Nařízené náhradní volno?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.18 21:37
Nařízené náhradní volno?

Holky znalé problematiky zákoníku práce, mám na vás dotaz. Je možné, aby zaměstnavatel v případě toho, že pro zaměstnance nemá momentálně žádnou práci, nařídil zaměstnanci, aby zůstal doma na náhradním volnu? Ale není to tak, že bychom měly s kolegyněmi nadělané hodiny, jsme už dost v mínusu, některé i víc jak 40 hodin, jelikož už týden doma byly. Já další dny být doma odmítla s tím, že pokud pro mě šéf nemá práci, ať mi dá 60% platu a doma budu, ale on to považuje za ultimátum, které prý si ode mě nenechá dávat…dovolené také moc nemáme, dle zákona jsme měly mít 20 dní, ale kdo měl málo, musel si je vybrat na loňské Vánoce, jelikož jsme byli hromadně doma, takže nám zbývá průměrně 17 dní dovolené na léto, Vánoce a v případě potřeby.
Mám obavu, že pokud přistoupím na to, že budu doma, šéf po mně bude chtít v létě, až třeba práce naskočí, abych byla v práci na přesčasy, abych si nadělala ty mínusové hodiny (nepočítám to, že přesčasy máme normálně placené lépe než běžnou hodinovou mzdu, takže bychom přišly i o peníze navíc za přesčasy). Ale jsme v práci většinou mámy malých dětí, takže být celé léto v práci také nebude moc reálné..
Prosím o zachování anonymity, díky!

Reklama

Reakce:

Lendeš
Závislačka 4987 příspěvků 19.02.18 22:43

Nemůže vám dát náhradní volno, když nemáte odpracované přesčasy. Musí to řešit překážkami na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy. Nebo se s vámi dohodnout na neplaceném volnu.

§ 207

Prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy
Nemůže-li zaměstnanec konat práci

1. pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku,
  1. v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele § 208

Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby (§ 86 a 87).

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.02.18 10:48

@Lendeš tak to u nás neexistuje :( ale děkuji za odpověď :kytka:, asibbrzy Poletíme, jelikož jsem jediná, kdo se v práci ozval, že doma nebude…A dle mistra mu dávám ultimata :zed:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.02.18 10:50

Edit

@Lendeš tak to u nás neexistuje :( ale děkuji za odpověď :kytka:, asi brzy poletím, jelikož jsem jediná, kdo se v práci ozval, že doma nebude…A dle mistra mu dávám ultimata :zed:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Dara drtí Alagič i Rytmuse: Takto odpovídá na jejich zamilované fotky!

Koncem března Dara Rolins (45) a Patrik Rytmus Vrbovský (41) informovali o... číst dále >

Z oslavy narozenin se stal pohřeb, dívku zastřelili před nočním klubem

Eliana Ferreira Campos známá jako ‚Miss Barbye Marley‘ byla zastřelena před... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme... číst dále >

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama