Poradna pro neplodnost, reprodukční medicínu a genetiku
MUDr. Kateřina Veselá Ph.D.
Před chvílí jsem si přečetla tento článek http://www.novinky.cz/…ky-deti.html a docela koukám, že je to u nás možné
Jako můj názor je, proč ne, já tohle naštěstí řešit nemusela, ale dítě jsem moc chtěla, takže kdyby byl nějaký vážný zádrhel, v krajním případě bych určitě uvažovala i o této možnosti. Jen jsem myslela, že to dosud v ČR fakt není možné. Třeba někomu tenhle článek dá novou naději ![]()
Taky jsem četla a taky koukala že je to u nás legálně možný, ale pokud je to právně podchycený tak proč ne.
Je fajn, že se k tomu nějaký CAR veřejně hlásí, minimálně to může vést k nějaké diskuzi a ta třeba vést k nějaké legislativní změně - v ideálním případě.
Neřeší to ale podle mě ten největší problém a to problém anonymity, která je podle mě na celém procesu náhradní matky nejdůležitější.ˇ
Jsem dost naivní a ještě stále věřím v to, že jsou na světě hodní lidé, ale v tomto případě bych i já byla hodně opatrná. umím si dost dobře představit situaci, kdy si najdu tady v ČR přes net náhradní matku, všechno bude probíhat hladce, ale milá náhradní matka když jí bude někdy ouzko tak si vzpomene a budou problémy-vydírání, motání se do života dítěte…pokud to není zkušená náhradní matka (které „zamšstnávají“ agentury v zahraničí zabývající se touto problematikou) tak bych pochybovala o tom, že se dokáže od dítěte citově odpoutat…
v ČR bych do toho nešla-velké riziko - právně bude matkou dítěte žena která dítě porodí - pak záleží na její dobré vůli, že uvede vašeho manžela jako otce dítěte a dítěte se vzdá a vy ho můžete adoptovat-co vím tak lépe legislativně to v ČR obejít nejde.
Příspěvek upraven 21.07.10 v 11:42
Taky si myslim,ze to neni spatny. Alespon je dalsi nadeje, pro ty co miminko mi nemuzou. ![]()
Mně by spíš zajímalo, jestli byste některá dokázala být tou náhradní matkou? Já jen v případě, že by šlo o neplodný pár z rodiny, nebo o velmi blízkou kamarádku. Kdybych to měla dělat pro peníze, těžko by si to někdo mohl dovolit zaplatit ![]()
Myslím, že náhradní matkou se může stát žena, které dobře zaplatí (potajmo) nebo někdo z rodiny se silným citovým poutem k žadatelům (sestra, mladá matka)…Nedovedu si představit, že bych někomu jen tak odnosila dítě a pak se ho úpně vzdala…Je to takový obchod s vlastním tělem.....to teda klobouk dolů… Na druhou stranu, kdybych nemohla mít děti, tak bych o této možnosti určitě minimálně uvažovala…
tak já osobně. kdybych do toho šla - což spíš ne, tak ne rodině. Nekokážu si pak představit, že by dítě měla například moje teta, sestřeni¨ce a já ho musela vídat. Myslím, že je pak lepší pro cizí maminku a anonymně, z důvodu, kdyby pak jedna nebo druhá strana začala dělat problémy, i když se vším souhlasily
Kdybych nemohla donosit vlastní dítě tak bych asi o náhradní matce uvažovala a začala hledat.
Sama bych ji, ale dělat nemohla. Já bych byla pak ta potvora, co by dítě nedokázala dát pryč.
Taky jsem si myslela, že to u nás není možné, nicméně jsem nevěřila, že se to neděje..Děje se tu vše, i to, co je svým způsobem nelegální..
Chápu, že je to naděje pro páry, které vlastní dítě mít nemohou, ale za mě NE ![]()
Už proto, že si nedokážu představit donosit dítě a potom ho odevzdat. A myslím si, že ať to předtím bylo jakkoliv, těhotenství a porod je riziko samo o sobě, nikdo by v konečném důsledku neměl ženu nutit se dítěte vzdát..
Jsem katastrofik, může se cokoliv stát - ženě se např.během těhotenství a porodu objeví nějaká vážná nemoc, nebo např. oslepne, kdo ponese zodpovědnost? V tom článku píší, že sice právník nějak rozebírá situaci, ale jednoznačně právně ošetřeno to není..Proto ne..
A taky, jsou určité biologické pochody v těle matky i dítěte po porodu, dítě má právo být s matkou, být kojeno..Vím, že jsou děti, které matky po porodu odložily, které vyrostly v kojeneckém ústavu, dětském domově a taky se to na nich třeba neprojevilo..
Ale náhradní mateřství mi přijde jako neúměrný hazard.
Ahojky trochu nesouhlasím, takže bude pře??
píšeš, že ty jsi to nekokážeš představit..jenomže tady nejde o tebe, tebe nikdo nežádá, jde o tu dotyčnou, která by se s tím smířila a souhlasila, že to udělá. Ostatním to může být… já si taky nedokážu například představit, že bych se vdala za ženu - lesbický vztah, ale upřímně mě je jedno co ti lidi dělají, jestli se chtějí vzít atd… prostě si myslím, že je to rozhodnutí dvou lidí - rodin, žen a ostatní by to neměli soudit, hlavně ti co mají děti.. Určitě máš, že jo
jak se říká, sytý hladovému nevěří…
ještě jsem k tomu chtěla dodat, že žena která do toho jde, co bude těhotná, ví předem do čeho jde, je to její svobodnou rozhodnutí, nikdo ji do ničeho nenutí.. Myslím si, že kdyby například mojí sestřenici, která nemůže mít děti -10let se snaží, přišla žena s touto možností, že by to brali všemi deseti a neohlíželi se, jestli někde nějaká sousedka nebo celá vesnice mají na to nějaké připomínky
kvaček píše:
Ahojky trochu nesouhlasím, takže bude pře??píšeš, že ty jsi to nekokážeš představit..jenomže tady nejde o tebe, tebe nikdo nežádá, jde o tu dotyčnou, která by se s tím smířila a souhlasila, že to udělá. Ostatním to může být… já si taky nedokážu například představit, že bych se vdala za ženu - lesbický vztah, ale upřímně mě je jedno co ti lidi dělají, jestli se chtějí vzít atd… prostě si myslím, že je to rozhodnutí dvou lidí - rodin, žen a ostatní by to neměli soudit, hlavně ti co mají děti.. Určitě máš, že jo
jak se říká, sytý hladovému nevěří…
Moment, to bylo na mě?Proč ten kontroverzní tón?
Já jsem jen napsala svůj názor, s nikým se nebudu hádat
A do nikoho se nenavážím.Je to diskuze. To sem mohou napsat jen Ti, co s tím souhlasí a přijde jim to úžasné? Promiň, zapomněla jsem, že toto je nové nepsané pravidlo na emiminu.
Osobně mi na tom přijde úžasné jen to, že o tom někdo veřejně píše. To, že nejsem v určité situaci ještě neznamená, že si nemůžu udělat nějaký úsudek, názor..
Samozdřejmě připouštím, že za jiných okolností bych ho mohla změnit.
Co se týče podstaty věci, na začátku partnerského vztahu, manželství, taky nikdo nepředpokládá a nepřipouští si, že se z různých důvodů bude rozvádět, handrkovat a soudit se o děti. Nejvíc na tom budou škodné ty děti. Podobné problémy mohou vzniknout v institutu náhradního mateřství..Asi jsem moc velký pesimista a katastrofista ![]()
Jano - neúměrný hazard? - vůči čemu? vůči tomu dát život? z mého pohledu pak žádný hazard není neúměrný.
Já vidím náhradní matky jako obrovskou naději pro někoho kdo prostě nemůže fyziologicky donosit geneticky své dítě a přitom ho moc chce-což je podle mě jeden ze základních tužeb a přání každého páru.
Tvoje argumenty jsem nějak nepochopila - v normální legální agentuře např. v Americe to probíhá tak, že žena porodí a ihned je dítě předáno genetickým rodičům-nevidím žádný stres nebo něco co by mohlo dítě jakkoliv ovlivnit.
veř, že náhradních matek je opravdu spousta a i za relativně málo peněz do toho podle tebe neúměrného hazardu jdou.V nějakých zemích tím zajistí alespoň trochu dobré živobytí pro vlastní děti (Indie, Ukrajina) nebo to mají vyloženě jako zaměstnání (Amerika) nebo je i případ paní, která takto odrodila několik dětí a nic za to nechtěla-nesmírně obětavá (Anglie)…
to co píšeš jako katastrofální scénář-handrkování o dítě právně tak to je to o čem jsem psala v prvním příspěvku - to tady v ČR ošetřeno není a proto bych do toho nešla a ani to nedoporučila - právě z toho důvodu jak píšeš, odneslo by to to dítě.
ne to nebylo na hádku, proto jsem to napsala na úvod, ale vyloženě s tebou nesouhlasím, ale bez hádek
uznávám názor druhých..
kvaček píše:
ne to nebylo na hádku, proto jsem to napsala na úvod, ale vyloženě s tebou nesouhlasím, ale bez hádekuznávám názor druhých..
Však já taky uznávám názor druhých a chápu, že se mnou nemusí nikdo souhlasit
Jen mě to překvapilo, protože já napíšu svůj názor, případně ještě vysvětlím, ale nevyžívám se v hádkách, slovních ani faktických přestřelkách..Chápu dokonce i to, že mé argumenty někdo nechápe.Vždyť já taky nemusím chápat každého ![]()