomstila, nemáme možnost jakkoliv zasáhnout, je mi líto toho dítěte.
V každém případě je to katastrofa pro to dítě, jako i v jiných případech, kdy je matka hráblá… :?

Příspěvek upraven 04.10.20 v 17:55

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
593
4.10.20 17:54
@Anonymní píše:
Hezký den, prosím o zachování anonymu. Je to pro rodinu velmi citlivé téma. Mám sestřenici, před časem jí byl soudním psychologem diagnostikovam Münchhausenův syndrom. Byla ji odebrána holčička, teď je v péči prarodičů. Od miminka byla neustále „nemocná“. Bohužel se potvrdil tento syndrom u matky, holčička je teď u prarodičů, veselá, hravá, naprosto zdravá. Matka čeká další dítě..zajímá mě zda někdo znáte někoho, s tímto syndromem, či je možné, aby se opakovalo to, co na prvním dítěti…já to vůbec neznala, jsem docela v šoku, vše se zdálo být v pořádku…máte někdo zkušenost?

Jsem přesvědčená, že se to bude opakovat, jen si bude dávat větší pozor, aby se na to nepřišlo. Chudák dítě. Je to opravdu na vás šílená nálož, ale vy teď, kteří jí znáte a víte to, bude primární zodpovědnost, abyste to dítě ochránili. Nezávidím vám to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
593
4.10.20 17:57

@Borrealis Nesmím nikoho navádět, ale já bych v takovém případě na dítě někde počkala a zmizela s ním neznámo kde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32901
4.10.20 18:02
@Kipa22 píše:
@Borrealis Nesmím nikoho navádět, ale já bych v takovém případě na dítě někde počkala a zmizela s ním neznámo kde.

Na to mimino, co čeká?
Praktiky tohoto syndromu v zastoupení bývají velmi rafinované. Bohužel to často nejde tak lehce odhalit. Rizikovým skupinami nejsou jen malé děti, ale i nemohouci senioři v domácí péči.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
593
4.10.20 18:07
@Pears206 píše:
Na to mimino, co čeká?
Praktiky tohoto syndromu v zastoupení bývají velmi rafinované. Bohužel to často nejde tak lehce odhalit. Rizikovým skupinami nejsou jen malé děti, ale i nemohouci senioři v domácí péči.

To s tebou ale souhlasím. Ale od takto psychicky vyšinutého jedince nikdo nápravu čekat nemůže. Jako otec bych to dítě zkusila fofrem vybojovat a pokud by to nemělo naději na úspěch, tak Paraguay zločince nevydává. Asi tak. Jako otec bych dítě zachránila za cenu ztráty všeho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4631
4.10.20 18:09

Jinak skoro mi i přijde že snad i častější je ta varianta " by proxy tzn na dětech

než přímo „sám na sobě“, ale to jen odhaduju, nevím

zažila jsem i pár takovýchto pacientů, ale bylo jich vážně minimum…na prstech ruky…např mladá holka, která donekonečna podstupovala gastroskopie a kolonoskopie a laparoskopie, když se na nic nepřišlo, šla na jiné pracoviště kde o tom prvém nevěděli…a opět od začátku…nechávala si řezat do břicha a opět a opět…nikdo na nic nemohl přijít

samozřejmě asi těžko je určit tu hranici, kdy je to „jen“ msta, a kdy již psychiatrická nemoc, nicméně když někdo nechává děti podstupovat invazivní vyšetření, opakovaně k nim v rámci scén volá záchranku / aby dítě nebylo předáno otci /, tak už to asi spadá pod tu nemoc…prootže nikdo psychicky normální nemůže tohle dělat vlastnímu dítěti

/ jen tak spekuluji a přemejšlím nahlas /
:think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4631
4.10.20 18:14

@Kipa22

otec postupuje ve shodě s tím co mu radí právník tzn čeká a čeká
nechce vlastní dítě „unášet“…matka již dostala několik pokut za nepředání a tahne se to celé dál…otec viděl dítě naposledy v srpnu 2019…neskutečně se to vleče

zřejmě to celé dospěje k odebrání dítěte matce, protože jí hrábně úplně, nebo se to dítě v 15 sebere a odejde samo, ale je poměrně příšerné to pozorovat co se děje, zejména jak se vše tahne…a to dítě je malé, samozřejmě nemá mobil, nemůže nijak kontaktovat otce, je úplně odřízlé, nyní mu změnila školu kam chodí a jemu to neřekla, takže si šel dítě zkusit vyzvednout zač. září a ono chodí do jiné školy / v té první nevědí kam /

já je znám oba od mládí, ona byla mírně hráblá vždy, ale bylo to předtím takové to…„někdo je halt jinej a je takovej celej život“…u ní se to nyní zřejmě zhoršuje sešupem, tzn fakt se obávám…průšvihu

dítě je naprostej chudák, naprostej

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18605
4.10.20 18:14
@Pears206 píše:
Na to mimino, co čeká?
Praktiky tohoto syndromu v zastoupení bývají velmi rafinované. Bohužel to často nejde tak lehce odhalit. Rizikovým skupinami nejsou jen malé děti, ale i nemohouci senioři v domácí péči.

i senioři? tak ti ale na tom musí spíš „vydělat“, ne? my v rodině měli 3× zkušenost s nemohoucím seniorem, a dostat tohoto seniora k nějakému a to potřebnému vyšetření je velký problém

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4631
4.10.20 18:19
@stinga píše:
i senioři? tak ti ale na tom musí spíš „vydělat“, ne? my v rodině měli 3× zkušenost s nemohoucím seniorem, a dostat tohoto seniora k nějakému a to potřebnému vyšetření je velký problém

člověče
nevzpomínám si na případ že by to někdo dělal u seniora :think:

někdy se stává to že si nechávaj psát Neuroly a Stilnoxy na seniora a žerou to sami…nicméně toto je medikace zcela pro seniory nevhodná, takže stačí jim to prostě nepsat a je po problému…

měla jsem paní která najednou začala vyžadovat pro babku kvanta neurolů a stilnoxů, a kopala do dveří když jsme to psát odmítli, přišlo mi že to nejspíše žere sama, protože byla tuze hysterická, zatímco babička byla zcela v klidu…stačilo odmítnout a po asi 2 hrozných scénách v čekárně před lidma odregistrovala matku i sebe někam do řetězce… :nevim:…zpátku už jí nevemu takže jsem v klidu

ale že by někdo tahal seniora jen tak po doktorech a nechával ho vyšetřovat a trápit…asi se to stává, ale asi to bude zcela raritní, to už spíše nechaj mordovat sami sebe a řezat do sebe
:think:

no, každopádně je to psycho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
7564
4.10.20 18:22

Bohužel znám, domnívám se, že jsem se s nim setkala dokonce hned třikrát přímo a osobně.

Dvakrát přímo u dospívajícího, potřetí mam tu čest s MS v zastoupení. Ty první dva případy dopadly ukončením studia, ten třetí dopadne velmi brzy stejně. :nevim: Podotýkám, že pro učitele neřešitelná záležitost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4631
4.10.20 18:24

Jo, vlastně
zakladatelka se ptá zda se to může opakovat

no asi může
známý je případ jedné americké matky která si postupně z obou chudáků dětí vyrobila " dětské schizofreniky" a pravidelně je zdrogovávala neuroleptiky a bůhví čím vším

z dětí se staly trosky, nejprve holčička pak i chudák chlapeček, matka natáčela videa a předváděla děti na internetu, a po médiích, jaký že ona má dva malý schizofreniky a jak si je léčí…otřes…asi si tím vydělávala

dopadlo to že jí děti odebrali úplně, byla jim vysazena medikace a žádnou schizofrenii nemají, sebrali je oba, matka naprostej blázen

brrrr, hrůza

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47487
4.10.20 18:27
@Anonymní píše:

Jak je stara ta prvni?
Videla, ted cerstve u kojence, strasny, dite skoro zabila, nejspis z nej udelala dozivotniho mrzaka. Jak se to dela kdyz znova otehotni teda netusim :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
593
4.10.20 18:32

@Borrealis Od matky odejde zdravé dítě. Toto dítě lze hodnotit jako týrané, Těžko říct, co by v 15 letech udělalo. Jeho psychika může být natolik zničená, že těžko říct, jak to dítě bude fungovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat