Národní knihovna

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
2759
11.1.22 11:05

Národní knihovna

Prosím, víte jak funguje Národní knihovna v Praze Klementinu? Je možné si procházet knihovnu a vybírat, nebo musím přijít s tím, které tituly chci půjčit a knihovnice mi je donese? Nebo je lepší Městská knihovna, která je hned naproti? Chápu, že každá je jiná a funguje nezávisle?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4632
11.1.22 11:23

Myslím si, že každé je něco úplně jiného. Národní knihovnu vnímám spíš jako takový archiv, „muzeum knih“, kde jsou svazky uchované, hlavně různé odborné, historické atd., nejsem si jistá, jestli si člověk vůbec může z ulice přijít a něco si půjčit.
Na to, abys přišla a půjčila si domů knížku, je určitě lepší Městská knihovna, tam můžeš i si procházet a prohlížet.

Ale záleží, co sháníš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2759
11.1.22 11:25

@klamonožka chápu to podobně. Jinak teda do té Národní jsem našla, že roční registrace stojí 100, takže asi se tam dá půjčovat.

Příspěvek upraven 11.01.22 v 12:53

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
11.1.22 11:28
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4632
11.1.22 11:31

@Petula306 Tady to podrobně popisují:
https://www.nkp.cz/…o-tady-chodi

Připadá mi z toho, že většina věcí se půjčuje jen k tomu, aby sis to mohla studovat tam ve studovně, ne domů.

Mimo budovu knihovny smějí být vynášeny jen ty materiály z fondu NK, které byly řádně zaevidovány jako absenční výpůjčky v Hale služeb a jejichž převzetí potvrdil čtenář svým podpisem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2759
11.1.22 11:46

Super, díky. Já si udělám teda registraci v té městské :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
577
11.1.22 12:11

V Národní je všechno, ale objednáváš si to z databáze ze skladu, plno věcí se dá půjčit domů, to, co nejde, tak se dá pořídit kopie nebo si to můžeš půjčit do studovny. Ta je mimochodem boží, ta studovna! Je tam fakt ticho, hodně se na to dohlíží, je krásná - mě atmosférou připomínala v něčem Bradavice z Harryho Pottera :) Městská je zase víc „free“, na beletrii podle mě teda lepší, navíc si procházíš regály podle témat, všechno abecedně řazený, takže můžeš čerpat inspiraci v průběhu - ale zase ty nejžádanější svazky bývaj vypůjčený a jsou na ně kolikrát i hodně dlouhý čekačky (dá se udělat rezervace).

Podle mě záleží, co přesně sháníš, za jakým účelem do knihovny jdeš. Za mě městská na „běžný čtení“ a národní na odbornou (třeba u psaní diplomek, seminárek, referátů, disertaček a podobnejch prací).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2759
11.1.22 12:14

@Proseccová děkuju. Nesháním nic, chci jen tak sáhnout do regálu a něco půjčit. Takže je volba jasná. Ta Národní mě zaujala tím, jak vypadá..to bude asi ideální ta studovna. Tak třeba někdy, až budu mít hlídání pro dítě si do ní sednu a něco odborného si přečtu..jen tak, jako duševní očistu :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat